0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Гестационен диабет
« -: Септември 18, 2008, 17:00:53 pm »
Вчера след като ми натовариха организма с почти 300 мл глюкоза,се оказа,че в рамките на 1 час не успях да се справя с поетото количество и ми сложиха нова диагноза-гестационен диабет.
Като причина за това изтъкват възрастта ми-над 35 години и едрото бебе-което според всички измервания върви с 10-12 дена напред.Засега нямали да ме поставят на диета,но ако след 3 седмици имам увеличение на стойностите ще мина направо на лекарства.А иначе в родословното ми дърво няма диабетно болни ,а кръвната ми захар е твърде близка до долната граница в нормални условия.
Въпроса ми е какво да правя?Утре започвам 27 г.с. и не искам заради лекарска небрежност или некомпетентност от "най-добрият лекар в околността" нещо да се случи с така дългоочакваната ни рожба.
Двайте съвети ,идеи,ще съм благодарна на всички минали по този път,ако споделите своя опит в тази област.
*
Re: Гестационен диабет
« Отговор #1 -: Септември 18, 2008, 19:02:49 pm »
Ами при мен също се съмняваха за гестационен диабет, защото голямата ми дъщеря се роди  4250 гр, 54 см. Оказа се, че нямам, но и второто дете макар и по-малко от кака си също не беше дребно. При мен за да поставят диагнозата в МД освен глюкозообременителния тест, изследваха инсулин и проинсулин. Последния го правиха в германия, чрез Бодимед. За щастие при мен всичко беше в норма, но бяха ми казали, че при евнтуален проблем терапията е диета. Препоръчвам ти консултация с д-р Катя Тодорова-ендокринолога на Майчин дом-София.


*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Гестационен диабет
« Отговор #2 -: Септември 18, 2008, 20:21:48 pm »
на мен също ми правиха този тест към 20-та г.с. и имаше и резултатът беше същият.За това на другият ден ми взимаха през 3 часа кръв ,като трябваше да си ям нормално.Подложиха ме на диета - без сладко,бял хляб и т.н.,като ми казаха че може да прегрешавам от време навреме.Аз уж гледах да ги избягвам тези неща,но накрая бебо се роди 4045гр. в първият ден от 36-та г.с. и беше с много ниска кръвна захар.
 Може да избягваш сладкото,бял хляб,грозде,банани,картофи .
<br />
*
Re: Гестационен диабет
« Отговор #3 -: Септември 19, 2008, 08:51:58 am »
Здравейте момичета, аз не съм бременна все още ,но Д-Р Тодорова ми препоръча да ми направят натоварване с глюкоза .Какво точно значи това и как се прави ,много съм притеснена ако някой знае нека ми пише2Благодаря ви :)
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Гестационен диабет
« Отговор #4 -: Септември 19, 2008, 09:40:40 am »
гестационният диабет няма връзка с наличието на диабет или предразположеност към диабет у майката или семейството й.
слушай си лекарите.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Гестационен диабет
« Отговор #5 -: Септември 19, 2008, 21:11:29 pm »
Направи си кръвно изследване - преди хранене, храниш се, след 60 минути тест, после почивка и пак 60 минути. Трябва да видиш какви са стойностите. Прави се също изследване и на инсулин, за да е сигурно, че при кривата няма някакъв проблем. Нека да постоиш на диета за около една седмица като избягваш - банани, грозде, малц съдържащи храни, въглехидрати, бял хляб и тестени изделия. След това направи още веднъж натоварване с глюкоза, изследване на инсулин, като преди това спазиш изискването да не ядеш след 8 вечерта.
Какви са ти стойностите все пак?
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Гестационен диабет
« Отговор #6 -: Септември 19, 2008, 23:29:27 pm »
Орален глюкозотолерантен тест или тест за обременяване с глюкоза:

Този тест включва изследване се кръвната захар сутрин на гладно, след което се изпива определено от лекаря количество глюкоза на прах разтворена във вода и отново се изследва кръвната захар след 1 час, и след това още след един час. Взима се кръв три пъти общо.
По този начин се вижда дали организма при натоварване с въглехидрати реагира с адеквана секреция на инсулин, с което стабилизира нивата на кръвната захар до нормалните стойности.
« Последна редакция: Септември 19, 2008, 23:34:50 pm от cygnus »
Re: Гестационен диабет
« Отговор #7 -: Септември 19, 2008, 23:39:48 pm »
Нека да постоиш на диета за около една седмица като избягваш - банани, грозде, малц съдържащи храни, въглехидрати, бял хляб и тестени изделия. След това направи още веднъж натоварване с глюкоза, изследване на инсулин, като преди това спазиш изискването да не ядеш след 8 вечерта.
Какви са ти стойностите все пак?
Добре,де какво да ям тогава?Аз всяка сутрин със закуската си хапвам по един банан,отделно следобеда и по една праскова,през ден си хапваме картофи ,ориз, месо,риба,салати и т.н.Разнообразявам храната и гледам да правя що годе здравословни комбинации.Захарта ми идва само от плодовете които поемам.Не пия дори и бира,не ям тлъсто месо,не пия кафе,много рядко пия газирани напитки,ежедневно пия мляко и хапвам кашкавал(тук няма сирене)и мислех,че организма ми се задовлява с този режим на храна,но явно съм грешала.Всеки ден пешача по 1 километър. А не надебелявам усилено както е типично за жените с диабет по време на бременност-за почти 6 месеца(след 2 дена ставам точно на 6)съм качила 2 1/2кг и то само на коремче.
А иначе преди натоварването кр.захар ми беше 80(при норма 80-130).1 час след натоварването със 285мл глюкозен разтвор 170 при норма под 140.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Гестационен диабет
« Отговор #8 -: Септември 20, 2008, 00:01:01 am »
абе Илианче, ти не правиш разлика между ДИАБЕТ и ГЕСТАЦИОНЕН диабет! не се сравнявай с жените, които са си диабетички от преди бременността. различно нещо е!
и апропо, захарта не ти идва "само от плодовете". проблем са въглехидратите, както ти е написала Ганка. картофите и оризът са направо забранени на диабетиците.

и изобщо, казах ти, ще повторя - слушай каквото ти кажат лекарите и това прави.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Гестационен диабет
« Отговор #9 -: Септември 20, 2008, 00:04:47 am »
Дони, аз знам какво е изследването, обаче имах предвид друго да направи, просто не съм се изразила правилно.
Ляне, не знам къде си в момента, но по принцип в Германия можеш да си поискаш безплатно глюкомер. Съответно сама да си направиш замерването. Аз бях така една седмица на диета и се мерех непрекъснато. Моите стойности бяха подобни на твоите и ходих при лекаря на мъжа ми, който се занимава изключително и само с такова нещо, все пак той го следи. Та лекаря каза, че по принцип са нормални такива стойности за бременна жена. Въпроса е след лека диета, говоря избягване на захарта в менюто по всякакви поводи, да се види дали се променя стойността и ако се направи тест за инсулинова резистентност, каква е кривата след това. При мен новите изследвания също показаха леко завишаване на захарта, но пък за сметка на това инсулина беше добре и ми казаха, че нямам проблем. Банан и грозде, както и прясно мляко /освен по малко в кафето/ са противопоказни при съмнение за гестационен диабет.
П.С. По-важна е стойността след 120 минути - тя каква е????
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Гестационен диабет
« Отговор #10 -: Септември 20, 2008, 00:16:57 am »
Банан и грозде, както и прясно мляко /освен по малко в кафето/ са противопоказни при съмнение за гестационен диабет.
П.С. По-важна е стойността след 120 минути - тя каква е????
В момента съм в най-тъпата държава на света-сащ.Ще ми правят изследването повторно на 1.10,като ще ме следят 3 поредни часа.
Дотогава да си ям всичко и да не спазвам диета.АКо тогава пак имам проблем ,ще ме заведат при диетолог,защото тъпите гинеколози не могат да ми кажат нищо по въпроса.Единственият коментар беше,че много често се случвало така при бременни жени над 35 години и че плацентата отделяла захароподобно вещество,което ако не успеело да се преработи водело до гестационен диабет.И че жените с гестационен диабет покачвали масата доста повече от мен,че децата се раждали по-едри на тегло и с вродена хипогликемия(сигурно и аз съм било такова дете,при условие,че 3 поколения наред сме хипогликемици-дядо,майка и аз).
А като не мога да приемам мляко,сигурно няма да мога да приемам и кашкавал?А оттогава откъде да си набавя калция???
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Гестационен диабет
« Отговор #11 -: Септември 20, 2008, 00:25:59 am »
Слушай сега мацка, остави паниката настрана. Гестационен диабет звучи страшно, ама де факто не е. В крайна сметка ако няма друг проблем, тази захар после се регулира, единствено децата се раждат по-едри, ама това да ти е проблема. Кашкавал не ти пречи да ядеш, говоря за мляко, не за млечни продукти!!! Според мен, ти спазвай това, което ти написах, пък мисля, че няма да имаш проблеми и нещата ще се регулират. А това за жените над 35 е вятър и мъгла. Може да се получи при всички жени. Ако знаеха от какво се получава, щяха да са измислили лечение на диабета, било той гестационен или не :wink: Диетата е това, което аз ти казах. Ако искаш да си спестиш излишни нерви и проблеми - съобрази се с това. Не ядеш бял хляб, избягваш фруктовата захар, малц, въглехидрати в по-малки количества и нещата ще са добре.
В момента вървя по този път и за пореден път, отново не могат да кажат що е това чудо гестационен диабет и има ли почва в мойто телесо. Така че те разбирам прекрасно как се чувстваш и затова ти предлагам лесно решение. Аз пък съм свалила 6 кила от началото и не съм мръднала освен на корем, ама пак имат съмнения.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Гестационен диабет
« Отговор #12 -: Септември 20, 2008, 09:32:14 am »
аз също бях качила само 4 килограма,когато ми правиха изследванията,но после до края на бременността се сдобих с общо 27 кг.,като 22 качих през последните 2 месеца.
 Направи новите изследвания и след това ще си по-наясно,може да не си на строга диета.
<br />
Re: Гестационен диабет
« Отговор #13 -: Септември 20, 2008, 17:17:21 pm »
Честно казано,не знам как ще го преживея вторият тест.Организма ми не реагира никак добре на това натоварване-първият ден имах гадене,често уриниране и липса на апетит.
Вторият ден-вкус на горчив бадем в устата,неспособност да усетя някакъв друг,повръщане 4 пъти и кашляне до посиняване и подуване на глезените и бебето не се помръдна нито веднъж.Докторите вдигат рамене-казват сигурно било алергична реакция :o 8O .Чудя се на мен като ми действа така,как ли действа на бебчето???
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Гестационен диабет
« Отговор #14 -: Септември 20, 2008, 18:50:11 pm »
Ами за да не натоварваш организма си, послушай ме. Не мисля, че ще сбъркаш. Мога да ти кажа, че при мен стойностите влязоха в норма само за една седмица диета. Ти се движиш, значи останалото е лесно.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    daniski

