0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #700 -: Май 07, 2009, 16:52:56 pm »
Всичко_възможно, не се стряскай, не е нито толкова страшно, нито толкова фатално, както си мислим в началото!  :D Ще се справиш и още как! Виж сега аз какво направих досега, демек моят скромен опит какъв е, който може и да не е правилен, но пък работи.

Изчетох и в този, и в другия форум някои от темите, четох, четох, докато взе да ми писва. После си направих списъци с продуктите - плодове и зеленчуци, които се водят неутрални (малко вероятно е да предизвикат алергични реакции) и списъци с продукти, с които трябва да се внимава, т.е. да се въвеждат по-късно и внимателно.

Изписах и разни схеми по месеци какви плодове/зеленчуци да се въвеждат;направих и списъци с комбинации от зеленчуци. Всички тези списъци ги ползвах в началото, после схванах играта и си правя комбинации от наличното.

Започнах с плодове: ябълка, круша, слива, банан, тиква, манго, авокадо. Плодовете ги предлагах, сварени на пара (в по-голяма тенджера с две чинии и вода, знаеш как става) и пасирани после с блендер;всичко това ми отнема общо 30 минути. Стават много вкусни. Хареса всичко от изброените неща.

Продължих с оризовата каша Pure Baby Rice.

После въведох зеленчуците: морков, картоф, сладък картоф, пащърнак, броколи, карфиол, замразен грах, зелен фасул, червена чушка, спанак, тиквички. Отново сварени по същия начин на пара и после пасирани с блендер. От изброените не хареса само пащърнака, но той и на мен не ми харесва... :D Вече правя и различни комбинации от тях. Въведохме и пуешкото, и пилешкото месо.

Остават още доста неща, но има време. Някъде към десет часа и давам плодово пюре (суров плод и пасиран с малко водичка, става много вкусно) вместо кърма, като понякога пюрето го поръсвам с оризовото брашно, но невинаги. Плодовете по това време вече ги давам сурови, но пасирани добре.

Децата не са толкова крехки, колкото си мислим, но ти все пак след всеки нов продукт следи за признаци, които могат да те наведат на мисълта, че има алергична реакция. Дано твоето бебче да е ящно и да приема всичко, макар че още му е рано за захранване.  :D

Сокчета не съм давала изобщо, не и липсват, защото не знае какво е това.  :D
Вода започнах да предлагам веднага, щом започнах с първата храна - ябълката.
Започнах захранването на 5 месеца и 3 седмици и тя беше повече от готова, така си мисля по това как прие първата си различна от млякото храна.

Готови пюрета засега не съм давала, но може би ще купя риба, когато и дойде времето на рибата и когато моето време съвсем се изчерпи, засега е на границата.  :D

Няма значение с какво ще започнеш, просто реши с нещо и започни. Ако не го хареса, ще го предложиш по-нататък и ще продължиш с нещо друго. И аз четох, че ако се започне с плодове имало вероятност да не се приемат зеленчуците после, но явно си е до дете, защото ние нямаме този проблем.

Наслука!  :D



*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #701 -: Май 07, 2009, 17:57:58 pm »
eveyrthing_possible,
ти не живееше ли в Америка ?Какво мисли педиатърът ти по темата за захранването .Аз сокчета съЩо  не съм давала и досега не пие ,както го научиш ,но на толкова малко малко бебе ,освен млекце ,не виждам какво друго може да му се даде .Не бързай със захранването поне до 5 мес и половина ,всичко се прави етап след етап ,дай му време да  седне  на столчето коректно без да се свлича или да клюма  ,да може да преглъЩа новата храна ,а не да я бута с езика навън  .Розата ,ти е дала полезни съвети ,наистина отначало неЩо което ни е непозното ни се вижда непостижимо и трудно ,но после всичко си се намества  и ти Ще си захраниш бебчèто ,гладно няма да остане  :D .Както е казала Джам оризовата вода е едно ,а кашата е друго ,в нея има и други съставки ,приспособена е за бебета и малко деца ...Успех и вместо да мислиш за захранване сега ,намери начин как да излезеш от родилната депресия ,като помоЩ от някой баба и тн ...
Entre ce que je pense, ce que je veux dire, ce que je dis, ce que tu veux entendre , ce que tu crois entendre et ce que tu entends, il y a au moins 6 bonnes raisons de ne pas se comprendre....

