0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката
« Отговор #440 -: Декември 21, 2010, 01:00:54 am »
Докторе, говорили сме за това често - не лишавайте тези, които ви боготворят и ви смятат за уникален Човек, от таланта си да носите успокоение и помощ!
Нали знаете - Прости им Господи, те не знаят какво правят...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #441 -: Декември 21, 2010, 01:38:10 am »
Интересно как всички така бързо и лесно започнахте да нападате.
Как казвате "Прости им Господи, те не знаят какво правят" за човек, който дори не познавате.

Съжелявам, Докторе, ако съм Ви причинила разочарование и мъка, а явно съм го сторила. Мога да изброя всеки един труден момент, в който сте помогнали и се спестили мъка на децата ми. Да, те не са виновни за нищо, още по-малко за моите грешки. Те не трябва да страдат за тях. Те са си мои.

Съжелявам, че съм оставила толкова негативни впечатления у Вас. Не съм идеална, още по-малко безгрешна. Но образът, който рисувате - това не съм аз. Думите Ви ми причиниха доста болка.

Много неща съм запомнила и научила от Вас. Думи, които никога няма да забравя са "Когато Господ е с мен, кой може да е против мен."
Последното, което ще кажа е, дано Господ Ви върне с добрина, добрината която сторихте на мен и децата ми!

P.S. Не спирайте да пишете заради мен, има толкова много деца, които имат нужда от Вас. Ако аз съм Ви разочаровала, други не са. Пишете заради тях.
« Последна редакция: Декември 21, 2010, 01:42:57 am от tan »
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #442 -: Декември 21, 2010, 01:44:30 am »
Докторе, много пъти, десетки дори, за последните няколко години ми е идвало да натисна изход и да не вляза повече тук - заради 4-5 човека, на които човек е помогнал, а те му го забиват в гърба директно, за благодарност изобщо и не става дума. Вижте обаче колко са регистрираните потребители във форума - все майки и бъдещи майки, част от които ако не тази година то догодина вече ще имат нужда от вас - 25 367. А колко са нерегистрираните на месец по статистиката на google - 170 000, на ден 13 000. Струва ли си заради двама трима петима да обърнете гръб на всички тези невидими нас, които не пишем, но ви четем всеки ден и усещаме спокойствие за децата си от факта, че сте тук. За мен лично вашето мнение е най-важното по всяка една тема.
Вие сте уникален човек. От едната шепа стойностни хора, които познавам.  :bighug:
Останете при нас ...
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #443 -: Декември 21, 2010, 01:46:34 am »
Уважаема tan,

Простете, но в чисто човешки план имате, мисля, много неща, над които би трябвало да се замислите. Помислете например, дали някой може да каже за вас "въпреки всичко, в основата си той/тя е добър човек". Ако може да го каже, Вие сте щастлив човек.
Никой от нас не е съвършен. Всеки е грешно същество.

Не сте ми причинили "разочарования", защото не вярвам вече че това го пишете искрено.
Всъщност, престанах вече да вярвам и дума от това, което пишете.
Простете, и Ви желая искрено успех и късмет. Моля, не ми пишете на лични съобщения повече.

Дано намерите хора, които помагайки Ви безкористно и по човешки, да могат и да изтърпяват неблагодарността Ви стоически, и без да им трепне и скула на лицето. Аз не съм такъв човек- аз съм земен грешник. А и ми трябват стимули за да работя. Иначе не мога. Аз съм от старите българи, от "наивниците", "будалите", "хамалите". От тези, на които моите/нашите покойници родители ми/ни казваха  "направи го...ама честно, колкото можеш."

Стига толкова по тази тема, че се отвличаме от по-важното.
« Последна редакция: Януари 05, 2011, 22:07:23 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #444 -: Декември 21, 2010, 09:11:29 am »
Докторе, много пъти, десетки дори, за последните няколко години ми е идвало да натисна изход и да не вляза повече тук - заради 4-5 човека, на които човек е помогнал, а те му го забиват в гърба директно, за благодарност изобщо и не става дума. Вижте обаче колко са регистрираните потребители във форума - все майки и бъдещи майки, част от които ако не тази година то догодина вече ще имат нужда от вас - 25 367. А колко са нерегистрираните на месец по статистиката на google - 170 000, на ден 13 000. Струва ли си заради двама трима петима да обърнете гръб на всички тези невидими нас, които не пишем, но ви четем всеки ден и усещаме спокойствие за децата си от факта, че сте тук. За мен лично вашето мнение е най-важното по всяка една тема.
Вие сте уникален човек. От едната шепа стойностни хора, които познавам.  :bighug:
Останете при нас ...

докторе, цигнус е казала това което исках и аз да Ви напиша, изпреварила ме е :)

Вие сте безценен за нас тук, защото малко или много си приличаме по това което правим. Разбирам как се чувствате, за съжаление, но и знам, че не можете да се откажете, защото това е кауза, това е нещото което ни държи на "повърхността" :wink:

Благодаря Ви от сърце!
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #445 -: Декември 21, 2010, 10:14:50 am »
Докторе, за много от нас Зачатие е като втори дом, като второ голямо семейство и Вие сте част от него. Надявам се да останете сред нас!

