0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Щитовидна жлеза
« -: Юли 03, 2008, 22:31:29 pm »
 Преди пусках този линк, но хакерите го триха два пъти  :x Има много интересна информация за всичко , свързано с щитовидната жлеза. Жалко, че е на английски език и не всеки може да я използва. В това число и аз се боря с него, но засега той води по точки :lol:
http://thyroid.about.com/


*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #1 -: Юли 07, 2008, 23:36:07 pm »
Тестът към линка е страхотен:

http://thyroid.about.com/library/quiz5/blthyroidquiz.htm

Жалко, че няма кой знае колко да обърнат внимание на тези симптоми като оплаквания, когато потърсиш лекарски съвет, освен разбира се, ако лекарят-специалист не е точният... А има защо! И е важно.
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #2 -: Юли 08, 2008, 20:59:08 pm »
Сега чак го видях този тест, нищо че доста порових из сайта. Имам 22 от върможни 33 положителни отговора . Много пъти съм питала преди лекар -  например за умората, косопада, ставането и глада за сладко посреднощ, нетърпимоста към лещите, болките в ставите, ниското кръвно и бързото покачване на тегло без промяна в начина на живот и хранене.... никой до преди Стаменов не ме беше насочвал към ендокринолог :?


*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #3 -: Юли 08, 2008, 23:07:52 pm »
Danny S, и аз така. Отговорих положително на 28 въпроса. И аз питах, подхвърлях - всичко си било наред, при всеки имало колебания... Да, но нали аз си нося тялото и си усещам вече от година-три, че не е така както преди... Отидох си сама на ендокринолог. Май, тепърва ме чака лошото...
Иначе оплакванията са ми почти същите - болки в ставите, напълняване без промяна на  начина на живот и храненето, лесна умора, косоподът ми спря, но не знам дали няма да се включи пак, но съм много побеля за възрастта си, просто много... , подуване на лице, глезени... Пълен старчески набор... :balk_153: Най-гадното е като се включат забавените рефлекси и едно такова състояние "не съм в час, в безтегловност съм"... Лошото е, че гледам, че майка ми от години е така. Обръщах й внимание, обърнах внимание на личната й лекарка, тя самата през последните години се е допитвала до лекари - и едно голо нищо... Сега съм я пратила да си вземе направление за ендокринолог и да направи изследване на щитовидните хормони и антитела. Ако не стане, ще я взема с мен следващия месец.
Иначе аз съм от дни на л-тироксин...Ще видим нататък какво ще става, ще се изяснява и пр.
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #4 -: Юли 09, 2008, 20:51:56 pm »
Аз преди 2-3 години ,когато започнах да усещам че нещо не е наред  смен-уморявах се ,задъхвам се  -на стълби -което не е бе характерно за мен  :cross:,присвива ме  сърцето -сърцебиене и ускорен пулс- изведнъж  и отминава  без видими причини.
Отивам   при личния лекар  -правим кръвни картини ,ходя  при кардиолог-що кадиограми  направихме :cloud: ии нищо.
Сама попитах личния -да не нещо със щитовидната-оо-не -отрече  той -нямаш сиптоми -от стрес  е състоянието  ти и реши някакви успокоителни да ми да дава...които аз категорично отказах.
Така при един софийски лекар отивам- и той ми назначава  всякакви възможни изследвания-скъпо ми излязаха ,но веднага  лъсна всичко- високи  антитела ... и се ориентирах  при ендокринолог.
Лошото е точно това -човек сам да усеща нещо  и да  не с е намира причината .
В крайна с-ка по добре да заплатим повече за изследвания ,стига да има кои да  ни насочи  към тях :help1:


Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #5 -: Юли 09, 2008, 22:22:37 pm »
Най-гадното е като се включат забавените рефлекси и едно такова състояние "не съм в час, в безтегловност съм"...
Малко преди да открием проблема, в най-лошия период, започнах работа на ново място. И не вдявах и не вдявах... Викам си, уж се имам за доста оправна, но явно не съм за тук  - за малко да ми кажат довиждане след изпитателния срок :oops: Слава богу открихме проблема и започнах ел-тироксина. И вече съм си старата аз :D Само дето съм на конски дози...
стига да има кои да  ни насочи  към тях :help1:
Преди години ме насочиха към онкологията със съмнение за левкемия заради повишени и още и още повишаващи се левкоцити .  В края на краищата се оказа "обикновена" мононуклеоза, но представяте ли си какво изживях :x


