0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #200 -: Юни 06, 2012, 17:30:23 pm »
Това е кариотипа, прави се и за двамата партньори, и да, взема се кръв, но не на гладно, даже препоръчват да си закусил преди това. Има вариант да го направите безплатно в МД, на 6 етаж.
По слънчевата страна на улицата
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #201 -: Юни 06, 2012, 17:49:37 pm »
Много ти благодаря за информацията
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #202 -: Юни 18, 2012, 19:06:09 pm »
Здравейте, някои от тези изследвания правят ли се МД със зеления талон?
Имунологични: НК клетки (имунофенотипизация на левкоцити) и антифосфолипидни (общо четири: anti-annexin, anti-phospholipid, anti-b2-glycoprotein, anti-cardiolipin)
Генетични: цитогенетичен анализ и тромбофилия (фактор V Лайден, фактор II протромбин, инхибитор на плазминогенния активатор, MTHFR)
Благодаря предварителоно
*

    megi79

  • ***
  • 231
  • Маргаритка
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #203 -: Юни 23, 2012, 07:48:31 am »
Момичета да знаете нещо за симпозиума на катедрата по мед. генетика на 6 ет на Майчин дом до кога ще продължи, понеделник 25.06 със сигурност няма да ги има, а някой да знае за вторник нещо, дали ще са там?
Ще се боря до край, за да те имам!
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #204 -: Юни 29, 2012, 12:36:57 pm »
Здравейте,
и аз се заинтересувах за Майчин дом,първо бях решила да си плащам, но сега като разбрах,че и частните могат да дадат зелен талон, мисля да се пробвам. От Малинов не ни споменаха този вариант (не че съм очаквала друго,де).Казаха обаче,че в Майчин дом стават много по-бавно-на вас за колко време ви излязоха?
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #205 -: Юни 29, 2012, 22:50:42 pm »
Някой знае ли дали на 6 етаж в Майчин дом правят и НК клетки и антифосфолипидни антитела или правят само кариотип? Аз ходих до там в сряда към 14ч., но на етажа нямаше жива душа, всички стаи бяха заключени. Само в понеделник и вторник ли работят?


*

    mira_mimi

  • *****
  • 1375
  • И третото столче се запълни! Ще довавяме и 4-то!
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #206 -: Юни 30, 2012, 00:02:37 am »
Някой знае ли дали на 6 етаж в Майчин дом правят и НК клетки и антифосфолипидни антитела или правят само кариотип? Аз ходих до там в сряда към 14ч., но на етажа нямаше жива душа, всички стаи бяха заключени. Само в понеделник и вторник ли работят?
Само КАРИОТИП, имунологични не се правят в МД, аз знам, че се правят в Иван Рилски.
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #207 -: Юни 30, 2012, 08:47:15 am »
Благодаря ти mira_mimi, питам защото проф. Кременски ми препоръча първо да направя имунологичните и останах с впечатление, че и те се правят там.


Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #208 -: Юни 30, 2012, 17:24:00 pm »
Здравейте!
Виждам, че тук дискурирате и генетични, и имунологични изследвания.
Понеже и аз вървя по този маршрут та да споделя - имунологичните се правят в национална имунологична лаборатория - тя е между първа и втора хирургия на Александровска (ако сте в майчин дом, по една пътечка минавате, заобикаляте един строеж и се озовавате на гърба на лабораторията, в едно като пристройка е. А ако влизате през централния портал на александровска - намира се вляво след портала. Работят всеки работен ден от 8.30 до 10.30) Та аз първо там попаднах, и ми взеха кръв за антифосфолипидни тела (струва 50 лв). Там се правят и за НК клетки (то е 100 лв., или 110 беше... ) но него го оставих за по-нататък, че нямах финансова подготовка.
После отидох в майчин дом, там обаче попаднах на втория етаж, където правят биохимичните скрининги. Казаха, че там правят и генетините изследвания - кариотип и генетични тромбофилии и пр. (пакетно изследване). Кариотипа е по 103 за всеки от партньорите, а тромбофилиите - 110 (или 120). Но и това оставих за по-нататък. След което обаче попаднах на вашата темичка и разбрах, че в тази сграда има поне 3 лаборатории (кабинети) по генетика - на 2ри, на 6ти и на 14ти етаж. Също така разбрах, че кариотипа се прави и на 6ти етаж (което е Катедра Медицинска генетика), където (според събеседничките тук) може със зелен талон да се направи безплатно. На 2ри етаж разпитвах надълго и нашироко за евентуално поемане на сумите от някого - там може само ако човек има допълнително здравно осигуряване (не в националната здравна каса). Самите генетични консултации в кабинета на 2ри етаж са безплатни, а се плаща за изследванията. Също така ми казаха, че може когато се взема кръв за генетичните изследвания, за да не ви бодат по няколко пъти - на 2рия етаж вземат и за имунологичните и ги препращат към лабораторията. Имунологичните изследвания за плащат на каса, която е на входа на александровска - издават си ви фактура и касова бележка, както си му е реда и след като са ви взели кръв. Само копието от фактурата връщате в лабораторията, за да имат информация, че сте платили. Имунологичните изследвания стават за 1 седмица, а генетичните - за 4 седмици.

Към desita_r - Десита, а проф. Кременски всъщност къде се намира в МД? И как се стига до консултация с него? Знам че много бъдещи майки се консултират с него след като си правят биохимичния скрининг. Но в извънбременски (или предбременски) период дава ли консултации?

