0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Темата наистина е полезна и затова мисля да кажа следното: всяка бременна, особено в началото, нека да обсъди своите хранителни навици, начин на живот и спорт с АГ-то си. Спрямо това лекаря ще каже какво може да се прави и от какво трябва да се ограничаваме. Например, аз имам алергия към белтъчините и не мога да консумирам заедно в 1 ден мляко и сладолед, напр. Имам обострен гастрит и правя колити - не мога да консумирам ядки. Полезно е да се разпитва за всяко нещо, което притеснява бременната. Няма глупави въпроси, има незададени такива! Питайте! Не се притуснявайте, защото това притеснение може да ви тежи на съвестта цял живот.
Като лична препоръка, от моя опит, ще споделя:
полезно е консумацията на пресни плодове и зеленчуци. Аз наблягам на ябълки и грейпфрукти, банани и круши. Ябълките и крушие спомагат за по-добра перисталтика, грейпфруктите са пълни с витамини, а бананите кантролират кръвното (това го четох някъде  :lol:)
Пия по 2,5/3 литра вода на ден, не се напъвам да пия, просто съм си жаба  :lol:
сутрин закусвам със тестена закуска, обядвам нещо леко, но задължително присъстват плодовете и вечеря обилна салата и сирене.
Летният сезон позволява по-лек режим на хранене с полезна храна, възползвайте се. Бебо си взима от каквото има нужда, не е необходимо да се тъпчен ежедневно с глупости. Сега пакет чипс или пица веднъж на седчмица няма да навреди, но ако стане практика-не е добре.
Успешна и лека бременност!
Виждам, че тази тема пак е изтупана от праха.
Да спомена, че ми беше от ОГРОМНА полза съветът, даден някъде на първите страници: да прочета и да науча как се гледа бебе в първите месеци след раждането, вместо да се притеснявам как ще мине бременността ми.
Потвърждавам, че идеята е много ценна.
И при мен беше така. И се притеснявах, и четях...  :lol: След раждането пак се оказах неподготвена, но все имах нещо в главата си...  8)
Моята грешка беше, че през цялата бременност ходих на работа и не си взех нито ден болничен. Много, много работа, още три дни, ако бях продължила щях там да родя... Сега съжалявам, че не съм спала, спала, спала... Моят съвет: Спете, ходете по магазини, кина, театри,, концерти, козметични процедури - с две думи - забавлявайте се. После и да отидете, ще бързате да си гушнете детенцето и няма да е същото...
поздрави!
*
И аз да се включа, най-голямата ми грешка беше, че след 6тия месец започнах да ям като за 5ма :) За цялата бременност качих 17 кг и ми беше страшно тежко накрая,  като качих 10кг за 2-3 месеца. Ако бях родила на термин, сигурно щях да съм +25...
Яжте малко, нямате нужда от много повече от нормалното, най-много 200-300 калории  повече на ден.

И ако ви правят секцио, колкото по-спокойни толкова по-добре. Аз бях толкова притеснена, че цялата се тресях и ми слагаха епидуралната 4ри пъти....безмисленна болка и некомфорт.


НЕ ЯЖТЕ СЛЪНЧОГЛЕДОВИ СЕМКИ ДОКАТО СТЕ БРЕМЕННИ!!!! Те разстройват чревната микрофлора и внасят патогенни бактерии в организма. Въобще целият организъм страда от тях!
П.П. е, да, и да не забравим, че са страшна краста и след 3-4 семки се преминава на пакетчета и т.н. Знаех си го, но просто не се стърпях и сега съм със стрептококи... Така, че просто не почвайте дори и с 3-4 семки, че няма спиране...
Във връзка с по-горе написаното искам да споделя, че след изяждането (изчоплянето) на пакет слънчоглед получих 4 огромни лабиални херпеса. Може би си заслужава да се помисли дали наистина да се яде небелен слънчоглед по време на бременност.
Здравейте !
Темата е полезна и  може би следващия път ще кажа моите  съвети (не питай старило питай патило ).
Но сега искам да попитам защо не е хубаво да се яде пица ? ? ?
Благодаря ви !
*

