0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Пускам тази тема във връзка с предстоящото създаване на Национална програма за превенция и лечение на стерилитета. Тя се обсъжда в момента в Министерство на здравеопазването като в работната група са включени и представители на пациентските организации.
Нашата задача е да опишем всеки от нас с какви конкретни затруднения се сблъсква, какво смята, че трябва да се промени в здравния сектор, така че двойките със стерилитет да получат адекватна помощ. Идеята е да се видят реалните проблеми на пациентите и да се работи конкретно върху тях, а не да се пише измислена програма.

Например:
- в града ми няма добър гинеколог и се налага да пътувам
- джипи-то ми не ми дава направления
- не ми поставиха правилна диагноза и ми загубиха времето
- дадоха ми недостоверна спермограма
и т.н.

Увериха ме, че всяко недоволство е от значение за тях. Бъдете конкретни и кратки, представете в няколко изречения проблемите си, които са свързани със сблъсъка ви с българското здравеопазване. Ако имате конкретни идеи и предложения за преодоляването им също ги напишете.

Срок - края на тази седмица - 11 януари!

Отговорите ще изпратя лично на д-р Георги Узунов, който работи в дирекция "Национална здравна политика" към МЗ.
« Последна редакция: Януари 31, 2009, 16:43:00 pm от Мели »


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*
Вълнуващо е, че тази тема я има! Най-после!
Записвам се просто да изразя оптимизма си и вярата, че има надежда нещо да се промени към по-добро! Пу пу!

Ще пиша по темата след като обмисля как да степенувам пунктовете, имам много какво да споделя, както всички нас, разбира се.
*
Оооо, май няма да се спи... Ще поработим! :) :)
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
профилактика на мъжкия стерилитет в детска възраст
-хидроцеле
-варикоцеле
-анатомични аномалии

безплатно лечение на мъжкия стерилитет
-спермограма
-антибиограма
-хормони

и при жените
-обучени репродуктивни специалисти във всеки по-голям град(само не знам как  ще се навият колегите им да пращат пациентите си при тях)
-хормони на полови и щитовидна жлеза
-имунология
-оперативна диагностика и ХСГ
-лечение

за сега това се сещам...
*
Проблемите, с които съм се сблъсквала аз са си чисто финансови.Пример-в момента не съм с мъжа си, но АКО бях, трябваше да направя ново лапаро (не питайте защо)- нямаме 1000 лв че и горница за това.
Към това насочвам аз-да се отделят повече пари по ЗК за нужните изследвания, процедури, диагностични операции...
*

    Tamara

  • *****
  • 1662
  • Ако спориш с идиот, вероятно същото прави и той.
При мен проблемите бяха:
1. Отивам в най-голямата болница (МД) и понеже си плащам, лекарката решава да ме лекува на всяка цена, само и само не изпусне кокала. На вратата пишеше че е ендокринолог, а се оказа хирург, но аз нямаше от къде да знам това.
2. Почти всички лекари се дразнят, коато им предложа друго лечение. Дразнят се ако съм търсила друго мнение. Не го приемат. (не става дума за Владимиров, Стаменов или Щерев). Когато съм ходила инцидентно при лекар, веднага е бързал да отрече досегашното лечение и да предложи друго, за да остана при него. Не са успорвали диагнозата...
3. Джипито не ми е отказвала направление, макар че се е опитвала, но няма при кой лекар да ида с него. Повечето лекари в София не искат да работят с направления. И никой лекар не ми е давал направление за изследване на хормони.
4. Ако има значение - отказаха следене на бременност по каса в Тина Киркова. Само срещу абонамент от 400 лева.
№1 - 18 г.
№2 - 13 г.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Здравейте и от мен!
Първо огромни благодарности на ВСИЧКИ, които се борят и работят неуморно, за да постигнем целта си! :bighug:  :thankyousign: БЛАГОДАРЯ ВИ, МИЛИ МОМИЧЕТА!!
Според мен трябва да се започне от най-елементарните профилактични прегледи при гинеколога.Не може пациента да знае как да си прави профилактика, това е задължение на лекаря.Трябва да се разшири спектъра от задължителни профилактични изследвания, които биха предотвратили или установили своевременно, редица проблеми при жената, като например хламидия.Както и тези изследвания да бъдат ПОНЕ частично поемани от здравната каса.Под задължително, разбирам със закон, както прегледите при джи пи.Има и други неща, но ще цитирам момичетата - tamara, мимка, ефирче.
Те са много нещата, но на първо време това се сещам.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
На вратата пишеше че е ендокринолог, а се оказа хирург, но аз нямаше от къде да знам това.
Тамара, ти поне имаш оправдание , а с моя мъж много АГ-та , неуспешно практикуваха андрология , пък знаехме. :?
Въпросът с морала на лекарите , обаче , няма как да бъде решен нито с тази , нито с която и да е програма. :(

