0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #520 -: Март 23, 2011, 10:56:46 am »
Ами и на мен ми е странно, затова СЗО-то много не го уважавам. Ние по СЗО сме 6%, по Крюгер 3-4%. Пълен шах. Плюс това съм забелязала, че морфологиято по СЗО я прави машина (при обработка за инсеминация в Малинов примерно), а Крюгера си го броят ембриолозите. За мен лично, Крюгер си е най-меродавен. (Това, естествено го казвам като лаик и пациент, не твърдя, че ми е меродавно мнението.)
« Последна редакция: Март 23, 2011, 10:58:49 am от Zai »

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #521 -: Март 23, 2011, 11:34:50 am »
Леле, Зай, скри ми шапката. Как така разпознаваш?
Ти от немско ли четеш или се прибра? Дано имаш добри новини скоро, аз палците още ги стискам.

anton, много добре ти е спермограмата. Границата от 14% по Крюгер е много строг критерий, разбирай тънка цедка. Аз рядко съм срещала спермограми с правилна морфология над 14%.


Благодаря на всички за добрите думи и за това, че ми обърнахте внимание! Сега съм далеч по-спокоен. Що се касае до инициативността ми сам да ида на изследване  - е, след като видях резултата вчера прекарах безсънна нощ и имам поне няколко бели косъма повече в косата. Но така се получава като се изследваш и не знаеш какво четеш. Сега ще знам "първо чети 5 дни - после се изследвай"
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #522 -: Март 23, 2011, 12:55:17 pm »
Новите СЗО норми нямат нищо общо със старите, доста по стриктни са. Ако ви е интересно прочетете тук,стр.71:
http://whqlibdoc.who.int/publications/2010/9789241547789_eng.pdf

Ако прочетете, ще видите че новите норми са създадени именно на базата на Крюгер критерия (но, не само), така че според мен  ако се прави сравнение(което ще е приблизително, защото критериите не са идентични)е по правилно да се сравнява досегашния 14% Крюгер с новия 4%, а не стария СЗО критерий с новия.







Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #523 -: Март 29, 2011, 11:24:57 am »
  Добър ден!
  През м.11.10г. в център"Надежда" към клиника"Малинов" направихме спермограма със заключение:тератозооспермия.Въпреки това екипа извърши вътрематочна инсеминация-неуспешна!Какъв е шанса за успех???Какво е лечението ,ако има такова???
 
На 05 април сме на консултация при д-р Коларов/ул."А.Кънчев"гр.София/.
                                                   Благодаря!
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #524 -: Март 29, 2011, 11:39:58 am »
pateto_yake, тератозооспермия - нарушена морфология, щом са преценили на база отклонения само в този показател, и всички други показатели са наред, така ли - не виждам нищо фатално.

По принцип морфологията е показател, който трудно се повлиява от лечение, и ако се повлияе то не е  в голям диапазон.

За инсеминация са важни и други параметри, бройката след обработка.

Кой е д-р Коларов?

п.с. сега видях, моля те, аргументирай се в една тема, не навсякъде из форума, така ще е по лесно за всички ни.
« Последна редакция: Март 29, 2011, 12:08:01 pm от Тара »
*

    Zai

  • ****
  • 955
  • Вкъщи сме вече 4 заека!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #525 -: Март 29, 2011, 11:55:01 am »
  Добър ден!
  През м.11.10г. в център"Надежда" към клиника"Малинов" направихме спермограма със заключение:тератозооспермия.Въпреки това екипа извърши вътрематочна инсеминация-неуспешна!Какъв е шанса за успех???Какво е лечението ,ако има такова???
 
На 05 април сме на консултация при д-р Коларов/ул."А.Кънчев"гр.София/.
                                                   Благодаря!

Дайте данните на спермограмата, за да ви кажем повече. Инсеминации се правят, ако другите показатели на спермограмата и на двойката като цяло (напр. проходими тръби, млада възраст и и други) го позволяват.

ПС И аз този доктор Коларов за пръв път го чувам. Доста се учудвам на смяната на клиниката.

 
Спермограма - задължително с морфология по Крюгер и САМО в клиника по репродуктивна медицина!
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #526 -: Март 31, 2011, 15:20:00 pm »
Здравейте, моля да коментирате морфология по Крюгер със стойност 3.5%  :balk_160:  толкова ли е лошо колкото изглежда на пръв поглед  :(
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #527 -: Март 31, 2011, 16:26:48 pm »
пусни цялата спермограма, да се включат с мнения повече хора :wink:


морфологията като компонент я коментирахме два поста по нагоре :wink:
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #528 -: Март 31, 2011, 17:00:51 pm »
пусни цялата спермограма, да се включат с мнения повече хора :wink:


морфологията като компонент я коментирахме два поста по нагоре :wink:
Пускам  :oops:
-обем 2.0
-pH 7.5
-втечняване 10
-детрит  да
-конц. в мл 15 135 000
-общ брой в еякулата 30 270 000
-подвижност:
нормокинетични сперм. 37%
непрогресивно подвижни 18%
неподвижни 45%
-конц.прогресивно подвижни в мл.  5 599 950
- общ бр.прогресивно подвижни в еякулата 11 199 900
- морфология Kruger's strict criteria  7/200= 3.5%
-тестове за антиспермални автоантитела
директен sperm MAR IgG test   отрицателен
директен sperm MAR IgА test   отрицателен
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #529 -: Март 31, 2011, 18:48:07 pm »
Къде е правена?