Идват хубави празници - пожелавам Ви повече поводи за усмивки и бъдете здрав!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката
« Отговор #446 -: Декември 21, 2010, 10:33:32 am »
Тан, понеже си цитирала мен - ще кажа само едно - човек не трябва да забравя тези, които са му помогнали. Понякога, чисто по човешки е желателно, ако не задължително да благодари. Това се учи първите седем години. Съжалявам, съжалявам, защото д-р Бърди не заслужава такова отношение. Съжалявам за това, че е огорчен, за това, че е наранен, защото е невероятен човек. Ако не си го разбрала, проблема мисля е изцяло и само в теб.
Аз съм благодарна и от сърце и душа ще го споменавам винаги и ще бъде в мислите ми за всеки един празник, защото е като член от семейството ми, защото децата ми са добре благодарение на него и защото преди всичко душата и сърцето му са в това, което прави. Такива лекари няма много и човек трябва да ги цени невероятно много, а не да ги обижда. Ако не го разбираш - жалко за теб...
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Оценка на моториката
« Отговор #447 -: Декември 21, 2010, 12:24:44 pm »
Докторе, до живот, а и след това ще Ви благодаря, че откликвахте веднага и винаги адекватно връщахте здравето на детето ми и моето спокойствие години наред. Благодаря Ви за информацията във всеки един пост, която ме прави по-знаеща и адекватно действаща майка! Благодаря Ви, че сте тук и ми дарявате спокойствието, че ако се случи нещо на детето ми, веднага ще мога да получа помощ! Оценявам това, което правите и се уча на Добро. Обичам Ви като приятел. Благодарна съм Ви. Но рядко споменавам името Ви, макар че Ви цитирам по памет пред приятели при всеки случай на проблем, за който знам какво бихте казали. И това, вярвайте, не е от неуважение или неблагодарност. Просто дистанционното лечение чрез интернет поне за моите близки и приятели все още звучи като нещо несериозно и не се доверяват така, както на "живия" специалист. Затова ми е по-лесно да кажа, че така е според нашия педиатър или според приятел-педиатър, практикуващ в Атина.
Моля Ви, не се отказвайте! Заредете се с енергия от благодарността ни и продължете! Не можем без Вас! Вие сте една "великанска причина да твърдя, че светът е чудесен."
« Последна редакция: Декември 21, 2010, 13:07:19 pm от Тик-так »
Re: Оценка на моториката
« Отговор #448 -: Декември 21, 2010, 13:51:13 pm »


Не ми се пише бе хора.

Това не са хора - това са някакви странни субекти. Това е "новият Българин". Това са жестоки, безпардонни, двулични хора. Това не са просто "лошите" хора, които познавахме отпреди 1989. Това са нов тип същества- хора безпощадни и  "твърди", минаващи през всичко и всички. Хора с няколко лица, хора способни да те въздигат до небето щом имат нужда, а после да се правят че не те познават.
Те ще ни ликвидират като нация, като хора. Никой не може да оцелее. Никой не може да остане "вярващ човек" в хуманният смисъл на тези думи. Поне малко "вярващ"... .

Да си бях оставил телефонът, или да си правя самореклама, и пълня кабинета- нищо от двете.
За една добра дума, и да са добре децата, щом може да се помогне с нещо. За това е всичко.
И за това, че щом сме научили нещо повече, в резултат на по-добрите условия, в които живеем, да не оставяме нуждаещите се без нашата помощ и съдействие, щом можем да сме полезни.


***
И за да не се правим само на "обидени примадони", утре ще Ви напиша ТУК разсъждения по темата, дискутирана в обсъжданията там .
С цитати и пояснения. Че са писали много... хм... "неразумни" неща там като "съвети" и "пояснения".
А тази тема с повръщанията е много важна... .

За съжаление наистина сте много прав! Прав сте за "новия Българин". Не знам какво повече бих коментирала по този въпрос. Много ще ми липсвате и много сте ми помогнали. Помагали сте ми винаги дори когато прекалявам с паниката и въпросите.. Ще се радвам да ви чета отново в този сайт. Надявам се да размислите, защото много майки и дечица имат нужда от вашата помощ.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #449 -: Декември 21, 2010, 14:06:03 pm »
Нека сега малко по темите:

Повръщане в първите 12месеца от живота. Малко критичен анализ на прочетеното.

Изчетеното тук:
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=494406.0
навява на редица мисли. Първата е че, сме много, безкрайно много назад.Втората е че, липсва организиран и систематичен подход в разрешаването на базови Педиатрични проблеми, което води до хаотично приложение на мощни лекарствени средства, крайно неподходящи за бебешката възраст. И трета и последно- че много от проблемите в първите 12 месеца може да се решават по прост и ефикасен начин, без да е нужно да се прибягва веднага към мощни лекарства.

Увод от Г-н Професора:
Цитат
Повръщането при децата            
          Повръщането е  защитен механизъм, чрез който организмът се стреми да изхвърли натрупаните токсини. То е  една от първите прояви на различни функционални и патологични състояния в ранната детската възраст.
>> Повръщането е симптом. На редица различни състояния- от безобидни (преяждане) до тежки - пилорна стеноза, например. И не винаги е "първа проява". Например- преяждащо кърмаче може да има неспокоен сън и много газове дни преди да започва да повръща. Докато при други състояния- повръщането е от ранните симптоми. Дали е "защитен механизъм", и с какво "защитава", никой не знае. Следователно, руски по тип фразеологични комбинации от времето на  свещения И. Павлов трябва да се избягват.

          
Цитат
Повръщането при новородените е признак за вродена аномалия на стомашно-чревния тракт.
          При кърмачетата до 20 – 30 дневна възраст, предимно от мъжки пол, най-честа причина за повръщане е вродена стеноза на пилора, тоест на изхода на стомаха. Повръщанията са внезапни, на фонтан и са след всяко хранене.
>> Това изобщо не е вярно ("Повръщането при новородените е признак за вродена аномалия на стомашно-чревния тракт."). Има много състояния , при които едно кърмаче може да започне да повръща. Начало на сепсис, или начало на ядрен-иктер, или уроинфекция са едни от тях, без връзка с "аномалии на стомашно-чревния тракт". Описанията на повръщанията при пилорна стеноза не са абсолютно коректни, тъй като повръщането при тези деца е прогресиращо усилващо се, започващо НЕ в първите дни от раждането, и в началото са като обилни регургитации, отколкото като "фонтан". Понякога като държите тези деца в ръце, забелязвате как след храна с всяко обратно перисталтично движение и БЕЗ връзка с оригване, детето непрестанно връща храна ( както когато бавно изтича лава от един вулкан, за да добиете образна представа). В тези еметични материи, особено в късните стадии, може да има нишки кръв, изглеждащи като малки кафеникаво-червеникави "червейчета". И това е важен и кардинален симптом. Повръщанията при пилорна стеноза може да бъдат и по-дискретни, но са упорити, не се влияят от мерки. Едно УЗ решава проблема веднага. Такива деца трябва да се оперират светкавично - и веднага щом се стабилизират електролитно ( ако има такива нарушения). Колкото по-рано се оперират тези деца, толкова по-лесно се възстановяват. Обикновено, деца "хванати много рано" ( на 2-3-4 дена от началото на необичайните повръщания) нямат НИКАКВИ електролитни нарушения, и могат да се оперират още с постъпването в болницата. Забележете също че деца с повръщания от пилорна стеноза, особено при прогресиране на електролитните нарушения, постепенно губят мускулен тонус и са много и необичайно отпуснати. Пол мъжки е рисков фактор за пилорна стеноза!

