0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #280 -: Февруари 26, 2008, 19:51:56 pm »
При Цикаса не е от инфекцията, мисля че си го купих така, беше с доста голяма грудка и само с 5 листа, на които малко от игличките бяха пожълтели и с орязани крища, но не обърнах внимание тогава, защото го намерих подозрително евтин/35лв/ и бързах да си го купя. И после малко по-малко пожълтяха изцяло :( А за инфекцията незнам дали наистина е това причината, но при другите болни цветя проблема беше, че листата им стават на черни петна, дори и новите, но сега като ги огледах отново мисля, че има надежда, най-новите листенца вече са добре :)

Ами аз мисля че има надежда, остави го, пък може и да се оправи. Не е трябвало да го купуваш след като той вече не е бил наред, явно не са го гледали както трябва.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #281 -: Февруари 26, 2008, 20:01:58 pm »
Подрязване на храстовидни и едроцветни рози

Розата се подрязва много силно през есента или пролетта, като се отстранява загнилото дърво и се скъсят главните филизи, така че розата да има силна, хармонична структура.

-отстранете кръстосващите се, прекалено гъсти и тънки филизи
-отстранете изсъхналото и повредено или болно дърво.
-отрежете главните филизи на 20- 25 см над земята.


Подрязване на стволови рози/щамрози (рози-дръвчета)

Преди:
Стволовата роза се подрязва пред пролетта, за да не стане короната прекалено голяма, а да остане приятно цъфтяща и хармонична.

След:
Изсъхнало и увредено дърво и кръстосващи се филизи се отстраняват. Главните филизи са скъсени на 20 – 25 см, всички странични филизи - с около една трета.


Подрязване на катерещи/пълзящи рози

В първите две години се отстранява само непродуктивната растителност. От третата година нататък се подрязва през есента след цъфтежа.

Отстранете болни, изсъхнали или тънки филизи до здравата дървесина или до главния филиз.

Скъсете страничните филизи над една сочеща навън пъпка с две трети или  с около 15 см.

Нови филизи се закрепват на хоризонтални телове на разстояние 15 - 20 см.
Те не бива да се кръстосват.

Съблюдаването на правилата за подрязване при розите е основна предпоставка, за да отглеждате успешно рози.

                             
Подрязване на мини, градински и сортови рози


Правилно подрязване

Подрязват се рози, за да се подменят стари, слаби филизи с нови здрави и за да се развият цвета и формата оптимално.
Колко силно се подрязва, зависи от вида, но някои основни принципи са валидни за всички рози:
Подрязва се винаги косо, гладко и около 5 мм над пъпката/окото, която сочи в посока, в която трябва да расте новият филиз. Сухи и изсъхващи филизи се отстраняват до здравата, бяла сърцевина. Тънките филиз се отстранява, за да може растението да съсредоточи енергията си върху продуктивните филизи. Големи рани се затварят със специален препарат. Кастри се, докато растението е в покой, но никога по време на мраз.

Прясно подрязани рози се окастрят старателно, за да развият силни филизи и корени. Модерни рози цъфтят на тазгодишни филизи и за това се подрязват също силно – до около 5 пъпки. Само пълзящи рози почти не се кастрят през първите две години. Отстраняват се само мъртви и болни филизи.

« Последна редакция: Февруари 26, 2008, 20:21:16 pm от Osiana »
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #282 -: Февруари 26, 2008, 20:30:55 pm »
Ох, олекна ми, значи догодина шъ режа пълзящите рози.
Ози, ми чета ли, чета, ти обясняваш ли обясняваш, а аз пак не разбрала. :oops: Леле тази диета не ми влияе добре на мозъка. :lol:
Аз предлагам така, аз снимам и показвам - ти гледаш и напътстваш.
И още един въпрос, не е ли вече време да изкарам дръвчето?
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #283 -: Февруари 26, 2008, 20:50:08 pm »
Osiana много ти благодаря - за сега май няма да ги подрязвам защото са под 30 см. Така че ще ги подрязвам на есен защото вече са покарали клонките.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #284 -: Февруари 26, 2008, 21:28:55 pm »
 :D Моите рози днес всички до една бяха "прилично окастрени ".Резултатът ще видите лятото! :wink: Малко се притеснявам да не паднат някакви студове,че да измръзнат,ама не ми се вярва.Ако знаете колко бяха напъпили,сърцето ме болеше като ги "опатках",ама аз си знам :"Никакво съжаление!".После ще се скъсат да цъфтят!Дай боже,де! :D Оси,благодаря за съветите!
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #285 -: Февруари 26, 2008, 22:20:36 pm »
Мери, колко градуса е там? Ако няма изгледи да се застудява, вади го. Ако да, извади го към средата или края на март.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #286 -: Февруари 26, 2008, 22:22:54 pm »
Ми днес си удари 20. Ще го извадя, пък ако почнат някакви големи студове, ще го прибера.
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #287 -: Февруари 26, 2008, 23:10:45 pm »
Вчера си купих това цветенце, днес го присадих, но незная как да го гледам, нито името му за да потърся инфо, продавачката каза единствено да не е на пряка слънчева светлина и друго не знаеше. Ако някой знае как се казва ще ми помогне много  :D
Osiana много благодаря за помоща!


