0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Поли, физическа активност, хранителен режим и метформин, това е печелившата комбинация. :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Поли, физическа активност, хранителен режим и метформин, това е печелившата комбинация. :)
Да, май ще започвам пак Глюкофажа. Физическа активност с 10 месечен хулиган не ми липсва. Само да видим с хранителния режим как ще се справим. Както ми каза един път Д-р Даскалов: " Ти гледаш да избягваш сладки неща, но те теб не, нали? :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Сладките неща са хитри, факт. :) Много е трудно да ги откажеш, така е, аз примерно днес ходих да купувам за едно събитие сладки и соленки. Оказа се, че в големия магазин има обилие от сладки неща и никакви соленки! Направо бях изумена.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Може ли за разчитане :
ГЛЮКОЗА НА ГЛАДНО : 5.8 mmol/l (3.0-6.0)
ГЛЮКОЗА-СЛЕД 60 МИН. : 4.8 mmol/l (преценка от лекар)
ГЛЮКОЗА-СЛЕД 120 МИН : 5.5 mmol/l (преценка от лекар)
ИНСУЛИН НА ГЛАДНО : 10.99 mU/ml (2,6-24,9)
ИНСУЛИН СЛЕД 60 МИН : 29.53 mU/ml (над 40/ трикратно от с-та на гладно)
ИНСУЛИН СЛЕД 120 МИН : 45.5 mU/ml (под 2 пъти от с-та на 60 мин.)
*
Ivanela Ivanova, стойностите на глюкозата са добри. Инсулинът на 120мин. би трябвало да намалява, а при теб продължава да се увеличава. Коментирай с ендокринолога дали е необходимо лечение с медикаменти в твоя случай, освен регулиране на хранителния режим.

Здравейте!  :)
Искам да ви помоля за мнения за моя случай. Преди месец правих изследвания и се оказа,че освен Хашимотото ми имам и Инс. Резистентност. Бях на консултация при Катя Тодорова. След ехография,тя установи че 95% от щитовидната ми жлеза не функционира,което налага висока доза Лтироксин(125мг). Предписа ми Метфодиаб 3х1, Паматон(калции и магнезии),Б12(защото ми е нисък),Витамин Д,Селен и Омега3 с вит Е. Коментирахме и факта,че искаме 2ро детенце.Назначи ми изследване на НК клетки. Разбрахме се,че ако са над 14% трябва да направя вливане с Интралипид.Моите се оказаха 15% и направих вливане. Каза,като започнем опити да пия Аспирин протект от 16ти до 26ти ден. Мен обаче ме притеснява Метфодаба. Тя каза,че се пие по време на бременност,но аз срещам противоречива информация. Смятате ли,че мога да си пия всичко,при положителен тест? Разбрахме се като забременея да се видим,но тя излиза отпуск до септември и аз леееко проучвам,защото се надявам да стане до тогава. Ще се развам да ми споделите мнения!!
здравейте, има ли заместител на гадната глюкоза при обременяване - напримел два шоколада?
сериозоно ви питам - бременна съм и не знам как ще изпия тази гадост...
*
Рафаила, няма заместител.

Ели, не знам какво да кажа за метфодиаб.Лтироксина трябва да го пиеш, витамините няма да навредят, но за него не знам.Не ти ли препоръча безглутенов режим с намаляване на сладкото, както и никакви въглехидрати?

