0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Имам TSH=3,2  а стойностите на ТАТ, МАТ, FT3, FT4 са в референтните граници, но..... при ехография на щитовидната жлеза се виждат две малки кистички, което говори за прекаран преди доста време тиреоидит /възпаление на жлезата/. Сега няма възпаление. Ендокринологът ми каза, че 6 мес. не трябва да "работим" за бебе, поради опасност от аборт при това TSH.
През това време ще пия L-тироксин и се надява стойностите на TSH да станат от 1 до 1,5. Тези стойности всъщност били максималните според най-новите изследвания в ендокринологията, ако се отнася за млад човек и се цели забременяване.
Знаех, че се препоръчва TSH да е до 2, ако жената иска да забременее, но не мислех, че стойност 3,2 крие такъв риск за евентуална бременност!  :(
Състоянието ми беше определено като латентен т.е. скрит тиреоидит!?
Моля, споделете опит! Не мога да се примиря, че ще загубя половин година в пазене.... :( 
Не е ли малко прекалено? Има ли мами с успешна бременност при такива стойности?
*
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #1 -: Март 18, 2008, 12:20:23 pm »
Аз забременях с ТСХ -5.09.
За 2 месеца го смъкнахме под 1
Ендокринолога ми беше препоръчал да отложим ИКСИ-то поне с 1 месец, за да имаме време да повлияем на хормона. Аз, на своя глава, реших да започна опита, защото не ми се чакаше повече.
За сега всичко върви добре и се надявам, че след няколко месеца ще гушкам здраво бебче /дай Боже!/.

Но не те съветвам да постъпваш като мен.
Ако искаш направи консултация и с друг ендокринолог или поне изчакайте 2-3 месеца.
Мисля, че за това време с адекватно лечение, нивата на хормона ще се понижат.

Успех, мила!

*

    naskomimi

  • ****
  • 1024
  • "Това, което Бог е събрал, човек да не раздели!"
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #2 -: Март 18, 2008, 12:22:13 pm »
Здравей, мила!
Незнам откъде си и при кой ендокринолог ходиш..
Аз съм с повишена функция на щитовидната жлеза ТСХ ми беше 1,69, но ендокринолога ми беше пуснал и пкк и оттам видя повишена обмяна на в-вата и ниско ниво на общ холестерол и затова ми пусна ТЗ , МАТ, Тат..
Резултатът беше високи Тз и Мат..
На мен също ми забрани 6 месеца бебеправене, но заради лечението най-вече, защото лекарствата увреждат плода :(
На теб тези ТЗ, Т4, МАТ и ТАТ сега ли са правени?
Защото според мен не е възможно те да са добре, а ТСХ да не е - да ме поправи някой ако греша...
Аз също имам микрокисти..
Ти в момента не пиеш лекарства...
Друг е въпроса, че наистина ако успееш да забременееш с тези стойности дали няма тогава да ти се изпише лечение, което да предотврати евентуален риск от аборт, но пък все пак ще си уврежда плода...
Незнам какво да ти кажа и дали имаш доверие на ендокринолога си.
След като не ти е иписал лечение как да ти спаднат нивата на ТСХ?
Моят съвет е да потърсиш друго мнение на друг ендокринолог за всеки случай.
Гушкам те и ако си от Пловдив или около Пловдив мога да ти дам координати на моя ендокринолог..
Стискам ти палци и те гушкам!
 :bighug: :bighug:
И потърси друго мнение, за да си спокойна...


"Най-мощната сила на света - вярата" Майка Тереза
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #3 -: Март 18, 2008, 12:28:08 pm »
..След като не ти е иписал лечение как да ти спаднат нивата на ТСХ?
Моят съвет е да потърсиш друго мнение на друг ендокринолог..
само да отбележа,че ендокринологът и е предписал лечение! :wink:ето:

.. Ендокринологът ми каза, че 6 мес. не трябва да "работим" за бебе, поради опасност от аборт при това TSH.
През това време ще пия L-тироксин и се надява стойностите на TSH да станат от 1 до 1,5[/b]. Тези стойности всъщност били максималните според най-новите изследвания в ендокринологията, ако се отнася за млад човек и се цели забременяване..
"Любовта е състояние,при което е невъзможно да си щастлив без щастието на друг човек."-Робърт Хайнлайн!!!
*
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #4 -: Март 18, 2008, 12:28:22 pm »
Ти в момента не пиеш лекарства...
Друг е въпроса, че наистина ако успееш да забременееш с тези стойности дали няма тогава да ти се изпише лечение, което да предотврати евентуален риск от аборт, но пък все пак ще си уврежда плода...
Незнам какво да ти кажа и дали имаш доверие на ендокринолога си.
След като не ти е иписал лечение как да ти спаднат нивата на ТСХ?


