0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #420 -: Август 16, 2010, 15:35:23 pm »
"Глюкозно обременяване" или "Обременяване с глюкоза", мисля ОСГ го водеха като абривиетура.Правилно си обяснила  :)

Май се наричаше ОГТТ -Орален глюкозотолерантен тест,преди 1,2 страници в същата тази тема  имаше линк с изискванията за провеждането на този тест  :wink:
« Последна редакция: Август 16, 2010, 15:44:28 pm от fanta_25 »
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #421 -: Август 16, 2010, 15:47:09 pm »
Цитат
Както и изискванията при изследване ОГТТ (Орален глюкозотолерантен тест):

Подготовка на пациента: подготовка на пациента включва спазването на следните изисквания:
1. Една седмица преди провеждане на теста трябва да се прекрати приема на: перорални контрацептиви, естрогени, тиазидни диуретици, кортизол, α-метилдопа, слабителни медикаменти, транквилизатори, барбитурати, салицилати, фенилбутазон и др.
2. При жени мензисът да е приключил най-малко преди 3 дни.
3. Пациентът да не е фебрилен (без температура).
4. Пациентът да не е с хипокалиемия или хиломагнезиемия.
5. Три дни преди теста да не се ограничават въглехидратите, тъй като това води до намален толеранс към глюкозата. Диетата трябва да включва 200-250 g въглехидрати дневно. Много богата на въглехидрати диета преди теста води до ниска въглехидратна крива (повишен толеранс към глюкозата).
6. По време на теста  пациентът трябва да пази физически и емоционаален покой, да не пуши, да не приема допълнително храна.

Това е цитат от въпросния линк.
Приемам от няколко дни Дуфастон (заради многото кисти и едно неменстурално кървене този месец), дали може да се приеме като вид орален контрацептив  osi_10?
Възможно ли е да окаже влияние върху резултата на теста?
« Последна редакция: Август 16, 2010, 15:49:24 pm от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #422 -: Август 16, 2010, 15:52:06 pm »
В края на май започнах прием на Ясмин заради висок тестостостерон , доколкото съм запозната и дано не обърквам някого но на мен от лабораторията ми казаха да си пусна теста без прием на каквото и да било, абсолютно чист организъм. СТрува ми се че Дуфастона може и да окаже влияние.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #423 -: Август 16, 2010, 17:43:52 pm »
Радостинка, доколкото помня, ти си от Варна, нали? Моят съпруг прави обременяване с глюкоза в тамошна лаборатрория март месец и ни струваше 38 лв. Изследването е точно както си го описала, взима се кръв на гладно и жадно, отчитат се кр. захар и инсулина, след това се изпива глюкозата и после през час се взема отново кръв, т.е. на 60 и 120 мин. Въпросната лаборатория е Лаборекспрес. Разликата в цената не е малка. Като се сетя, че аз правих обременяване в Кандиларов /по стечение на обстоятелствата бях в София/, което ми струваше 80 лв  8O, лошо ми става...В бургаските лаборатории не правят такова изследване 8O
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #424 -: Август 16, 2010, 20:22:43 pm »
sixsens , да от Варна съм  :), ами аз питах в лаборатория Статус, че ми е на удобно място - между нас и работа, а Лаборекспрес ми е далеч и от двете места :?. Но сега ще погледна и в тяхния ценоразпис, ако е такава разликата, по-добре малко разкатаване от колкото почти двойно парички.

