0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #900 -: Ноември 08, 2016, 09:37:09 am »
Здравейте! Може ли да коментирате и моите резултати:

0 мин.           КЗ  5.3 mmol/l    IRI   2.89 mlU/L
60 мин.        КЗ  9.39                 IRI 34.54
120 мин.       КЗ  7.1                   IRI 21.84
180 мин.      КЗ  6.31

Здравей, Alexa_C!
Не си писала референтни стойности, но според мен инсулинът на 60 мин. е висок, а глюкозата може би е близка до горна граница. Добре е, че след това нивото на глюкоза се връща в по-ниски нива, но инсулинът би трябвало да е по-нисък. Това дава информация, че организмът се затруднява и отделя по-високи нива на инсулин, за да поддържа глюкозата в норма. При изчисляване на НОМА индекс стойността е много добра.
Лекарят ще прецени дали е необходима терапия или като начало прецизиране на диетата, правилният начин на хранене и двигателна активност са много важни.

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #901 -: Ноември 11, 2016, 10:08:16 am »
Марси, благодаря за коментара. Изследванията ми са част от епикриза и нямат рецерентни стойности, мен също това ме подразни, но явно е практика. Освен това на 60-та и 180-та мин ми е взета капилярна кръв, не венозна и инсулина на 60-та мин не е изследван, а е калкулиран на база на другите стойности, което според мен не е съвсем правилно. Реален ми е инсулина на 0-ва и 120-та мин. Завишен е 7,5 пъти спрямо началната стойност. Чудех се дали някой знае до колко пъти трябва да е завишен, за да говорим за ИР.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #902 -: Ноември 11, 2016, 11:50:25 am »
Alexa_C, относно инсулина, очаква се повишаването на 60 мин.  да е приблизително трикратно стойността на гладно, а на 120 мин. да е под 2 пъти от стойността на 60 мин.
Но предвид начина, по който е направено изследването, може би по-правилно е да не се правят закючения от него, а да се доуточни с допълнителни тестове - дали още веднъж натоварването с глюкоза, дали изследване на гликиран хемоглобин, може би и други - по преценка ендокринолога.
Изчисляването на гликиран хемоглобин (кръвно-захарен профил) се прави отново след трикратно изследване на глюкозата, но първото взимане на кръв е на гладно, а следващите две са при наличие на храна.

Мой близък имаше много стряскащи резултати след натоварването с глюкоза, преди няколко месеца бях публикувала тук резултатите (в друга тема), страшно се бяхме притеснили заради високите стойности на инсулин на 60-та и 120-та мин.
Сега е доста по-добре състоянието му (съответно и изследванията) като решаваща се оказа промяната в начина на хранене, така че и от личен опит се убедих в това, че при проблем с усвояването на глюкозата хранителният режим е много важен.   
« Последна редакция: Април 04, 2018, 16:29:19 pm от marsi »

*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #903 -: Ноември 16, 2016, 21:48:26 pm »
Здравейте!
Какви трябва да са първите стъпки за изследване на инсулинова резистентност? В лабораторията какво трябва да направя и кои показатели да си пусна?
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #904 -: Ноември 17, 2016, 10:42:17 am »
vnl_s, самото изследване се нарича Орален глюкозо-толерантен тест (ОГТТ). Купуваш си една глюкоза на прах от 75 гр от аптеката. Разтваряш я в 0.5 мл вода и отиваш гладна и жадна в някоя лаборатория. В лабораторията казваш да ти изследват кръвна захар и инсулин трикратно (0мин., 60мин. и 120 мин.)
Първото изследване е преди да си изпила разтворената глюкоза. След това изпиваш този разтвор и се взема венозна кръв 1 час след това. Последното вземане на кръв е след още един час.

"Единственото изкушение, което никой никога не е успял да победи, е надеждата."
Ромен Гари
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #905 -: Ноември 17, 2016, 12:39:49 pm »
Благодаря Теди! :)
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #906 -: Март 18, 2017, 10:14:04 am »
Здравейте,

Виждам, че отдавна не е имало активност тук, но се регистрирах, защото се надявам някой да може да ми помогне :)

Четох доста отговори и виждам, че на хора с по-ниски резултати от моите, са им изписани някакви лекарства за намаляване на инсулина. Четох много теми, както и се консултирах с ендокринолог, но проблемът ми продължава, затова ще поискам и вашето мнение. Вече 2 месеца тренирам активно, преди също съм тренирала доста, но бях спряла за известно време и качих доста килограми. Храненето ми е изключително чисто - почти не ям въглехидрати, не пия алкохол, не ям сладко, изобщо никакъв джънк.
За жалост обаче, въпреки хранене и тренировки, не мога да сваля дори 100 грама. Препоръчаха ми да си пусна ОГТТ тест - пуснах го и резултати са следните:

ОГТТ + Трикрат. Инсулин   Профил   *   *
Глюкоза - 0ва мин - 4.95 вен.кръв   mmol/l   венозна кръв.: 3.8 - 6.1; периферна кръв.: 3.5 - 5
Глюкоза - 60та мин - 6.56   mmol/l   < 8.9 за мъже и небременни жени
Глюкоза - 120 та мин - 4.16mmol/l   < 7.8 за мъже и небременни жени

Insulin ( Серумен Инсулин )   15.15   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно
Insulin ( 60 м post 75g glucose )   71.13   mU/l   
Insulin ( 120 м post 75g glucose )31.08   mU/l

HOMA ( IR ) индекс   3.33   индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR

В бг-мама много дами ми казаха, че този инсулин на гладно е висок, при положение, че спортувам и не ям въглехидрати. Докторката, при която ходих каза, че не й се струват притеснителни тези резултати, но ме накра да пусна и щитовидни хормони. Пуснах и там резултатът е следният:

FT4+TSH   Профил   *   *
FT 4 ( свободен Т4 )   15.98 pmol/l - 12.00 - 22.00
TSH ( Тиреотропен Хормон )   3.120 mIU/l - 0.300 - 4.200

anti Tg и anti TPO ( ТАТ и МАТ )   Профил   *   *
anti Tg ( TAT )   391.90IU/ml - < 115
anti TPO ( MAT )   14.33IU/ml - < 34

Докторката беше изключително мила и проблемът не е, че не й вярвам. Просто знаете, в днешно време четем много и виждам, че дами с много по-ниски показатели от моите, пият някакви лекарства, защото лекарите са им казали обратното - че си има сериозно отклонение. Тя ми каза,  че TSH е малко високо, както и антителата, но на този етап няма притеснения. Посъветва ме да ида след 3 месеца и да видим дали са се променили нещата - ако не са, каза че ще ми изпише нещо.

Проблемът е, че вече доста се демотивирам - не е нормално да си бил неактивен, изведнъж да почнеш доста да спортуваш, да ядеш правилно и да не можеш да свалиш дори 100 грама мазнини  :? Затова и пиша тук, исках да попитам вие какво мислите на база тези изследвания?
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #907 -: Март 18, 2017, 11:20:02 am »
Здравей,

Според мен има проблем: ТХС е височко, нищо, че е в норма, а и ИР индексът ти е рисков. Ако мога да си позволя да ти дам съвет е- отиди на лекар диетолог, за да може да направи и допълнителни изследвания. Идеалното е да намериш диетолог-ендокринолог.
Пожелавам ти успех.
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #908 -: Март 20, 2017, 14:36:02 pm »
Здравей,

Много ти благодаря за отговора :) Ще ида на още един преглед явно, поне второ лекарско мнение да чуя.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #909 -: Март 21, 2017, 15:47:53 pm »
Здравей, liliana1!
Завишени са ТАТ и в някаква степен ТСХ. Завишено е нивото на НОМА индекс (Нома се изчислява по формула, включваща глюкоза и инсулин на гладно), т.е. макар и в референтни граници, стойността на инсулина на гладно е завишена, а още повече храненето ти е умерено и без излишни въглехидрани, както казваш.
Според мен би било добре да направиш още една консултация с ендокринолог. Напиши в кой град си или регион на страната, вероятно ще се включи някой с препоръка за лекар. Ако живееш в София, мога да препоръчам конкретен лекар.
« Последна редакция: Април 04, 2018, 16:27:56 pm от marsi »

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #910 -: Март 22, 2017, 10:04:44 am »
Здравей marsi и благодаря за отговора!

От София съм, да. Може да ми препоръчаш добър доктор - по принцип съм по фонд България и те казаха, че могат да ми запишат час за второ лекарско мнение при д-р Моллова в клиника Лора. Не знам дали някой има отзиви за нея, но с радост приемам всякакви съвети :)
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #911 -: Март 22, 2017, 13:33:12 pm »
liliana1, изпратих ти лично съобщение с координати.
За д-р Моллова нищо не мога да кажа, дано някой друг се включи.
И пиши след прегледа  :)

Здравейте! Моля за коментар на резултати след обременяване с глюкоза:

Глюкоза:
0 мин: 3,98 при реф. 3.30 - 6.10 60 мин.: 7.01 реф.: до 8.90
120 мин.: 6.48 при реф. < 7.8

Инсулин:
60 мин. 8.10 при реф.: 2,6-25.0 на гладно
60 мин. 30.58 про реф. Няма посочени
120 мин. 24.47 при реф. Няма посочени

НОМА индекс 1.43
при реф: <2,5 норма; 2.5-5 рискова ИР; > 5 висока ИТ

Виждам, че инсулин на 60 мин. е малко висок, но това означава ли ИР при все, че НОМА индексът показва НОРМА. Минавам на стриктен режим от спорт и диета. Моля за коментар, според вас това влияе ли на качеството на Я.? И необходимо ли са лекарства?
*
Здравейте! Може ли мнение ?

