0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #580 -: Май 10, 2009, 01:17:16 am »
Знайте обаче че ако обрива не се разпространява, ползата от Зиртек не е голяма и не ускорява изчезването на пъпките-те имат "собствен ход".
Хм, за сега определено не се разпространява.
Ще обсъдя с педиатъра и ще дам Зиртек или Финистил, според това което се разберем с нея.
В Понеделник, ще заведа за контролен преглед и, ако няма промяна и Вие нямате нищо против, ще потърся отново мнението Ви.

Докторе, простете за този въпрос, но ако тази реакция е към ягодите озанчава илнепременно алергия, или като му дойде времето всичко ще е ок?

Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #581 -: Май 10, 2009, 02:41:19 am »
Здравейте Докторе,
ясно е че ранното захранване крие множество рискове, въпросът ми към Вас се отнася за обратното: има ли храни, закъснялата първа среща с които може да създаде проблеми? Благодаря Ви предварително!


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #582 -: Май 11, 2009, 03:33:57 am »
Знайте обаче че ако обрива не се разпространява, ползата от Зиртек не е голяма и не ускорява изчезването на пъпките-те имат "собствен ход".
Хм, за сега определено не се разпространява.
Ще обсъдя с педиатъра и ще дам Зиртек или Финистил, според това което се разберем с нея.
В Понеделник, ще заведа за контролен преглед и, ако няма промяна и Вие нямате нищо против, ще потърся отново мнението Ви.

Докторе, простете за този въпрос, но ако тази реакция е към ягодите означава ли непременно алергия, или като му дойде времето всичко ще е ок?


Не, нищо не значи.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #583 -: Май 11, 2009, 03:37:31 am »
Здравейте Докторе,
ясно е че ранното захранване крие множество рискове, въпросът ми към Вас се отнася за обратното: има ли храни, закъснялата първа среща с които може да създаде проблеми? Благодаря Ви предварително!
Интересен въпрос е този...
Няма единно мнение по този въпрос. Има становища че въвеждането на храни в определена възраст е с протективна роля, докато късното им въвеждане може да причини проблеми-тук спадат глутен, белтък (яйце). Но няма единно мнение.

Привържениците на ранното захранване (4-5м възраст) именно на това се базират, ранно въвеждайки храни. Но каква полза от сокчета? И малко както дявола чете евангелието-в смисъл "няма странични ефекти или увеличена честота на алергични изяви към изследваните храни" (при ранното им въвеждане). Което само по себе си като извод нищо не значи... то и при редовното им въвеждане пак няма. Защо тогава рано да ги въвеждаме? на база на какво и защо изобщо?

Късното въвеждане според някои е проблемно, поради (според тях) факта, че късното въвеждане повишавало чувствителността към някои храни. Това обаче не е доказуемо. Според мен единствената негативна страна на късното въвеждане е лишаването на детето от ценни хранителни съставки. АМ и кърмата САМИ и без други добавъчни храни, след 6м възраст, НЕ могат да покрият растящите нужди на детето поради еднообразният им състав и количеството. Има мнения че тази липса на ценни добавъчни микроелементи, витамини, са ключови за интелектуалното и нервно-психично развитие на децата в бъдеще, и не могат да бъдат запълнени "дупките или липсите" в тази възраст от ненавременно въвеждане. Защото определени мозъчни структури "узряват" именно в тази възраст, и "липсите" попълнени късно, с нищо не могат да променят нещата. Така ли е наистина? Вероятно-например в исторически аспект, недохранваните деца до определена възраст имат общо взето по-слаба училищна успеваемост и редица социално-адаптивни и психологически проблеми. Ниската успеваемост води до ниско образование, което е мега фактор за ниско социално положение и проблеми в бъдещето.

Естествено тук не става въпрос за Бг глупости със "сокчета" от 1 месец.Или овесени отвари за запек, който няма.
Не става въпрос и за глупостите на хора като Мустаков, Маринова, поставящи без нужда, и поради невежие, малки деца на жестоки диети с изключване на цели групи храни, жизнено важни за развитието на децата.И после си играят на "включвания" на козе сирене (което не се дава по принцип на деца)и кашкавали. Едно дете попълва железните си нужди до 12м възраст от какво? жълтък, месо, леща, спанак, боб. Леща, боб, спанак-не даваме. В Бг изобщо даването на леща,боб на дете на 7-8 месеца е тема табу. Защо? никой не може да обясни смислено, и никой не знае как се приготвят тези храни за деца. А се приготвят лесно и са много вкусни и питателни.

