0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Момичета мили,

хайде една таква тема да завъртим: да споделим грешките си, които отчитаме, за да сме от полза на момичетата, които сега забременяват. Кратко, ясно, с две думи: какво направихте не както трябва и при друга бременност бихте го поправили.

Пускам темата с надежда да е от полза на всички ни!

Моите грешки: с първата бременност-не направих тест, защото не вярвах, че може да е станало, съответно, незнаеща, отидох на почивка и се храних в обществени заведения, от където си докарах тежка листериоза. С втората бременност-ходех прекалено често при лекарката си на прегледи, но само така намирах спокойствие за главата си.

Alexandra
*

    janeta

  • ***
  • 272
  • Вече мама на двама сладури-моята сбъдната мечта
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #1 -: Октомври 09, 2007, 11:15:42 am »
Поздравления за темата!
Мисля си, че така ще си бъдем много полезни една на друга и в бъдеще ще сме полезни за новите попълнения бременни от Зачатие. Ето вкючвам се с моя съвет!

С първата ми бременност не пиех достатъчно течности. Бях в началото на бременността и беше точно разгара на лятото. Без течности се появиха проблеми с бъбреците. Получих възпаление на пикочните пътища, вдигнах висока температура с втрисане. Успоредно с това върви цистит, което е адско усещане. Наложи се да пия антибиотици и много полезно се оказа пиенето на чай от шипки.
Сега съм бременна с второ и съм си взела поуката от първия път.

Моя съвет: приемайте достатъчно течности(например 2л., и дори повече) за да помагате на бъбреците да работят нормално и да не си навлечете цистит и възпаления.

« Последна редакция: Октомври 09, 2007, 11:19:01 am от janeta »
Валентин е на 7г.
Теодор е на 1г. и 2м.
*
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #2 -: Октомври 09, 2007, 12:02:21 pm »
Чудесна тема! Прочетете и се поучете  :wink:!
При първата си бременност проявих лекомислие и не отидох на преглед веднага, когато си мислех че вероятно има някакъв проблем. Последствие: инфекция и zагуба на плода в 20 г.с.
При втората си бременност ходех и при най_малкото съмнение zа неЩо нередно. Последствие: навременно открито скъсяване Шийката на матката и предотвратяване на преждевременно раждане (в 25 г.с.).
Иzвод: Ходете винаги на лекар, когато се съмнявате, че неЩо не е наред!

Леки и беzпроблемни бременностти на всички!  :)
*
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #3 -: Октомври 09, 2007, 14:41:32 pm »
Мари, прекрасна тема! И аз ще дам своя скромен принос.

При първата ми бременност подцених факта, че имах зацапване и кървене последствие. Пиех дуфастон и си ходех на работа, и въобще се правех на велика бяла жена, вместо да си лежа в къщи. Ама лекарите, при които ходих казаха, че не било страшно. Спрях се на един лекар най-накрая и реших да му се доверя. След спонтанния аборт той каза, че се случва при 30 % от жените. Колко успокояващо!

При втората бременност пак зацапване и кървене - и си казах веднага в болница. Ами голяма грешка от моя страна. Първо не вярваха, че съм бременна. След ЧХГто решиха, че явно е извънматочна и за малко да ме пратят на лапаро. Последва кръвоизлив, после кюртаж, а после контрола преди да ме изпишат... Оказва се, че матката ми е двурога и че има гестационен сак в левия рог. Но белята вече беше направена и след още две седмици лежане в болницата последва спонтанен аборт. И като бонус се уредих и със слепване на десния рог на матката.