Изплуваха тежки спомени от годините борба , ще ме извините за драматичното отклонение , но реплики от сорта:
-виж кво , от мъжа ти нищо не става..
-ааа ама ти си за операция, 500 лв ще ти струва ...(и на следващия преглед , след като вече психически бях съсипана)
-а , ама що съм решил ,че това са кисти ,бе, ми чисти са ти яйчниците?
... не са от някой преминаващ каруцар , а от хора наричащи себе си лекари.

Споделям това с уговорката , че за щастие имената на тези лекари съм ги срещала изключително рядко във форума и те не са от специализирани клиники , а просто нарочени специалисти от едно друго време.

А нещо , което ми се случи наскоро , преди година и половина.
По повод изготвянето на документите за лекарствата към касата. С направление попадам при една "елитна" гинеколожка от нашия град, настоявам за хормони , тя ме "преглежда" и отлага направлението за хормони - на вторичния (разбирайте преглед) ще ти дам.
Аз съм упорита. Отивам на вторичен , ами няма лошо , жената ще си дръпне още някой лев от касата заради това, но срещам отпор- Виж какво , ми казва ,там дето давате хилядите левове си правете хормоните , щото аз от твоите хормони тук ще взема по един лев.
Аз замълчах и изчаках акушерката да напише нужните листове хартия. Взех ги и на излизане попитах - Защо вместо да им завиждате не учихте малко повече и днес нямаше  да падате толкова низко ... за 1 лев.
Не дочаках отговора.

Понеже говорихме за морал, та се разприказвах...
И се питам , като как ще се разчита на тези хора да насочат пациентите си , към колегите с "хилядите"?
А  такива като горепосочената , не са малко.
« Последна редакция: Януари 06, 2009, 18:36:06 pm от Eфирче »
*
Най-неприятно ми беше, че ми се бъркат в личния живот вместо да ме лекуват. Беше ми предлагано да спра да се лекувам и да изкакам да стана на 30, примерно 

Направленията - огромен проблем. Все не стигат, ако стигнат трудно се намира някой да работи с тях.

Хормони - аз лично имам еднократно пуснати ЛХ и Фсх през 2005г  :?

Личният ми лекар, беше убеден че диагноза първичен стерилитет може да се постави само на възраст поне над 30.

Преди да родя, лекар от АГ, щом му казах че съм забременяла след лечение на стерилитет беше убеден, че това означава Ин витро.

И все си мисля, че трябва да има начин акушер гинеколозите (като изключа тези, които се занимават със стерилитет), малко повече да разбират ПОНЕ от елементарни неща свързани с репродукцията.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Ами май всички сме си страдали от грешния ред по който се започва лечението. Всички сме минали през стимулации, а след това евентуално проверка на хормони, тръби, спермограма.
Хубаво е гинеколозите да имат ясна представа, че се започва първо
- със спермограма за мъжа, след това всичко друго.
При жената:
- хормони;
- проходимост на тръбите;
- цветна снимка;
- проследяване на овулация и чак тогава
- стимулиране
Липсата на направления, отказите за препращане при специалист. Мисля, че това са си основните неща поне в началото.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
И все си мисля, че трябва да има начин акушер гинеколозите (като изключа тези, които се занимават със стерилитет), малко повече да разбират ПОНЕ от елементарни неща свързани с репродукцията.
С това съм много съгласна, липсват основни познания по стерилитет /според мен/, оттам грешни диагнози и лечения, загубено време и т.н.
Същото като другите момичета ще кажа и аз относно необходимите изследвания при мъжа и жената - ако не изцяло, то поне частично да се покриват от ЗК, още повече, че някои от тях се налага да се правят многократно
Първото ни посещение при лекар беше в МД, правихме какви ли не изследвания и нищо, показателите на мъжът ми бяха отлични/така пише на бележката - "отлична"/, освен че единият ми яйчник не функционира. Добре че почнах да чета повече, та след дълга борба с мъжът ми направихме спермограма, която не беше никак отлична. Та след дългото предисловие, проблеми за мен бяха :
- абсурдните спермограми в болница като МД
- не съм получавала направление за нито едно изследване, за всичко съм плащала