Жълтък и пилешко сме забранили.
Спанак детето не яде (или сме обхванати от мания за "нитрати"). Откъде детето да приема желязо тогава?? В 100гр
->>жълтък има 8.6мг желязо,
->>Леща- 8.6 мг
->>Боб, зрял- 8мг
->>Риба-4.2 мг
->>Спанак- 3мг.

ЗАПОМНЕТЕ- от дългата ми практика не съм виждал деца толкова алергични, или толкова проблемни, че да се налага изключване на ГРУПИ храни ЗАЕДНО (всичко млечно, яйце, и т.н.).И още по-важното е че, заболяванията, за които препоръчват такива изключвания, те изобщо не са алергични в 90-95%. Например АД-има купища проучвания, доказващи липсата на каквато и да е връзка с хранителни алергии. Запомнете също че един лек алергичен ринит, изявяващ се с определен сезон (сезони) е по-добре да се третира с Аериус/Назонекс за късо време, отколкото да поставяте децата на обширни диети с месеци.Тоест, винаги мислете щадящо към детето, и изобщо отхвърляйте драстичните подходи, към които с толкова лекота в Бг (и в Гърция, където са също толкова жестоки и безскрупулни) се нахвърлят като към Панацея!
Оставям настрана грешните диагнози, като причина за "диетите".


Немците,които са най-върли привърженици на ранните захранвания (все пак за плодови пюрета и сок говорят но от 4-5 месец) пак на тезата за "ползата" от ранното въвеждане говорят. Но това е трудна за аргументиране теза- в Германия процентът на децата под годинка с наднормено тегло е доста голям, и роля за това имат и сокчетата и готовите храни-"бурканчета", както и ранното им въвеждане. Защо? защото вероятно децата, проявявайки повишен интерес, несъзнателно се прехранват с храни с високо калорично съдържание на 100гр продукт. Картофено пюре или морковно такова имат разумно калорийно съдържание, докато "пудинг" или разни каши на база брашно->> съвсем друго. Същото и бурканчета, които съдържат нишесте. Внимателното следене за калорийното съдържание на детските храни,които давате, е НЕВЕРОЯТНО ВАЖЕН въпрос. И докато за деца до годинка по-трудно се правя грешки, за големичките деца, лято пълно с бисквити, вафли, сладки неща, може да доведе до + 5-6-7 кг, които особено трудно и дълго се свалят. Лекуването на диарии със солети е връх на глупостта, в този аспект.

Същото става и в УК (но там заради любовта към всякакви "пудинги"). "Пудинг" не е сладко, както по принцип ние в Бг го смятаме. "Пудинг" в "смисъл УК" е всичко кексообразно, в което може да се слага от месо до сини сливи.
« Последна редакция: Май 12, 2009, 01:47:52 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #584 -: Май 12, 2009, 11:14:03 am »
Здравейте Докторе! Поздравявам ви за последния отговор, много обширен и смятам че сте напълно прав. Преди няколко дни ви писах за хремата на моето момиченце ( като пресечено мляко). Вчера я водих при педиатърката  и тя е на същото мнение като мен- сенна хрема ( миналата година по същото време пак беше така до края на юни и се повтори от началото на септември до края на октомври. Според вас правилно ли е даването на ксизал и кузихром очни капки за носа? от събота слагам кузихром и днес е много по-добре. Знаете ли някакъв начин за доказване на сенна хрема при дете на 2г. Предварително благодаря. Лек ден ви желая!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #585 -: Май 12, 2009, 12:05:11 pm »
Може да направите РАСТ тест или тест с лепенки (патч).
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #586 -: Май 12, 2009, 16:03:37 pm »
Доктор Бърди, искам да сложа на Викито утре ваксината против хепатит А, как се слага ако детето е на 3 години? искаме и ние със съпруга ми да си сложим за хепатит А и В- нямаме ги, може ли комбинираната или е по-добре да са поотделно? Как е по-ефикасно, за нас каква е схемата, благодаря докторе, сигурно из форумите има инфо, но нямам време да ровя ........ :oops:
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #587 -: Май 12, 2009, 17:35:55 pm »
За детето-Хеп А->> две дози през 6-12м една от друга.
За Вас -> Хеп А (за възрастни)->две дози през 6-12м една от друга.
       -> Хеп Б -0,1 и трета доза 6м след първата.

