0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #880 -: Януари 26, 2016, 18:34:01 pm »
Vera, ще ти кажа един виц по темата, малко да се разсееш :
- "Тате, защо бонбоните са обвити в станиол?"
- "За да се чува в цялата къща как майка ти отслабва!"  :lol:

Та и нашата работа, да не те отчайвам, ама ако си любител на сладкото, трудничко ще ти е......
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #881 -: Януари 27, 2016, 10:27:11 am »
Аз съм минавала по този път вече, по друг повод. Преди време след синузит и няколко месеца антибиотици, бях завъдила всичката кандида на света. Та тогава спрях сладкото за повече от година. И като цяло не е чак такъв проблем, но понякога се сещам, особено като човек знае, че не трябва. И лично на мен ми е по-лесно да свиквам да казвам НЕ и да не опитам, отколкото да спра с едно парче шоколад или един бонбон. Просто ги спирам.

Вчера вечерта ми стана лошо и дори се чудя дали да се обаждам на лекаря или е маловажно. Вечеряхме около 18.30 - 19.00 часа, хапнахме свинска пържола на тиган, с малко мазнина  и гарнитура броколи, моркови и карфиол на пара + половин филийка черен хляб. Пих си 1/2 т.850 мг метформин. Около час след вечерята, хапнах две кивита. Около 22.30-23.00 започнах да се приготвям да си лягам и ми стана ужасно зле - виеше ми се свят,  беше ми омаляло и виждах размазано, стана ми  студено и започнах да треперя. Имах чувството, че ще падна някъде. Точно така се чувствах веднага, след като ми дадоха да изпия глюкозата за теста за толератност. Не бях гладна.
Легнах си и сутринта пак ми беше такова плуващо и безсилно. Та се чудя от какво може да е?
При спазването на режима се старая да не стоя гладна, то и сякаш често огладнявам, но през 1,5-2 ч хапвам - краставица, ябълка, сандвич. Сутринта закусих кисело мляко около 200 г с една лъжица смляно ленено семе и си взех метформина, но пак съм парцал.
Според вас да се обаждам ли на лекаря за такова нещо?
« Последна редакция: Януари 27, 2016, 10:30:29 am от *vera »
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #882 -: Януари 28, 2016, 09:26:29 am »
Ами може да е реакция към метформина, но предвид, че имаш Хашимото, си мисля, че по-скоро може да идва от там. Може нещо дозите на лекарството да не са ок и да трябва да се коригира, случва се. Според мен, трябва да се обадиш на ендокринолога си и да му споделиш.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #883 -: Февруари 21, 2016, 22:43:42 pm »
Сикс, къде в Бургас могат да се правят тестове за инсулинова резистентност?
После ще те помоля да обясниш стъпка по стъпка.
Рових в темата, ама нямам сили да  я чета цялата.
Дали не е добре да съберем в първи пост полезна информация?
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #884 -: Февруари 22, 2016, 00:41:00 am »
Не знам дли в Бургас вече правят читаво изследване, т.нар. глюкозо-толерантен тест. Преди като съм питала в Лина, ми казаха, че правят уж, ама вземали кръв от пръста, а той се прави с венозна. Аз правех във Варна и в София. Иначе, процедурата е на гладно и жадно сутрин се взима кръв, венозна задължително. След това се изпива пакетче глюкоза, разтворено в чаша вода. След 1 час се взима пак кръв, след още един час - пак. И трите пъти се изследват и глюкозата /кръвна захар/, и инсулина. Между отделните взимания на кръв не се консумира нищо, дори вода. След това се интерпретират резултатите според движението на инсулина спрямо кръвната захар. Затова е важно да се тестват и двата показателя едновременно. Дава най-точна картина.

Може да се събере полезна инфо в поървия пост, да.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #885 -: Февруари 22, 2016, 08:18:31 am »
Не може да няма в Бургас! В Ямбол в почти всички (даже във всички, в които съм питала) го правят, но искат да се отиде рано!
<br />
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #886 -: Февруари 22, 2016, 10:49:53 am »
Моето инфо е отпреди няколко години, когато последно съм правила теста. Сега може и да го правят. както казах и в предния си пост, те и тогава го правеха, но по друг начин, т.е. не е точно същия тест. Да си призная, като им казвах, че искам глюкозо-толерантен тест ме гледаха странно. Като кажа обременяване с глюкоза, мааалко им просветваше погледа и се оказваше, че го правят, ама с кръв от пръста и се взима само веднъж. Което няма нищо общо с теста, който е необходим за диагностициране на ИР, отделно, че е 3 пъти по-евтин.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #887 -: Март 20, 2016, 11:57:28 am »
Здравейте, правих си изследване за Инсулинова резистентност. Резултатите са:
глюкоза 0- 5,90
глюкоза 60м.-6,08
глюкоза 120м.-6,74
Инсулин 0-15,44
Инсулин 60м.- 56,23
Инсулин 120м.-43,15
Момичета, моля Ви помогнете ми с резултатите. Благодаря ви предварително.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #888 -: Март 20, 2016, 21:34:23 pm »
Нямат референтни граници на лабораторията където са правени, а без тях не мое да се каже нищо  :P
Момичета, по стечение на обстоятелствата съм в чужбина от почти две години. От тогава насам не пия нищо за Хашимотото, подведох се по съветите на алтернативната медицина да се лекувам с диета като Палео и без глутен, но никак не се подобрих, че даже май се влоших и дори започна да ми пада косата. Пръснах куп пари по най-различни илачи.