Но сега искам да попитам защо не е хубаво да се яде пица ? ? ?
Благодаря ви !
Това пък кой го казва???
Яж си пица и се не бой. Гледай само продуктите да са качествени, ама то става гадно и ако не си бременна. :lol:


Моята грешка беше, че не съм посещавала  курс по кърмене, а даже били безплатни(провеждали се в Майчин дом-Варна). Аз имах сериозни проблеми с кърменето  първите дни и дори ме укориха в болницата, че съм отишла неподготвена , като че ли  ако бях ходила на тоя курс, куклата, с която щях да "тренирам" щеше да ме засуче и да разбера как става ама както и да е!
Въпреки всички трудности успяхме да се справим като първо се цедях и го храних с шише, после със силиконови зърна , а вече сме отличници и си се храним направо от гърда наддаваме по кг на месец :)! Съветът ми е : Не се отказвайте от кърменето, всичко се преодолява! Най лесно е да се даде адаптирано мляко, но майчината кърма не може да се копира, а тя е най ценна за малкото човече, да не говорим колко помага матката да контрахира!
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #67 -: Септември 19, 2013, 23:14:38 pm »
Здравейте,

Моля, да ме извините, че нахълтвам в темата, но отчаяно се нуждая от информация и може би съвет......

Бременна съм на 43 години и съм пред голяма дилема да се подложа на амниоцинтеза, за установяване на структурни хромозомни аномалии или да поема този риск.

Единствената причина да се колебая и въздържам от амниоцинтеза е високия риск от аборт след манипулацията 1:200.

За мен със сигурност това е последната възожна бременост и затова много се притеснявам да не загубя бебето, още повече, че за сега всички изследвания БХС, пренатест и Фетална морфология, които направихме са добри, т.е. бебето изглежда добре.

Сега когато отхвърлихме с пренатест  риска от Даун синдром, Папау и Едуардс остава същестения въпрос за структурните хромозомни аномалии....
 
Високата ми възраст се указа изключително "коварен"
риск. Указва се че само заради по-високата си възраст попадам в "черния"
списък, т.е. имам висок риск от деликатни структурни хромозомни аномалии, които са неуловими от БХС, пренатест или ехографски преглед, но които могат както да бъдат незначителни, така и сериозно да увредят плода, например да засегнат умственното му развитие.

Опитвам се да намеря статистика за структурни хромозомни аномалии при бременни на висока възраст за да го сравня с риска за аборт при амнио. Ще съм признателна на всеки, който може да цитира свързани с това данни!!!
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #68 -: Септември 21, 2013, 16:21:30 pm »
здравей виждам че се притесняваш от това изследване преди два дни изхвърлих брошурата с информация за амнио- и вилоцентезата която съхранявах 3 години тaм процента за риск от аборт е 1%.
 Ти сама трябва да решиш дали да рискуваш 1% или да имаш дете с проблеми ( извинявам се за изказването което звучи гадно за хоратя които живеят с този проблем ).
 Желая ти успех !
Re: Искам да те посъветвам: грешки по време на бременност
« Отговор #69 -: Септември 22, 2013, 09:56:13 am »
За съжаление амниоцинтезата не дава информация за всички бъдещи проблеми на едно дете. Имам много примери, като аутизма
*

    VeryMe

  • ***
  • 198
  • Любовта можеш да задържиш в длани, а не в юмруци
Здравейте,

Моля, да ме извините, че нахълтвам в темата, но отчаяно се нуждая от информация и може би съвет......

Бременна съм на 43 години и съм пред голяма дилема да се подложа на амниоцинтеза, за установяване на структурни хромозомни аномалии или да поема този риск.