        
Цитат
Гастро-езофагеалият рефлукс (ГЕР) е съпроводен с повръщане, което е нормално за бебето и в повечето случаи след 2 – 6 месец прогресиво намалява. Повръщанията не са обилни и не след всяко хранене. Често се наблюдава връщане на кърма нощно време. Прилага се лечебно-диетичен режим и рядко се налага операция.
>> Написаното не е коректно. Първо- има рефлукси хронични без , или с минимални повръщания! Тоест- повръщането изобщо НЕ Е задължителен симптом при бебешките рефлукси! Важни симптоми тук са:
* плач и отдръпване от биберон/гърда при първи глътки храна !
* т.нар. "дъговидно извиване на кърмачетата" особено в нощни часове и съпроводено с плач, "мърморене", "стонове", "пъшкане".
*странни ринити със секрети, сумтене и хъркане от нослето. Не дължащи се на хронично микробно носителство.
* общо неспокойствие на детето през деня. Лесно повръщат при малка промяна в положението на тялото, особено при смяна на памперс с повдигане на крачката. Понякога когато са легнали и ги изправите се наблюдава странно "мляскане" и/или преглъщане, съпроводено с гримаса или струйки изтичаща храна.
* някои деца след бурно наддаване са склонни да започнат рефлукс и/или повръщания към 2-3-4 месец, без да са повръщали изобщо до този момент.

Второ- Повръщането НЕ Е нормално за всяко кърмаче. Бебетата може ДА ВРЪЩАТ, но не повръщат. Между двете има разлика. Повечето бебета връщат В РАМКИТЕ на опит за оригване. А повръщанията обикновено са непровокирани, макар и това да не е абсолютно. "Връщането" има различни форми, но най-често е като "глъък", и на порции изтича мляко, или изтича само една начална порция мляко, последвано от тънка струйка после за известно време (кратко). Повръщането е повече като израз на лицето както при повръщане при големи възрасти, и повръщане с по-изразена сила и количество на "върнатото"
Всяко повръщане си е повръщане. И симптом. То се уточнява стъпка по стъпка. И оценката на повръщането е комплексна, и зависи пряко от прегледа на детето. Например, при деца с т-ра, или усилваща се жълтеница повръщането се разглежда В РАМКИТЕ на тези състояния, и не се говорят глупости за "нормалния характер на повръщанията при кърмачетата".

          
Цитат
Повръщания от друго естество – най-често хранителна алергия, са често срещани, но не налагат хирургична консултация. Тук имат думата детските астроентеролози.
> Тъй като кърмачето се храни или с кърма, или с АМ, хранителните алергии към тези две субстанции е доста рядко явление. И не първа мисъл. И винаги се оценява комплесно- например дете с нишки кръв в изпражненията + тежки повръщания ( и с отрицателно УЗ на коремче) е  по-вероятно да има АБКМ, отколкото дете с обикновени връщания и без нещо друго. При кърмаче, хранено само с кърма, и майка консумираща ексцесивно овесени ядки, е по-вероятно детето да реагира към овсените ядки и да проявява "атипчна АБКМ" с кръв в изпражненията, отколкото да има реална АБКМ за Фризопеп.

Всяко повръщане при бебета ( и в Педиатрията, изобщо) е крайно алармиращ симптом!
Всяко бебе с упорити повръщания, които не спират след бързо взети мерки за стабилизиране, изискват бързо уточняване.
Кърмени бебета до 2 месеца обикновено рядко повръщат обилно, постоянно, след всяко хранене. Те "връщат", понякога повече, понякога по-малко, но с мерки за правилно захващане на гърдата, регулиране на часовете за хранене, избягване на кърмения през час, нещата обикновено се стабилизират. Понякога може да се наложи ЕДНА доза добро АР мляко, дадено в следобеден час. Ако УЗ е отрицателно, детето няма обезпокояващи симптоми при изследването и след АР мляко детето изобщо не "връща", тогава нещата са малко по-ясни. Макар и не винаги- при някои вродени метаболитни заболявания повръщанията може и да спрат от антирефлуксно мляко, но обикновено има съпътстващи и ДРУГИ симптоми. От това, с което съм работил, Хумана АР е най-доброто анти-рефлуксно мляко.

Как стои въпросът кърмене / АР  мляко? Ако изключим целият спектър проблеми, даващи повръщания при кърмачетата, някои кърмачета повръщат безспирно на кърма. Каквото и да правите, каквито и "фокуси" да прилагате. Защо? аз лично нямам отговор  на този въпрос. При тези деца се слага една доза АР мляко за "проба". Ако детето не повръща там ( а това веднага става очебийно!) , единственият изход е да се спре кърменето и да се замени с АР мляко. Но това са редки случаи... . Аз лично не считам безкрайните повръщания на кърма за "нормално явление", колкото и добре да наддава бебето. Защото детето може да наддава добре, но повръщанията от само себе си може да причинят тежки езофагити, и дисфункции, с далеко отиващи последствия. Тази тема впрочем изобщо не е проучвана ( тоест, как тежките регургитации се отразяват на по нататъшната функция на стомашно-чревния тракт в дългосрочен аспект ). Така че предпочитам АР пред кърмене с безспирни повръщания и бебета вечно оцапани и миришещи на повърнати материи - просто това никак не се вписва в представата ми за "здраво бебе". Смесеното даване на кърмене /АР млека, за мен като подход не работи.

