0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #40 -: Октомври 20, 2005, 15:34:50 pm »
35 години е прието за условна граница.
Предполага се, че качествените яйцеклетки значително намаляват.
Факт е, че всеки организъм е различен.
Обаче това не означава, че ще ти откажат, ако настояваш.
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #41 -: Октомври 20, 2005, 15:46:01 pm »
Цитат на: Kaffee
e zashto samo na pod 35 godishnite??? Az ne vijdam logika, ako si ovulirash.
a drugoto za koeto se setih e, che punkciqta na 1 folikulche se pravi bez upoika, koeto osven che smykva cenata, e mnogo shtadqshto za organizma.

Ами логиката е, че след 35 години яйцеклетката може да е некачествена. Но пък тук някъде четох, че пак поради възрастта при стимулация може да се получат по-некачествени яйцеклетки, отколкото на естествен цикъл.  :?:
Та вече не знам на кого да вярвам. :?:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #42 -: Октомври 20, 2005, 16:01:34 pm »
може да си овулираш, но:

1. некачествено
2. късно, което е пак некачествено

стимулацияте се предполага да подобри и двете точки, не да ги влоши...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Ин-витро без стимулация?
« Отговор #43 -: Октомври 20, 2005, 16:06:44 pm »
Цитат на: Lali
35 години е прието за условна граница.
Обаче това не означава, че ще ти откажат, ако настояваш.

Благодаря Лали, ама доктора май беше категоричен. Е, нищо не ми пречи да пробвам.  :wink:  Та в тази връзка, как според теб да го убедя? :?:
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #44 -: Октомври 20, 2005, 16:08:35 pm »
Цитат на: jam
може да си овулираш, но:

1. некачествено
2. късно, което е пак некачествено

стимулацияте се предполага да подобри и двете точки, не да ги влоши...

Благодаря Джам, ама го прочетох тук, мисля, че статията се казваше Яйчников резерв или нещо подобно. :?:

ПП.Сега я намерих, но не знам как да дам лик към нея. Превода е на Джам, а статията е Яичников резерв, Есе от David B. Sable, MD
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #45 -: Октомври 20, 2005, 16:36:37 pm »
Цитат на: pkoprinkova
ПП.Сега я намерих, но не знам как да дам лик към нея. Превода е на Джам, а статията е Яичников резерв, Есе от David B. Sable, MD


линк се дава просто като копираш в постинга си адреса на статията от поленцето на браузъра - без допълнително писане и украси.
а тая статия я знам, аз съм я превеждала, ама не помня такова нещо - би ли копирала конкретния текст?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Ин-витро без стимулация?
« Отговор #46 -: Октомври 20, 2005, 16:47:58 pm »
Благодаря Джам.  :oops:

Ето текста от статията:

"Нещо повече, яйцеклетките, произведени от яйчници с намален резерв, изглеждат доста крехки. Средствата, които използваме, особено HMG и IVF, често пъти представляват твърде голям стрес за тези крехки яйцеклетки. Много от тях не успяват изобщо да узреят, много от тях твърде бързо преминават от незряло в презряло състояние (нещо като прегаряне) и малкото, които издържат на оплождането извън тялото, бързо се разтварят на многобройни фрагменти, тъй като способността на получения ембрион да поддържа дори клетъчно делене е компрометирана. Организмът, оставен сам на себе си, все пак може нежно да отгледа някои от тези крехки яйца до зрялост, по един ефикасен начин, и бременността все още е възможна (макар и не толкова често, колкото би ни се искало)."

А ето и лика: http://zachatie.org/modules.php?name=News&file=article&sid=194

ПП. Би ли казала от къде точно е статията, че доктора се учуди като ми казах, та да съм по-точна следващия път.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #47 -: Октомври 20, 2005, 16:52:08 pm »
въх...

на първо четене какво ми хрумва - в откъса става дума за яйчници с намален резерв, а преди да се тръгне на стимулация, би трябвало да е направена оценка на резерва и според резултата от тая оценка да се избере най-подходящия за жената протокол за стимулация.
от стимулация до стимулация има разлика огромна, все пак.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Ин-витро без стимулация?
« Отговор #48 -: Октомври 20, 2005, 16:54:45 pm »
Ами Джам, според доктора ми е намален яйчниковия резерв и пак според него, при една евентуална стимулация при мене няма да се мине с минимум лекарства. Та затова се чудя кое е правилното все пак.  :?
*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #49 -: Октомври 20, 2005, 17:13:10 pm »
Цитат на: pkoprinkova
Ами Джам, според доктора ми е намален яйчниковия резерв и пак според него, при една евентуална стимулация при мене няма да се мине с минимум лекарства. Та затова се чудя кое е правилното все пак.  :?

