0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #600 -: Май 18, 2009, 03:29:48 am »
Трудно доказуемо е.
Че е мит-е.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #601 -: Май 19, 2009, 13:27:32 pm »
Привет докторе!
Ще Ви помоля да коментирате следващият текст:

"Има няколко вида менингит, които респективно имат различни причинители.
Възпалението на обвивката на главния и гръбначния мозък се предизвиква от вирус или от бактерия. Вирусната форма може да бъде причинена от всеки вирус. При него смъртността е по-малка, различава се и по симптоми. Бактериалният е по-коварен, а сепсисът е най-смъртоносната му разновидност. Ваксините, които се прилагат, действат срещу различните причинители на бактериалния менингит. Лекарите уверяват, че поставянето на ваксина против менингит не може да провокира заболяване, но много мами не са съгласни с това ... въпрос на убеждения и избор, все пак!

В България се предлагат три ваксини срещу бактериален менингит. Самата имунизация още не е задължителна, а е само препоръчителна!!!

Хемофилус инфлуенца тип Б - ........................7% ваксини: ActHib, Pentaxim
Менингококи - ...................................................25% ваксини: Meningococ A +C
Пневмококи (streptococcus pneumonae) - най-висока смъртност - ................47% ваксини: Prevenar, очаква се и Synflorix на GSK
Стафилококи и други бактерии - ....................21% ваксини: Anasta

Този списък си го извадих от една статия в Стандарт с най-чести причинители, а вдясно, където са ваксините - от обяснения и разсяснения на лекари.

Единият от вариантите на ваксината, прилагани у нас, е ваксина срещу хемофилус инфлуенце тип В - ваксината се нарича АктХиб. Бактерията предизвиква менингит и пневмония при децата. Поставят се 3 дози на различна възраст. Имунният отговор е между 95 и 98%. Същият препарат е включен към 5-валентна ваксина, която е и срещу дифтерия, тетанус, коклюш и детски паралич с по-безопасния убит вариант на полиомиелитната ваксина - това е Пентаксима. Дефакто, ако някой е слагал Пентаксим, няма нужда от АктХиб.

Втората ваксина е срещу инвазивна пневмококова болест, което включва пневмококов сепсис, пневмококова пневмония и отит, причинявани от вид стрептококи. Тя е американска и се внася от близо година в България. Поставя се на 4 пъти и дава над 95% имунен отговор и предпазва от 7 серотипа пневмококи. Ваксината е конюгатна, както и тази срещу хемофилус инфлуенце, което значи, че антигените са натоварени на специфичен белтък. Благодарение на тази техника ваксината е приложима и при бебета - ТОВА Е ПРЕВЕНАР, като на пазара скоро ще се появи ваксина, която действа на неговия принцип - Synflorix, но е десетвалентна ( а не 7 ).

При по-старите препарати активният антиген е без белтък и заради това могат да се прилагат на деца от 1,5 г. нагоре. Пример за такава технология е ваксината срещу менингококи подтипове А и С - Meningococ A +C , която трябва да се повтаря през 4 г. За България подтип А е рядкост, С се среща по-често, а най-масов е подтип В, срещу който се готви ваксина (уж)."


Копирала съм пост от Бг-мама. Абсолютно вярно ли е написаното?Напоследък доста мисля за ваксините, а и не само за тях (както и за захранването, кърменето и пр.) Наближава (живот и здраве) да се появи бебка и ми се ще да не допускам същите грешки както с първото си дете. Ще ми се да бъде надеждно ваксинирано, и то с качествени ваксини, а не само с това което предлага ЗК.

Благодаря Ви!
Лек и спорен ден Ви желая!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #602 -: Май 19, 2009, 14:47:10 pm »
Не, не е абсолютно коректно.

*"Анаста" не се ползва за деца. Никъде и в никой Имунизационен календар за деца днес няма "Стафилококова ваксина" нито се ползва, нито се препоръчва за РУТИННО използване.
*Менингококовата ваксина тип С е сигурна и дава много добър резултат. Мениго А+С е полизахаридна ваксина, която няма ефект под 2-3 годишна възраст. Изобщо Мениго А+С не се използва рутинно в детската възраст. Правенето и рутинно в Бг, особено на малки деца под 3 г възраст е груба грешка. От много отдавна се работи по въпроса за противоменингококова ваксина тип Б. Думата "уж" в текста издава наивност и невежие.
*Дозовата схема на Акт-Хиб е от 4 дози до 15 м възраст, А НЕ 3 както широко и грешно мислят в Бг.