Смесването на антирефлуксни мляка с нормални е грешна практика.  Освен това че, двете млека са различни по състав, и сместа е  вид "фокус", нуждата от смесване говори за проблемно като качество анти-рефлуксно мляко. Доброто анти-рефлуксно мляко не дава нито запек, нито диария. То е за детето обикновено АМ. Затова и Хумана АР е най-доброто, от тези, с които съм работил.
« Последна редакция: Януари 05, 2011, 22:10:21 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Оценка на моториката
« Отговор #450 -: Декември 21, 2010, 14:33:56 pm »
Докторе, не мога да не напиша и аз 2-3 реда (ще ме извините за отклонението).
Искрено Ви се възхищавам - за знанията, за това, че отделяте от свободното си време за да ни помагате. Искренно Ви моля да не ни лишавате от помощта си, чета отговорите Ви до другите майки и те ми помагат и на мен. Все пак  Вие имате избор на кой да отговорите и на кой не... Надявам се разочарованието Ви да премине скоро и отново да бъдете нашия виртуален лекар.
С огромно уважение:
Мария Йовчева
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #451 -: Декември 21, 2010, 21:17:32 pm »
Някои прости подходи за преодоляване на проблема с повръщанията при бебета.
Ще стане въпрос само за деца без подлежащи заболявания!
Някои общи за двете групи положения:

*трите основни пилона за достатъчност на храненето при деца до 3-4 месечна възраст са:
                        - сън (спокойствие) непосредствено след хранене и оригване. Бебе неспокойно, плачещо, търсещо и неуспокояващо се със залъгалка след края на едно хранене е по принцип гладно, колкото и да ни се струва че гърдата е "пълна", яде добре и т.н. Бебета до 3-4 месеца след храна са спокойни или обикновено заспиват. Разбира се ако памперсът е замърсен и иска смяна, детето от това може да е неспокойно, но се предполага че сте изключили всички тези причини. Някои деца просто искат оригване след което може още да изядат значителни количества. Други понякога поспиват за около 15 минутки, след което си дояждат, въпреки че са оригнати непосредствено след края на храненето. Имайте пред вид.
                          -добро наддаване на тегло- това е един от малкото абсолютни критерии за достатъчност на храненето.
                          -тежки с урина памперси.

*бебетата обичат "нежните подходи". Избягвайте груби, брутални, необмислени лекарски действия. Примери? лекарства за "запек" или диария при бебета. Запек при бебета е изключително рядко явление . Течните и попиващи памперса изпражнения на едно изключително кърмено бебе в добро общо състояние и без патологични симптоми, не е диария, и няма нужда от лекарства против "диария". Всички препарати за "колики"  са запичащи, по принцип. И тъй като нямате нужда от тях, може да причините на бебето >> трудни изхождания >> плач >> аерофагия >> газове >>  още повече колики и повръщания.

*Във възрастта до 2-3 месеца ( а и изобщо), избягвайте да давате каквито и да са били лекарства или парамедика, без дълбоко да сте помислили, разбрали, установили, какво точно искате да лекувате. На всяка цена избягвайте "капки за колики", "хомеопатични" глупости, безумни смени на АМ. Стремете са леко да "водите" бебето, но винаги в съзвучие с това,което иска. Стремете се винаги да разбирате какво става в момента и да се намесвате знаейки причините за ставащото. Водете бележки- често много помагат.
*Стремете се да има спокойна обстановка- бебетата не се "тревожат" толкова ако братче или сестриче ги пипат, дърпат, плачат, но от стреса на майката веднага настъпва промяна. Или от крясъците на бащата. Бъдете близко до бебето в смисъл да избягвате Руски "войнишки подходи" на ранно дисциплиниране.В този аспект, насилствените "приучавания" за употреба на гърне, особено на деца под 14-15-16 месеца, са недопустими.

*бебетата са лакоми. Те не спират сами, особено група "особени" бебета. Спирайте ги сами, ако видите че преяждат, но ги приспивайте после с разни техники. Ще видите че за 2-3 седмици храненето им ще се регулира значително. В този аспект, залъгалката е неоценим помощник. За първите 2-3-4 месеца е по-добре при такива деца да храните с ограничения, и на 3 часа, отколкото свръх, но на 6. Това правило е обратното обаче за деца над 4-5 месец- там е по-добре по-пълно хранене, но на възможно по-редки интервали- 4 или 5 пъти дневно. "Ограничения" се има пред вид да "отрежете" 15-20 мл, а не да давате половината от нужното. Помнете че за цялата бебешка възраст АМ над 1л дневно не е добро решение.

*следете внимателно да не интерпертирате неспокойствието на бебето ВИНАГИ като "глад". Пазете се от това особено. В този аспект, залъгалката-биберон, позволяваща Ви да изместите храненето 1/2 час по-късно за да си спазите 3 часа ( в първите месеци) е неоценим помощник. Също и да приспите бебето след като сте му "поорязали" количеството. Но не злоупотребявайте с нея- ползвайте я "икономично", и в никакъв случай цял ден в устата.
*пазете нощните хранения на детето ( 1 или две). В никакъв случай насилствено не ги махайте! няма правило или подход, изискващи насилствено махане на нощните хранения- напротив- те са условие за добър прираст на тегло в първите месеци.

*теглете детето редовно, но не робувайте на цифрите. Особено внимавайте с взривните наддавания на тегло- почти винаги значат че прехранвате. Ако детето не наддава добре, първо пуснете обикновена и стерилна урина и ревизирайте храненията, помисляйки за добавка ( ако кърмите). Ако сте изчерпали всички способи за увеличаване на кърмата, но теглилката "ви се усмихва недоверчиво", не робувайте- опитайте добавка след едно следобедно кърмене. Ако детето изпива количества, ще се наложи да давате добавки или да реорганизирате кърменията. Примирете се с фактите и не мъчете детето с Вашия фанатизъм- винаги е имало проблеми с кърменето от различно естество, и щом сте изчерпали всичко възможно, бъдете еластични в подхода. Помнете също че достатъчният калориен прием в първите 12 месеца от живота на детето Е КЛЮЧОВ фактор за умствено-интелектуалните му възможности и нещо от особено значение! Следователно, винаги гледайте нещата от позицията на детето - 2-3 месеца в мъки "да се накърмим", щом очевадно нищо не помага, пречи на детето и не е разумен подход за зрели хора, а подход на фанатици.