wild cat е писала, че приема Л-тироксин.
Той може да се пие по време на бременност и не уврежда плода.
*
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #5 -: Март 18, 2008, 12:48:56 pm »
Всички бременни с високо ТСХ пием Л тироксин и това не уврежда плода,а напротив.Ще се увреди ако не го пием.Аз забременях и две седмици по-късно видях  стойност над 5.Преди забременяването беше нормално,но самата бременност го увеличава.Мисля че трябва да си смениш ендокринолога.
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #6 -: Март 18, 2008, 12:56:26 pm »
wild cat ,
Това ,което бих те посъветвала е първо да се успокоиш, да пуснеш наново изследванията и да потърсиш мнението и на друг ендокринолог. Ще ти кажа защо.
Когато ми откриха проблемите със ЩЖ преди една година ми казаха същото...предпазване от бременност 6 месеца. При мен се видя възел,високо ТСХ и много високи ТАТ и МАТ. Изпаднах буквално в паника. Започнах лечение,потърсих мнението на друг еднокринолог,а преди седмица се срещнах и с д-р Катя Тодорова.
Това,което научих  до сега, е че нивата се коригират при адекватно лечение.Резултатите не са светкавични, но поне след 40 дни ще има ефект.
Ако настъпи бременност лекарствата не се спират ,а се коригира дозата.
Трябва да намериш добър специалист на който да се довериш ...,да си приемаш назначените медикаменти и да следиш редовно нивата на жлезата.
Така,че решение има... :)

 
-Това е невъзможно - казала Причината.
-Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът.
-Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
-Опитай... - прошепнала Мечтата.
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #7 -: Март 18, 2008, 14:44:19 pm »
Мили, момичета!
Благодаря ви за това, че сте така съпричастни към проблемите ми.
Сега ще допиша историята си. Извинете ме, че не написах подробности, но не исках да се повлияете от това, което вече ми се е случило.
И така, когато забременях преди почти 2 години имах TSH=1,9. Съществуваха си същите кистички в жлезата, пиех си редовно L-тироксин в променящи се /увеличаващи се/  количества, тъй като стойностите на TSH варират /нарастват/ през бременността.
За жалост поради високо кръвно се получи изоставане в развитието на бебчето и бременноста ми приключи зле в 33 г.с. Щитовидната жлеза, обаче тук нямаше "вина" според лекарите. 
Мисля, че това е нещо, което не можеш да приемеш и преживееш, дори и цял живот да се опитваш. Загубата ни беше огромна, още повече, че се бяхме борили с дългогодишен неизяснен стерилитет.
От половин година се опитвам да забременея отново, но ето, че изникна този проблем с TSH и сега ще загубя още половин година. При този мой доста напреднал с времето биологичен часовник, само това ми липсваше.
И аз си мислех да потърся второ мнение, макар, че посещавам от много време ендокринолога си и по принцип му имам доверие. Но ......... само по принцип, защото винаги си имам едно на ум. :wink:
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #8 -: Март 18, 2008, 19:52:24 pm »
ами май момичетата са ти казали всичко,ама да се включа и аз :wink:
Аз съм с точно същите стоиности  на ТСХ  при последното изследване-до преди това бях на 25 Л тироксин ,сега ми е увеличен на 50.
Посещавала съм д-р Катя Тодорова ,но последния път д-р Начев  -понеже д-р Владимиров каза ,че той идва  при тях в клиниката и ме насочи с него да се консултирам и така...
д-р Начев също ми каза че с тази стойност не се препоръчва скорошно  забременяване-но ако се налага скоростно ин вито или процедура или забременея , да се видим пак  и да прецени дали да  увеличава дозата -за това  и профилактично ми я завиши.
По горе правилно са ти казали че този хормон реагира на 40 дневно лечение-т.е. след  40 дневен непрекъснат прием  на тироксин ,може да се направи пак изследване за да се установи подходяща ли е дозата .
Аз също исках да бързаме,но поради едни рецидивиращи кисти  сега съм на  Марвелон,така че иам време и ТСХ -дано да влезе  внорма
успех при теб и защо както сама казваш не се допиташ до второ мнение  :balk_5:


*
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #9 -: Март 18, 2008, 22:08:42 pm »
Имам TSH=3,2  а стойностите на ТАТ, МАТ, FT3, FT4 са в референтните граници, но..... при ехография на щитовидната жлеза се виждат две малки кистички, което говори за прекаран преди доста време тиреоидит /възпаление на жлезата/. Сега няма възпаление.
wild cat аз съм със същата диагноза на база ехография и от около година и половина пия Л-тироксин 50, като това не е било причина да спираме с опитите. Както виждаш и от подписа ми, вече бременея и затова следя TSH всеки месец, на 6-ти март TSH беше 3,13, увеличих дозата на тироксина с половин таблетка през ден и днес отново изследвах, TSH вече е 2,64. Мисля, че за 12 дни, при положение че пия допълнително през ден по 0,25 е добро повлияване на хормона. Моето лично мнение е че при адекватно лечение не е нужно да чакаш половин година, но разбира се аз не съм лекар, момичетата преди мен са ти дали добър съвет - потърси и второ мнение. И успех! :crossfingers: :crossfingers:

Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #10 -: Март 21, 2008, 09:00:06 am »
Защото според мен не е възможно те да са добре, а ТСХ да не е - да ме поправи някой ако греша...
Аз съм със стойност на TSH 3.5, ТЗ, Т4, МАТ и ТАТ са ми в норма. Бях на преглед при д-р Тодорова след ехографа тя ми каза, че нямам никакви структурни изменения на жлезата. Само каза че е "гладна за йод". Изписа ми едно хомеопатично лекарство, с което малко да и помогнем и само това. Между другото на мен определено ми влияят сезоните- лятото TSH ми е 1.8.
Успех на всички! :balk_103:
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #11 -: Март 21, 2008, 09:18:05 am »
Изписа ми едно хомеопатично лекарство, с което малко да и помогнем и само това.

Лекарството Лимфомиозот ли е?
-Това е невъзможно - казала Причината.
-Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът.
-Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
-Опитай... - прошепнала Мечтата.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #12 -: Март 21, 2008, 09:19:34 am »
аз до към 15-та седмица на бременността съм била с ТСХ 3.6, без да знам, че трябва да взема мерки. едва след това почнах да пия Л-тироксин и за 1 месец хормонът влезе в норма.
учудва ме тая "забрана", че и цели 6 месеца. консултирай се и с друг специалист. след като си вече на лечение, не виждам какво може да попречи
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #13 -: Март 21, 2008, 09:24:33 am »
Лекарството Лимфомиозот ли е?
Да.  :wink:
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #14 -: Април 02, 2008, 18:22:00 pm »
Здравейте момичета, може ли аз да се включа. Може ли при резултати  преди една година TSH - 3,27, Anti-TPO 29.75 и Human antitiroglobulin 785.0 IU/ml /това са Тат и Мат/, а сега TSH - 2.98 това да е причина за незабременяване. Ендокриноложката ми каза, че въпреки,че структурата на жлезата е нехомогенна и има хашимото не трябва да пия лекарства. Имам диагностицирана ендометриоза, но пък и генеколога твърди, че е в лека стапен и това също не е причина за не настъпване на бременост. Прелага ми инвитро, а тръбите са ми проходими имам и овулация.
*
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #15 -: Април 02, 2008, 18:54:31 pm »
Май трябва да си смениш и ендокринолога и генеколога.
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #16 -: Април 02, 2008, 19:17:57 pm »
Трябва да посетиш специалист по репродуктивна ендокринология,а не кой да е еднокринолог.Аз лично не мисля,че стойностите са предполагащи безпроблемно забременяване. А,Хашимото да не се лекува не съм чувала. Ендометриоза и инвитро не смея да коментирам,но потърси второ компетентно мнение.
Успех!
-Това е невъзможно - казала Причината.
-Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът.
-Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
-Опитай... - прошепнала Мечтата.
*
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #17 -: Април 02, 2008, 23:45:36 pm »
kdimitrina аз започнах да пия L-thyroxin при ТSH - 1.97, ТАТ и МАТ бяха в граници! Мисля, че щом на ехографията се вижда проблем е нужно и лечение, но най-добре потърси второ мнение на специалист.

Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #18 -: Април 03, 2008, 19:03:38 pm »
Благодаря Ви момичета, и аз все си мисля, че може и това хашимото да е причината, а и МАТ, както бях писала ми е 785,0 при норма до 115. Но двама ендокринолози, не специалисти по репрудоктивна ендокринология ме казват, че това е причина за настъпване на спонтанни аборти, а не както е при мен липса на бременност вече 4 години. Чета за д-р Катя Тодорова, може ли да ми дадете кординатите и. Благодаря предварително. Д-р Стаменов ме следи и ми направи два месеца стимулация с клостилбегит имаше овулация и фуликоли, които се пукаха, но бременост не наспъпи. След това още четири месеца ме наблюдава имам спонтанна овулация, но пак нищо и ми предлага инвитро, но аз си мисля, че първо трябва да се открие причината и не знам как да постъпя.
*
Re: 6 мес. забрана за бебеправене при TSH=3,2 ?!
« Отговор #19 -: Април 03, 2008, 19:50:17 pm »
Всъщност друго изследвали ли сте освен тези хормони?И откога бебеправите?