"Синфлорикс" вече официално се търгува и използва в Гърция.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #603 -: Май 20, 2009, 16:49:39 pm »
Здравейте Докторе!
Бих искала да ви попитам какви са референтните граници на хормона TSH sa дете на 1 година и 7 месеца, т.е като тези за възрастни ли са. Стойност около 5 microIU/ml обезпокоителна ли е? FT4 е около 16, а аз (майката на детето) съм с Хашимото.
Благодаря.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #604 -: Май 21, 2009, 14:19:58 pm »
Здравейте докторе,

Необходим ви е вашия съвет. Дъщеря ми, която е малко над 3 години получи течение оцветено в зеленаво. Пуснахме стерилна урина и тя бе чиста. Заведох я на вземане на секрет /това бе мъчение за детето и тя много плака и пищя/ и от вагиналния секрет са изолирали бактерии Протеус. Как да процедирам според вас? Прочетох, че тази бактерия е многорезистентна към антибиотици, самата антибиограма ще е готова утре. Възможно ли е лечението да е с бани и билки?
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #605 -: Май 21, 2009, 17:53:39 pm »
Здравейте, Докторе!
1.Колко време след 5 дневно третиране с Елоком, мога да повторя процедурата?
2.Препоръчайте ми слънцезащитен крем при атопичен дерматит.
3. Какво Ви е мнението за капките "Фенистил"?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #606 -: Май 21, 2009, 19:55:32 pm »
Здравейте Докторе!
Бих искала да ви попитам какви са референтните граници на хормона TSH sa дете на 1 година и 7 месеца, т.е като тези за възрастни ли са. Стойност около 5 microIU/ml обезпокоителна ли е? FT4 е около 16, а аз (майката на детето) съм с Хашимото.
Благодаря.
Моля обсъдете с Педиатъра.
Ако има спорни моменти ще дам мнение.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #607 -: Май 21, 2009, 19:56:31 pm »
Здравейте докторе,

Необходим ви е вашия съвет. Дъщеря ми, която е малко над 3 години получи течение оцветено в зеленаво. Пуснахме стерилна урина и тя бе чиста. Заведох я на вземане на секрет /това бе мъчение за детето и тя много плака и пищя/ и от вагиналния секрет са изолирали бактерии Протеус. Как да процедирам според вас? Прочетох, че тази бактерия е многорезистентна към антибиотици, самата антибиограма ще е готова утре. Възможно ли е лечението да е с бани и билки?
Изкъпете внимателно детето.
Почистете областта добре.

Вероятно е замърсяване. Често се случва.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #608 -: Май 21, 2009, 19:58:19 pm »
Здравейте, Докторе!
1.Колко време след 5 дневно третиране с Елоком, мога да повторя процедурата?
2.Препоръчайте ми слънцезащитен крем при атопичен дерматит.
3. Какво Ви е мнението за капките "Фенистил"?
1.При нужда. Няма срок. Но не е добра идея да ползвате Елокон НЕ в база. Тоест, "гол".
2.Същият както обикновено. АД не прави разлика.
3.Зависи за какво ги давате. Или ги искате.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #609 -: Май 22, 2009, 00:51:23 am »
Здравейте отново!
1. Капките "Фенитил" ни ги изписаха за атопичният дерматит. Притеснява ме всеки медикамент, който трябва да мине през устата.
2. "Гол" имате в предвид използването на чист препарат, а не в комбинация с друг ли? С какво да го смесвам? Или с какво да го заменя? Ползвахме "Фусидин Н" преди време, но от него нямаше никаква полза. Вече ми омръзна, честно да Ви кажа от какви ли не мазила. Този вид дерматит няма ли да се "израсте"?
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #610 -: Май 22, 2009, 00:53:59 am »
Докторе, синът ми е на година и половина. Педиатърката забеляза плоскостъпие и ни насочи към ортопед. Можете ли да обясните до каква възраст се оформя свода на детето и какви са методите на лечение.
Благодаря предварително.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #611 -: Май 22, 2009, 23:11:17 pm »
Здравейте,доктор Бърди!Отдавна не съм Ви писала,но ето,че пак опирам до вашето компетентно мнение.Голямата ни дъщеря(4г и половина)се разболя и ще ви опиша симптомите и лечението,за да си кажете мнението,защото аз се притеснявам да не се усложнят нещата.Значи,във вторник я заведох на лекар,защото имаше Т 38,2 и се усещаше нещо като храчки,понакашляше.Педиатъра каза леко обострено дишане в дясно и изписа Стодал.Температурата обаче продължи от време на време и по-ниска.В четвъртък я заведох пак,педиатърът каза:има хрипове и изписа Суметролим и Амбрекс.Днес(петък)пак я заведох(снощи последно имаше лека Т и доста взе да кашля) каза:лек бронхит.Изписа освен тези двете и Вентолин.Кашлицата продължава,за сега няма Т.Според вас,доколкото може да прецените от дистанция,има ли нужда от Антибиотик.Това лечение правилно и достатъчно ли е?Притеснявам се да не се усложни.Детето до сега не е имало бронхити и пневмонии.