При третата бременност - отново зацапване и кървене. Казах си "Каквото ще да става, аз оставам в къщи на легло, не отивам в болница." Бях на много яка задържаща терапия и въпреки всичко пак започнаха кръвоизливите. Оказа се, че те са от втори сак, в който нямаше ембрион. С тази бремеменност лежах в къщи до 12 г.с. И слава богу, преди 2 седмици завърши успешно. :D

Изводи: Не подценявайте и най-малкото зацапване. При възможност ви препоръчвам пълна почивка на легло докато отшуми проблема. Мое мнение е, че няма смисъл при ранна бременност да се лежи в болница, защото няма с какво да помогнат лекарите освен да предпишат задържаща терапия, която можете да си прилагате и в къщи. И не забравяйте, че лекарят, следящ бременността ви е много важен за благоприятния изход.
Успех на всички!
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #4 -: Октомври 09, 2007, 16:49:10 pm »
Ето и моите скромни съвети:

Не подценявайте болките в корема. Когато усетите стягане, коремът Ви се заостри напред, това са контракции. Когато Ви боли/или имате стягане/ в основата и в най горната част на корема, това също са контракции. Когато имате усещане че ви се ходи по голяма нужда, но не можете, това не винаги е запек. Аз през цялата си бременост бях с контракции и имах от всички видове и въпреки терапията родих преждевременно. Контракциите  не винаги са болезнени.

Другото, което бих Ви посъветвала е да се следите на ехограф всеки месец.
*
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #5 -: Октомври 10, 2007, 06:38:51 am »
Сигурно от многото процедури и дългогодишен стерилитет така и не се възприех като бременна и бъдеща майка. Прекарах 9 месеца като след трансфер в страх да не ми дойде, от преглед до преглед дали плодовете се движат, дали не ми изтича околоплодна вода и т.н. и т.н. Гледах часовника и календара и броях седмциите, дните, часовете. Точно по тази причина не прочетох нищо по темата за отглеждането на децата, храненето, захранването, какво има нужда да се купува. Сякаш това е за майки, а аз бях много далече до последно - когато ги взех в ръце и не знаех как да ги гледам - какво се очаква от мен - къде и какво да чета, кого да питам. Времето тече, аз нямам време - уплаших се - толкова очаквани бебета, толкова стриктна във всичко досега, а така немърливост да не съм прочела нищо!
Пропускът ми е: имах 8-9 месеца в къщи да прочета и науча много за хранене, захранване и отглеждане на бебетата - книжки, интернет, приятелки - аз обаче ... Момичета използвайте това време - безценно е! После няма да имате време да си измиете зъбите - какво остава за четене и сравняване на схеми за захранване, продукти, марки и елементарни неща, за които просто няма време.
Искам да благодаря на jam, че е толкова прецизна и аналитична и можех спокойно да се доверя на избора и информацията, която е потърсила, срaвнила и анализирала.
За това се сещам в момента. Ще мисля по темата. Много е полезна! Marie - както винаги си на място! :)
« Последна редакция: Октомври 10, 2007, 06:43:42 am от cygnus »
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #6 -: Октомври 10, 2007, 10:27:36 am »
Мари,много благодаря за темата,много е полезна! :D
 Благодаря и на момичетата,които се включват!


Сигурно от многото процедури и дългогодишен стерилитет така и не се възприех като бременна и бъдеща майка. Прекарах 9 месеца като след трансфер в страх да не ми дойде, от преглед до преглед дали плодовете се движат, дали не ми изтича околоплодна вода и т.н. и т.н. Гледах часовника и календара и броях седмциите, дните, часовете. Точно по тази причина не прочетох нищо по темата за отглеждането на децата, храненето, захранването, какво има нужда да се купува. Сякаш това е за майки, а аз бях много далече до последно - когато ги взех в ръце и не знаех как да ги гледам - какво се очаква от мен - къде и какво да чета, кого да питам. Времето тече, аз нямам време - уплаших се - толкова очаквани бебета, толкова стриктна във всичко досега, а така немърливост да не съм прочела нищо!

Дони,това все едно аз съм го писала.Вчера се замислих,че съм бременна за 3-ти път и за 3-ти път чета една и съща книга за бременни,че ьза 3-ти път препрочитам едни и същи сайтове за бременни.А до сега не съм прочела нищо за гледане на бебета,кърмене,пазаруване....Поне на време се усетих.

