0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #20 -: Септември 30, 2007, 12:12:14 pm »
По темата, която разгорещено обсъждахме...
Прочетете това:
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=225005.0

Всичко добре, само че основната схема на Акт-Хиб, който се започва преди 12м възраст е от ЧЕТИРИ дози. Следователно, този израз "...и две за хемофилус инфлуенца(менингит), което е напълно достатъчно." е абсолютно некомпетентен. А и ваксината не е противоменингитна, но това е малка подробност.

Само две дози не предлага НИКАКВА ЗАЩИТА ОТ Хемофилус.

Австрия как прави Акт-Хиб:
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/austria.html
4 дози!
Германия как прави Акт-Хиб:
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/germany.html
4 дози!
Холандия как прави Акт-Хиб:
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/netherlands.html
4 дози!
Франция как прави Акт-Хиб:
http://www.euvac.net/graphics/euvac/vaccination/france.html
4 дози!

Ганке, ако една жена, която е завеждаща неонатологична, голяма клиника в София, НЕ ЗНАЕ основни неща за основна ваксина от имунизационният календар какво остава за Педиатъра от Бургас??

Това е темата на разговора- ТОВА Е!

Решил съм да Ви предлагам най-фрапантните неща със 3 или четворни доказателства... за да не сме голословни.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #21 -: Септември 30, 2007, 12:32:59 pm »
Още едно нещо от практиката... срам за педиатър...
Прочетете това:

http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=224812.0

Детето е на година и половина.

Причините:

* непоносимост към краве мляко- или лактазен дефицит, или АБКМ.
* чревна инфекция
* груби грешки в храненето-изисква подробно "разпитване"
* муковисцидоза, чревна форма (по Бг "класификация").

Дават "Креон", които се дават САМО НА ДЕЦА с муковисцидоза и сами по себе си могат да дадат проблема, за които майката пише! Освен това правят любимите им неща >> "диети" без изобщо да знаят за какво ги правят!!

Колежката в отговора си препраща към гастроентеролог за ОСНОВНИ НЕЩА от педиатричната практика, които са задължени да знаят и работят!! Иначе какво правят>> АБ дават само, или??

Представете си специализант, работещ под ръководството на въпросната колежка. Какво ще научи? Нищо... това ще научи >> нищо! Представете си Бърди да работи с въпросното лице... кое ще избере? спокоен живот, или да е на "нож" всеки ден и да му побелеят косите на 30 години?
Такъв е механизма на проблемите!

ЕТО ТОВА са проблемите! За това говорим...
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #22 -: Септември 30, 2007, 12:51:53 pm »
Докторе, моля ви отново за помощ. За разтълкуване на следния резултат от кръвното изследване на шестмесечния ми син :
WBC - 7.4   /3.5-10/
RBC - 5.23  /4.20-6.20/
HGB - 121   /120-180/
HCT - 392   /400-540/
PLT- 518    /150-440/
MCV - 75    /80-97/
MCH - 23.2  /26.5-33.5/
MCHC - 309  /315-350/ 
предварително благодаря !
*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #23 -: Септември 30, 2007, 13:06:39 pm »
докторе отчитам се и аз.както си знаех днес сутринта започна и сухата ларингиална кашлица.включих синекод на капки.кашлицаха е суха и дълбока,без секрети.увеличи се и хремата.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #24 -: Септември 30, 2007, 13:20:24 pm »
Здравейте отново,

Така си и знаех, че Бургаските лекари не само педиатри, са всеизвестни с некадърността си. Не всички но може би 90 % ...

Прочетох отговора Ви за потоотделянето и искам да Ви споделя, че аз преди да забременея имах предполагам, че все още имам  Тиреодит на Хашимото. През цялата ми бременност, както и преди това съм пила еутирокс (тироксин), под контрол на репродуктивен ендокринолог. Нямала съм никакви проблеми и по специфични оплаквания. Един от симптомите при мен беше повишеното потоотделяне, затова и ми прави впечатление това при Тони. Мислите ли, че е добра идея да изследвам детенце?
Като друг симптом, мога да отчета че е доста време раздразнителен, което може би се дължи на редица други неща ...

