0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #300 -: Април 05, 2013, 15:08:13 pm »
Здравейте приятели,
дойде време да правя и моите предписани изследвания. Питанката ми е - поемат ли се от здравната каса и кой трябва да ми даде направление. За имунологичните изследвания ми казаха в Александровска болница, че могат по каса и ми обясниха от кой да си взема направление. А за генетичните - вродени тромбофилии могат ли по каса и къде?
Ще ми е полезна всяка информация, още повече ако успеем да спестим малко парички.
 

Здравей, чаках да се появиш, готова за нови опити. Радвам се, че това се случва сега. В тази връзка - ти имаш направени изследвания за вродени тромбофилии, така че не е нужно да ги повтаряш, освен някои допълнителни маркери. Аз съм ти ги изпращала на мейла, но ако са се загубили някъде по пътя, ще ти ги препратя, както и нашите предложения за новите маркери. За съжаление, голяма част от предконцепционните изследвания не се поемат от касата, защото профилактика е мръсна дума в медицината.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #301 -: Април 05, 2013, 15:30:29 pm »
Здравей Титка!
понеже съм правила няколко изследвания в тази насока и моите търсения бяха за направление, но уви - няма. Единствено успях да си направя ситогенетичните изследвания на мен и мъжа ми в Катедра медицинска генетика,която се намира на 6ти етаж в майчин дом в София. Там беше нужен зелен талон 119 от гинеколог за проблемите, които сме срещали при неуспехите ни. Аз имах 2 ранни спонтанни аборта и се налагаше да правя разни изследвания за да се открие причната за тях.
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #302 -: Април 05, 2013, 21:54:42 pm »
Здравейте приятели,
дойде време да правя и моите предписани изследвания. Питанката ми е - поемат ли се от здравната каса и кой трябва да ми даде направление. За имунологичните изследвания ми казаха в Александровска болница, че могат по каса и ми обясниха от кой да си взема направление. А за генетичните - вродени тромбофилии могат ли по каса и къде?
Ще ми е полезна всяка информация, още повече ако успеем да спестим малко парички.
 
Мисля, че НЕ! Аз дори мисля, че и Имунологията не минава по НЗОК, чак се учудвам, че са ти отговорили, че минават  8O Може би, зависи за каква имунологяи точно става въпрос  :lol:


*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #303 -: Април 06, 2013, 06:38:29 am »
... защото профилактика е мръсна дума в медицината.
Колко тъжно, но за съжаление е явно и глобално явление.


  
*
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #304 -: Април 08, 2013, 08:37:21 am »
Благодаря ви, че се включихте, всеки съвет е ценен, знаете го  :wink:

... защото профилактика е мръсна дума в медицината.
Колко тъжно, но за съжаление е явно и глобално явление.
Щом и GP-то не ни казва, че имаме право веднъж годишно за профилактичен цялостен преглед, какво да говорим за специалистите...
В природата оцеляват силните. Само трябва по-често да си припомняме, че и ние хората сме част от природата...
За нашите четири звездички на небето - обичаме ви.
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #305 -: Април 08, 2013, 08:53:30 am »
А моята лична лекарка дори ми се обажда за да ме подсети,че не съм ходила на профилактичен преглед и не ме оставя на мира докато не ида...
Николай е на 2г.4м.5д.
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #306 -: Април 08, 2013, 09:50:06 am »
Мели говори за профилактика на репродуктивното здраве, която не се покрива от касата.