 Аз отчитам като грешка с предишната си бременност,че работих по 10 часа всеки ден и определено се натоварвах много.Знам,че това не беше причината за фаталният и край,но най-вероятно и това е повлияло.За това сега съм в болничен вече от 2 седмици и на работа няма да се върна.
« Последна редакция: Октомври 12, 2007, 08:41:34 am от mini »
<br />
*
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на
« Отговор #7 -: Октомври 10, 2007, 11:00:56 am »
Ех, Мари, колко ни липсваше  :D
Първата ми бременност е толкова отдавна и бях толкова зелена, че нищо не си спомням.

Втората ми бременност започна с болки и кървене, след 3 седмици мотаене по доктори се оказа извънматочна и завърши с лапаротомия. Извод - навреме потърсете добри специалисти и изискайте необходимите изследвания - проследяване на ЧХГ, добра ехография от специалист и т.н.. Не, че щяха да променят нещата с бременността, но можеше да ми бъде спасена тръбата и да не рискувам бъдещи усложнения - т.е. - минималното зло.

Третата бременност ме докара до параноя по отношение на изследвания и прегледи.  Неизследван цитомегаловирус преди забременяването ми ме докара почти до лудост,  поради невъзможността да се интерпретират резултатите в последствие. Извод - правете задължителните прегледи и изследвания, както по време така и преди бременността!
Скорошно, леко и спокойно бременеене  :D
« Последна редакция: Октомври 10, 2007, 11:10:20 am от Bora82 »
*
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #8 -: Октомври 10, 2007, 12:36:02 pm »
При първите си две бременостти, не мисля, че съм допуснала грешки - каквото и да бях правила или не правила - пак същото щеше да се случи.
При успешната си бременност цялата бях една огромна параноя, едва ли не постоянно в очакване нещо лошо пак да се случи, някак си не успях много да й се насладя. Ходех на лекар по - често от нормалното, но ако се върна назад, мисля пак така бих правила. Това беше начинът да се успокоя.
Грешката ми, голямата, беше, че нищо не купих предварително, от страх - нито легло, нито дрешки, нищо! После всичко купихме на бързо, под огромен стрес, много от покупките естествено се оказаха неподходящи.
Не прочетох нищо за гледане на бебета. Отидох на лекцията за раждането, но не и за кърменето - да си родя здраво бебе, пък после ще се кърмим...После нямаш време да четеш, да пишеш тук и да питаш, поне в началото.
Всичко това ми излезе през носа после, а и се лиших от удоволствието да се радвам на бременността и да се подготвям с адекватни информация и покупки за бебето.
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #9 -: Октомври 10, 2007, 13:08:49 pm »
Грешката, която аз бих избегнала при следваща бременност е, че освен лекар и екип за раждането, ще избера предварително и неонатолог, с когото ще искам да разговарям. Имах прекрасна и много лека бременност, въпреки че се страхувахме дали ще успея да я износя докрай, тъй като имам двурога матка, нямаше подобни проблеми. Бях си избрала страхотен лекар, на когото имах пълно доверие. Раждането мина без проблеми, родих живо и здраво бебе, което след това попадна при неонатолозите. И тук започнаха проблемите -какво и как й се е случило докато аз съм била в реанимация, не знам. Но получаването на нелепи и меко казано странни обяснения, ме кара да си мисля, че или са направили нещо погрешно или са пропуснали да направят нещо. Изводът е, че не е достатъчно да имаш добре проследена бременност и безпроблемно раждане, защото е много важно кой поема бебето след това. Разберете кой и как ще се грижи за бебето ви след раждането, за да не се помрачи радостта от чаканото събитие.
<br />[link=http:
*
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #10 -: Октомври 10, 2007, 13:58:55 pm »
Две грешки допуснах:
  Не накарах майка ми да ми покаже как е кърмила, въпреки че тя изрично ме предупреди, че за нас това е единственият възможен начин. Виках си: "Нали ми е обяснила по телефона, все ще се справя!". Е да, ама НЕ. Изкарах кошмарни дни в Родилния дом и после още две седмици в къщи докато се научим с Мъничето как става тази трудна задача кърменето. Хубаво, че освен огромните ц.ц. съм и наследила и огромния инат, та не се отказах :). Извод - слушайте си майките!
  Отлагах за посленият момент избора на педиатър - голяма грешка!!! Извод - не отлагайте нищо за посления момент - не всички бебета са чели учебниците по биология и си идват точно на термина.
*