* като "дявол от тамян" се пазете от хранения на под два часа, или кърмения "цял ден на гърдата"!! Не че робуваме на часове, но 2-часа са критерий за пълноценното предишно хранене. Честото поставяне на гърдата под 2 часа при 90% от майките не увеличава кърмата, защото при недостиг обикновено гърдата изисква повече време за да събере нужното. Аргументът че, с по честото кърмене на кърмачето ще имате повече кърма поради по-доброто изпразване на гърдата просто не важи, защото:
                     -често няма какво да се "изпразва"- гърдата си е празна и детето само гълта въздух и прилича на "нахранено", но ревва след 1/2 час, след като въздуха излезе от стомахчето му или като оригване, или като колики.
                     -детето има храна от предишното хранене, и технически не може пълноценно да изпразни гърдата при хранене на час интервал! това води до прехранване, колики, нервно дъвкане на зърната, рагади, езофагит от честите повръщания, и невъобразим конфуз от цялата ситуация. Който автоматично "привлича" баби, снахи, свекърви, етърви и т.н. "зоопарк от мнения", от което нещата стремително потъват надолу както "Титаник".

*настоявайте децата Ви да бъдат преглеждани при нужда! Плащайте за това, ако това иначе не става. Децата се менят особено динамично. Никога не давайте лекарства на не прегледаните Ви деца, по данни от телефона. Винаги съм твърдял че телефона при Педиатъра служи само за две неща- "даване час на визита" и за казване "Елате да ви видя". Както и за спешни напътствия за спешни случаи на път за болницата.

*мислете много и дълбоко преди да давате лекарства на бебета, особено на деца под 2м възраст!

*забравете за "капки за колики", Бйо-Гаи, Колиийфи и т.н. Даването на Ентерол при деца няма научна обосновка и е хазартен подход. Бебетата имат "нежна" и нестабилна чревна флора, много чувствителна на "драстични подходи". Всичко от прехранването, през лекарствата и всякакви толкова популярни в Бг "лекарства за колики" са ненужни и потенциално опасни. Чревната флора при бебета се поддържа само и единствено от правилното им хранене и спазването на основни правила за поведение при отглеждането на децата. Не е нужно философстване, мъдруване, мерене гънките на пъпчето Ви. Серия от прости стандартни и работещи практики са нужни.

* даването на "водички", "сокчета" и подобни, при деца под 5.5 месеца е абсолютно нежелателно. Фактът че много бебета не пият вода, колкото и на Вас да Ви изглеждат "жадни", говори всъщност че детето не е жадно. Ако оставим настрана фактът че, в кърмата и АМ има вода, даването на вода при малки бебета не се налага, освен в много топли и горещи дни. Но дори и тогава едно добавъчно кърмене или АМ дава нужното. Даването на "сокчета"  или какъвто и да е бил вид "захранвания" под 5.5 месеца е груба грешка!

*следете памперсите на детето да са тежки- някои дават за мярка -4-5 тежки памперса дневно. Аз бих бил доволен на 2-3-4, особено ако нощния е тежък. Това е непряк критерий за достатъчност на течностите (АМ, кърма).

* не претопляйте- претоплените деца са винаги гладни, защото са жадни. Това води до преяждане, колики, рефлукс, повръщания.

* за АМ спазвайте абсолютно начините на разреждане. Не пълнете мезурката с връх! "режете я" с нож. Не "уплътнявайте" допълнително мезурката! Първо се слага водата, после АМ. Ако сложите първо АМ и после водата, правите сгъстено АМ. Слагате първо водата- например 180 мл и после 6 мезурки АМ. Това излиза повече от 180мл, но така е.


Кърмени деца:

* предотвратете започването на повръщанията. Ако в началото реагирате, и няма установен езофагит от седмици повръщания, може много по-лесно да се справите и да не се наложат лекарства.

* осигурете добро захващане на гърдата. Оригвайте добре, или по средата на хранене при смяна на гърдите, или в края. Някои деца се кърмят добре "на един път" и без междинни оригвания. Други- не- не могат да продължат при смяна на гърдите поради въздуха, който са погълнали. А особено малките кърмачета често поглъщат много въздух при хранене ( аерофагия).

*За първите два месеца, след оригване и края на хранене, поставяйте в леглото бебето НА ДЯСНАТА му страна за около 10-15 минутки, подпряно откъм гръбчето с чаршаф "на руло". Това помага въздухът, събрал се "в дъното" на стомахчето и покрит с храна отгоре, да премине надолу, вместо чрез оригване детето да повърне в леглото. Оригвайте добре с енергични потупвания по гръбчето. С гладене на гръбчето нищо не се получава в повечето случаи. Е, с мярка, разбира се!

* независимо какво говорят разни "лиги", добре е да сменяте гърдите в рамките на едното хранене. В следващото кърмене, започвате от последно предложената гърда. Смисълът на това е да не поглъща въздух кърмачето от празна гърда. А това, дали гърдата се е изпразнила бързо, никоя "лига" не може да Ви каже, защото всичко по въпроса е крайно ОТНОСИТЕЛНО.  Аз лично съм виждал кърмачета, поставени на гърда от която буквално тече мляко, след 20 минути кърмене да изпиват 80 мл АМ като добавка за да се нахранят, а оставени след 20-та та минута на гърдата, да плачат неутешимо, и никакво насилие да ги сложите на уж "пълната" гърда да не помага. След като дадете АМ си изпиват колкото не им достига и заспиват. Ще кажете "да сменим гърдата"? - да, разбира се, и чак тогава, и чак след няколко дена опит да предложим добавка. Да, съгласен съм. Но не е нужен фанатизъм по темата. "Пълнотата" на гърдите е много относително и непостоянно нещо- единствените критерии са добро наддаване, спокойно преодоляване на минимум часови интервал ( 2 часа), и нормални изпражнения.