Други проблеми с които съм се сблъсквала индиректно:

-моя приятелка я стимулираха 3 месеца, без каквито и да е изследвания
-липсата на специалисти в провинцията, докато лежах за задърване в МД, едно момиче от Петрич дойде със стерилитет от близо 10год.мисля, с 2 аборта и една извънматочна, оказа се че има анатомична особеност на шийката на матката и е можела да задърви и първата си бременост ако и е било направено серклаж

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Уф, ми те проблемите са много, част от тях момичетата са го казали. В кратце:
1. Шарлатанство - справка темата за д-р Кирчев. 2000 лева на халост за лечение с венозно вливане на Роцепин и Ефлоран на мен и съпруга ми , базирани на измислена цитонамазка, МБ и хормони. Изследванията не влизат в горепосочената цена, платих си ги сама;
2. Страха на повечето гинеколози да вагинално възпаление след взета микробиология.   ПЦР - ДНК тест за хламидия /примерно/ пък да не говорим. 
3. Някой беше казал по-горе - стремежа да се бъркат в душата ми, а не да ме лекуват в цитати:
"Хайде сега кажи къде си ходила , сами сме само аз /гинеколога/ и ти";
"Като не искате арт метод, осиновявайте" - ендокринолог
*
1.   Да се обръща внимание на двойки с реподуктивен проблем в подходящи регламентирани срокове: 6 месеца при възраст след 35 и 1-2 години при останалите. След определените срокове лекарят да започне да търси къде е проблемът при двойката чрез определен конкретен набор от медицински изследвания. Да определи ефективни насоки за преодоляване на проблема или насочване към следващ по ниво компетентен екип.
2.   Да се въведе набор от изследвания, които са задължителни при извършването на определени манипулации и операции във връзка с репродуктивните проблеми, още повече ако те касаят доброто здраве на хора в трудоспособна възраст въобще, които да са безплатни и които при други обстоятелста са безплатни. Например, изследвания за хепатит, сифилис, СПИН и др.
3.   Определянето на кръвна група и резус фактор да се осъществява при диагностицирането на проблема, а не чак при бременност.
4.   Да се сключат договори със Здравна каса, за да може пациентите да получават направленията си за изследвания и манипулации директно от следящите ги лекари, а не да търсят втори непознат акушер-гинеколог, който да издава направление за полагаща се цитонамазка, микробиология, друго изследване или манипулация.
5.   Към екипите, кабинетите по стерилитет да работят постоянно специалисти по ендокринология, които са в течение с новостите при терапията при репродуктивни проблеми, за да не се търсят такива из другите болнични заведения, кабинети из цялата страна. В момента известни са д-р Тодорова и д-р Начев, които са посещавани от пациенти от цялата страна. Нека тези специалисти са повече и за да не се налага пациенти от Русе например да търсят помощ в София.
6.   Ендокринолозите да могат да назначават изследвания, които са им необходими за определене на диагноза и назначаване на терапия. Например, изследвания на щитовидни хормони, инсулин и глюкоза, антитела и др. Специалистите в ДКЦ-тата нямат необходимата компетентност по този въпрос, плюс това е неуместно да се сместват толкова разнородни потоци от пациенти с различни проблеми и от различни възрасти пред техните кабинети.
7.   Към клиниките, екипите да има работещи кабинети и специалисти имунолози, квалифицирани в областта на репродуктивното здраве.
a.   В тези кабинети да има подготовка за извършване на необходими манипулации по определени от имунолозите терапии, като вливане на интравенозен гамаглобулин, инталипид.
b.   Да се регламентират необходимите пътеки и се поемат като разход манипулациите и лечебните средства свързани с вливането на тези лечебни средства преди бременност и особено по време на бременност.
8.   Фраксипаринът необходим при пациентки с показания да се осигурява от държавата.
a.   Да  се определи по някакъв начин персонал, който ще обслужва пациентите при поставянето на инжекциите в близост до местоживеене и ще отговаря за обучението на пациентите за самостоятелно поставяне на инжекциите при желание от тяхна страна.
9.   Да се обмислят варианти за работа на екипен принцип с други специалисти, например вирусолози (може и в качеството си на консултанти), хирурзи, ревматолози и други, необходимостта от които възниква в процеса на търсене и преодоляване на проблем, свързан с репродуктивното здраве. Тези специалисти да бъдат тясно квалифицирани по проблемите, свързани с репродуктивното здраве в тяхната област. Може да бъдат поименно или кабинетно определени, за да не изпадат двойките в лутане по откриването им из лечебните заведения в цялата страната и не губят време, средтва и нерви като се насочат към компетентен и отговорен специалист.