Je suis  sous le choc et endeuillé des faits dramatiques qui se sont déroulés dans la crèche "Fabeltjesland" à Termonde.SINCERES CONDOLEANCES AUX FAMILLES DES VICTIMES ....
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #702 -: Май 07, 2009, 21:40:38 pm »
eveyrthing_possible,
ти не живееше ли в Америка ?

Eх, де да беше Русе в Америка.... :lol: В Русе живее :wink:

eveyrthing_possible,
извини ме, че отговорих вместо теб, но се замечтах. :)

Сокове и аз не съм давала на детето си. Оризовата каша не запича - започнала съм с нея. И детето си се изхожда по два, че понякога и по три пъти. След това въведох плодове, а след това - зеленчуци варени на пара.
Започнах след навършени шест месеца.
« Последна редакция: Май 07, 2009, 21:47:57 pm от Милена Б »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #703 -: Май 07, 2009, 22:20:56 pm »
Благодаря ви розичке и шакира!
Много работи знам, много работи съм чела и май там ми е проблема. Един каже захранване с картоф /примерно/, друг каже- по-късно с картофа, трети каже,-че по-добре картофа да е сладък....Зная, че ако не с едното, то с другото или с третото все ще започна. За възрастта мислех да започна захранването след 4 месеца и половина или към края на 4.
Шакира, живея в Бг и ако става дума за нашия педиатър, тя смяташе че е редно да дам сокчета още във втория месец. Категорично отказах. Но всички родилки около мен, а те са много,/от дългият ми престой в болницата имах честа да се запозная с доста проблемни бременностти, от които предимно интелигентни и образовани жени/ та повечето са захранили бебенцата си малко по-рано от началото на 5 месец. Не че бързам много, ама все ми се тамъни, че лишавам детето от важни витамини и минерали, че после по-трудно щяла да започне да се храни и пр. и пр. Както и да е. Това по отношение на възрастта. още не съм решила, сега само опипвам терена и събирам информация. Иначе за "дилемата" плод или зеленчук, май почти няма значение, колебанието ми е продиктувано по скоро от факта ,че не зная къде мога да намеря биологично чисти храни или коя ще намеря първо. Искам да започна с ябълка или морков, ама къде да намеря по това време такива които да не са пълни с химикали. Мислех си и за варианта с оризовата каша, ама познайте колко противоречиви мнения изчетох, станах :BangHead: osi_15
Както и да е. Все ще се захраним някак си.
Розичке благодаря за подробното описание на вашето захранване, баш като за мене :oops: :lol: с подробности те му. :youwoman:
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
*

    everything_possible

  • ****
  • 957
  • Всичко е възможно, ако го пожелаеш истински.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #704 -: Май 07, 2009, 22:32:46 pm »
Започнах след навършени шест месеца.
В интерес на истината, май нямам нерви да чакам до края на шестия. Ели има проблем с АМ. Има все още много гадни колики, а не ми се сменя млякото и да си правя експерименти с други. Казаха ми, че докато не въведа друга храна, така ще бъде.
ВЯРВАЙ! Мечтите се сбъдват!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #705 -: Май 07, 2009, 23:18:19 pm »
Всичко_възможно, предполагам си представяш, че никоя майка няма предварително ни най-малка представа какво първо ще се хареса на отрочето и, та да започне с него и да му улучи вкуса?!  :D Затова всеки ти казва, че е започнал с различен плод/зеленчук, защото просто е решил да опита с нещо, все пак.  :D

На детето няма да му се случи нищо фатално с организма (при условие, че няма показания за алергия), ако не му допадне първото предложено нещо;така си мисля с моята глава на неспециалистка по захранването, но по наблюдения. И на Емма не и хареса пащърнака, т.е. правеше типичните за случая на нехаресване физиономии, но поизяде доста пащърнак, не не съм я насилвала и не съм и тъпкала храната, докато се побира, тя сама си отваряше устицата;общо взето не я насилвам повече от това, което иска.

Забравих само по-горе да ти напиша, че в зеленчуковите и зеленчуково-месните пюренца не добавям нищо друго освен малко водичка, за да може блендерът да ги смели на по-еднородно пюре. Нито сол, нито захар, нито зехтин, нито масло. Последните две обаче мисля да ги добавям след месец, два.