*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #612 -: Май 22, 2009, 23:34:23 pm »
Здравейте отново!
1. Капките "Фенитил" ни ги изписаха за атопичният дерматит. Притеснява ме всеки медикамент, който трябва да мине през устата.
2. "Гол" имате в предвид използването на чист препарат, а не в комбинация с друг ли? С какво да го смесвам? Или с какво да го заменя? Ползвахме "Фусидин Н" преди време, но от него нямаше никаква полза. Вече ми омръзна, честно да Ви кажа от какви ли не мазила. Този вид дерматит няма ли да се "израсте"?
Фенистил за АД се ползва само при тежък сърбеж. Иначе нямат никакъв ефект върху хода на един Атопичен дерматит.

Най-добре за АД е  Бетноват - НО в база (Еуцерин, А-дерма), а не гол. Ако има съмнение за инфекция-може вътре да сложите и Фуцидин.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #613 -: Май 22, 2009, 23:35:21 pm »
Докторе, синът ми е на година и половина. Педиатърката забеляза плоскостъпие и ни насочи към ортопед. Можете ли да обясните до каква възраст се оформя свода на детето и какви са методите на лечение.
Благодаря предварително.
На тази възраст? съмнително.
Консултурайте с Д-р Алексиев (ако сте от София)... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #614 -: Май 22, 2009, 23:36:57 pm »
Здравейте,доктор Бърди!Отдавна не съм Ви писала,но ето,че пак опирам до вашето компетентно мнение.Голямата ни дъщеря(4г и половина)се разболя и ще ви опиша симптомите и лечението,за да си кажете мнението,защото аз се притеснявам да не се усложнят нещата.Значи,във вторник я заведох на лекар,защото имаше Т 38,2 и се усещаше нещо като храчки,понакашляше.Педиатъра каза леко обострено дишане в дясно и изписа Стодал.Температурата обаче продължи от време на време и по-ниска.В четвъртък я заведох пак,педиатърът каза:има хрипове и изписа Суметролим и Амбрекс.Днес(петък)пак я заведох(снощи последно имаше лека Т и доста взе да кашля) каза:лек бронхит.Изписа освен тези двете и Вентолин.Кашлицата продължава,за сега няма Т.Според вас,доколкото може да прецените от дистанция,има ли нужда от Антибиотик.Това лечение правилно и достатъчно ли е?Притеснявам се да не се усложни.Детето до сега не е имало бронхити и пневмонии.
Не мога да кажа дали има нужда от АБ при тази картина и без преглед.
Аз бих дал само Проспан. Вентолин? в зависимост от 2-3 дена лечение с Проспан.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #615 -: Май 23, 2009, 00:10:28 am »
Благодаря, Докторе!
Да, използвам А-Дерма, както ми препоръчахте преди време.
"Бетноват" крем или маз?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #616 -: Май 23, 2009, 02:44:56 am »
Крем ползвам.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #617 -: Май 23, 2009, 12:43:09 pm »
Здравейте докторе, отдавна не сме писали ... :)


Имам едно питане към вас дано може да ми помонгете. Преди околко две седмици у дома бяхме нахапани всички от някаква бълха. Уж нещата се овладяха, обаче от седмица Тони има едни странни пъпчици, като малки мехурчета с течност по крачетата. На едното са 4-5, на другото са 2. По препоръка на педиатъра ги третирам с йодасепт и ихтиол мазило, обаче няма резултат, затова отново се обръщам към вас за мнение и съвет.


Дали е алергична реакция това или е нещо вирусно както мисли педиатъра незнам, обаче ме притесняват.
« Последна редакция: Май 23, 2009, 12:45:25 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #618 -: Май 23, 2009, 13:22:45 pm »
Варицела около Вас има ли?
Иначе -продължава да хапе гадинката... .
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #619 -: Май 23, 2009, 14:48:42 pm »
Варицела около Вас има ли?
Иначе -продължава да хапе гадинката... .

Ами няма уж варицела около нас, обаче незнам с какви деца играе в парка и следователно незнам дали е бил в контак със заразата.
Да кажа, че давам от вече два месеца сутрин 5 капки пчелен клей/прополисов разтвор, давам и по 1 чаена лъжичка мед с пчелно млечице, вече втори буркан пак сутрин.
Възможно ли е да е реакция от пчелните продукти, при все че ги давам вече 2 месеца?
Възможно ли е наистина това да е вирусно заболявани или Вие с варицелата точно това имахте в пред вид?
Варицелата не протича ли с висока температура, Тони не е вдигал?

П.П. Мисля че е гадинка, защото и мен ме сърбеше до хълбока дни наред, а от вчера съм с ужасен обрив от ситни сърбящи пъпчици.


С какво да третирам само Фенистил гел или има по ефикасно средство?

Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!