a.   Това е важно, тъй като години наред има насложени пропуски по отношение на профилактиката, диагностицирането и правилното лечение на заболявания, които по един или друг начин влияят на репродуктивното здраве на човека: токсоплазмоза, рубеола, хламидия, папилома вирус, хепатит, херпесни вируси и др.
b.   В тази връзка при съставянето на национална програма свързана с репродуктивното здраве на населението трябва да се помисли върху профилактиката и правилното лечение на младите хора още от училищна възраст, например като се определят задължителни годишни консултации при специалисти.
10.    Да се работи за осигуряването на специалисти андролози! Които да работят при екипите. Такива в България няма или поне са единици.
11.    Да се осигури пакет изследвания за диагностициране на проблеми с репродуктивното здраве при двойката насочени към мъжа. Например, безплатен определен брой спермограми, и квалифицирани специалисти за преодоляването  на проблемите, свързани с репродуктивното здраве при мъжа.
12.   Да се въведат при определени показатели, например при поредица спонтанни аборти и др., задължителност на генетични изследвания за тромбофилия, които да се поемат от държавата, като се осигурява сигурен път до лицензираните за тази цел генетични лаборатории.
a.   Да се осигури достъп до Катедрите по генетика към Медицинските университети на двойките нуждаещи се от цитогенетични изследвания като при необходимост се помогне на съответните учебни заведения да увеличат капацитета си да поемат повече нуждаещи се за това изследване пациенти.
b.   Да се помисли дали не могат да се вклячат други генетични изследвания при двойки с индикации за наследствени заболявания при диагностициране на репродуктивния проблем на двойката и неговото преодоляване. Превенцията единствено  пост фактум за откриване на генетични изследвания едва ли е целесъобразна за двойките с такива показания, нека каквото може се изясни предварително. ТОва естествено налага консултиране с компетентни специалисти по генетика и трябва да е ясно на пациентите къде могат да се намерят такива. (т.е. лекуващият им лекар да ги насочи към такъв)
13.    Да бъдат обучени акушер-гинеколози по райони в страна, за минимумът необходими входни изследвания за диагностициране на проблем с репродуктивното здраве на двойката. Т.е. когато една двойка отива при специалист, защото смята че има проблем и успешната бременност  се бави, акушер-гинекологът да може да назначи поне едни хормони, а не да се чуди какво да прави! Естествено, освен изследване на хормони, тук ще са необходими и други изследвания.
14.   Същите специалисти да са достатъчно наясно какви изследвания би трябвало да се извършат при двойка, която е потърсила специалиста за консултация при планиране на бременност – рутинните антеконцепционни изследвания, изследванията преди забременяване. (Виж Приложение 1)
15.   Да се помисли как да се повиши нивото на стерилност конкретно в акушеро-гинекологичните заведения и да се води борба с вътрешноболничните инфекции. Това е особено важно за пациенти борещи стерилитет, на които им се налага диагностична или друга оперативна помощ, затова от здрави да не се приберат болни след интервенцията!
16.   Да се разработи канал, с помощта на който да бъдат спирани корупционни практика при специалистите по репродуктивно здраве и другите специалисти към екипите.
17.   Да се поработи върху осигуряването на сътрудничество между екипите и болничните заведения, при спешност по време на празници и друго извънработно време, при отсъствие на съответен лекар, така че да може да се намери адекватна помощ към родилните отделения. (Например като се отиде в спешното отделение към Майчин дом при налагащи се обстоятелства да може да се разчита на поемане, а не отказ под предтекст „Ама вие сте пациент на клиника „Щерев”. )
18.   Липсват достатъчно лаборатории където да се правят тясно профилирани изследвания. Т.е. има необходимост от повече лаборатории или път до тях от лекуващия лекар. Човек може да се намери в чудо къде да изследва например антимюлеров хормон, инхибин Б, да направи имунологични и др. изследвания. Особено трагично е положението в провинцията, т.е. на специалистите по райони трябва да се даде информация и да се осигури канал за такива изследвания.
19.   И една молба – да се обръща внимание и се дава компетентна помощ от страна на специалистите и на двойки, които вече имат дете, но срещат затруднения при желанието си да имат следващо.