*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #6 -: Юли 10, 2008, 09:20:13 am »
Здравейте  :D Аз имам 1 въпрос към вас  :D
Сега си пуснах изследвания на тези хормони, и аз имам всички оплаквания, които и вие имате, но въпроса ми е някоя от вас дали е имала освен тях и проблеми с цикъла :(
*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #7 -: Юли 10, 2008, 14:42:23 pm »
Здравейте  :D Аз имам 1 въпрос към вас  :D
Сега си пуснах изследвания на тези хормони, и аз имам всички оплаквания, които и вие имате, но въпроса ми е някоя от вас дали е имала освен тях и проблеми с цикъла :(

Аз имах проблем с цикъла. Нередовен с късна или липсваща овулация, плюс задържане на фоликула, без регресия и/или образуване на кисти. Провери си също така и пролактина, той обикновено, но не винаги е увеличен при проблеми с щит.жлеза, следователно проблем с овулацията/цикъла
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #8 -: Юли 11, 2008, 07:49:23 am »
:)
Мерси много за отговора :)
Да и моите проблеми са подобни :( дано това да е причината че вече половин година лекарите се чудят :) а иначе пролактинът поне е добре :D
Лек ден от мен  :D
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #9 -: Юли 11, 2008, 10:37:13 am »
За жалост и аз принадлежа към тази група,имам като вас симптомите и със сърцето и с умората и  с килограмите и с нередовния цикъл и с липсащата овулация-повишени антитела(ТАТ)-мисля че нещата сами говорят в какъв омагьосан кръг се въртя.Добре 4е сте вие тук винаги с подкрепа и добра дума!
*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #10 -: Юли 11, 2008, 11:36:40 am »
Здравейте и от мен,
откриха ми завишен пролактин и ме пратиха при ендокринолог. той ми назначи оше 1 камара изследвания и в понеделник съм на втори преглед. от всичко единствено Sg и Ly не са ми в норма. какъв е този тест за симптоми, който си правите. това, коео лекарят ми посочи като успокоително е, че нямам покачване на теглото и липсва секрет от гърдите.
още съм в очакване на диагнозата му.
страшно ли е?
*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #11 -: Юли 11, 2008, 11:49:28 am »
Теста е горе от линка, но е на английски.
Не се претиснявай пролактина ти не е много завишен.
Успех в понеделник и да пишеш.
*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #12 -: Юли 11, 2008, 15:10:59 pm »
Здравейте  :D Аз имам 1 въпрос към вас  :D
Сега си пуснах изследвания на тези хормони, и аз имам всички оплаквания, които и вие имате, но въпроса ми е някоя от вас дали е имала освен тях и проблеми с цикъла :(

Ми, аз  :oops: Преди 3-4 година цикълът ми страшно се промени. ПРеди това почти се заковаваше на 28-29 ден. А от както започнаха проблемите започна така един дълъг цикъл 32-34-36 ни и един къс 25-26-27 дни. Няма да се оплаквам повече, че и на това съм обръща внимание - "било нормално"... (Пак се оплаках :oops:)

Пролактинът ми е добър...
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #13 -: Юли 11, 2008, 15:20:38 pm »
Най-гадното е като се включат забавените рефлекси и едно такова състояние "не съм в час, в безтегловност съм"...
Малко преди да открием проблема, в най-лошия период, започнах работа на ново място. И не вдявах и не вдявах... Викам си, уж се имам за доста оправна, но явно не съм за тук  - за малко да ми кажат довиждане след изпитателния срок :oops: Слава богу открихме проблема и започнах ел-тироксина. И вече съм си старата аз :D Само дето съм на конски дози...

Браво на вас! Добре сте се справили.