    manhattan

  • *****
  • 1439
  • Друго нe трябва, три думи само: "Добре съм, мамо."
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #11 -: Октомври 10, 2007, 14:03:32 pm »
огромна грешка е и яденето за петима. качването на много килограми е опасно и за майката и за бебето. последствията са повишено кръвно налягане, риск от прееклампсия, гестационен диабет.
*
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #12 -: Октомври 10, 2007, 16:31:38 pm »
Много е важно да сме информирани след като искаме да имаме бебе и сме започнали опити за това. Какво направих аз, започнахме опити, 3 м. не става и аз откривам клуб Проблемно забременяване в дира, чета, чета, травмирам се, измислям си хиляда болести и диагнози, НО не проучвам при кой лекар да отида, а се натрисам на първия срещнат кабинет близък ми до работата. Последва преглед, нищо ми няма, разбира се... След 9-10 м. опити аз виждам двете чертички и какво правя, отивам пак при съответния некадърник плюс това вече с леко ръждиво зацапчване... честито бременна си, много хубаво, но след 4 дни едва ме спасиха, извънматочна бременност, въпросния "лекар" видя сак в матката. Та извода е, информирайте се, изберете подходящия специалист на който да се доверите.
Незнам дали е грешка, но и аз като всички вас си правех изследвания всеки месец, до 13 седмица ходех всяка седмица на ехограф, след това през седмица. Незнам, така се чувствах спокойна.
Едва ли някоя от нас, каквото и да си пишем тук, ще подходи различно при първата така дълго чакана бременност. Към 7 м. ми понамаля малко параноята и вече можех да се отдам и на приятните мисли и занимания, два месеца са напълно достатъчни, за да се ориентирате какво да купите, да прочетете и някоя книжка за гледане на бебе, не че се запомня :wink:
Няма универсални правила какво да правим или не, доверете се на интуицията и на лекаря си, правете всичко което ви кара да се чувствате спокойни, защото това е много важно.
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #13 -: Октомври 10, 2007, 18:04:12 pm »
Много хубава тема ,момичета, силно се надявам да се включа след време и аз в нея. Искам да ви помоля също да споделите какво е добре да се прави и кокво да не се прави в началото на бременността - хранене, начин на живот, въобще каквото се сетите, знам че тогава е най-рискова, макар че през цялото време трябва да се внимава и до края пак не винаги се знае дали не се крият някакви рискове.  :)


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание
*

    mini

  • *
  • 8160
  • purple addicted
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #14 -: Октомври 12, 2007, 08:31:50 am »
Хубаво е да спрете цигарите преди да почнете изобщо опити за бебче, аз така и не можех и това ми беше огромна грешка. Когато нямаш такава причина се спират много по-лесно предполагам, а тук-изведнъж, да не говорим, че е имало период, в който съм била бременна и съм пушила /до теста/. Иначе- изкарах една прекрасна бременност, раждането ми беше супер готино преживяване и се подготвях за всичко единственно от съветите на момичетата тук
Дори и сега- Зачатие за мен е последна инстанция, когато трябва да взема някакво решение.
Благодаря ви  :youwoman: :bighug:
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."
"Прекалено много хора харчат пари, които не са спечелили, за да си купят неща, които не им трябват, за да впечатлят хора, които не харесват" Уил Смит
*
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #15 -: Октомври 12, 2007, 14:20:45 pm »
Не знам дали се счита за бременност това,за което ще стане дума,но...
 