Аха, погледнах в Лаборекспрес - Обременяване с 3кратно определяне на инсулин и кр. (кр. предполагам е кръвна захар...???) е 38,80лв
Май, май ще се разходя до там.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #425 -: Август 16, 2010, 20:40:06 pm »
Фанта, мерси за поправката...останало ми нещо в главата, ма какво точно, не стана ясно  :D

Сиксенс, вие сте късметлийки! Тук, в София, в Бодимед точно 70лв ми струваше удоволствието.... 8O
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #426 -: Август 16, 2010, 20:59:01 pm »
Здравейте от мен  :)

Аз пък мисля, че не е задължително да се пият метформин, сиофор и тн... със сигурност не цял живот. Може би резултатите с тях са по-бързи, но това са лекарства, които имат странични ефекти и не се понасят добре от всички (личен опит).
Напредването на медицината, правенето на точни статистики при обстойно наблюдение на пациенти с инсулинова резистентност показват, че здравословното хранене, спортът и определни хранителни добавки (хром, инозитол, канела и други витамини и минерали) могат да извърнат инсулиновата резистентност. Разбира се този режим трябва да се спазва цял живот, но той всъщност не е нищо друго освен здравословен начин на живот.  :wink:
Този път е дълъг и труден, но съм сигурна,че си заслужава!

Лека вечер от мен :)
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #427 -: Август 16, 2010, 21:09:45 pm »
При мен двукратното ми струваше 45 лв, а трикратното беше 65 лв.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #428 -: Август 17, 2010, 16:18:26 pm »
Как бихте коментирали и моите резултати  :wink:

Обременяване с 3кратно определяне на инсулин и кр.

   Глюкоза - 0 час     4.78   mmol/l   Веноз. от 3.8 до 6.1

   Глюкоза - I-ви час   6.48   mmol/l   За оценка от лекар

   Глюкоза - II-ри час   6.40   mmol/l   За оценка от лекар


   Инсулин - 0 час   4.2   mkU/ml   Cутрин на гладно до 15

   Инсулин - I-ви час   29.7   mkU/ml   За оценка от лекар

   Инсулин - II-ри час   26.7   mkU/ml   За оценка от лекар

Два дни чета темата и пак ми е трудно да си ги интерпетирам сама.
Виждам само, че в 60 мин. няма скок на инсулина, а това май е най-честия показател за инсул. резистетност.

Другото, което забелязах гледайки резултатите на другите, е че глюкозата в 120 мин. пада в сравнение с тази от 60-тата, а моите са почти едни и същи.

Док е в отпуск, така че най-вероятно чак след две седмици ще имам възможност да покажа резултата, затова няма да откажа някой друг коментар :wink:

Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #429 -: Август 17, 2010, 19:01:43 pm »
Ами всъщност има скок на инсулина в 60 мин. От 4,2 на 29,7 си е повишаване, при това 7 пъти. Също така на 120 мин. инсулина не е паднал особено. Но честно казано, аз не бих се ангажирала с коментар. Няма ли начин по телефон да коментирате резултатите?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #430 -: Август 17, 2010, 20:09:52 pm »
Не знам какво съм гледала днес, че прецених че няма скок  osi_13, ама и след тази глюкоза хич не се чувствах добре  :?, едва преди няколко часа вече ми е нормално. Така ми стана гадно на корема от това нещо, че цял ден ми беше отпадлано и ме се гадеше...
sixsens , права си.

Ами, аз щях да ги покажа да гинеколага си, ама си знам, че по-правило ако нещо й се стори съмнително ме праща при еднокринолог, така че май няма смисъл да губя време ами ще си запазя час, сигурно при д-р Сарджева...че тук във Варна не знам при кого друг.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #431 -: Август 17, 2010, 20:51:20 pm »
Ами и аз за нея съм чувала добри отзиви. Явно си разбира жената от работата.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #432 -: Август 18, 2010, 08:26:42 am »
и захарта на 120-та минута е малко височка....наистина е добре да идеш при лекар.  :)
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #433 -: Август 18, 2010, 10:34:55 am »
и захарта на 120-та минута е малко височка....наистина е добре да идеш при лекар.  :)

Точно заради тази стойност, ровя сега из нета.
В почти всички резултати публикувани някъде, тук и в бг-мамата и в разни други форуми, захарта на 120мин е паднала и е със стойност близка до тази в минута 0, а моята почти не е мръднала спрямо мин.60. Но нищо не намирам...