* дали ексцесивните повръщания при бебета изключително кърмени, са белег на АБКМ? Винаги на такъв въпрос отговарям- рядко невъзможно. Аз лично АБКМ към кърма в истинският смисъл на тази дума не съм виждал. Има случаи разбира се,  но ако майката спазва нормален програма на хранене без да пие например 1-1.5 лт прясно мляко дневно, АБКМ при изключително кърмени деца е много рядко нещо. В този аспект, "слепите" замени на кърменето с фамозния "Фризопеп" или особено със соеви млека, е абсолютна грешка! Соевите млека, ако Ви е грешна диагнозата, са толква алергизиращи, че после да се върнете на някакъв вид поносимо хранене за детето ще Ви е много, много трудно. Нужно е внимателно да се обмисли с какво може да се подкрепи диагнозата Ви, дали да не се опита първо с добро антирефлуксно мляко като проба, и чак тогава да се действа. Но не като "бодри и решителни", и не със соеви млека първо. Може след антирефлуксното да дадете "Алфаре", например. Но мислете добре преди да спрете кърменето. Може да направите РАСТ тест, или патч тестовете, но винаги преди решителни и радикални смени и замяна на кърменето, постарайте се диагнозата АБКМ да е максимално възможно обективизирана ОБЕКТИВНО. Безразборната и хаотична смяна на млека е белег на ОСОБЕНО НИСКА професионална квалификация!

* кърмачетата особено в първите два месеца може да са много трудни за кърмене. Избягвайте да кърмите крайно изгладнели деца- те поглъщат много въздух, жадно дъвчат зърната, и изобщо не се хранят добре. Установете по възможност, но без хъс, приблизителни часове на хранене, и щом бебето покаже неспокойствие, сложете на гърдата. Избягвайте кърмене под 2 часов интервал по всякакъв възможен начин. Понякога може да се наложи, но това Ви показва че е нужно да ревизирате какво не сте направили добре при предишното кърмене че бебето не е хапнало добре- "не оригнах, не оставих достатъчно на гърдата, не смених гърдите, не смених памперса преди хранене". 2 часа не са задължение, а критерий, че предишното кърмене е било достатъчно! Освен това, при много деца, ако храните под два часа, често в стомахчето има храна от предишното хранене. Това с новата порция кърма може да предизвика позиви за повръщане и дискомфорт.

* не претопляйте бебетата! не повивайте като че ли ще ходите с влак в Сибир! Ползвайте широки форми, в които детето да може свободно да рита! Не повивайте с пелени стегнато- това може да улеснява кърменето, както твърдят в Русия, но е мега-риск за изкълчване на тазобедрените стави. Защото в Русия твърдят че, стегнато повитите деца били "по-дисциплинирани", и се хранели по-добре. Да, това може и да е вярно, но когато едно бебе започва да маха с ръце, когато го сложите на гърдата, то това си има причина. И неостраняването на причината, не се замества с "мерки от принудителен характер". Това, между впрочем показва отношението на една Педиатрична школа към детето, което тя в случая третира като обект за влияние и принуда, вместо като човешко същество, с реални нужди и проблеми, които "по команда" не могат да се разрешават.

*много деца изобщо не се хранят добре, ако памперсът не е сменен преди започване на хранене ( и е замърсен, имам пред вид). Други се изхождат по средата на хранене, и ако не смените бързо памперса, храненето не може да продължи. Имайте го пред вид.

* избягвайте по всякакъв начин дълго плакане при бебетата. От плач много бебета поглъщат толкова въздух, че с дни кърменето им не може да се възстанови. Имайте пред вид като причина за тежък плач при бебета сърбеж по лицето от АД или атопична суха кожа по тялото! Бебетата не могат да се чешат, и плачът е единственото, което показва дискомфорт. Отит, температура, уроинфекция, запушени нослета, са също важни причини за ексцесивно неспокойстие и безспиирен плач. Не мажете цялото тяло със зехтин или мазила- това може да причини обриви, тежък сърбеж и безспирен плач! Не е практика ( освен при редки случаи) да се мажат бебетата изцяло с каквото и да е било! Обривите при "омазани" бебета, както и тези от алергени ( ядки, овесени ядки) преминали в кърмата, удивително приличат на обриви от АБКМ. Ако попаднете на незнаещ, или на "корифей" ( В София детски алерголози - Бог дал като от рог на изобилието!), може лесно да Ви сменят кърмата с "фамозния" Фризопеп, от което наистина да се отвори "кутията на Пандора".

* третирайте активно подсичанията. Еуцерин Аквафор, Судокрем са едни от най-добрите кремове. За тежки подсичания при бебета под месец, пчелен восък + зехтин или "мастило" са два възможни варианта. Първото е несравнимо по-добро. От гледна точка на лекарствени кремове, "Кенакомб" и "Вердал" са най-доброто. Ключът за успех е да мажете на дебел слой, да не миете непрекъснато със сапун, да изсушавате добре, и да сменяте памперса често. Много бебета бързо се оправят например, ако вместо непрекъснато миене ползвате само бебешки кърпички.
« Последна редакция: Декември 23, 2010, 01:43:51 am от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #452 -: Декември 22, 2010, 20:29:43 pm »
Хранени с АМ:

*Основното при деца, хранени с АМ, е подборът на бибероните. По принцип, бибероните са два - вида "череша" (Кико) и тези на НУК "човка". Всяко дете си има предпочитания за биберон, които са ясни почти още от раждането. Това е свързано с възможността на езика или да обгърне отдолу биберона като "руло" (Кико), или да го притисне само към небцето ( НУК). Което пък зависи от анатомични особености на устата и за всяко дете, особено в първите 1-2-3 месеца е много индивидуално. След като сте се спрели на един вид биберон, не сменяйте и не сменяте вида- силикон - каучук. Децата се нагаждат към един вид биберон, и с него се хранят добре. Редица деца към 6м възраст си "сменят"предпочитанията от  >> от "череша"  към НУК, или обратното. Имайте пред вид и това. По лични наблюдения, НУК бибероните са много по-добри. При тази система биберони (НУК "човка на птица"), дупката на биберона, при поставяне на биберона в устата на детето, трябва да сочи нагоре ( към небцето), а не надолу! Много деца в първите 2 месеца се хранят много добре с т.нар. "пръв избор" биберони на НУК, които са подобни на "пирамида".