От известно време ми става изключително лошо като ям нещо сладко, дори сладки плодове като ябълки и банани. С тестените несладки въглехидрати като хляб и кроасани е различно - имам периоди когато ги понасям добре но имам и периоди когато всичко с повече въглехидрати ме тормози, което е плашещо защото и овесените ядки ме докарват до втрисане.

Как да кажа на английски или холандски (не знам добър холандски и докторът знае английски, затова питам и за двата езика) да ми изследват както глюкозата, така и инсулина? :)

По чуждите сайтове така и не видях да изследват инсулин в чужбина, пишат само за глюкоза и някакво A1c което пак било глюкоза: https://labtestsonline.org/understanding/conditions/diabetes/start/3  8O До сега глюкозата ми на гладно винаги излиза прекрасна, но проблемите ми идват около час след приема на сладко, в най-лекия случай болка в синусите и като паник атака, в най-тежкия съпроводено с клатене и сърцебиене. Не ми е за сладките и чипсовете, мога и без тях, но сандвичите, франзелите, кроасаните с масло и меда няма да ги откажа затова реших да захвърля самолечението и да заложа на науката. Просто няма да издържа психически на това ограничаващо палео, мразя месо, ядки и зеленчуци. Вече и от една ябълка се случва да ми призлее....

Поздрави и да бъдем здрави! :)
« Последна редакция: Май 07, 2016, 00:25:44 am от mishe88 »
*
Ето ти идея какво можеш да попиташ лекаря на английски - I would like to do a test for insulin resistance! или Бих искала да си направя тест за инсулинова резистентност!  :wink:
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Аз бих казала ПЪРВО започни отново да си пиеш лекарствата за Хашимото. Тествай си ендокринните хормони и провери колко си влошила състоянието си. След това проверявай инсулина.

Надявам се, че друг път няма да си правиш експерименти с такива сериозни неща. Като искаш да се увличаш по алтернативни бла-бла, поне го прави като съпътстващ метод, не захвърляй традиционната медицина, че да не стане беля.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Най-добре кажи, че в миналото си била на хапчета за Хашимото, но откакто си в чужбина си спряла лечението и сега искаш да ти изследват хормоните на щитовидната и да ти назначат доза и лечение, според каквото покажат кръвните изследвания.

А1C е много добро изследване, но за резистентност се пускат 2-3 неща и после някакъв сбор се прави и коефициент се изчислява (съжалявам, че по "спомени" го карам, не съм много запозната лично), но е възможно всяко по отделно да е в норма, а като се изчисли коефициента, да покаже резистентност (пак по спомен, но мисля, че Сини Очи имаше подобен случай), ако се мерне, може би тя най-добре ще го обясни :)

За резистентност можеш да кажеш това, което f _31 ти е написала, а ако не знаеш как да кажеш за Хашимотото, пиши пак тук и ние ще ти кажем :)

Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
....
Как да кажа на английски или холандски (не знам добър холандски и докторът знае английски, затова питам и за двата езика) да ми изследват както глюкозата, така и инсулина? :)

По чуждите сайтове така и не видях да изследват инсулин в чужбина, пишат само за глюкоза и някакво A1c което пак било глюкоза: https://labtestsonline.org/understanding/conditions/diabetes/start/3  8O До сега глюкозата ми на гладно винаги излиза прекрасна, но проблемите ми идват около час след приема на сладко....
mishe88, в сайта, който си отворила, изследванията са описани по-обстойно на страницата за инсулинова резистентност  https://labtestsonline.org/understanding/conditions/insulin-resistance/start/1

Попитай за глюкозотолерантен тест - oral glucose tolerance test (OGTT или GTT)
Тук в някои лаборатори преди изследването питат дали да изследват и инсулин трикратно или само глюкоза, попитай предварително как практикуват там, където живееш.

A1c (или HbA1c) е гликиран хемоглобин, определя се лабораторно по специална методика и отразява средната концентрация на плазмена глюкоза през последните два-три месеца.