  • ****
  • 550
  • Моят дар от Бог-Грант Даниел
Re: Гестационен диабет
« Отговор #15 -: Септември 21, 2008, 04:36:30 am »
Банан и грозде, както и прясно мляко /освен по малко в кафето/ са противопоказни при съмнение за гестационен диабет.
П.С. По-важна е стойността след 120 минути - тя каква е????
В момента съм в най-тъпата държава на света-сащ.Ще ми правят изследването повторно на 1.10,като ще ме следят 3 поредни часа.
Дотогава да си ям всичко и да не спазвам диета.АКо тогава пак имам проблем ,ще ме заведат при диетолог,защото тъпите гинеколози не могат да ми кажат нищо по въпроса.Единственият коментар беше,че много често се случвало така при бременни жени над 35 години и че плацентата отделяла захароподобно вещество,което ако не успеело да се преработи водело до гестационен диабет.И че жените с гестационен диабет покачвали масата доста повече от мен,че децата се раждали по-едри на тегло и с вродена хипогликемия(сигурно и аз съм било такова дете,при условие,че 3 поколения наред сме хипогликемици-дядо,майка и аз).
А като не мога да приемам мляко,сигурно няма да мога да приемам и кашкавал?А оттогава откъде да си набавя калция???
Айде и да не е най-тъпата държава...
Ти ако кажеш че тука няма какво да се яде...Аз съм в NJ и тук присъстват толкова много презентации на храни,че дори не мога да кажа колко са.Включително и българското сирене е навсякъде.Само боза няма...
ако искаш пази диета и откажи 2-рия тест,след като се чувстваш така зле от първия...
Re: Гестационен диабет
« Отговор #16 -: Септември 21, 2008, 18:51:02 pm »
Айде и да не е най-тъпата държава...
Ти ако кажеш че тука няма какво да се яде...Аз съм в NJ и тук присъстват толкова много презентации на храни,че дори не мога да кажа колко са.Включително и българското сирене е навсякъде.Само боза няма...
ако искаш пази диета и откажи 2-рия тест,след като се чувстваш така зле от първия..