Също така се колебая за прословутата попара, защото ми се ще междинните и хранения да са от плод само, а не масло, хляб и сирене;при условие, че маслото и сиренето могат да се добавят към зеленчуковото пюре. Ще видим за попарата какво ще реша.

По въпроса за месеците кога да се започне захранването гледах и местните британски лекари съветват (а и по книжките им пише), че е добре на 6 навършени. Млякото е добро за детето, не ги слушай твоите "специалистки".  :D

Хубавото е, че всяко дете си има свой ритъм, вкусове и нагласи и по въпроса с храната. Трябва просто да ги разбереш какви са и оттам нататък си свободна да импровизираш и експериментираш, но в границите на здравословното и полезното за детето.

За сокчетата се поддадох и повлиях от пропагандата на Джам, но само защото нямам собствено мнение по въпроса, а нейните обяснения звучат логично и разумно, а и не виждам какво има повече в сока, което да го няма в плода.  :D
 Всеки обаче си избира!


P. S. И аз се съмнявам, че ще го напиша всичкото това още веднъж!  :D Но Всичко_възможно излезе късметлийка, че пиша за първи път по темата, и то в отговор на неин въпрос!  :D

Лек ден!
« Последна редакция: Май 07, 2009, 23:20:44 pm от DivaRoza »
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #706 -: Май 08, 2009, 02:05:22 am »
Започнах след навършени шест месеца.
В интерес на истината, май нямам нерви да чакам до края на шестия. Ели има проблем с АМ. Има все още много гадни колики, а не ми се сменя млякото и да си правя експерименти с други. Казаха ми, че докато не въведа друга храна, така ще бъде.

oo,напротив
с тази незряла храносмилателна система най-много да й засилиш още коликите
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #707 -: Май 08, 2009, 02:15:32 am »
Започнах след навършени шест месеца.
В интерес на истината, май нямам нерви да чакам до края на шестия. Ели има проблем с АМ. Има все още много гадни колики, а не ми се сменя млякото и да си правя експерименти с други. Казаха ми, че докато не въведа друга храна, така ще бъде.

oo,напротив
с тази незряла храносмилателна система най-много да й засилиш още коликите


Абсолютно подкрепям ...Ако не и понася сегашното АМ го сменете в зависимост какъв ви е проблема, има много лечебни мелека сега .А и в млякото има всичко от което се нуждае детето .Послушай момичетата тук и няма да сгрешиш .Ако трябва си смени педиатъра ,ако не вярваш на момичетата тук погледни схемата на д-р Бърди .Така или инъче като прояде твърда храна  детето има нужда от мляко ,моето дете е на 18 месеца и о6те пие по 500 мл на ден (тоест 2 пъти на ден)
Entre ce que je pense, ce que je veux dire, ce que je dis, ce que tu veux entendre , ce que tu crois entendre et ce que tu entends, il y a au moins 6 bonnes raisons de ne pas se comprendre....

Je suis  sous le choc et endeuillé des faits dramatiques qui se sont déroulés dans la crèche "Fabeltjesland" à Termonde.SINCERES CONDOLEANCES AUX FAMILLES DES VICTIMES ....
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #708 -: Май 08, 2009, 02:59:15 am »
Захраних на 7 месеца и 4 дни, предната седмица с картоф, тази картоф с морков. Приготвям пюрето на пара. Реших, че ще е със зеленчуци защото имам домашни такива.
Въпроса ми е кога да въведа и оризовата каша? Трябва ли да изчакам да въведа още няколко зеленчука и да я дам преди плодовете, да въведа  3-4 зеленчука, 3-4 плода и тогава кашата или може още другата седмица примерно. Изобщо има ли значение кога ще я дам?
Да вметна, че не яде необходимото количество пюре, за да заместим едно ядене. Дохранваме се с АМ.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #709 -: Май 08, 2009, 12:41:53 pm »
Не че бързам много, ама все ми се тамъни, че лишавам детето от важни витамини и минерали, че после по-трудно щяла да започне да се храни и пр. и пр.