Това е от мен за сега, възможно е да се сетя още нещо, ще го добавя, но се съмнявам... Възможно е част от нещата да се повтарят от предните постинги, но още не съм успяла да ги прочета, рекох да използвам потокът от мисли, който бликна своенвременно...
Възможно е да съм допуснала грешки, простете ми,  моля...

Следвайте мечтите си момичета! – Това е защото приемам нещата лично. Обичам ви всички!
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    *слонче*

  • *****
  • 1764
  • вече сме трима и съм най-щастливата жена на света!
1. личната лекарка няма направления от годиини, въпреки, че я смених - същото. всички хормони си плащам сама, на мъжа също.
2. повечето гинеколози изписват лечение просто ей така или по слух; пример-дуфастон от 14 ден без проследена овулация и познайте-година и половина на вятъра. за късна овулация не са чували.
3. от "зачатие", т. е. от интернет разбирам за снимка, лапаро и ......др. ако Ви нямаше, още щях да се надявам на нищото.
4. не на поледно място липсата на уважение, ако си пациент на друг лекар. пример-спонтанен аборт, питат ме за предистория, казвам, че съм бременна след инсеминация и ме пратиха първо по дяволите, след това при този който ми го е направил :x
Моето предложение е поне всички изследвания да се поемат от държавата след като сме здравно осигурени. Защо плащам вноски, като не получавам нищо слещу тях?
Накратко това е от мен, другото е споменато от момичетата в горните постове.
никога не отстъпвай на принципите си!
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Оги, прекрасна систематизация, браво за труда!
Моля те, поясни цитирания текст, защото ще предам дословно целия текст от темата на д-р Узунов, пък той сигурно ще пита за какво става въпрос:
Цитат
14.   Същите специалисти да са достатъчно наясно какви изследвания би трябвало да се извършат при двойка, която е потърсила специалиста за консултация при планиране на бременност – рутинните антеконцепционни изследвания, изследванията преди забременяване. (Виж Приложение 1)


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
какви проблеми съм установила по време на лечението на стерилитет и проблемна бременност:

1. практически нищо от прегледите, изследванията и лечението на стерилитет и проблемна бременност не се покрива от НЗОК, а малкото възможни пролуки за ползване на направления по НЗОК се прикриват старателно от личните лекари и гинеколозите. за 3 години лечение, семейството ми е похарчило над 10 хиляди лева, при това без да стигаме до скъпа инвитро процедура.

2. огромен дефицит на подготвени специалисти в областта на репродуктивната медицина - както акушер-гинеколози, така и специалисти по мъжки стерилитет. на практика, клиниките се броят на пръсти и в онези от тях, които имат реални успехи, се чака за прием с месеци, а някъде и година. масата акушер-гинеколози, дори и претендиращите за квалификация в областта на стерилитета, са всъщност неквалифицирани и на места дори неграмотни. което е по-лошото, в стремежа си да приберат парите на пациентите, те са готови да ги подлагат на рискови и ненужни лечения. а специалистите-андролози са наистина шепа хора за цялата страна. голям е недостигът и на обучени ембриолози, които да правят спермален анализ по достоверни научни критерии. наличието на голям брой псевдо-специалисти в тази област с техните фалшиви "нормални" спермограми е коствала загуба на години време за много двойки с репродуктивен проблем.

3. цялата ни репродуктивна медицина е съсредоточена в 2-3 големи града и столицата. няма кабинети по стерилитет, няма инициативи за профилактика на репродуктивното здраве, няма информация в малките и средните населени места. грижата за информиране на пациента е оставена в ръцете на самите пациенти - чрез техни доброволни организации, които не срещат никаква подкрепа от държавата за дейността си.