П.П. За хипогликемия мисля, че не става въпрос защото той вечеря към 19.30-20.00 ч., и 21.30 си допива и преспива с АМ.
« Последна редакция: Септември 30, 2007, 13:23:32 pm от Perdeto »
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #25 -: Септември 30, 2007, 13:41:57 pm »
докторе отчитам се и аз.както си знаех днес сутринта започна и сухата ларингиална кашлица.включих синекод на капки.кашлицаха е суха и дълбока,без секрети.увеличи се и хремата.
Тук нещата са малко по-различни:

*ако детето се успокои от Синекод си е просто дразнеща кашлица от носните секрети. Може да ползвате днес пак Олинт -детски.
*има ли кашлица от бронхиален произход- астматичен бронхит? това оттук не мога да зная-зависи от прегледа.
*такова спиране и започване секрети от нослето може да има връзка с алергичен ринит, като проява не непоносимост към храна (ЕДНА,ДВЕ, НЕ ГРУПИ ХРАНИ). И щом започне ринита-започват и другите неща. Овесени ядки вчера, ядки? мед? (давахме мед завчера??)
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #26 -: Септември 30, 2007, 13:43:45 pm »
Здравейте отново,

Така си и знаех, че Бургаските лекари не само педиатри, са всеизвестни с некадърността си. Не всички но може би 90 % ...

Прочетох отговора Ви за потоотделянето и искам да Ви споделя, че аз преди да забременея имах предполагам, че все още имам  Тиреодит на Хашимото. През цялата ми бременност, както и преди това съм пила еутирокс (тироксин), под контрол на репродуктивен ендокринолог. Нямала съм никакви проблеми и по специфични оплаквания. Един от симптомите при мен беше повишеното потоотделяне, затова и ми прави впечатление това при Тони. Мислите ли, че е добра идея да изследвам детенце?
Като друг симптом, мога да отчета че е доста време раздразнителен, което може би се дължи на редица други неща ...

П.П. За хипогликемия мисля, че не става въпрос защото той вечеря към 19.30-20.00 ч., и 21.30 си допива и преспива с АМ.

Раздразнителен  и от болестта и от суетенето около него...все пак Вие се разболявате ден преди него винаги... :wink:

Днес са по-добре нещата?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #27 -: Септември 30, 2007, 13:44:48 pm »
Докторе, моля ви отново за помощ. За разтълкуване на следния резултат от кръвното изследване на шестмесечния ми син :
WBC - 7.4   /3.5-10/
RBC - 5.23  /4.20-6.20/
HGB - 121   /120-180/
HCT - 392   /400-540/
PLT- 518    /150-440/
MCV - 75    /80-97/
MCH - 23.2  /26.5-33.5/
MCHC - 309  /315-350/ 
предварително благодаря !
Простете, не мога да коментирам "цифри", без да знам нищо друго.
По-уместно е да обсъдите с педитъра Ви.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #28 -: Септември 30, 2007, 13:49:41 pm »
Раздразнителен  и от болестта и от суетенето около него...все пак Вие се разболявате ден преди него винаги... :wink:

Хе хе весело ми стана, може би сте прав и отстрани изглежда така ... :)
Да днес е доста по добре до момента.

Предполагам, че липсата на отговор по въпроса ми, свързан с щит.жлеза и потоотделянето, означава, че не е нужно изследване на този етап.

Сърдечно Благодаря  :)
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #29 -: Септември 30, 2007, 13:51:58 pm »
Раздразнителен  и от болестта и от суетенето около него...все пак Вие се разболявате ден преди него винаги... :wink:

Хе хе весело ми стана, може би сте прав и отстрани изглежда така ... :)
Да днес е доста по добре до момента.

Предполагам, че липсата на отговор по въпроса ми, свързан с щит.жлеза и потоотделянето, означава, че не е нужно изследване на този етап.

Сърдечно Благодаря  :)
Ако на година правите изследвания, включете и хормони на щит. жлеза.

Изкуството в тази специалност е да се следят децата. Да се следят търпеливо ден, след ден, когато се разболяват. Това дава отговор на многото въпроси, защото обикновено нещата се развиват в динамика. Но това е и тренинг и изкуство да си познаваш децата. Ролята на педиатъра е да интерпретира чутото, а и видяното от него.