не го лишаваш. зеленчуците и плодовете не са източник на всички необходими за развитието хранителни вещества. у хората цари някаква заблуда в това отношение. на малкото бебе (кърмачето) му е нужно мляко. не случайно Световната здравна организация препоръчва хранене само с кърма или адаптирано мляко до 6-тия месец. надявам се, че там знаят повече от мамите по форумите или градинките. един интелигентен човек избира разумно източниците си на информация и подражание, нали?
още повече, сама казваш - сега не е богат сезон на плодове и зеленчуци, расли при естествени условия.
аз захраних на 5 месеца и 3 седмици. детето ми беше на АМ с разграден белтък. кръвните му изследвания бяха в норма.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #710 -: Май 08, 2009, 21:00:48 pm »
Изобщо има ли значение кога ще я дам?

Мисля, че няма.


 everything_possible,
Цитат
...за сокчетата и почти съм съгласна, но ВСЕ ПАК не мога напълно да ги отрека. Толкова много деца са отгледани със сокчета и то от втория месец...

Да, нашето поколеие сме отгледани по тази схема. Аз, например, на 2 месеца здраво съм жулила сок от диня, а по-късно и други. Майка ми е убедена, че давайки на едно бебе сок, ти му даваш "ценни витаминчета"
Но резултатът е, че съм пристрастена към сладкото. Ям много сладко, от както се помня, а това определено вреди. Иска ми се да предпазя детето си от този мой порок.

« Последна редакция: Май 08, 2009, 21:10:44 pm от Милена Б »

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #711 -: Май 09, 2009, 00:22:30 am »
Оф чета и се чудя -вие момичета май имате много свободно време.С какво да си захрани детето -ми това я вълнува момичето,може да и се отговори като хората с нормален тон,а не да си показваме българската невъзпитана жилка.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #712 -: Май 09, 2009, 00:34:11 am »
Дали да е плод или зеленчук първо-аз започнах с зеленчук ,защото тея предпочита плодовите и зеленчуковите пюрета съвсем щеше да ги отпише.А сега си хапваме всичко-зеленчук на обед с жълтък и плодово пюре следобед.Каши отказваме-не ни харесват
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #713 -: Май 09, 2009, 02:31:44 am »
Оф чета и се чудя -вие момичета май имате много свободно време.С какво да си захрани детето -ми това я вълнува момичето,може да и се отговори като хората с нормален тон,а не да си показваме българската невъзпитана жилка.

точно защото нямам много свободно време смятам, че е редно и възпитано да се уважава чуждото време, отделено за съвети във форума и първо да се чете, а после да се пита.
благодаря ти за оценката, ще я имам предвид оттук нататък, когато отделям време за съвети в тези форуми.
eliq, не знам ТИ колко време си отделила за помощ на другите във форумите на Зачатие, но съм сигурна, че е по-малко от това, което съм отделила аз и начина, по който ме категоризираш, ме засяга и демотивира силно. като прочета някоя подобна плювня от човек с 200 постинга и ми иде да тегля една и на форуми и на сдружение и на всичко...

извинете за отклонението.
« Последна редакция: Май 09, 2009, 02:34:07 am от jam »
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #714 -: Май 09, 2009, 11:01:17 am »
Аз, например, на 2 месеца здраво съм жулила сок от диня, а по-късно и други. Майка ми е убедена, че давайки на едно бебе сок, ти му даваш "ценни витаминчета"
Но резултатът е, че съм пристрастена към сладкото. Ям много сладко, от както се помня, а това определено вреди. Иска ми се да предпазя детето си от този мой порок.