Ами аз лично бих се доверила на доктора, щото все пак това му е професията, има огромни знания, има опит, на който се доверява. Ние сме просто аматьори, които се образоваме, четем тук-там, питаме и т.н. Неговите решения са взети от комплексни причини, с които той се съобразява, а ние не можем да ги преценим, щото не сме доктори.
Случвало ми се е и аз да се питам..."ама защо при мен да не може?! Уж така, така...ама не може.."И като го попитам ЗАЩО, човека ми обяснява подробно и след това самата аз, следвайки логиката му, стигам до същото решение. Но сама не мога да изградя пътеката, просто знанията ми не са достатъчни. Така мисля аз.

*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #50 -: Октомври 20, 2005, 17:15:36 pm »
Да допълня, че забравих. И аз искам бластоцист трансфер....ама това не е концерт по желание. Ако това, ако онова, ако така.....и...и ...тогава може бластоцист. Кво като съм млада, кво като мъжът ми е млад.....няма гаранция? Всичко е индивидуално.

*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #51 -: Октомври 20, 2005, 17:45:15 pm »
Аз пък да ви кажа, че тая работа с яйчниковия резерв е много бошлаф - разтегливо понятие.
Какво значи "намален" или "запазен"?
Нещо на око се определя.
Няма ли цифри, няма гаранции за липса на субективност.
Е, и аз си го "премерих" моя, де :wink:
Да не остана по-назад.
"Запазен".
И какво?
Ами нищо.
*

    kiara

  • *****
  • 1449
  • Това, което не ни убива, ни прави по-силни!!!
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #52 -: Октомври 21, 2005, 09:29:59 am »
По какъв метод се определя яйчниковия резерв?


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #53 -: Октомври 21, 2005, 10:03:32 am »
виж малко по-нагоре, pkoprinkova е дала линк към една статия по въпроса.
там, обаче, не са описани всички методи.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Ин-витро без стимулация?
« Отговор #54 -: Октомври 21, 2005, 10:07:43 am »
Цитат на: kiara
По какъв метод се определя яйчниковия резерв?

С УЗ измерване размера на яйчниците и броя на антралните фоликули (потенциалните да се развият през дадения цикъл фоликули) в началото на цикъла - 2-4 ден.

Цитат на: Lali
Няма ли цифри, няма гаранции за липса на субективност.

Ами все пак има някакви цифри (има ги дадени на сайта на клиниката www.ivf.bg), но мисля, че си права, че те може и да са доста относителни.  :?  Все пак и аз се занимавам с наука, и то далеч по-точна и пак знам, че понякога не може да се дадат точни граници от-до "добре" и под-над "зле".
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #55 -: Октомври 21, 2005, 12:12:43 pm »
Цитат на: pkoprinkova
Цитат на: kiara
По какъв метод се определя яйчниковия резерв?

С УЗ измерване размера на яйчниците и броя на антралните фоликули (потенциалните да се развият през дадения цикъл фоликули) в началото на цикъла - 2-4 ден.


не само с това.
стойността на FSH на 3-ти ден от цикъла е силно показателна за яйчниковия резерв. в тая статия е описан и един тест, наречен Clomiphen challenge test, който също дава такава оценка.
чувала съм и за някакъв Анти-Ммюлеров хормон, който се изследвал за целта...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #56 -: Октомври 21, 2005, 12:24:34 pm »
Ама в клиниките гледат на ултразвук и определят на око.
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #57 -: Октомври 21, 2005, 13:06:56 pm »
Цитат на: jam
не само с това.
стойността на FSH на 3-ти ден от цикъла е силно показателна за яйчниковия резерв. в тая статия е описан и един тест, наречен Clomiphen challenge test, който също дава такава оценка.
чувала съм и за някакъв Анти-Ммюлеров хормон, който се изследвал за целта...

Да, всчико това го пише на сайта на д-р Владимиров www.ivf.bg.
Но както е писала и Лали, мен ме гледаха само с УЗ и Доплер.
Е, предполагам че докторът знае по-добре от нас какво и как да гледа все пак.
Но и в медицината всеки си има метод, по който работи и всеки си го смята за най-добрия. И самият доктор каза, че това си е негово мнение и че вероятно друг лекар би имал друго мнение. То тези неща понякога са и Божа работа и самите доктори си го признават.  :wink:
Ин-витро без стимулация?
« Отговор #58 -: Октомври 22, 2005, 13:16:00 pm »
аз съм много "за" този метод. Ако разбира се имаш добър яйчников резерв.