   За мене поне щата в който съм си е най-тъпият-АРКАНЗАС.
Сиренето им е за салата-само ситно надробено.Отивам при гинеколога си,казва ми,че изследванията ми са добри,питам я за ПАП -теста(отстраниха ми полип в България преди 2 месеца и имах някои находки които не никак бяха добри),казвам й,че искам да го видя и тя ,а ама той не е тука- при другите ми документи и изследвания.Провиква се в коридора"При теб ли е теста на Илияна?"-Отговор-не,ама знам,че резултатите й са добри".Работа наизуст.В страната на "демокрацията,аз нямам право на избор,как да раждам..."Заяли са се с мен да раждам по естествен път(на 37 години и ще ми е  първо раждане)-"защото при секциото щяло да има много повече рискови фактори,включително и инфекция 8O"Бебето върви по-едро- е нищо ще те разпори тук и там ,после ще те зашием и готово.Питам ги откъде да си набавям калций,ако се докаже ,че съм с гестационен диабет-отговор от прясно и кисело мляко :oops:.Приятелката ми е в 16та седмица и кърви ,ходихме заедно на гинеколог и отговор:"Не можем нищо да ти кажем,само лежи засега.Като стигнеш 20та седмица,тогава ела за да те видим на коремен УЗИ."- и за тоя отговор я таксуваха 75 долара.Та,аз й го казах същото и то безплатно.
  Отделно мъжа ми го бе захапал някакъв паяк-рязаха го,взеха част от захапаното,шиха го,предписаха му 2 антибиотика наизуст,той направи някаква алергична реакция,ония му предписаха зиртекс и продължиха да го тъпчат.Свалиха му конците при това стажанти,ама как ги свалиха че раната му се отвори през средата-от 11 трябвало да свалят 8,амааааа кой да чете.Та нова инфекция,пак шиене и пак антибиотици.ВЪобще ужаси.Нито правиха антибиограма,ни дявол.Е как да не е тъп този щат?Има и други работи ,с които мога да те убедя,че е много тъпо тук,но засега се спирам само на здравната страна.
  Извинявам се за дългият постинг,но много ми се насъбра последните дни от лекарската немърливост тук.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Гестационен диабет
« Отговор #17 -: Септември 21, 2008, 18:59:27 pm »
много добре те разбирам,защото и аз на кво ли не се нагледах в Белгия.И мен ме караха нормално да раждам с високо кръвно и 4 кила бебе и след 14 часа раждане,все пак секцио го извадиха.
Изследвания ми правиха всеки месец  за толкоплазмоза,а нито веднъж за белтък в урината или за захарта пък бях с точно такива проблеми и документи от БГ.За това и разбраха,че бебето е с хипогликемия чак на 3-тият ден ,като вече много се влоши. :x
 
<br />
Re: Гестационен диабет
« Отговор #18 -: Септември 21, 2008, 20:13:38 pm »
много добре те разбирам,защото и аз на кво ли не се нагледах в Белгия.И мен ме караха нормално да раждам с високо кръвно и 4 кила бебе и след 14 часа раждане,все пак секцио го извадиха.
 

Съчувствам ти и се надявам,да няма повече проблеми с малкия симпатяга.Но ако имаш второ дете,без значение къде си,ще го изродят със секцио,след като първото е било така.(поне е така в цял свят,включително и тук).
  Аз не знам защо,но тук сякаш държат повече на естественият подбор-"ще ражда по естествен път,докато се докаже,че има усложнения и не се нуждае от наша помощ".Ама ,че си имала заболявания,които могат да се активират по време на този стрес и да предизвикат влошаване на ситуацията-хич дори и не ги е грижа.Пишат ги в картона ,като информация и после ги пренебрегват.Едната ми племеница роди  двуяйчни близнаци на 20 август-едното излезе по естествен път,другото се запъна и тогава й "помогнаха" с форцепс.А аз като си знам крехкото здраве и ниското кръвно,което напук на всички правила ,спада при стрес(вчера за малко да припадна след като привързвах раната на моя и познай колко ми беше кръвното-48/97 и да раждам по нормален път-тая няма да стане.Аз искам да имам ЗДРАВО ДЕТЕ и затова ако се наложи,ще пътувам до България,да си го родя със секцио,но няма да го подложа на рисковата ситуация тук.

*

    daniski

  • ****
  • 550
  • Моят дар от Бог-Грант Даниел
Re: Гестационен диабет
« Отговор #19 -: Септември 21, 2008, 20:48:59 pm »
Здравей,Илианас!
Сега ми става ясно.наистина положението звучи зле...ама какво правите в Арканзас?!...Ми то си е в средата на нищото...нямате ли възможност да смените лекаря и болницата?
Ако имаш нужда от нещо,пиши ми на лични-ще ти пратя колетче със сирене,масло-(истинско!)от амишите-идват всяка сряда.ако имате желание да се преместите към Източния бряг-мога да помогна също.има ли изобщо българи в Арканзас?
А иначе и аз се дразня от некои неща в системата,ама какво да се прави.Аз пък имах обратния проблем на твоя-никой не искаше дори да пробваме нормално раждане,понеже първото ми е било секцио-преди 16 години.причината беше едър плод.Без гестационен диабет.
Едва намерих доктор,който се съгласи да изчакаме болките поне и да опитаме-в края на краищата няма гаранция че и това бебе ще стане 4 кила,нали?
Секциото не е безобидна операция и изисква дълъг период на възстановяване.Аз лично не искам пак!!!