Цитат

стига да има кои да  ни насочи  към тях :help1:
Преди години ме насочиха към онкологията със съмнение за левкемия заради повишени и още и още повишаващи се левкоцити .  В края на краищата се оказа "обикновена" мононуклеоза, но представяте ли си какво изживях :x

Мъчно ми е да го кажа, и съм много против това, но истината е, че преди 2-3 месеца сама си назначих изследване за мононуклеоза/Епщайн Бар и за мое съжаление старите антитила са ми толкова високи, че  8O Лошото, е че не знам с кой лекар да го коментирам това... Ще видим.
Иначе при последните ми изследвания - пълна кръвна картина - се установиха много високи активирани лимфоцити, които специалистката ми обясни, че са най-вероятно в такова количество заради вируса...
Винаги ми е правило впечатление през последните години микробиологиите и цитонамазките, че ми излизат с повишено количество левкоцити... Питам - няма отговор, незнание...  :(

 
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #14 -: Юли 17, 2008, 00:38:07 am »
Момичета,бих искала да ви питам нещо.Зная от моята гинеколожка,че високите стойности на TSH водят до проблеми със забременяването,липса на овулация и биха увредили евентуален плод при бременност.Сега стойностите при мен са в норми,но последният и единствен път когато правих антитела-не беше скоро бяха около 600,което е много високо.Тези резултати не са кометирани с генеколожката ми,но с ендокриноложката да.Тя знае че ще правиме опити за бебе,но нищо не ми каза за тях.Вие знаете ли дали при едни такива високи стойности на антителата е възможно да се забременее и ако да дали биха увредили плода.Смятам през август да си пусна пак антитела и да се видя с генеколожката,но все пак питам защото виждам,че тук сте доста на ясно с тези неща.Благодаря
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #15 -: Юли 17, 2008, 12:41:25 pm »
     Налика,
     колко ти е като стойност ТСХ? Защото при опити за забременяване е хубаво ТСХ да е около 1-1,5. ТАТ и МАТ също имат отношение към забременяването и задържането на плода. Когато са над норма има проблем с имплантирането и със задържането на плода. Но тези неща си имат своето решение, важното е че знаеш за този проблем. Просто трябва добър ендокринолог да ти назначи необходимата терапия. Ще се разровя за стари теми, в които се коментират тези неща. Успех!

Не се знае какво губиш, когато печелиш и какво печелиш, когато губиш!!!
Когато минаваш по въжено мостче над планинска река, не мисли за водата-мисли за брега...!
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #16 -: Юли 17, 2008, 13:34:03 pm »
TSH-то до колкото си спомням последния път ми беше 2,5 или 3.Антителата които правих отдавна бяха както казах 600.Ендокриноложката знае за нашите опити но нищо не каза нито за едното нито за другото.Само каза като разбера че съм бременна да си умелича дозата с четвърт.Аз имам точно усещането че нещо се случва точно с имплантирането,не зная защо но така си мисля.Сега заминаваме на море,но живот и здраве като се върнеме ще си пусна изследвания и ще си говоря с генеколожката.
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #17 -: Юли 17, 2008, 14:55:35 pm »
Здравей Налика,
и на мен преди няколко години (когато започнахме опитите за второ дете)една квартална ендрокриноложка ми разправяше, че няма проблем и това няма отношение към забременяването. Тогава ТСХ ми беше в норма, ТАТ леко увеличени и МАТ около 280. Аз й повярвах и след 1,5 направих нови изследвания на щитовидната. Оказа се, че вече ТСХ не е в норми, а беше много под долна граница, ТАТ и МАТ се бяха увеличили. Като потърсих компетентна ендрокриноложка и като приложихме вярното лечение, забременях след 3 месеца. Антителата имат отношение към имплантирането на плода и към задържането му. Така, че никак не са без значение. В твоя случай може и да става оплождане, но организма да не възприема имплантиране поради това, че антителата възприемат всичко в организма като чуждо тяло (вкл. и зародиша). А аз знам, че най-доброто ТСХ за забременяване е между 1-1,5. Твоето е леко високо, струва ми се. Консултирай се задължително с кадърен ендрокринолог!
Успех! И приятна почивка :)   
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #18 -: Юли 17, 2008, 15:29:39 pm »
Ох,тази уж се води за кадърна.След почивката ще питам генеколожката да ме прати при друга.Да видиме.Благодаря за помоща.
*
Re: Щитовидна жлеза
« Отговор #19 -: Юли 18, 2008, 15:24:09 pm »
Откъде си?
Ако си от София тук най-често се препоръчват двама.
Ако не - защо не пуснеш една темичка да откриеш такъв, не се знае дали гинеколожката ти може да препоръча такъв. Дори и да знае - хубаво е, човек да има избор...
Особеност на огъня е, че гори независимо от посоката на вятъра!