Ооооо да,да, каза ми. Трябва да огранича въглехидратите,да забравя захарта. Позволява по един плод на денонощие и по една черна филийка на хранене. За сега нещо не се справям добре с това,но ще свикна. Но този Метфодиаб.....не знам какво да правя!!! Все си мисля,че е лекар и би трябвало да си знае работата......но това си е моето дете.....ами ако стане нещо!!!  :o
Рафаила, няма заместител за жалост... много се радвам, че ще си имате второ :D стискам палци всичко да е наред и ще преживееш глюкозата :wink:
Рафаила, няма заместител за жалост... много се радвам, че ще си имате второ :D стискам палци всичко да е наред и ще преживееш глюкозата :wink:
Благодаря Алекс - това беше огромна изненада за нас :) по напълно онрмален начин... и терминът ми е 2 дни преди РД на Георги :) стават чудеса :)
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #931 -: Август 25, 2017, 12:03:19 pm »
момичета, утре мисля утре да изям 1 шоколад 100гр вместо 75 гр глюкоза :)
не мога - само, като си помисля, и ми става гадно...
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #932 -: Август 25, 2017, 23:55:21 pm »
Няма. Гадно е, но ще оцелееш. В Западна Европа е стандартно изследване за всички бременни. Правила съм го два пъти тъкмо. Минава и заминава. Имах си обаче два часа, в които си четох книжка на спокойствие.

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #933 -: Септември 02, 2017, 00:50:40 am »
Здравейте , дами , нова съм във форума , съвсем прясна . Искам да разбера дали е възможно да има инсулинова резистентност със слаба фигура. Моята история е , че цял живот съм била слаба. Още на 16 ми поставиха диагноза СПКЯ , като не съм имала окосмяване нито надебеляване, сега съм на 25. Цял живот тренирам , бях гимнастичка художествена гм. сега наблягам на фитнес и Йога , не съм спирала със спорта никога за повече от седмица,също имам бърз метаболизъм , (не ми се лепи). Пих противозачатъчни 9 години. Наскоро с приятеля ми започнахме да искаме бебе и да мислим за това , та спрях хапчетата. Още няма месец откакто ги спрях и е рано за менструация , но не знам дали изобщо ще има такава. Притеснена съм , защото когато ми ги изписаха наистина нямах цикъл и имах пъпки по лицетоне много но достатъчно, това беше отдавня , бех дете а тялото ми е свикнало с тези хапчета , страх ме е сега какво ще стане с мен, дали ще имам деца и т.н. Мисля да си пусна тест за инсулинова резистентност , има ли смисъл от това според вас или е възможно да имам проблем с цикъла , без диагнозата ИР ?
Редактиране на публикация
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #934 -: Септември 02, 2017, 10:27:53 am »
Тединка,добре дошла.Не съм от най-компетентните по ИР и СПКЯ,но на първо място се успокой.Как ти поставиха диагнозата за СПКЯ(с един преглед такава диагноза не се поставя,надявам се да не е било така при теб)?Как реши,че имаш ИР и защо да имаш проблем с цикъла?Според мен изчакай 1-2 цилъла,даже 3.Виж как ще ти идва (на колко дни,с каква продължителност,колко обилно) и след това си запази час при гинеколог и му сподели страховете си.А мен ако питаш,щом мислите за бебче и ако си в по-голям град аз бих се насочила към репрудоктивна клиника.Не ме разбирай погрешно не говоря за инвитро ,а че там са много добри специалисти и имат добра апаратура,ще ти назначат правилните изследвания.Ако има нещо ще реагират на време и няма да се налага да тичаш от едни доктори към други.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #935 -: Септември 02, 2017, 12:34:22 pm »
Диагнозата ми поставиха , когато бях на 16 години , заради липса на цикъл 6 месеца, поликистозен вид на яйчниците и хормонални пъпки в областа на брадичката, не са ми правили други изследвания тогава. Това беше преди 9 години , сега съм на 25 и през тези девет години съм пила противозачатъчни през цялото време. Ходя на гениколог редовно и със противозачатъчните всичко е било нормално , като на противозачатъчни. Миналата година ги спрях за 5 месеца , в които имах само един цикъл , но кисти не се образуваха в този период . Нямах и ову, но пък нямах други проблеми. Тогава пуснах и хормонални тестове и всичко беше в норма , само прогестерона нисък. Аз реших пак да започна хапчетата и ги пих още 5 месеца , но след като не ги пих и пак започнах получих от тях ( депресия , намалено либидо и ужасни болки в гърдите ) Та вече съм категорично решена да не ги пия повече. За инсулинова резистентност не знам , но казват , че тези проблеми са свързани с това , та се чудя възможно ли е да има такова нещо при слаб човек .... Иначе до клиника за репродукция ще се стигне , като стана на 27 и няма нищо , за сега ми се иска да го направим без помощ , моята гениколовка следи положението сега съм на преглед след седмица, но до сега никой не ми е назначавал иследване за ИР. Не знам дали имам поликистоза или заради дълги прием на таблетките е липсата на ову. Това и лекарите не знаят ....
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #936 -: Септември 02, 2017, 13:10:36 pm »
Здравей, Teduni4kata!