Отвсичко прочетено аз го разбирам така - на организма ми му трябва повече време да се справи с тази захар, може би и затова и инсулина е все още висок, отново повече от 5 пъти спрямо мин. 0. Но дали е така и дали е проблем, трябва лекар... :)

П.П. Преди година при посещение при ендокринолог заради малко завишения Андростендион, питах за инсулиновата резистентност и докторката ми каза, че няма смисъл да я правя, защото съм слаба ( да почертая, че не винаги е било така, преди близо 5 години отслабнах с над 10кг, като промених режима си на хранене) и със свалянето на кг явно сама съм се справила с резистентността. Не знам дали има значение, ама да споделя :wink:
« Последна редакция: Август 18, 2010, 10:53:31 am от radosttinka »
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #434 -: Август 18, 2010, 10:52:08 am »
ето ти една хубава статия да почетеш, с угороврката обаче, че тук само си говорим...не сме специалисти  :D

http://www.bb-team.org/articles/3554/#axzz0wwQCHGor
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #435 -: Август 18, 2010, 11:23:35 am »
Бубулина, тази я четох  :)
Даже се опитах да си сметна индекса НОМА, но ми излезе много странен резултат и се отказах от този метод :wink:

За обременяването с глюкоза е по-добре обяснено, но пък в последното изречение има нещо неясно...поне за мен :)
Абе няма да мине без консултация с доктор, то е повече от ясно :wink:

Но пък винаги обичам да съм информирана добре, че само така се задават правилните въпроси, а и разбираш отговорите :D
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*

    Бубулина

  • *
  • 1352
  • Благоденствие да сполети тази къща!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #436 -: Август 18, 2010, 12:00:41 pm »
Индекса НОМА  е добър показател. Стойности над 4 и нагоре индикират проблем....Но всичко е индивидуално, да не забравяме  :)
« Последна редакция: Август 18, 2010, 12:04:33 pm от bubulina79 »
"Това,което не ни убива, ни прави по-силни!"

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #437 -: Август 18, 2010, 12:58:12 pm »
Това, което ме обърка с този индекс е че варира от 2 до 15, а аз като изчислявах моя по зададената форумла излезе 0,89. Затова се зачетох повече в останалата информация.
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #438 -: Август 18, 2010, 20:58:49 pm »
Цитат
За обременяването с глюкоза е по-добре обяснено, но пък в последното изречение има нещо неясно...поне за мен

   Radosttinka,има един друг вариант за обременяването с глюкоза,при който се прави четирикратно измерване.За да илюстрирам,ще изпиша резултатите от мое изследване преди време.Не е изследван Инсулин,а само
  глюкозата:0 минути - 4,1 реф.( 2.8-6.1 )
                    60  мин. - 7,7               до 8.9
                    120 мин. - 5,1          ( 3.5-7.8 )
                    180 мин. - 3.2       
   В статията всъщност се казва,че
 на гладно(0 мин.) стойност > 6.1 - говори за инсулинова резистентност,
                               стойност > 7   - наличие на захарен диабет
 на 2 часа - стойност > 7.8 - говори за ИР,
                    стойност > 11.1- наличие на захарен диабет.

   Разбира се,всичко това е само информативно,специалист най-правилно ще интерпретира твоя резултат.Поздрави! :)


« Последна редакция: Август 18, 2010, 21:09:19 pm от marsi »

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #439 -: Август 18, 2010, 21:15:17 pm »
на гладно(0 мин.) стойност > 6.1 - говори за инсулинова резистентност,
                               стойност > 7   - наличие на захарен диабет
 на 2 часа - стойност > 7.8 - говори за ИР,
                    стойност > 11.1- наличие на захарен диабет.
Така вече ми е ясно :wink:
Благодаря Марси :)
Спермограма се прави само в клиника по стерилитет от ембриолог!
Между традиционното АГ и специалист по стерилитет има голяма разлика, не я пренебрегвайте!