*слагайте биберона в устата на такава дълбочина, която:
                      - нито предизвиква позив за повръщане ( дълбоко поставен биберон).
                      - и позволява детето да си направи удобен вакуум така че да се храни спокойно. Щом детето си направи вакуум и започне да пие Вие се обездвижвате като "мраморна колона". Нито клатите биберона, нито си играете с него надолу-нагоре. Просто го поддържате. Всякакви движения "прекъсват" създаденият вакуум, детето се изнервя, плаче, гълта въздух, "преследва" биберона, следвайки вашите движения с ръката. Което не е добра тактика.  Или мисли че искате да му спрете храненето и залавя здраво биберона с уста, вместо да се храни спокойно. При хранене с биберон, дръжте детето така, че ако се задави да може бързо да го обърнете напред с лек наклон надолу ( към пода). Това ще ви помогне ако детето се задави и го обърнете напред и леко надолу, да не го изпуснете.

* избягвайте да чакате последният момент  и да храните бебета крайно и "бясно" гладни. При първите признаци на глад си подгответе АМ до фаза на готово за изстудяване. "Бясно" изгладнели бебета са много лакоми и неспокойни, и поглъщат много въздух при хранене.

* да се съхраняват кърма или АМ във фризери може да е добра тактика за състояние на война, но не добра тактика по принцип. Избягвайте това. Приготвяйте свежо АМ. Пазете стриктна чистота около мястото където приготвяте АМ за бебето. Ползвайте стерилни апарати за шишетата и бибероните - има широко такива на пазара. Абсолютно забранено е да миете биберони или посуда на детето с гъбичката от кухнята ( с която миете Вашата хранителна посуда).

*НЕ дупчим биберона, и НЕ отваряме добавъчни дупки. Да се режат биберони с ножица, или дупчат с перфоратор е НЕДОПУСТИМО. Избягвайте да натискате биберона в основата му като "фокус" за по-добро хранене - от това детето само се дави. Биберонът  трябва да тече около капка на секунда и това е нормалното им. Децата не се затрудняват да се хранят с биберон, а се затрудняват понякога да освобождават въздух вътре в шишето. Това може да Ви заблуди и да започнете да дупчете допълнителни дупки. Редица биберони имат "система" за регулиране на потока чрез завиване или развиване на капачката, за което има и съответните надписи и стрелки. Ползвайте това.

*Ако млякото "се лее" около устата на детето, или биберонът е запушен, или тече много силно, или детето е много гладно, или не може да преглъща добре поради начина по който го държите ( вратлето трябва да е в същата плоскост с тялото, а не "сгънато"). Избягвайте тези неща, тъй като те водят до аерофагия, колики, неспокойствие, склонност към повръщания.

* не давайте врели млека- охлаждайте. Температурата на млякото се мери капейки капка върху горната повърхност на ръката Ви. Не върху дланта Ви , която има по-дебела кожа и по-висок праг на температурна чувствителност.

* не се водете за количествата изпивано по опаковките- приемайте ги като ориентировъчно количество,в рамките на което може да давате +/- 2,3 мезурки. Всяко дете е различно. Предлагайте докато детето се засити, но не прекалявайте - например 120 мл/ хранене за едно бебе на 10 дена е голямо количество. Игнорирайте Педиатри, които препоръчват "твърди" количества. Това е основна причина за >> глад >>плач, интерпретиран като "колики" >> аерофагия >> още по-силни колики >>  "лекарства против колики >> абсолютен хаос. Всяко дете е индивидуално и количествата са индивидуални. Те са индивидуални и в рамките на деня- в един час може детето да иска повече, в друг- по-малко като количества. Не насилвайте, и не принуждавайте за хранене. Ако детето не иска в даден час- изместете с половин по-късно и опитайте пак. Или повдигнете за оригване и опитайте пак. Някои деца могат да се оригват часове след хранене, и ако не го направите, не могат да почнат следващото хранене.

* когато държите биберона в ръка, и той е в устата на детето, целият биберон откъм детето трябва да е пълен с мляко, а не половин ниво мляко, половин ниво въздух! Това е много важно и причина децата да поглъщат ексцесивно въздух при хранене.

*Не давайте разпенената пяна от дъното на биберона и спирайте винаги щом стигнете половин см преди нея!! Две, три хранения с пяна може да направят бебето извънредно неспокойно за СЕДМИЦА. Пяната не може да се оригне и причинява тежки колики, защото е идеална среда за ферментация- спомнете си за прясната "шира" от току що обработено грозде как "шипти"... .

*спазвайте разрежданията на АМ точно.

*оставете детето да се храни през нощта 1 или 2 пъти, и не махайте тези хранения, щом детето ги иска.

* Честата, безразборна и изобщо СМЯНАТА  на АМ като способ, метод, за борба с обикновени проблеми на първото детство е ГРУБА професионална грешка! Почти никога смяната на млека не решава проблеми освен в 2-3 специални случая. Това са АБКМ или ексцесивни колики. За бебета, при които плачът е неутешим, или очевадно от нормално АМ има колики, най-доброто Е НАН Сензитив. А НЕ соеви или лечебни млека (ХА, Фризопеп и т.н.). Даването на ХА млека на бебета "профилактично" за мен е Груба грешка. Няма доказателства че такъв подход работи, а дори и тези, които съм срещал са много подозрителни за конфликт на интереси. Повръщанията при бебета, след уточняване за подлежаща патология ( и при липсата на такава) най-добре се овладяват с АР тип АМ. И колкото по-бързо преминете на такова, толкова по-бързо ще се оправи детето. Най-доброто АР мляко, с което съм работил е това на Хумана - "Хумана АР". Нищо друго не може да се сравни с него.
« Последна редакция: Декември 22, 2010, 21:20:34 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #453 -: Декември 22, 2010, 21:28:46 pm »
Анализ от тук:

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=494406.45

Как питат, и какво им се отговаря.

Въпрос: "Проф.Бранков, колко време след отшумяване на рефлукса е добре да се пие АР млякото? Нужно ли е  някакво постъпателно преминаване към обикновено АМ, или това става от раз?"
Отговор: "Тези проблеми са много индивидуални. Освен това аз съм хирург - не искам да се мешам в работата на педиатрите."
Истината: АР се дава до 12м възраст. По принцип, след захранване, децата спират съвсем да повръщат. Спира се АР АМ постепенно за два, три дена, заменяйки ЦЯЛО хранене от АР АМ с биберон 2 възраст АМ с добавена 1 мезурка БЕБЕШКО оризово брашно. Ако детето не повръща тази смес, след два дена в същият този час давате нормално и чисто АМ. Ако след два дена не повръща и това, сменяте и другите млека с НОРМАЛНО АМ ( без оризово брашно).  Ако детето повръща на АМ без оризово брашно, слагате оризово брашно ( мезурка, две) Ако не повръща с оризово брашно, продължавате така до 16-17 месец, след което се опитвате да минете на прясно мляко.