4. липса на строг контрол върху дейността на частните и държавните клиники по репродуктивна медицина. лицензирането им се извършва от агенцията за трансплантации, която е чужда на тази дейност. не се следи за спазване на изискванията на закона във всички клиники, има и такива, които действат незаконно.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Града в който живея е мальк и няма добър гиниколог, камо ли специалист по репродуктивна медецина, сигорно няма и да има.Налага се да пътувам за всеки преглед, а това са 250км.По време на втората ми стимулация пътувах през ден, което е натоварващо и физически и финансово.Преди години мъжа ми нарави спермограма в нашия град.Резултата бе отличен.Което се оказа абсолютно невярно, даже напротив, положението е ужасно, диагнозата астенотератозооспермия.Но това го разбрахме след години.Гиниколозите които посещавах в нашия град неоткриваха проблем при мен, което също се оказа невярно.Извода е, че си загубих времето обикаляйки местните лекари.Клиниката която посещам в София е на ниво, но за съжеление както е писано по надолу, всичките изследвания и процедури си ги плащам от джоба. Касата нищо не поема, а това което е някакъв минимум и се полага, просто няма как да го ползваш, защото надали личния лекар ще ти даде направление.За себе си знам че трябва да продължа с АРТ, обаче в момента ме спира финансовия фактор.През изминалата 2008г съм направила две иксита, които ми излязоха 22 000 лв общо, като не броя инсиминациите които са три на брой. Затова мисля че държавата трябва да се погрижи за такива хора като мен и да осигори средства за лечение на стерелитет.
*
1. В областен град с 300 000 население няма място, лаборатория, клиника, център, където да се направят:

 - спермограма от квалифициран специалист, отговаряща на изискванията на СЗО за спермален анализ;
 - има не повечче от 2-3 акушер-гинеколози, които да проследят и таймират цикъл;
 - няма център, където може да се извърши вътрематочна инсеминация с обработка на материала;
 - липсва генетична лаборатория, за имунологични изследвания да не говорим;
 - липсва андролог, който да диагностицира мъжки стерилитет;
 - липсва какъвто и да е лекар, който да те насочи към съответен такъв андролог дори в друг град. Тук мога да кажа само "Да живее интернет";
 - личните лекари не могат да насочат към съответния спциалист;
 - няма аптеки, в които може да се закупят свободно (без предварителна зявка) медикаменти, използвани при процедурите за лечение на стерилитет - хормонални препарати най-често. Това важи най-вече за малките градове.

От всичко по точка 1 , следва пътувания до столицата или друг град, защото в 3 от тях могат да се направят тези изследвания или да се осъществи консултация със съответния специалист и съответните допълнителни разходи за транспорт, нощувки, отсъствия от работа.

2. Никога няма направления (това сигурно повтаря всички момичета в този форум и важи за цялата ни система по здравеопазване);

3. Центровете, които се занимават с проблемите на асистираната репродукция са недостатъчни за да поемат всички пациенти - налага се да се чака с месеци;

4. Липсват критерии, по които един център да гарантира необходимото качество на услугата и се получава метода "проба- грешка" и да се "поучим от чуждия опит". Успеваемостта на центровете трябва да е достояние на пациентите и да има контролен орган, който да гарантира достоверността на данните;

Като чета всички мнения, написани от хората по-нагоре и съдя по собствения си опит от всякъде просто прозира огромният проблем, за който отдавна говорим:
липса на единен стандарт в акушерството и гинекологията за диагностика и лечение на репродуктивните заболявания.
Нека тези, които твърдят, че има, да ни го предоставят да се запознаем с него и разберем защо не работи, защото очевидно не работи.

5. Всички лекари, специализирали акушерство и гинекология периодично да бъдат информирани за методите за диагностика и лечение на стерилитет, които се изменят и развиват много динамично. Недопустимо е ние да ги осведомяваме за тях! Това не важи за лекарите в специализираните центрове за стерилитет и ин витро оплождане, които са запознати с новостите и отново стигаме до следния проблем: 270 000 двойки с репродуктивни проблеми и не повече от 50 специалиста в България, имащи информацията да извършат адекватна диагностика и лечение.

6. Много малко от всички изследвания и процедури на които се подлагат семействата с репродуктивни проблеми се покриват от здравната каса. Много от тях преустановяват борбата си поради липса на финансови възможности.

7. Задължителни прегледи на малките момченца при специалисти детски уролози, които да дигностицират навреме неспуснати или асансьорни тестиси до 2 годишната им възраст, които да се поемат от здравната каса.
« Последна редакция: Януари 06, 2009, 23:46:46 pm от cygnus »
*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Дано има положително развитие! Утре ще пиша.