Иначе...
общ брой  - под долна граница - при норма > 40 млн.
концентрацията в мл.  - под долна граница - при норма  20<N>250
 подвижността като цяло е добре
морфологията сама си видяла.

Трябва ти уролог андролог. И пак пиши къде е правена. Това първа спермограма ли ви е по принцип?
« Последна редакция: Март 31, 2011, 18:51:20 pm от Тара »
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #530 -: Април 01, 2011, 09:56:26 am »
Спермограмата е правена в "Надежда Репродуктив Пловдив", при Д-р Даскалова
Втора е първата беше преди година в АГ болница Варна при Д-р Александров
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #531 -: Април 01, 2011, 10:13:20 am »
 :D, ами значи имате референтни граници и имате заключение :)

посетете уролог, направете ехография, пуснете хормони, да се отхвърлят причини.
Може да ви назначат добавки.
Спермограмата е лоша, ако трябва да съм откровена. Ако при теб няма проблеми действайте, ако има още по-бързо действайте :lol:

Ако не се подобрят показателите, а се запазят в този диапазон, ако опитвате отдавна,  сте си идеални за ИКСИ.
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #532 -: Април 01, 2011, 10:47:00 am »
Да Тара имаме заключение - обсъждане на АРТ. В момента караме по списъка с изследванията.
От прегледа при уролога нищо различно от нормалното не се установи, чакаме микробиологията да излезе.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #533 -: Април 01, 2011, 10:53:25 am »
Направете изследванията и при теб, предвижете си документите към Фонда, така и така имате мъжки фактор - смело напред :)
*

    polisia

  • ***
  • 291
  • Силата е в теб! Използвай я...
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #534 -: Април 05, 2011, 16:42:37 pm »
Здравейте, аз също четох, че новата норма за морфология по Крюгер са 4% и те са на Световната здравна организация. Четох мнение на ембриолог от клиника Щерев, че все още повечето клиники работят по старите критерии - 14% и трябвало да мине време, за да се прецени кое е най-доброто.

Но на мен лично тези 4% ми вдъхват голям оптимизъм.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #535 -: Април 05, 2011, 16:53:46 pm »
Ето ме и мен след третата ни СГ която ме хвърля в размисъл, а мъжът ми на доктор.ще напиша и трите, разликата и в трите е голяма аз съм в лек шах.Мисля си да запиша час за Кацаров и да спра да мисля, а да се оставя на течението за малко поне.

               Първа СГ                  Втора СГ                   Трета СГ
               дата 22.07.09             16.03.10                   29.03.11
               КИРМ Плевен               при Владимиров             Надежда

въздържание:   3 дни                     4 дни                      3 дни
         pH:   8.6                       7.4                        8.3
       обем:   0.9(2-6ml)                1(2-6ml)                   1(2-6ml)
концентрация:  99млн/мл(>40млн/мл)       82млн/мл(>40млн/мл)        123.5млн/мл
подвижност:
нормокинетични:35.9%                     55%                        53%
хипокинетични: 45.45%                    14%                        22%
акинетични:    18.65%                    31%                        25%

Морфология по Крюгер:
Нормална:      6%                        16%                        4%

Първата диагноза която получихме беше в КИРМ Плевен Астенотератозооспермия, Хипоспермия и повишено pH, дадоха му да пие хапчета.Лекарката не беше много адекватна в работата с мъжът му изписа му добавки който много зле влияят на човек с обострен гастрит или язва в следстваие на което имахме много проблеми.Съответно мъжът ми отказа след 3 месеца да се изследва пак и така до спермограмата при Владимиров от там си тръгнахме със Нормозооспермия и Хиповолемия.Всичко 6 дет се вика като се изключи малкото количество.Последната Сг пак е със диагноза Нормозооспермия и Хипоспермия.Не знам какво очаквах, но знам че тази морфология ме събори.
« Последна редакция: Април 05, 2011, 17:15:04 pm от magi_st »

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #536 -: Април 05, 2011, 17:02:58 pm »
magi_st , морфологията сигурно е по новите критерии и си е съвсем в норма.
*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #537 -: Април 05, 2011, 17:16:09 pm »
Да по новите критерии сме напълно в норма, но мен ме притеснява тази промяна, 6%, 16% сега 4%, какво означава?!Доктора ще каже да се надяваме.

*
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #538 -: Април 05, 2011, 19:04:18 pm »
magi_st, по къкъв критерии пише, че е морфологията каква е нормата. Нашата последна СГ от края на януари  в Надежда си е по Крюгер N>14, а всички пишете, че вече ги правят по новите критерии.

Ние за фонда преди време - морфология 4% /при диапазон за нас 4-5-7% преди това/ в Надежда - диагноза - олигоастенотератозооспермия /каквато винаги е била/,  втора в рамките на 1 месец в Селена - морфология 20% по Крюгер 8O, лека астенозооспермия 8O чак се изплаших, че сме добре.

влез в темата за сди тест да видиш колко сме сега - последно :lol:
Re: Спермограма – проблеми и решения
« Отговор #539 -: Април 05, 2011, 21:19:44 pm »
Мислите ли, че спермограмата се влощава, ако мъжа не яде известно време месо?