  
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #307 -: Май 01, 2013, 07:50:13 am »
здравейте момичета, вчера и ние пуснахме генетични -  дадоме за двамата общо 300 лв, но не знам какво точно включват те в Надежда.
нали не се правят на точно определен ден? ние ги пуснахме на произволен ден, просто защото бяхме там за консултация
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #308 -: Май 01, 2013, 15:42:53 pm »
здравейте момичета, вчера и ние пуснахме генетични -  дадоме за двамата общо 300 лв, но не знам какво точно включват те в Надежда.
нали не се правят на точно определен ден? ние ги пуснахме на произволен ден, просто защото бяхме там за консултация
Вие може би правите кариотип на двамата партньори. Ако е това - изследва се в кръвта хромозомния състав. Но можехте да ги направите безплатно в Катедра Медицинска генетика в Майчин дом на 6-ти етаж. Но така или иначе вече сте ги пуснали. Кога ви казаха, че ще с готови с резултата? А би ли споделила след това какво ви изследваха все пак. Аз живо се интересувам, защото при мен откриха мозаечен кариотип. И това се оказа сериозна пречка за оживяване на ембриона. Вероятно уцелваме все яйцеклетка с различен от нормания кариотип и спира да се развива докъм 8-10-та седмица.
А колкото до момента от цикъла - няма отношение към това. Така че няма значение кога е пуснато.
Пожелавам ви всичко да ви е наред в това изследване!!!
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #309 -: Май 01, 2013, 16:02:44 pm »
благодаря ти, Healthy :)
непременно ще ти кажа. знам, че там има, но май доктор трябва да ти ги изпише и се чака...
а ние нямаме време - този месец извадихме 1 Я и ембриончето на стигна до трансфер, така че не ми се чакаше.
казаха, че за 3-4 седмици ще са готови
Нещата трябва да са възможно най-прости, но не повече ...
Айнщайн
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #310 -: Май 01, 2013, 16:37:17 pm »
благодаря ти, Healthy :)
непременно ще ти кажа. знам, че там има, но май доктор трябва да ти ги изпише и се чака...
а ние нямаме време - този месец извадихме 1 Я и ембриончето на стигна до трансфер, така че не ми се чакаше.
казаха, че за 3-4 седмици ще са готови
Да, вярно, чака се, знаех го предварително, но ние не бързахме, защото трябваше да изчакаме "санитарните" месеци въздържание от бебеправене (е, не от секс де). Аз основно проучих как става с направлението и то точно от този форум получих доста изчерпателна информация, за което благодаря на всички момичета, които споделят.
Но ми е много странно, как не мога да намеря нито жена, която е с мозаечен кариотип, нито информация по въпроса. Открих единствено в постовете на едно момиче, което твърди, че има мозаечен кариотип, но в друг пост пише че цитогенетично й е ОК. т.е. няма мозайка...
Ако някой има информация по въпроса или познава жена, кято има този проблем ще се раздам да можем да обменим информация.
А всъщност правих и друго генетично - за тромбофилии, но в друга лаборатория. Там ми казаха, че ми е наред резултата.
А сега на последния аборт изпратихме материал за генетично изследване на ембриона, за да разбера дали наистина там е проблема - ако е с увреден кариотип. Но ако е с нормален, трябва да търсим проблема другаде. Не съм пускала изследване за НК клетки. И ще изчакам генетичното за да преценим дали има нужда да проверявам нивото на НК...
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #311 -: Май 01, 2013, 17:40:22 pm »
healthy
az sam sas mozajka, no moqta e ot drug tip ... Kyde e Kredora??? Izvinete za latinicata :oops:


Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #312 -: Май 01, 2013, 17:44:29 pm »
healthy
az sam sas mozajka, no moqta e ot drug tip ... Kyde e Kredora??? Izvinete za latinicata :oops:
Какво е Кредора?

Моята мозайка е в "X" хромозомата. В какви други случаи се казва, че е мозайка ?
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #313 -: Май 01, 2013, 17:56:05 pm »
healthy
az sam sas mozajka, no moqta e ot drug tip ... Kyde e Kredora??? Izvinete za latinicata :oops:
Какво е Кредора?

Моята мозайка е в "X" хромозомата. В какви други случаи се казва, че е мозайка ?

Kredora mi e neobhodim za da pi6a na kirilica spored pravilata na foruma.
A ina4e, mozajka moge da ima i pri 47XXX i pri 45XX i pri dr vidove mozai4en kariotip. healthy qvno ne si spomnq6 no s teb to4no sme komentirali tazi tema v temata za zabremenqvane na 40 i godini  :lol:


Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #314 -: Май 01, 2013, 18:03:59 pm »
Да, да... коментирали сме, но се пообърквам вече. Но наистина само откъслечна информация намирам. А и като търся в статиите по "мозаечен кариотип" нищо не ми излиза... или пък още не са оправили съвсем сайта и търсенето в статиите не сработва. Защото каквато и дума да пусна като търсене ми изкарва нула резултати.
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
*

    dess_dess

  • *****
  • 2328
  • станах двойна мама
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #315 -: Май 01, 2013, 18:11:27 pm »
Да, да... коментирали сме, но се пообърквам вече. Но наистина само откъслечна информация намирам. А и като търся в статиите по "мозаечен кариотип" нищо не ми излиза... или пък още не са оправили съвсем сайта и търсенето в статиите не сработва. Защото каквато и дума да пусна като търсене ми изкарва нула резултати.