Единствената причина да се колебая и въздържам от амниоцинтеза е високия риск от аборт след манипулацията 1:200.

За мен със сигурност това е последната възожна бременост и затова много се притеснявам да не загубя бебето, още повече, че за сега всички изследвания БХС, пренатест и Фетална морфология, които направихме са добри, т.е. бебето изглежда добре.

Сега когато отхвърлихме с пренатест  риска от Даун синдром, Папау и Едуардс остава същестения въпрос за структурните хромозомни аномалии....
 
Високата ми възраст се указа изключително "коварен"
риск. Указва се че само заради по-високата си възраст попадам в "черния"
списък, т.е. имам висок риск от деликатни структурни хромозомни аномалии, които са неуловими от БХС, пренатест или ехографски преглед, но които могат както да бъдат незначителни, така и сериозно да увредят плода, например да засегнат умственното му развитие.

Опитвам се да намеря статистика за структурни хромозомни аномалии при бременни на висока възраст за да го сравня с риска за аборт при амнио. Ще съм признателна на всеки, който може да цитира свързани с това данни!!!
Можете да избегнете риска на амниоцентезата, тъй като от скоро има надеждна неинвазивна алтернатива. Казва се Пренатест. Струва 2500 лева. Ето и линк към официалния сайт. http://www.prenatest.bg/useful-info/faq-2/


*
тя е писала, че са правили въпросния тест.
*

    VeryMe

  • ***
  • 198
  • Любовта можеш да задържиш в длани, а не в юмруци
тя е писала, че са правили въпросния тест.
извинявам се, сега видях по-ранния пост


Грешката ми при префната бременност беше, че повече се подготвях за гледането на бебето, а по-малко следях изследванията. Четях и се подготвях за малкия човек, но не и за лекарите, на които се бях доверила напълно


ВАГИНАЛЕН ПРЕГЛЕД ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТ - може да бъде голяма грешка - да не дава Господ