... но за резистентност се пускат 2-3 неща и после някакъв сбор се прави и коефициент се изчислява (съжалявам, че по "спомени" го карам, не съм много запозната лично), но е възможно всяко по отделно да е в норма, а като се изчисли коефициента, да покаже резистентност .....
Маки, предполагам говориш за НОМА- индекс, изчислява се по формула като се взимат стойностите на глюкоза и инсулин на гладно:  HOMA-IR = глюкоза х инсулин /22.5

Нома-индекс за оценка на инсулинова резистентност (IR)

http://www.laborlexikon.de/Lexikon/Infoframe/h/HOMA-Index.htm
« Последна редакция: Май 09, 2016, 22:42:07 pm от marsi »

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #894 -: Септември 07, 2016, 12:53:29 pm »
Здравейте момичета,аз също съм с ИР
Забележка: Няма.
Име на теста (изследване)   Резултат   Единици   Референтни стойности
ОГТТ + Трикрат. Инсулин   *   Профил   Виж по-долу
Глюкоза - 0ва мин   4.30 вен.кръв   mmol/l   венозна кръв.: 3.8 - 6.1; периферна кръв.: 3.5 - 5
Глюкоза - 60та мин   6.18 вен.кръв   mmol/l   < 8.9 за мъже и небременни жени
Глюкоза - 120 та мин   5.39 вен.кръв   mmol/l   < 7.8 за мъже и небременни жени
Insulin ( Серумен Инсулин )   8.10 0 мин.   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно
Insulin ( 60 мин. )   97.90   mU/l   
Insulin ( 120 мин. )   70.38   mU/l   
HOMA ( IR ) индекс   1.55   индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Край на справката.



Доктора не ми каза кога да отида на преглед .След 3 месеца може би.
Вие знаете ли? Не ми е изписал хапчета,само диета-месо,зеленчуци,без сладки храни и газирани напитки.
*
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #895 -: Септември 07, 2016, 20:42:14 pm »
Здравейте момичета,аз също съм с ИР
Забележка: Няма.
Име на теста (изследване)   Резултат   Единици   Референтни стойности
ОГТТ + Трикрат. Инсулин   *   Профил   Виж по-долу
Глюкоза - 0ва мин   4.30 вен.кръв   mmol/l   венозна кръв.: 3.8 - 6.1; периферна кръв.: 3.5 - 5
Глюкоза - 60та мин   6.18 вен.кръв   mmol/l   < 8.9 за мъже и небременни жени
Глюкоза - 120 та мин   5.39 вен.кръв   mmol/l   < 7.8 за мъже и небременни жени
Insulin ( Серумен Инсулин )   8.10 0 мин.   mU/l   2.6 - 25.0 на гладно
Insulin ( 60 мин. )   97.90   mU/l   
Insulin ( 120 мин. )   70.38   mU/l   
HOMA ( IR ) индекс   1.55   индекс   < 2.5 норма; 2.5 - 5 рискова IR ; >5 висока IR
Край на справката.


Доктора не ми каза кога да отида на преглед .След 3 месеца може би.
Вие знаете ли? Не ми е изписал хапчета,само диета-месо,зеленчуци,без сладки храни и газирани напитки.
Здравей, anushka_a!
Глюкозата е в норма, а също и инсулинът на гладно (затова и индекс НОМА е с добра стойност), но инсулинът на 60мин. и 120мин. според мен е висок (не си написала референтни граници за тези стойности на инсулина, но обикновено се очаква пивишаването на 60мин. да е приблизително трикратно стойността на гладно, а на 120мин. да е под 2 пъти от с-та на 60мин.). Организмът се затруднява да използва наличния инсулин и принуждава панкреаса да произвежда повече, за да поддържа глюкозата в норма.
Явно лекарят е преценил, че промяна на хранителния режим е достатъчна засега.
Наистина много важна е правилната диета, бих добавила също и двигателна активност. За препоръчителните храни в интернет има информация - таблици с Гликемичен индекс и Инсулинов индекс на храните, трябва да се избягват тези с висок ГИ и ИИ. 
« Последна редакция: Април 04, 2018, 16:31:23 pm от marsi »

Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #896 -: Септември 08, 2016, 10:17:32 am »
Благодаря,marsi
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #897 -: Октомври 26, 2016, 11:54:15 am »
Здравейте! Ще помоля да ми кажете как са резултатите. Благодаря!
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #898 -: Октомври 26, 2016, 12:32:28 pm »
Резултатите показват проблем с обмяната на глюкозата. Добре е да се интерпретират в зависимост от други фактори. Ако изследването е правено при бременна жена, тя развива гестационен диабет. Ако е за оценка на рискови фактори при безплодие, трябва да се изследва също така гликиран хемоглобин и нива на андрогени, за да се прецени дали има ПКЯС. Също така е важно дали има наднормено тегло, какъв е липидния профил (холестерол с фракции, триглицериди) и да се консултира с ендокринолог.

При мъже разсъжденията са подобни, с някои нюанси. :)
Само едни лабораторни резултати не са достатъчни за конкретен коментар.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Всичко за инсулиновата резистентност (бел. мод.)
« Отговор #899 -: Ноември 07, 2016, 16:36:46 pm »
Здравейте! Може ли да коментирате и моите резултати:

0 мин.           КЗ  5.3 mmol/l    IRI   2.89 mlU/L
60 мин.        КЗ  9.39                 IRI 34.54
120 мин.       КЗ  7.1                   IRI 21.84
180 мин.      КЗ  6.31