В цикъла преди бременността ми имах закъснение от три дни и направих уринен тест,който показа 1 чертичка.Спрях утрогестана,който ми беше изписан от д-р Владимиров и,който каза да не спирам,ако има бременност.Следващите 2 дни не ми дойде и отново направих уринен тест,който отчете втора чертчка,макар и по-бледа;имах и симптоми като за бременност.Веднага си сложих утрогестан,но същата вечер ми дойде(общо с 5 дни закъснение)...
 
   Не твърдя,че е заради прекъсване на утрото(най-вероятно причината е била по-сериозна -може и изобщо да не е имало бременност,а да съм си внушила),док каза,че е възможно и това да е причината,но не може да се докаже...
 
  Знам,че толкова ранна "бременност" не може да се брои за бременност,а и закъснението беше само 5 дни -не може да става и дума за спонтанен аборт ,но изводът е:
 
  Не се предоверявайте на уринни тестове,особено когато трябва да се вземе решение за прекъсване на прогестеронов препарат!

 Късмет на всички  yahoo_17
« Последна редакция: Октомври 12, 2007, 14:22:56 pm от le »
*

    wild cat

  • ***
  • 404
  • Няма начин да няма начин!
Здравейте, момичета!
Виждам,че отдавна никоя от вас не е писала тук, но смятам, че тази тема е много полезна и мисля, че е добре да се вдигне малко по-нагоре в списъка.
И така - моят съвет е: четете, информирайте се, защото липсата на информация може да се окаже фатална. Естествено, без да стигате до там, както казва Мели - да си обменяте диагнозите.
Изисквайте да ви бъдат направени всички изследвания, които ви се полагат но НЗОК. Питайте и за други или си ги пускайте по своя инициатива, когато първите не са достатъчни или се правят по стари методики и са със съмнителни резултати. Не се отчайвайте веднага при лош резултат. Много често лабораториите грешат, губят пробите или "просто забравят" да направят някое изследване. Това го казвам със съжаление и много яд, но то е факт. За това - най-добре повторете важните за вас изследвания!
Питайте лекарят и искайте отговор за всичко, което ви притеснява - например ползи и рискове, странични ефекти, има ли по-качествени лекарства, макар и по-скъпи, каква е световната практика във вашия случай и т.н.
Следете бременноста си при най-добрите лекари, които "джобът ви може да си позволи". Сравнете мненията им и тогава вземайте важно за вас решение. Нагледахме се и се наслушахме на "специалисти", които не могат да открият проблема, а и не знаят къде да го търсят, чакат нещата да се решат от само себе си т.е. естествения подбор да си свърши работата. :(
Не забравяйте, че например всеки може да гледа на ехограф, но същественото е какво вижда, правилно ли го тълкува, от достатъчно висок клас ли е апарата? :wink:
Болката при бременност, както и всякакво течение и кръвотечение трябва да ви отведат при вашия лекар. Не отлагайте за по-нататък поради служебни ангажименти и други подобни. Отидете веднага, защото може да стане твърде късно.
А сега, един съвет от горчивия ми собствен опит - следете редовно кръвното си налягане - не боли и е много просто. Високото кръвно може да е признак за сериозни проблеми и риск за живота - вашият и на бебето ви! :(
Въпреки преобладаващо черните краски на написаното по-горе, най-добре е по време на бременността да се заредите с повече позитивизъм и оптимизъм и да сте щастлива от това, че ще дарите някому най-ценното - живот.
За повечето хора в България бременност и отглеждане на дете си е един своеобразен Сървайвър, но това е друга тема.......... Желая ви късмет! :P
Чудесна тема! Прочетете и се поучете  :wink:!
При първата си бременност проявих лекомислие и не отидох на преглед веднага, когато си мислех че вероятно има някакъв проблем. Последствие: инфекция и zагуба на плода в 20 г.с.
При втората си бременност ходех и при най_малкото съмнение zа неЩо нередно. Последствие: навременно открито скъсяване Шийката на матката и предотвратяване на преждевременно раждане (в 25 г.с.).
Иzвод: Ходете винаги на лекар, когато се съмнявате, че неЩо не е наред!