Най-честата грешка е да се дават куп лекарства. Те предизвикват толкова странични ефекти, които се намесват в хода на картината на ставащото,че никаква добра интерпретация не е възможна.
Можете например да капете Коларгол дни и така да изгорите носа и носоглътката, че да не е възможно изобщо да разберете защо не спира хремата и кашлицата. А да поправите тези изгаряния са нужни седмици.
« Последна редакция: Септември 30, 2007, 13:57:42 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #30 -: Септември 30, 2007, 13:58:00 pm »
давах мед вчера и днес :( педиатъра ми е на море до утре :(. кашлицата не е бронхиална,а е по скоро от трахеята.звъннах й ,каза да започвам Дурацеф заедно с Ксизал и Синекод.касаело се за ларингит или трахеит.овесени ядки не е яла.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #31 -: Септември 30, 2007, 14:03:34 pm »
Не искам да споря с вас - некадърни лекари има навсякъде. Освен това всяка страна си има имунизационен календар и се правят имунизации по този календар. Аз не съм длъжна да знам календарите на всяка държава. Тук не правят например БЦЖ - такава е практиката, в България я правят. Тук всичко е по каса, в България можеш да си правиш интерпретации с ваксините. Никой не е виновен, че в България в аптечната мрежа не могат да се намерят повечето лекарства. Хората работят с това, което има и при условия, в които са поставени от други и не зависещи от тях обстоятелства.
Колкото до кадърността на един лекар - всеки намира сам за себе си своя професионален път и как да учи и да се развива. Има лекари, които си лежат на знанията от университета и не искат да променят нещата, има други - които четат и се развиват. Въпрос на избор.
Слънчев и усмихнат ден!
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #32 -: Септември 30, 2007, 14:05:27 pm »
давах мед вчера и днес :( педиатъра ми е на море до утре :(. кашлицата не е бронхиална,а е по скоро от трахеята.звъннах й ,каза да започвам Дурацеф заедно с Ксизал и Синекод.касаело се за ларингит или трахеит.овесени ядки не е яла.
Даваме мед- спрялото носле "потича" веднага, и кашлицата е отново на лице. Не давайте мед!!

Даването на толкова силен антибиотик в случая изисква много добра обосновка! Произхода на кашлицата без преглед не може да се установи само от телефонната слушалка.
Ксизал бих дал и аз (би спряло секрета от нослето за часове), но това също е много силно лекарство и без преглед не мога да го препоръчам.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #33 -: Септември 30, 2007, 14:05:34 pm »

...Най-честата грешка е да се дават куп лекарства. Те предизвикват толкова странични ефекти, които се намесват в хода на картината на ставащото,че никаква добра интерпретация не е възможна. ...

Ами точно затова аз първо на вас пиша, за да съм подготвена какво не трябва да правя и давам, когато ми назначат куп излишни и вредни за детето ми неща.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #34 -: Септември 30, 2007, 14:49:13 pm »
няма да дам антибиотик поне до утре вечер, до прегледа.продължавам синекод и ксизал и олинт.това което ме успокоява,е че няма температура.бблагодаря, за отделенот време и внимание.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #35 -: Септември 30, 2007, 15:09:21 pm »
Не искам да споря с вас - некадърни лекари има навсякъде. Освен това всяка страна си има имунизационен календар и се правят имунизации по този календар. Аз не съм длъжна да знам календарите на всяка държава.
Календарите са вече унифицирани. Затова предлагам и сравнение.
И докато всички по света днес правят 4 дози, някой говори и препоръчва (контра на всичко известно) глупости. Гений ли е той, или иди...т? Ако е гений, моля да докаже че всички останали, правещи по 4 дози са глупаци. Ако не може- е иди...т . Така стоят нещата- просто и естествено. Няма нужда от "смокинов лист".

Защо нашите деца да страдат, по простата причина, че редица хора са некомпетентни?
Направо- мързеливи да четат, прикриващи този факт с "две мнения"- тоест, тяхното, грешното, било второто. Да, ама не. Край на маймунските номера...
Защо ние винаги да сме "африканска"-та картинка? ние сме по-неспособни, по-глупави?
Ние просто не можем да подредим собственият си дом.

Вие ще побеснеете, ако това правят на Вашето дете, нали (ваксинират го "по руски")?
Аз, също. Докога ще търпим тези неща? Ценз за тази професия няма ли?
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #36 -: Септември 30, 2007, 16:01:45 pm »
Благодаря за отговора от снощи докторе. За прословутите ваксини (те при нас стахана прословути де, иначе са си нещо съвсем обикновено и нормално). Нашата педиатърка не започва ваксини от 2 мец. ще слагаме Пентаксим от 3м. Може би трябва да погледна някакъв имунизационен календар, но по-добре вие ми кажете след като се сложи на 3м. кога са останалите три приема? Трябва да знам, за да напомня на лекарката, защото тя забравя. Докато бях бременна, аз сама си назначавах изследвания, за което благодаря на 'ЗАЧАТИЕ' сега и с детето ще е така.
Още нещо, Криси се роди със зелени води, после имаше повишени лвекоцити, не ми обясниха дали е заради видите, инфекция ли има, само ми казаха, че профилактично ще и слагат ампицилин (и и слагаха 5 дни). Изписаха ни с всичко в норма...В тази връзка, трябва ли да правя някакви профилактични изследвания на детето и изобщо правят ли се някакви профилактични изследвания на кръв и урина и в какви периоди или не е необходимо това, само при нужда.
Благодаря!