*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #288 -: Февруари 26, 2008, 23:13:43 pm »
хм..нещо не се справям с качването на снимки, ще дам направо линка
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=222864&photo=4

*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #289 -: Февруари 26, 2008, 23:15:44 pm »


Товали е цветето, maia_st ?
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #290 -: Февруари 26, 2008, 23:21:36 pm »
да :D
Osiana такова съкровище си!  :hug2:

*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #291 -: Февруари 26, 2008, 23:28:34 pm »
Не е ли нолина?
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #292 -: Февруари 26, 2008, 23:42:44 pm »
Mary Нолината има ли грудка, намерих снимка в нет-а, но не се вижда, а мен това ме интересува, че не бях сигурна като присаждах трябва ли да ги покрия с пръстта или не и ги оставих така както бяха в магазина.

*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #293 -: Февруари 27, 2008, 00:01:43 am »
Не знам, аз нямам, още се каня да си взема. Нолината обаче е със стъбло, което в основата е удебелено, а твоето няма въобще стъбло.  В книгата която имам, не пише, дали е с грудка или корен, но щом има дебело стъбло, не мисля, че е грудка. А твойто щом е на грудка, не знам възможно е да не е нолина.
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #294 -: Февруари 27, 2008, 00:08:45 am »
Мери, мисля че е Нолина, намерих тази снимка и се надявам и моето цветенце да порасне толкова голямо :D Подведох те с тази грудка, но като е още мъничко го оприличих на това, сега на снимката виждам, че в основата си стъблото остава по-голямо.





*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #295 -: Февруари 27, 2008, 00:23:39 am »
Да това е нолина, ми възможно е твоето да е още малко. Не трябва да се преполива, това е важно за нолината.
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #296 -: Февруари 27, 2008, 15:19:22 pm »
Момичета, време ли е вече да се садят семената на астри, гербери, камбанки, космос, тагетис и т.н.
*

    Osiana

  • *****
  • 4888
  • Обещах, че повече никога няма да обещавам...
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #297 -: Февруари 27, 2008, 17:08:12 pm »
Мари, аз смятам утре да си почистя лятната градинка (летни цветя), и през март да си направя разсади от семената които имам в малки саксийки и ако вървят добре, през април да ги сея в градината. Всичко някак си по-рано става тази година, защото е много топло за сезона.
Цветя 2009 Рози Цветя 2008

"Има два начина да изживееш живота си. Единият е като мислиш, че не съществуват чудеса.
Другият е като мислиш, че всяко нещо е чудо."
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #298 -: Февруари 27, 2008, 21:23:54 pm »
  Ози, миналата година ги сях направо в земята и после само ги разсадих. Тази год. обаче се чудя дали пак така или като теб да направя. Но аз гокато правя разсад го залагам в сандъче и с клечки го разделям.
Ма аз к`во питам бе то е февруари, ама съм шматка. Ако се сеят вън е към края на март или началото на април.
Това топло време хептен ме побърка. да ти кажа извадих розата, но съм я сложила на заслон, да не е под открито небе.
*
Re: Моята Градинка 3
« Отговор #299 -: Февруари 28, 2008, 09:31:02 am »
Ето от мен първият снимков материал на цветя за тая година.
Купих си ги преди няколко дни. Заплюла съм си още няколко цвята. Открих сезона  :lol:



Вчера си купих корен червена роза и 3 пакетчета семена, ама като забравих как се казваха  ... :lol:
А, едното пакетче е Циния - на картинката са показани шарени - много са красиви, дано поникне нещо.
Сетих се, ще снимам пакетчетата и ще ви ги покажа.