***********
Коментар на Проф. Бранков: "...Искам да подчертая, че не става дума за "израстване",а до правилен режим нахранене и подбрани млека, а при показание - съответни медикаменти. "Израстването" на рефлукса става до 3 - 6 месец, тоест анатомичният и функционален апарат на хранопровода и стомаха влизатв норма. След това вече влизат в съображение много други елементи, които трябва да бъдат контролирани от педиатрите. Едва при продълително неуспешно лечение ние се ориентираме към операция.

Впрочем, в развитите държави, особено със специализирането на лапароскопията ("безкръвна хирургия"), всяко трето дете, което повръща упорито, се оперира. Ние сме по-консервативни. Особено в последните години показанията за операция от рефлукс силно се ограничиха. Педиатрите, както и майките, станаха по-суфистикейтет"


>>Това не е точно така. Някои деца започват упорито да повръщат след 3-4-5 месец въпреки че досега никога не са повръщали. И това е свързано с бурно наддаване на тегло. И спират постепенно след захранване. Не ми е известно да се оперират деца за повръщания, както това се твърди, освен ако няма някаква патология за опериране. Обикновено децата МНОГО добре се овладяват или с оризово брашно, или с АР млека. На мен лично НЕ ми се е налагало да се оперира НИТО едно дете. Не знам откъде има тези "заключения". "Софистикейтед"? Е, не знам някой да може да си овладее бебето с оризово брашно или АР мляко, и да не го предпочете, а вместо това да си заведе бебето да го оперират... . :wink:

***********
Въпрос: Здравейте  Моята бебка е на 2 месеца. От известно време насам започна да повръща повече от преди (не на фонтан).След всяко ядене е неспокойна и реве постоянно и връща мляко (по 5 6 пъти на хранене) Стомахчето и къркори и постоянно се напъва,но дори и да е спокойна пак повръща. От известно време е гледам,че сръща все едно събрани слюнки,а някой път и все едно слюнки с пресечено мляко (частички) На какво може да се дължи това и опасно ли е? Изцяло на кърма е!
Отговор:"...При момичетата рядко се среща пилорна стеноза. Ако има рефлукс, той се проявява още от раждането. Значи проблемът е в някаква реакция към храната. Ако кърмите бебето, възможно е да поемате неща, които са вредни за него. Или да е алергично към някои съставки. Тук думата имат детските гастроентеролози.

Истината: Това е класически случай, когато или майката има много рядка и "водниста" кърма и поради това много колики и повръщания, или както казва фамозната "лига", детето поема само (според нея, "лигата") т.нар. "предно" мляко, без да може да "стигне" до задното, по-гъсто и по-бедно на лактоза и олигозахариди. Това т.нар. "предно мляко" е много богато на лактоза и олигозахариди и тези деца са много чувствителни на колики. Ако с масажи, по-дълго поставяне на гърдата нещата не се променят, или се минава на НАН Сензитив, или на АР мляко, в зависимост от това дали коликите или повръщането са водещ симптом. Това разбира се след дълбок размисъл и преценка колко тежки са симптомите и дали с мерки за подобряване на кърменето нещата не може да се регулират. Все пак кърмене не се спира с толкова лека ръка!

И ето тук птичка-любопитна дава "мнение" >>> "kat88, бебчето ти е с лактозна непоносимост. Това се среща при около 20 % от новородените. Давай и пробиотици и капки за колики Колийф, които съдържат ензима лактаза." Даването на такива неща е абсолютно нежелателно. Ензимът, нужен за разграждане на лактозата, се развива и стимулира към развитие, от присъствието на лактоза в храната на бебето. Просто АКО количеството лактоза, давана с храната, превишава прага на възможностите за обработката и, детето страда от колики. А не че ИЗОБЩО няма възможност за обработка на тази лактоза! Какво ще дадат капките с лактаза? ексцесивна ферментация, колики, газове. Или ще успокоят детето, но ще подтиснат всякаква собствена ензимна продукция, при което щом махнете "капките" детето е изложено на риск от тежка диария. Което е проблем с дълго отиващи последствия. Понякога. НЕ правете и давайте неща на бебета, без ТОЧНО да знаете къде искате да отидете. Защото може да отидете " в тунела".

**********

Утре повече за толкова "обилните" писания там с препоръки да се дават Ранитидин, Х2 блокери или Нексиум на малки бебета... мода с непредвидими дълготрайни последствия.
« Последна редакция: Декември 22, 2010, 21:57:37 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #454 -: Декември 24, 2010, 02:00:47 am »
http://www.youtube.com/watch?v=GGQEtOV8b6c

Първите две снимки са ... младоженци, празнуващи сватбата си в кафенето на прочутия Руски Дизайнер Артемий Лебедев.
Двамата млади са едно от най-красивите неща, които видях през изминалата 2010.
« Последна редакция: Декември 24, 2010, 19:03:50 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #455 -: Декември 24, 2010, 19:01:46 pm »
  Д-р Бърди, много интересно.И...весело празнуване на Коледа! :D
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #456 -: Декември 24, 2010, 19:07:27 pm »
Весела Коледа на всички!
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Оценка на моториката
« Отговор #457 -: Декември 24, 2010, 19:09:42 pm »
Весела Коледа!
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
Re: Оценка на моториката
« Отговор #458 -: Декември 24, 2010, 19:12:16 pm »
Весело посрещане на Коледа, д-р. Бърди :D
[/url][/url]
*

    yana-v

  • *****
  • 1207
  • Ще порасна голяма!!!
Re: Оценка на моториката
« Отговор #459 -: Декември 24, 2010, 19:12:35 pm »
Весела Коледа, Докторе! Благодарим Ви, че сте с нас!