Леки и беzпроблемни бременностти на всички!  :)
Това все едно съм го писала аз. Искам само да добавя - не се доверявайте на всичко, което го пише в интернет - това, че и някой друг има вашите симптоми и лекарят му е казал, че няма проблем, не значи нищо - първо симптомите може изобщо да не са същите и второ - вашият лекар ще прецени, кое е най-добро за вас. Бих казала - по-добре да се обадите на лекаря си без причина, отколкото да пропуснете нещо важно.
Баткото - 11.12.2004 г., по-малката сестра - 07.01.2008 г.
*

    petq74

  • ***
  • 373
  • Роден да пълзи, не може да лети!
Прекрасна и много полезна тема.Поздравления за което.През първата бременност ходех всеки месец по веднъж на узи за да не притеснявам през другото време лекарите и да не си помислят,4е сам вманиа4ена.Резултата при последният преглед беше мъртав плод от две седмици и влизане по спешност в болницата за аборт.През втората бременност бях из4ела каде-що имаше книги за бременност.В резултат на което си мислех,4е съм достатъ4но информирана и на базата на тези знания и това което пише в книгите,4е влагалищното те4ение при бременните може да се засили допуснах грешка.Една седмица си въртях с те4ението ,но когато стана тварде воднисто с карвави жилки разбрах,4е изобщо не е нормално.Резултата от това,4е 4етем прекалено много и сами си поставяме диагноза като нормално или не те4ение ме вкараха в болницата.А диагнозата беше изтекла запущалка,спукан околоплоден мехур и разкритие 3-4 сантиметра.След 10-дневна терапия лекарите не успяха да спасят близнаците и вси4ко свърши за няколко 4аса.Следващата грешка беше,4е докато лежах в предродилна зала вместо да се позаинтересувам кои лекар ще ме изражда за да си го уговоря аз броях мухите.Резултата от това беше-раждане на първото бебе на едно легло в предродилна зала след което една от лекарките се развика на лекаря,4е ме оставя да раждам там като ку4е и трябваше между двете раждания да се местя в родилното,като сама си макнах карантиите а сестрите ме придържаха отстрани.След раждането и на второто бебе се наложи да си искам термометър за да видят,4е наистина имам температура и ме тресе.Защото когато им казах лекарят ми отговори /ами студенко е днеска и непрекаснато отварят вратата/.Когато видя,4е наистина имам температура реши да направи и кюртаж и за да не ме разкарват пак ми варзаха краката за врата с един 4аршаф.Извода е-бадете подготвени за вси4ко.Ходете 4есто на лекар дори с риск да станете досадни.Бадете по настоятелни и нахални ако щете.Не си мислете,4е нещо е нормално шом го пише в някоя книга идете да ви го каже лекар.И не на последно място изискваите да се отнасят с вас, като 4овек
Пух?- Каза Прасчо
Да!- Отговори Пух
Нищо!... Просто исках да съм сигурен,че те има Пух!!! Каза прасчо хващайки Пух за лапичката...
*
Страхотна тема-Браво !
И аз да ви дам един съвет от горчивият си опит:
След като установят бременноста ви не се доверявайте на думите"всичко е в нормите " а когато се съмнявате ,че нещо не е наред ВЕДНАГА ПОТЪРСЕТЕ ДРУГО МНЕНИЕ!
и друго особенно важно нещо,което е особенно важно-ултразвука с който ви преглеждат не трябва да е от времето когато вие сте била бебе-Точно това може да ви изиграе лош номер и да не успеят да спасят бебето ви в последствие.
УСПЕХ НА ВСИЧКИ!