Инсулин  0 мин.    11,38  /3-24,90/
             60 мин.    51,03
           120 мин.    16,23

Глюкоза  0 мин.    4,9      /2,8-6,1/
             60 мин.   6,02
           120 мин.   3,9
*
Здравейте! Моля за коментар на резултати след обременяване с глюкоза:

Глюкоза:
0 мин: 3,98 при реф. 3.30 - 6.10 60 мин.: 7.01 реф.: до 8.90
120 мин.: 6.48 при реф. < 7.8

Инсулин:
60 мин. 8.10 при реф.: 2,6-25.0 на гладно
60 мин. 30.58 про реф. Няма посочени
120 мин. 24.47 при реф. Няма посочени

НОМА индекс 1.43
при реф: <2,5 норма; 2.5-5 рискова ИР; > 5 висока ИТ

Виждам, че инсулин на 60 мин. е малко висок, но това означава ли ИР при все, че НОМА индексът показва НОРМА. Минавам на стриктен режим от спорт и диета. Моля за коментар, според вас това влияе ли на качеството на Я.? И необходимо ли са лекарства?

Tutu3, стойностите на глюкозата са добри, както и инсулин на гладно. НОМА също е с добра стойност, този индекс се изчислява по формула, в която са  включени стойностите на глюкоза и инсулин на гладно. Стойността на инсулина на 60мин. се очаква да е приблизително трикратно стойността на гладно, при тел леко надвишава, но е добре според мен. А стойността на инсулина на 120мин. трябва да е по-ниска (да намалява двойно от стойността на 60-та). Предполагам че с правилна диета и добър двигателен режим ще се регулират стойностите. Дали е нужна някаква терапия, най-добре коментирай с ендокринолога и репродуктивния специалист. 
« Последна редакция: Април 04, 2018, 16:26:01 pm от marsi »

Благодаря за отговора! Да, ще ги консултирам с докторите :) изследването си го назначих сама, след като изчетох някои от историите тук. Благодаря отново!
*
Здравейте! Може ли мнение ?

Инсулин  0 мин.    11,38  /3-24,90/
             60 мин.    51,03
           120 мин.    16,23

Глюкоза  0 мин.    4,9      /2,8-6,1/
             60 мин.   6,02
           120 мин.   3,9
poli_s, добри са стойностите на глюкозата, но инсулина на 60мин. е леко завишен, добре пада на 120 мин. При твоите стойности на глюкоза и инсулин на гладно НОМА е 2.48, обикновено за рискова се посочва стойност над 2.5, но съм преглеждала материали, в които се препоръчва стойността да е под 2 (>2 съмнения за ИР; >2,5 наличие на ИР; >5,0  висок риск/диабет тип 2). Обсъди и с лекаря, но правилният начин на хранене и двигателна активност са много важни. В интернет има информация за препоръчителните храни- таблици с гликемичен индекс и инсулинов индекс на храните, трябва да се избягват тези с висок ГИ и ИИ.
« Последна редакция: Април 04, 2018, 16:22:05 pm от marsi »

*
Благодаря ти, Мерси. Вече бях на лекар, който каза, че за него няма проблем. Преди 2-3 години правих същото изследване и там на гладно инсулина беше по-нисък, на 60 мин. същия, а на 120 мин. инсулина не падаше, седеше си като на 60 мин. Тогава бях при друг лекар и той ми предписа Глюкофаж.  Пих го дълго време, спазвах и диета. Доста вдигнах дозата по време на стимулация за ин-витро,  тъй като съм с СПКЯ.  Забременях и спрях всичко. След раждането качих рязко кг. и затова направих изследването. Но док мисли, че няма проблем. Единствено каза,  че някои лекари могат да обърнат внимание на стойността на глюкозата на 120 мин.,  че е по-малка от тази на гладно.
« Последна редакция: Май 24, 2017, 09:56:25 am от poli_s »
*
poli_s, стойността на инсулина на 60мин. се очаква да е приблизително трикратно стойността на гладно (или малко повече), затова написах, че е завишена, но действително не е много голямо отклонението. Аз имам налюдение от стойностите при близък човек от семейството ми (бях споделяла преди време неговите изследвания), при него обаче беше драстично скачането на 60-та мин. - над 200. Да, назначиха му терапия, но и при неговия случай основната препоръка беше най-вече да регулира хранителния и двигателния режим.
При теб не е много голямо отклонението и предполагам, че с промяна на храненето ще се постигне добър резултат.
Но може да потърсиш още едно мнение на специалист, евентуално  изследване и на гликиран хемоглобин. Изчисляването на гликиран хемоглобин (кръвно-захарен профил) се прави отново след трикратно изследване на глюкозата, но първото взимане на кръв е на гладно, а следващите две са след прием на храна.
« Последна редакция: Април 04, 2018, 16:20:38 pm от marsi »

*
Благодаря ти,  Марси!
П. С. Извинявай за сбърканото име в предния пост, телефона ми си го е написал :)
« Последна редакция: Май 24, 2017, 15:55:57 pm от poli_s »