Вчера, 25.11.2015 г имах много неприятно преживяване при д-р Марта Дончева от медицински център Фемина М, който няма общо с център Фемина да доц. Димитров - просто припокриване на имената имат тези два центъра, може и умишлено да е.
Та, преживяването ми при тази жена , д-р Дончева, не беше приятно,а  много енгативно и разочароващо, въпреки че тя не е некомпетентна в никакъв случай, а просто вече за огромно мое съжаление лекарите са си продали душите за пари. Отидох при нея за консултация, за която тя ме изнуди без да имам нужда. Бременна съм в 9ти м есец и не съм имала никакви проблеми през бременността освен някакви леки отклонениея в орината, които не са необичайни, а са контаминация от влагалищтният секрет, но нищо притеснително. Отидох при тази докторка, защото ми беше препоръчана и исках да я избера като екип за денят на раждането ми. Но тя ми натрапи излишен преглед, при това необоснован в частният си кабинет, а аз я исках като лекар водещ раждането ми в Тина киркова, сега Св. София. След измисленият от нея преглед за да ми вземе парите в собственият си кабинет, резултата е че в момента имам болки долу в дясно. Следя за това да отшумят, а ако ли не ще се наложи сигурно да ходя пак на лекар, което означава долълнителен тормоз и риск. Кървене, което спря, слуз - също спря, но ако и за миг си бях помислила, че ще си пъха пръста през шийката на матката нямаше да го позволя, но тя не ми обясни подобно нещо, аз й се доверих и се чувствам излъгана и изнасилена. Останах с впечатлението, че пргледа ще представлява оглед, но не и ръчкане с пръст през шийката, за да ми обясни, че пръста й влизал и напипвала главата на бебето. Главата на бебето стои там от 32 седмица и нищо ново не научих от тази процедура, а и не е необходим такъв инвазивен метод за тази цел.
Видях дончева два пъти. Предният път й отказах преглед - тя настояваше. Запива ми час за вчера - съгласих се като вид второ мнение, но ми каза 20 лв, както и предният път. Явно обаче е решила да са този път 50 и да ги обоснове някак. За целта ме изнуди за прегледа, не ми каза истината какво точно ще опипва и ме подведе. За краткият ми престой вчера в кабинета й ми каза следното:
1. Кръвното ми било 110/60 - нищо ново за мен, то си е такова по принцип, а  и аз сама си го меря вкъщи, казах й какво ми е кръвното и нямах нужда някой да потвърждава нещо, което и без туй знам.
2. Предният път погледна изследванията ми на орината - имам лек проблем на контаминация от влагалищтните бактерии. Тя обаче се опита да ме сплаши, че това можело да бъде сериозна бъбречна инфекция. Но аз нито имам температура, нито болки, нито дискомфорт. Попитах моят лекар (д-р Гиздов дали е възможно при тези резултати да имам бъбречен проблем, а той се удиви и каза, че нищо общо няма, т.к. параметрите, които касаят бъбреците са изцяло отрицателни и ако би имало подобно съмнение, той пръв щял да реагира. Пак пуснахме изследване. Занесох го на Дончева,а  тя не му обърна внимание и каза, че резултатите така или иначе не били лоши - може би е забравила предният път какво каза. За мен това беше шросто опит да си придаде тяжест, да ме сплаши и да почувствам, че имам мужда и от нея като второ мнение. - т.е. по повод резултатите ми от орината само вся смут и то отново напълно излишно.
3. Попита ме дали моят доктор ми записва тоновете за период около 20 минути ПОНЕ. КАзах й че не. Той винаги е казвал, че бебето е с перфектен ритъм на сърцето и не се налага излишно висене на апарата за продължителен период от време, т.к. липсват съмнения и обосновка за това. Дончева обаче вчера реши, че ще слуша бебето и ме сложи на апарата. Като се появи заяви сензационално - О, вече имаш контракции. Знаеше ли за това? Усещаш ли ги? При което мъжът ми подскочи уплашен, т.к. не разбра за какви контракции става въпрос. Идва сестрата в този момент и казва: А, има тука някакви 2 мижави контракции, добре, ставай - и ме свали от леглото. След това Дончева ми обясни, че били п одготвителни контракции - нещо което аз и без туй си знам от поне 2 месеца. По този въпрос такава аларма не беше необходима, защото аз , както и всяка друга жена, си ги усещам ежедневно. Освен това в други ситуации са били осезаеми, а вчера ако не беше апарата за който ме бяха закачили тези две контракции нямаше как да ги забележа, т.к. не се усетиха. Отново за да ми каже НИЩО НОВО трябваше да платя 50 лв.