За жалост, и слаби жени могат да имат инсулинова резистентност. Добре е да си направиш това изследване, както и да разбереш дали имаш СПКЯ. Това става с анамнеза, преглед при гинеколог и хормонални изследвания. Ако нямаш овулация или рядко имаш такава, то и забременяването ще стане трудно. Няма липса на овулация след продължителна употреба на противозачатъчни, освен това може да има и други причини за липса на менструация освен СПКЯ, затова добра диагностика на овулацията в няколко поредни месеца ще ти е от полза.

Има различни терапевтични подходи към СПКЯ (освен приема на противозачатъчни, което е неподходящо при опити за забременяване), с които да се подобри метаболизма, да се подпомогне или предизвика овулация, да се предотвратят дългосрочните негативи от заболяването и т.н. В този смисъл не бива да се притесняваш от репродуктивните центрове, за да потърсиш помощ.

Затова моят съвет е първо да изясниш състоянието си, да имаш диагноза, след което да обмислиш различните видове лечения, за да се прехвърлиш бързо в темата на бременните.

Успех! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #937 -: Септември 02, 2017, 14:48:02 pm »
Правиха ми тест за глюкоза и глюкозата ми е 4.7 м/мол на гладно, което е повече от добре , според докторката няма нужда да тествам реЗистентност , тя каза , че след 10 години хапчета ИМА липса на ову , заради замразяването на яйчниците за толкова дълъг период , при някой жени няма , но е индивидуално. Аз все пак в понеделник ще направя теста за ИР на своя глава , за да съм сигурна. Забравих да отбележа , че съм веган и сладко почти не ям , веднъж в месеца. Благодаря , дано всичко да се оправи , а за клиника по стерилотвт има време , трябва да мине време от опитити преди да се пусна там , още няма и месец опити
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #938 -: Септември 02, 2017, 22:08:11 pm »
Теди, според мен при наличните проблеми няма никакъв смисъл да чакаш една година. Вярно, млада си, време имаш, но поне аз не мисля, че ще се решат от само себе си. А разочарованието всеки месец е голямо. Ти си решаваш, разбира се. Аз само ти споделям какво е моето мнение.

Успех!

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #939 -: Септември 04, 2017, 19:15:20 pm »
Направих тест за резистентност днес НОМА 0.76 другите стоиности са
глиюкоза 0 мин 4.77 mmol/l
гликоза 60 мин 5.9 mmol/l
глюкоза 120мин 5.01 mmol/l
 
инсулин 0мин 3.6 mmol
инсулин 60 мин 18.00 mmol
инсулин 120мин 16,4 mmol

Според лекаря даже имам висока инсулинова чувствителност , и няма ИР, в което бях вътрешно сигурна , като знам че никога не ми се лепи , колкото и да ям. Благодаря ви , сигурно след година ще се насоча към клиника , ако нищо не е станало , моя приятелка със кистозни яйчници , но слаба и без ИР забременя след 5 месеца опити без стимулация или инвитро, така че засега ще остана при моята лекарка и ще и се доверя за изчакването, все пак цикъла ми не е оставян сам отдавна , може да се нагласят нещата. поне 3 месеца ще си дам да видя как ще идва тоз пуст цикъл> Благодаря ви дами и желая успех с бебетата , дано всички станем МАМИ :)
« Последна редакция: Септември 04, 2017, 19:56:29 pm от Teduni4kata »