Надявам се да съм била полезна с това инфо. Ако някой има да допълни нещо - да пише. Ще е от полза за всички!
Поздрави !
« Последна редакция: Юни 30, 2012, 17:26:51 pm от healthy »
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #209 -: Юни 30, 2012, 19:53:31 pm »
Също така ми казаха, че може когато се взема кръв за генетичните изследвания, за да не ви бодат по няколко пъти - на 2рия етаж вземат и за имунологичните и ги препращат към лабораторията.
Ето защо съм останала с впечатление, че в МД се правят и имунологични изсл. Но явно когато минават през МД, излизат малко по-скъпо. (Проф. Кременски ми каза цена за Антифосфолипидни антитела - 70 лв.)
healthy, проф. Кременски се намира на 14 етаж, коридора, който се намира в ляво от асансьорите - Национална генетична лаборатория, а самите изследвания се вземат на 2 етаж при д-р Въжарова. Той явно не работи всеки ден и затова е хубаво първо да се свържеш с него, за да не се разкарваш напразно. Можеш чрез форума на сайта на НГЛ или по телефона (не мога сега да го намеря, но във форума в много теми той си е писал номера). Дава консултации и на жени в "извънбременнски период" :) и то безплатно. Аз лично съм много доволна, изясниха ми се много неща и най-вече кои изследвания са най-важни при моя случай. Сега вече знам как да продължа :)
Желая ти успех!


Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #210 -: Юли 01, 2012, 12:27:24 pm »
Значи аз ще тр.да разпитам за 2рия етаж,защото аз имам допълнително здравно. Но сигурно искат някакво направление,защото допълнителните фондове не поемат никакви разходи, свързани със стерилитет.На мен лично ми ги препоръчаха след аборт, но ще ми трябват и за настоящето инвитро и ще опитам да мина така.Аз чувам,че генетичните ги бавят по 2 мес. Затова не съм сигурна дали да не си платя и да ми ги направят другаде за месец...
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #211 -: Юли 01, 2012, 20:22:12 pm »
Благодаря ти Десита!

А междувременно се разрових из интернет в търсене на (... изчезналия кивот..) зеления талон. Та това е една бланка, която от МЗ е с № 119... потърсих из фирмите, които продават бланки и открих !!! на Вега 33, офис 1 и сигурно още някои фирми..
и ето как изглежда:
https://www.office1.bg/stoka_gallery.php?kod=1426899000190

Та смятам да оборудвам личната ми гинеколожка, защото тя милата не знае за тези талони/направления. Е сега ще знае и ще й подаря един кочан от тях !

Е, с едно седмични лутания и търсения от сорта "що е то зелен талон и има ли той почва у нас?!" ей ме на - на финалната права!

Оххх... и всичко това за някакъв си зелен талон.. а ако е нещо по-сложно, ще трябва второ висше да изкарвам.
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #212 -: Юли 02, 2012, 11:30:09 am »
healthy, информацията за талона е много ценна, благодаря!
Ето малко прясна информация за генетичните на 6 етаж: Тази сутрин се обадих в Катедра Генетика на 6 ет. - в момента записват за вземане на кръв за Кариотипа за м.септември, тъй като имало много пациенти, а август няма да работят. Резултатите ставали готови след 1 месец и изследването Е БЕЗПЛАТНО! Задължителни условия са представяне на прословутия зелен талон (за да знаят каква е диагнозата и защо се налага това изследване) и да отидеш нахранен.
То докато минеш през всички процедури, може и да се роди едно бебе...ха дано :)


Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #213 -: Юли 02, 2012, 12:16:52 pm »
Анализирани са 100метафазни пластинки оцветени по GTGметод.В 96пластинки не се откриха бройни структурни хромозомни аберации-нормален кариотип46,XY.в 4 метафазни пластинки се откри допълнителна малка ринг хромозома с неясен произход.      Заключение:47,XY,+r4/46,XY(96)-мъжки кариотип с ниско степенен мозиацизъм.  Наличието на 47,XY,+r клетъчна линия би могло да окаже влияние върху правилното развитие на мейозата.Съществува вероятност от формиране на сперматозоиди с небалансиран генетичен материал-наличие на допълнителна или липсваща хромозома.  Какво мислите???
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #214 -: Юли 02, 2012, 15:03:43 pm »
Здравей Десита!
е то наистина ще вземем и да родим докато ни станат изследванията...
А да разбирам, че само кариотипа може да мине безплатно? Изследването за тромбофилии (пак в генетичния) ще трябва да си го плащаме?
Е, аз утре отивам да си взема резултата от имунологичната - антифосфолипидния статус, та ще мина и да се запиша за септември-октомври за генотипа и може и да им дам да ми отлеят малко кръв за тромбофилии... ако ще се плаща, на много места ще ми вземат веднага - и кръвта и парите :-)
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #215 -: Юли 02, 2012, 15:57:32 pm »
healthy, аз само за кариотип питах, защото тромбофилиите си ги правих преди година. Но не ти пречи като отидеш утре да ги попиташ. Ако не стане безплатно на 6 етаж, слизай към 2 етаж с парите :)


Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #216 -: Юли 02, 2012, 17:07:27 pm »
Здравейте, зеленият талон задължително ли е да се вземе от гинеколог или може и от личния лекар?
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #217 -: Юли 03, 2012, 00:18:02 am »
Здравей,
аз си го взех от Личния лекар, утре ще видя какво ще направя с този талон  :)
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #218 -: Юли 03, 2012, 10:48:26 am »
а тромбофилиите към генетичните ли спадат?Или към имунологичните?
Re: ГЕНЕТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ - какви, къде, колко...
« Отговор #219 -: Юли 03, 2012, 12:40:56 pm »
Здравей,
тромбофилията спада към генетичните, но се заплаща отделно