Вземете отделни ваксини за Хеп А и Хеп Б.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #588 -: Май 13, 2009, 01:22:20 am »
Здравейте докторе,
зная, че не препоръчвате даването на кисели. Ние до сега не сме давали, но бабите все ми задават въпроса защо? Нишестето било много важно за храненето на детето. Моля да обясните дали е така.
И вторият ми въпрос е за въвеждането на закуска сутрин. Какво трябва да се дава и кога да се започне? (зная, че не препоръчвате попарата  :wink: )
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #589 -: Май 13, 2009, 03:34:38 am »
Има мнения че тази липса на ценни добавъчни микроелементи, витамини, са ключови за интелектуалното и нервно-психично развитие на децата в бъдеще, и не могат да бъдат запълнени "дупките или липсите" в тази възраст от ненавременно въвеждане. Защото определени мозъчни структури "узряват" именно в тази възраст, и "липсите" попълнени късно, с нищо не могат да променят нещата. Така ли е наистина? Вероятно-например в исторически аспект, недохранваните деца до определена възраст имат общо взето по-слаба училищна успеваемост и редица социално-адаптивни и психологически проблеми. Ниската успеваемост води до ниско образование, което е мега фактор за ниско социално положение и проблеми в бъдещето.
Докторе, това направо ме уби!... Злоядите деца са обречени на неуспех и да ги готвим за чистачи на улиците ли?!  :? Защо тогава пак педиатри казват да не се насилва детето да яде?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #590 -: Май 13, 2009, 12:45:01 pm »
Здравейте докторе,
зная, че не препоръчвате даването на кисели. Ние до сега не сме давали, но бабите все ми задават въпроса защо? Нишестето било много важно за храненето на детето. Моля да обясните дали е така.
И вторият ми въпрос е за въвеждането на закуска сутрин. Какво трябва да се дава и кога да се започне? (зная, че не препоръчвате попарата  :wink: )
Киселите предразполагат към ферментация и развитие на неблагоприятна флора.
Защо да Ви е нужно нишесте? може да давате всичко, съдържащо глутен (след определена възраст) и изобщо пълноценно хранене с естествени храни.

Децата имат естествена склонност към "странни" и силни вкусове. Това за да не се учудвате защо харесват кисел. Всъщност, децата най-трудно хапват естествени, натурални, вкусове. Затова и толкова трудно е понякога да захраните с естествени храни-без примеси, без добавки и "подобрители" на вкуса.
Макар и да не е обобщаващо и общо валидно.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #591 -: Май 13, 2009, 13:31:41 pm »
Има мнения че тази липса на ценни добавъчни микроелементи, витамини, са ключови за интелектуалното и нервно-психично развитие на децата в бъдеще, и не могат да бъдат запълнени "дупките или липсите" в тази възраст от ненавременно въвеждане. Защото определени мозъчни структури "узряват" именно в тази възраст, и "липсите" попълнени късно, с нищо не могат да променят нещата. Така ли е наистина? Вероятно-например в исторически аспект, недохранваните деца до определена възраст имат общо взето по-слаба училищна успеваемост и редица социално-адаптивни и психологически проблеми. Ниската успеваемост води до ниско образование, което е мега фактор за ниско социално положение и проблеми в бъдещето.
Докторе, това направо ме уби!... Злоядите деца са обречени на неуспех и да ги готвим за чистачи на улиците ли?!  :? Защо тогава пак педиатри казват да не се насилва детето да яде?
Подходът Ви е опростен. За какви "чистачи" може да става въпрос?

*злоядостта си има причини в болшинството от случаите. И много неща се коренят в храните, с които захранвате, в начина,по който ги давате, в начина по който готвите. И в избора на лъжичките, и в това как приготвяте храните, и в това че някои деца ИЗОБЩО не могат да се хранят с напълно безсолни храни. Които им изглеждат блудкави на вкус.
*по-големите деца,които наистина се хранят трудно, на тегло обикновено са съвсем добре. Което значи че за недохранване не става въпрос.
*а Вие откъде знаете че наистина злоядите и трудни деца наистина не страдат от липса на тези съставки за които пиша?