п.с. цитат "защо ние винаги да сме "африканска"-та картинка...." Докторе аз понеже имам преки наблюдения върху Африка  :wink: - там има вече в някои страни доста добра медицина....току виж ни изпреварили  :)
 
Нина
« Последна редакция: Септември 30, 2007, 16:09:03 pm от Nina »
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #37 -: Септември 30, 2007, 16:21:03 pm »
Благодаря за отговора от снощи докторе. За прословутите ваксини (те при нас стахана прословути де, иначе са си нещо съвсем обикновено и нормално). Нашата педиатърка не започва ваксини от 2 мец. ще слагаме Пентаксим от 3м. Може би трябва да погледна някакъв имунизационен календар, но по-добре вие ми кажете след като се сложи на 3м. кога са останалите три приема? Трябва да знам, за да напомня на лекарката, защото тя забравя. Докато бях бременна, аз сама си назначавах изследвания, за което благодаря на 'ЗАЧАТИЕ' сега и с детето ще е така.
Още нещо, Криси се роди със зелени води, после имаше повишени лвекоцити, не ми обясниха дали е заради видите, инфекция ли има, само ми казаха, че профилактично ще и слагат ампицилин (и и слагаха 5 дни). Изписаха ни с всичко в норма...В тази връзка, трябва ли да правя някакви профилактични изследвания на детето и изобщо правят ли се някакви профилактични изследвания на кръв и урина и в какви периоди или не е необходимо това, само при нужда.
Благодаря!

п.с. цитат "защо ние винаги да сме "африканска"-та картинка...." Докторе аз понеже имам преки наблюдения върху Африка  :wink: - там има вече в някои страни доста добра медицина....току виж ни изпреварили  :)
 
Нина
Не е проблем да се започне на 3м възраст. Обикновено дозите ДТаК и Полио до 12м възраст са 3.
Наличието на зелени околоплодни води изисква интубация непосредствено след раждането и инспекция на дихателните пътища. Ако има мекониум се прави "изплакване" на трахеята, след което детето се деинтубира( оставя на самостоятелно дишане). Може само да се направи инспекция за наличие на мекониум (или замърсени околоплодни води) около гласните връзки, и ако няма такива, въпроса се смята за приключен- все пак аспирация без материи около гласните връзки не е възможна.

Всичко това се прави за да се избегне мекониум-аспирация и последващи АБ лечения и вероятни усложнения от белодробни или системни инфекции.

Няма протокол за задължителни изследвания-всеки ги прави по собствено усмотрение.
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.
*

    Nina

  • *****
  • 2643
  • Понякога седя и мисля, понякога само седя...
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #38 -: Септември 30, 2007, 16:36:53 pm »
Благодаря за отговора от снощи докторе. За прословутите ваксини (те при нас стахана прословути де, иначе са си нещо съвсем обикновено и нормално). Нашата педиатърка не започва ваксини от 2 мец. ще слагаме Пентаксим от 3м. Може би трябва да погледна някакъв имунизационен календар, но по-добре вие ми кажете след като се сложи на 3м. кога са останалите три приема? Трябва да знам, за да напомня на лекарката, защото тя забравя. Докато бях бременна, аз сама си назначавах изследвания, за което благодаря на 'ЗАЧАТИЕ' сега и с детето ще е така.
Още нещо, Криси се роди със зелени води, после имаше повишени лвекоцити, не ми обясниха дали е заради видите, инфекция ли има, само ми казаха, че профилактично ще и слагат ампицилин (и и слагаха 5 дни). Изписаха ни с всичко в норма...В тази връзка, трябва ли да правя някакви профилактични изследвания на детето и изобщо правят ли се някакви профилактични изследвания на кръв и урина и в какви периоди или не е необходимо това, само при нужда.
Благодаря!