4. Изнуди ме да се кача на стола за преглед. Не ми обясни какво ще прави, но аз допуснах от думите й, че е просто оглед. В нито един момент не съм си представяла, че на някой ще му хрумне да си завира пръста в шийката на матката ми 3 седмици преди термина ми. Ако знаех като казва тя преглед, какво има предвид със сигурност нямаше да се съглася, но тук лошият късмет беше поради мойто невежество и нейното премълчаване. Казах й че се страхувам от вагинални прегледи в момента, но тя каза, че ТРЯБВАЛО да ме прегледа с категоричен тон и изкара отвън във фоайето мъжа ми, както и каза, че вече съм щяла да раждам и трябвало преглед на всяка цена (а това ВЕЧЕ , е чак след 3 седмици според термина). От този преглед, след който се чувствам като изнасилена против волята ми, поради изненадата от това да си завира пръстите не където трябва ми каза, че:
- шийката на матката била омеквала вече - нещо, което се предполага и без туй и си го знам - т.е. за мене това беше излишна информация.
- Че глават на бебето била надолу - а то си е там от 32ра седмица и аз можех да й го кажа б ез тя да се навира където не трябва.
- че се налагало непременно да ми запише час за другата седмица за същият преглед и така до раждането, а ако пренося трябвало да ходя при нея всеки божи ден.
Резултата от този преглед обаче беше първоначално болка долу в дясно, не много силна но остра, режеща. КАзах й го, а тя каза, че това е от контракциите т.к. раждането наближавало. Значи слизам аз от стойката за преглед и вече съм била зараждала, при положение, че двете мижави контракции - както се изрази сестрата- дори не ги усетих, а онези, които по принцип усещам нито са болезнени, нито ми причиняват подобни ефекти. КАзах й че може би е от това , че сме разбутали бебето и дали има риск, а тя се ядоса, о биди се, взе го на лично его и ми отговори троснато, че тя б ебето не бута на никъде и че не е виновна за тази ми болка. Само че когато стои срещу теб притеснена бъдеща майка, нямаш правото да взимаш нещата на лично его и да се тросваш на хората с подобен тон, защото първо аз й плащам,а  не тя на мен за да ме кара да се чувствам виновна, че я обвинявам в нещо. Не я обвинявах в онзи момент, а притеснено потърсих отговор и обяснение за болката си. Тръгнах си, квитанция за 50те лева не ни дадоха - наша глешка, че не си я и поискахме, но ми даде бележка от прегледа с всички тези излишни заключения , които и  без той си ги знаех и нищо ново не научих от нея. Прибирам се вкъщи и що да видя - капки кръв по бельото ми и топка слуз изпаднала - предполагам от тапата на шийката, която Дончева ми е разпечатила. ТОва до колко може да м идонесе риск не и скам и да мисля, но от вчера до днес болката не спира и сега изчаквам да видя дали ще преммине, защото ако не премине, ще трябва да търся обяснение за нея в по-сериозен смисъл, а това означава за мен допълнителен тормоз, прегледи и ръчкане. Страхувам се да не се получи инфекция при паднала тапа и да не се наложи да вадят бебето преждевременно поради неправомерните действия на Дончева.
Далеч съм от мисълта, че го е направила поради некомпетентност. Точно обратното. Смятам, че много добре е знаела какво прави. НЕкомпетентността е вид наивност и ако така беше нямаше така умело да ме увещава да се преглеждам пруи нея без да мидава обяснение какво представлява прегледа - смятам, че приктри информация и не ме уведоми за евентуалните последствия съвсем умишлено. Най-директното обяснение за това е че е трябвало да си обоснове преглед от 50 лева, за който не се бяхме уговаряли. Ако има и друго о бяснение, мога да го допусна, но не искам да мисля за него, защото това вече минава границите на хуманното. НЕ им харесва на акушер гинеколозите непредвидимостта на естественото раждане и обикновенно предпочитат да предизвикат такова с о босновка и принуждаване за секцио - и ти щеш не щеш като са те докарали до там се примиряваш. Надявам се обаче, че не е бил такъв замисълът й. И без туй чисто комерсиалното отношение към пациента, а аз не съм и пациент, т.к. не съм болна, е достатъчно притеснително, бездушно, нехуманно и сатанинско.
Между впрочем всичко това ми се случи, може би защото тя грешно ни прецени мен и мъжът ми. Ние сме кротки и уважителни с хората които ни помагат независимо в каква сфера и онова което на лицата ни б и трябвало да се чете като благодарност и смирение, явно грешно се интерпретира като глуповатост и наивност, т.е. ето тука едни тдето мога да ги взема за баламурняци и да си изкарам някой лев - предният път 20 лева за да се запознаем - ебз нищо друго като обосновка за тези 20 лева - само за дето сме й дишали кислорода в кабинета, а сега 50 лева и то с опасни задравословни рискови последици, пак зад а не науча нищо ново от нея като второ мнение - абсолютно нищо ново.