Насилието при хранене има корени. Някои деца наистина се хранят трудно-или не са готови, или не харесват предлаганото, или не са гладни (най-честото). Някои деца се хранят трудно докъм 8-9 месец след което настъпва видимо подобрение, прогрес и интерес към храната.

Млякото сутрин покрива нуждите на детето. Обикновено до 12м възраст.
Не са нужни закуски до тогава, освен ако детето не ги иска.
Но дори и тогава избора на храни за закуска е ограничен (до 12м възраст).
« Последна редакция: Май 13, 2009, 13:37:18 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #592 -: Май 13, 2009, 17:22:36 pm »
Ама аз не се заяждам. Вярвам, че непълноценното хранене се отразява на развитието на мозъка, и не само.  В думите ви "видях" детето си като бъдещ нискообразован аутсайдер и това наистина застраши живота на част от мен - амбицията детето ми да знае и може повече от мен. Но както и да е...
Бъдете здрав!
« Последна редакция: Май 13, 2009, 17:24:25 pm от Тик-так »
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #593 -: Май 13, 2009, 22:29:39 pm »
Млякото сутрин покрива нуждите на детето. Обикновено до 12м възраст.
Привет, д-р Бърди.
Ние още пием само АМ сутрин- около220 мл.
Дали е достатъчно пълноценна закуска за децата?
Млякото пием към 9 часа.С голяма охота. После към 11ч. - около 100мл плодово пюре. И така до 14 ч., когато обядваме...(преди това спим)
Освен това вечер около 2 ч се будят и двамата за мляко, изпиват около 190 мл, и заспиват. Пробвала съм да ги приспа без да пият мляко, но отново се будят и плачат...
Свекървата ще ми изяде главата, дай им водичка, вика,и те ще си заспят... Да, ама не... то ако ставаше с водички...
Дали е нужда, или навик, не знам, но аз си им давам млечице...
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #594 -: Май 13, 2009, 23:35:41 pm »
Оставете децата както са си на спокойствие... .

Закуската сутрин е нужна във възраст,когато на детето може да се даде пълноценна и качествена закуска. Да се дават попари няма смисъл, а да дадете филийка с масло, или яйце, или колбас, или мюзли за дете под 11-12м възраст е пресилено.
Тази е аргументацията. Ако детето след млякото сутрин е гладно-това си личи. Но не са, обикновено. А и в 10 има закуска пак, така или иначе. За какво са попарите тогава сутрин? какво предлагат? излишни калории... и хляб.
« Последна редакция: Май 13, 2009, 23:39:30 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #595 -: Май 13, 2009, 23:38:44 pm »
Ама аз не се заяждам. Вярвам, че непълноценното хранене се отразява на развитието на мозъка, и не само.  В думите ви "видях" детето си като бъдещ нискообразован аутсайдер и това наистина застраши живота на част от мен - амбицията детето ми да знае и може повече от мен. Но както и да е...
Бъдете здрав!

Нито аз се заяждам.
Просто Вашите "проекции" не ми се вързват с логиката.
А и говорим за тънки дефицити, а не че детето ще е с ниско IQ.
Например-трудности със смятането. Или трудности с писането. Или предпочитане на словото пред писмения изказ.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #596 -: Май 14, 2009, 00:41:38 am »
Благодаря Ви, д-р Бърди.
Лека вечер Ви желая!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #597 -: Май 15, 2009, 10:49:55 am »
Добро утро, Д-р Бърди!
Имам едно леко въпросче. Колко време е нужно да се вари яйце на почти 2 годишно дете? Колко време след това може да му го дам? Писна ми да варя по едно яйце всеки ден  :(.
Лек ден ви желая!
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #598 -: Май 15, 2009, 12:38:09 pm »
6-7 минути.
1/2 час.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
Re: Мнения на Birdie - деца от 1 до 6 години - 5-та част
« Отговор #599 -: Май 18, 2009, 01:59:49 am »
Д-р Бърди, вярно ли е според Вас твърдението на нашата педиатърка, че когато има процес на никнене на зъби, децата са по чувствителни и поддатливи на вируси.
Благодаря Ви