п.с. цитат "защо ние винаги да сме "африканска"-та картинка...." Докторе аз понеже имам преки наблюдения върху Африка  :wink: - там има вече в някои страни доста добра медицина....току виж ни изпреварили  :)
 
Нина
Не е проблем да се започне на 3м възраст. Обикновено дозите ДТаК и Полио до 12м възраст са 3.
Наличието на зелени околоплодни води изисква интубация непосредствено след раждането и инспекция на дихателните пътища. Ако има мекониум се прави "изплакване" на трахеята, след което детето се деинтубира( оставя на самостоятелно дишане). Може само да се направи инспекция за наличие на мекониум (или замърсени околоплодни води) около гласните връзки, и ако няма такива, въпроса се смята за приключен- все пак аспирация без материи около гласните връзки не е възможна.

Всичко това се прави за да се избегне мекониум-аспирация и последващи АБ лечения и вероятни усложнения от белодробни или системни инфекции.

Няма протокол за задължителни изследвания-всеки ги прави по собствено усмотрение.

Не съм сигурна, че е правено всико това  :? за инжекциите ампицилин съм сигурна. Колко време трае тази процедура, интубацията и от какъв професионалист се прави? Асистент(сестра) може ли да я направи? щото ми дадоха Кристина веднага след раждането, а после след 20 минути тя беше опакована и си спеше. При наличието на зелени води, установени 2 часа преди да се появи бебето трябва ли да се извика неонатоло (педиатър) според вас? На раждането беше само лекарката и две сестри.
Сега пак изпаднах в размисъл?
Извадих епикризата на детето - постна от всякъде, дори не пише, че и е приложена антибиотична терапия. Освен това сега забелязах, че съм се сдобила и с епикризата на още някаква родилка  8O Очевидно бонус-грешка. Колкото и да не ми се иска да коментирам в негативн аспект, немога  :x Пак започнах да побеснявам.
Ако не са и направени тези процедури на Кристина/интубация/ непосредствено след раждането - аз сега трябва ли да предприема нещо?
*

    Birdie

  • *****
  • 11040
  • Sviatoslav Richter (1915-1997) - Just listen!
Re: Мнения на Birdie
« Отговор #39 -: Септември 30, 2007, 17:03:00 pm »
Процедурата се прави от педиатъра, присъстващ по време на раждането. Вид "оглед" е- не е задължително да се интубира, но се оглежда с ларингоскоп, "все едно", че се интубира. Прави се за да се отстранят материи и да се предпази детето от възможни перипетии- попадане на мекониум в дихателните пътища и последстващи дълги дни на лечение и перипетии от това. Въпроса се изчерпва тогава. Нищо повече не е нужно впоследствие.

На всички раждания присъства педиатър! Ако се наложи нещо, кой ще компенсира ценното загубено време докато се търси нужния човек? Ще крещят по коридорите в "търсене"? Няма такива неща... за дете, родено без дихателни движения, се правят два, три опита за дишане от маска, и ако не успеят се интубира незабавно. Всичко това за около 20-40 секунди (от момента, в който детето е в ръцете на педиатъра). Всичко над минута време може да предизвика тежки мозъчни поражения и трайна инвалидност. Кога време да се вика когото и да е било? Там трябва да е...кой ще води реанимацията? сестрата ли?
Ако има оцветени води, просто се предупреждава педиатъра и той си подготвя инструментите- макар че те са винаги готови още преди да е започнало раждането:

*два набора затоплени чаршафи- с единия се избърсва детето, с другите (сухи и топли) се загръща детето. Мие се после, много после...
*лекарства, оборудване, интубационни готови тръби (изрязани, точно по детето), щипка за пъпната връв.

Все пак водите изтичат преди истинското раждане, нали ;) ? и има време да се подготвиш ( и психически ;) ).

Същата тактика се спазва и ако майката е с (+) посявки от влагалищен секрет за Стрептокок по време на бременността. Това е особено важен протокол и е спасил много деца! спазва се стриктно и предпазва новороденото от тежък Стрептококов сепсис.
Доколкото знам в Бг на тези посявки не обръщат внимание... не знам дали ги и правят изобщо...
« Последна редакция: Септември 30, 2007, 17:14:25 pm от Birdie »
"Failure has a thousand explanations. Success doesn't need one."
"I live in my own little world. But everyone there knows me"
Sir Alec Guinness
***
Mistakes are the secret of my success.