Тя носи титлата докрор (Д-р) пред името си, но за да не ме беше взела за идиот погрешно оценявайки милият израз на лицето ми може би аз трябваше да вляза директно с документ за моята титла, т.к. съм Д-р на НАуките с PhD чужбина (Испания, където съм живяла 10 години),  завършила съм доктурантурата си с пълно отличие и с почести (CUM LAUDE). Не работя по тази си специалност (тя е инжинерна, Доктор съм на Техническите Науки), записах в последствие Детска Развитийна Психология в Испания и се прехвърлих в България при завръщането ми в НБУ, от където имам семестриално завършена магистратура с високи оценки. Не съм си взела дипломата по нелепи стечения на обстоятелствата в живота ми. После се уморих да се боря със системата - българското образование не помага на децата да бъдат себе си и да разгръщат способностите си. НЕ се ограмотяват и родителите. Психологията в училищата е неефективна и относително нова в сравнение с останалият свят и т.н. Та може би и аз трябваше да тропна моите дипломи (а те не са й само изброените, има и други) за да бях избягнала злоупотребата с добротата ми, т.к. може да се окажа и по-образована от нея. Мъжит ми също е вишист, само че живота ни финансово в момента не е цвете. Не е лесно в България да бъдеш себе си, независимо от дипломите си, но това не означава , че си глупак и че трябва да те взимат за такъв. Аз не разбирам от гинекология и акушерство. Това е първото ми дете и първа бременност. Имам мужда от специалист, от компетентността му и от хуманността му най-вече, а не от изнудванията му. Влизам със смирение при всеки разбиращ си от работата и щом аз не разбирам от неговата работа не му се меся, не се съмнявам и не парадирам с дипломи, интелект, нито пък се правя на голямата работа, както за съжаление те често ни се изявяват и не пропускат да злоупотребят с положението си. Да, но можеш да излъжеш човека веднъж и втори път не минава номера, т.к. за средно интелигентният пациент или клиент, лъсват веднага игричките. САмо че за съжаление да се молиме на Бога, този единствен път в който всеки може да бъде излъган да не е на цената на нещо фатално, на цената на здравето или недай си Боже на цената на човешки живот.
Та д-р Дончева не е некомпетентна- напротив, но поради комерсиалното й отношение към нуждаещият се от нея човек ме отблъсна меко казано. Аз ен съм златна мина при сегашното си финансово положение, нито смятам да бъда използвана катодойна крава от която доят пари за измислени прегледи. Разбирам, че това нещо се случва само в частният й кабинет, докато в другите две болници в които участва и работи просто си върши работата съвестно, защото там няма какво да губи, но има ли шанс от там да си прехвърли пациентите, които смята за клиенти, за дойни крави в кабинета, яно не пропуска. За съжаление така е на днешно време - лекарите работят добре в болниците където са на заплата или хонорар само за да печелят клиенти балъци за частните си кабинети - болниците им служат като реклама за професиоанлизма им, а кабинетите им за забогатяване. Факт. Жалко за българина и за България, защото ние наистина сме умни, способни, и нтелигентни, оправни, но уви, липсва ни любов към ближният, липсва ни човечност и вяра в Бога и уважение към Него.
*
Много плезна темичка благодарение съветите успях да задържа бебето след кървене в начална бременност .
Благодаря на всички които са споделили своя опит.
че се ядосвах за глупости и се карах на мъжа ми (също за глупости) - излишно и вредно за бебето!
Здравейте, момичета,

Да се включа и аз в страхотната тема!

1вата ми грешка още преди да забременнея е, че не следях здравето се стриктно, което забави бебето с 1 година.

2рата беше, че като забременях хапвах от всичко без да се ограничавам и благодарение на това качих 23кг и си докарах  Инсолинава резистентност.
3та ми грешка е, че след раждането не си направих иизследвания на хормани и щитоведна железа, защото се оказва, че при голям процент от жените получават някакъв проблем след бременноста. Така забавих и свалянето на кг с 1 година.

Иначе, като цяло имах лека и прекрасна бремнност! Сега се надявам и втората да е такава! :)