Сори за спама, обаче и аз съм пила сок на 2 месеца, а хич не си падам по сладкото, така че едва ли това ти е причината за "порока" ти. :P
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #715 -: Май 15, 2009, 15:33:31 pm »
Извинявам се, че повдигам отново този въпрос, но моите деца от доста време не ядат на обяд твърда храна или по точно не искат зеленчуците и месото или ако ядат то това са 3-4 вида пюрета на Хип. Някои предположиха че са зъби, периода бил такъв и когато не ядат на обед давам мляко. Това обаче не беше седмица, две или 10 деда, а продължава вече месец и нещо. Не мога да им дам и жълтък дори. Въобще пък и не може да става на въпрос за редуване на месо и зеленчуково с жълтък тъй като нито един ден не мога да предположа какво точно ще ядат или няма да ядат. Отварям и хвърлям поне по две пюрета, а понякога и повече. Сготвено от мен също не искат. Омръзна ми да чувам следния съвет: Защо не ги запишеш на кухня?!, Моето дете много ги харесваше и ядеше!
С какво е по-хубава кухнята от моите манджи?
Пробвам и попара през седмица- две, също отказват. Не искат и по едро смляна храна.
Моля ако някой има идея какво да направя да пише, направо в чудо съм се видяла и най-отегчаващото за мен са обясненията от рода на "Това е защото им купуваш на Хип пюрета"- те били по изтънчени вкусове, на Ганчев били българската кухня (да ама и тази "българска кухня" не искат, защото ги пробвах и с Ганчев), "Защото не са на кухня" и от сорта.
Мислех, че явно са им доста безвкусни пюретата, а и в тези готовите забелязвам, че за след 8 месеца има сол, та реших днес да им направя зеленчукова крем супа, като сложих щипка сол, според моя вкус стана вкусна, дори много, но те отново я отказаха :(
Има ли някоя мама преминала през нещо подобно?
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #716 -: Май 15, 2009, 18:18:53 pm »
ст ,ние сме така само че с плодовете ,не ги вкусва и препочита да седи гладна отколкото да ги яде,досега само на банан я научих и то много малко яде .Освен да прескочиш яденето и да ги оставиш така ,без ниЩо друго да им даваш до следваЩото ядене .След няколко такива гладувания би трябвало да проядът ...На децата трябва да им е ясно ,че каквото им се предлага за ядене ,трябва да се яде, докато си изградят вкусове(до 3 тата година) .Ясно е ,че като поотрастнат Ще имат предпочитания  към едни храни ,към други по-малко ...
« Последна редакция: Май 15, 2009, 20:02:28 pm от Shakira25 »
Entre ce que je pense, ce que je veux dire, ce que je dis, ce que tu veux entendre , ce que tu crois entendre et ce que tu entends, il y a au moins 6 bonnes raisons de ne pas se comprendre....

Je suis  sous le choc et endeuillé des faits dramatiques qui se sont déroulés dans la crèche "Fabeltjesland" à Termonde.SINCERES CONDOLEANCES AUX FAMILLES DES VICTIMES ....
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #717 -: Май 18, 2009, 02:24:56 am »
Момичета, имам нужда от вашите мнения относно режима ни на хранене:
6-6.30 кърма
9-9.30 кърма
12.30-13.00 кърма+ зеленчуково пюре(около 120-130гр)
18-18.30 кърма
21-21.30 кърма + АМ (230мл)
Понякога се буди и около 2.30-3 да суче.

Къде да сложа плодовете? Преди или след кърмене или между кърменията?
Опитах да му дам 2,3 лъжички ябълка в 16ч - няма такива писъци - иска още. Ако му дам колкото иска, ще измести ли храненето в 18?
Да спра ли да го кърмя на обяд и да му давам само пюре?

Jam, не ми се карай, моля... чета, чета,и още повече се обърквам...много сложно това захранване,бе...
« Последна редакция: Май 18, 2009, 02:28:08 am от Nedda »



*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #718 -: Май 18, 2009, 02:32:43 am »
от колко време захранваш, нормално е месец след като си захранила да вкараш и второ външно хранене, и да- нормално е плода да е следобед, той не е за наяждане, идеята е да се редуцират млечните хранения
защо трябва да не го кърмиш на обед, Стефания докато не тръгнах на работа /на 11 месеца/ си сучеше след всяко външно хранене
мен ми се струва голяма паузата ви от обед до следващото хранене
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
Re: Въпроси и отговори по храненето - 3
« Отговор #719 -: Май 18, 2009, 11:21:24 am »
Nedda, ние сме с месец по-големи от вас, но от долу-горе вашата възраст сме на сходен режим.  На обедното хранене съм увеличила количеството до 180-190 гр., без последващо кърмене.  След това в 16:00-17:00 часа яде плод, отново без кърмене и преди лягане в 20:00 часа е само на кърма (нямаме млечно хранене в 18:00).  За нощното хранене няма да коментирам - там се дъним много и си яде по 2 пъти, без изглед да успея да се справя с това скоро.