Nqma mnogo info po vaprosa taka e, az tuk se konsultirah s d-r Meli i s Bobbi :lol: kakto i s geneticite pri koito si izsledvah kariotpa vkl i prof Kremenski (strahoten 4ovek) :lol:

« Последна редакция: Май 01, 2013, 22:41:13 pm от deep »


Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #316 -: Май 01, 2013, 18:31:08 pm »
Ще взема и аз да се консултирам с проф. Кременски. Само да ми излезе генетичното от аборта. И с другите ми генетични резултати ще се занеса...
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #317 -: Май 01, 2013, 20:57:15 pm »
Да, да... коментирали сме, но се пообърквам вече. Но наистина само откъслечна информация намирам. А и като търся в статиите по "мозаечен кариотип" нищо не ми излиза... или пък още не са оправили съвсем сайта и търсенето в статиите не сработва. Защото каквато и дума да пусна като търсене ми изкарва нула резултати.

Nqma mnogo info po vaprosa taka e, az tuk se konsultirah s d-r Meli i s Bobbi :lol: kakto i s geneticite pri koito si izsledvah kariotpa vkl i prof Kremenski (strahoten 4ovek) :lol:
Не се „консултираш‟ с мен, моля те :-). Аз не съм специалист по тези неща, само казвам каквото аз знам.


  
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #318 -: Май 02, 2013, 11:55:19 am »
... защото профилактика е мръсна дума в медицината.
Колко тъжно, но за съжаление е явно и глобално явление.

Ама вече докторите щом чуят репродуктиви проблеми и така наострят уши, защото знаят, че за дете всеки би дал всичко и яхват вълнАта. Знам, че трябва да са много добри специалисти за да могат да помагат на хората, но да се злоупотребява с този проблем е цинично !!! И даже и да има морални доктори, те просто са във водовъртежа на комерсиализацията на този сектор. Вчера попаднах на един пост на едно момиче, което разказва своята история и как от три посещения на един и същи доктор в рамките на кратко време (няколко седмици ) той й съобщава различни цени, които варират с по няколко хиляди лева нагоре и надолу.
Та защо да се прави профилактика и защо да се поема от касата, щом хората така или иначе намират пари за скъпите и прескъпи изследвания?! Като са притиснати от обстоятелства и време, ще вземат и кредитче, какво толкова!!! ... омерзена съм просто заради всички, до които съм се докоснала до историите. Аз също понагазих в тези "блата" но просто само защото мъжа ми не е склонен да даде торба с пари за нещо, за което може и да не стане нищо и докторите винаги да имат оправдание за неуспеха. И по-лошото е, че предварително нищо, ама нищо не ти се обяснява... поне да си наясно с реалните шансове... а те те подлъгват, пък после - ами природа...
Съжалявам за острия тон, но съм сигурна че има много като мен които таят подобна горчивина ...
Животът не свършва днес... нито утре... той продължава. Важно е как ние го възприемаме :-)
Re: Генетични изследвания - какви, къде, колко...
« Отговор #319 -: Май 04, 2013, 18:16:48 pm »
healthy, при мен излезе нискостепенен мозайцизъм- 8%.
кажи с какво бих могла да съм ти полезна. Аз общо взето говорих със всички генетици от НГЛ и научих всичко по въпроса, което ме интересува. Мозайката ми е: 45Х(2), 47XXX(1), 49XXXXX(1), 46XX(46).
Като цяло казаха, че е най-лекия от генетичните проблеми, въпреки, че не се знае какъв е % на увреждане в Я. Но в най-лошия случай, ако в Я. са с много висок % уврежданията, то поне 50% от яйцеклетките трябва да са качествени (от другия Х). Само, че по правило на по-млада възраст, узряват първо хубавите яйцеклетки, а с напредване на годините те намаляват и на по-голяма възраст на жената узряват все по-некачествени. ПГД не е приложимо понеже не дава никакви гаранции.
При теб хубавото е, че забременяваш спонтанно. Общо взето трябва да разчиташ на късмет. И при успешна бременност- задължително амниоцентеца.
П.П Професор Кременски не ме консултира, препрати ме към негова колежка, с която се консултирах и също така многократно се консултирах с Др Станева от НГЛ, която отговори на всичките ми въпроси. При теб какъв точно е кариотипа.