0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

 Интересува ме дали е хубаво да се направят преди инсеминация. Знам, че най-често се препоръчват чак след неуспешни IVF, ICSI, или неуспешна бременност. Но ако има и най-малко смисъл, бих ги направила още сега. Какво мислите?   :ask:
*

    Danidan

  • *****
  • 1209
  • творец- щурец с малко щурче
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #1 -: Март 22, 2007, 12:18:54 pm »
Ами аз понеже съм потърпевша- бих ги направила и имунологичните, и генетичните.Това обаче прилича на личният текст на Мели- "Пациенти, моля не си обменяйте диагнозите!". :D
Така че, трябва сама да прецениш, понеже всеки ще ти отговори,според личният си проблем.Аз така си мисля.
Иначе вариянта е да направиш поне едно, две инсета и тогава, ако не стане...
По принцип се правят и при аборти.

Успех и дано не се налага! 
« Последна редакция: Март 22, 2007, 12:20:26 pm от Danidan »
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #2 -: Март 22, 2007, 13:17:46 pm »
Както ти е казала Дани, тук просто обменяме опит, а всеки сам решава какво да направи и какви стъпки да предприеме :D.
Професионален съвет може да ти даде само Мели.

Аз лично направих имунологичните и генетичните по лична инициатива слез третото неуспешно инсе и преди евентуално ин витро.

Каквото и да решиш ти пожелавам отлични резултати :D.
Намерихме нашето синче.
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #3 -: Март 22, 2007, 13:30:12 pm »
 Благодаря ви за бързия отговор, момичета!:D
 Аз почти съм се решила, че ще ги правим.
 Peti_pati, имаше ли някакъв отговор в изследванията за неуспеха на инсетата?
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #4 -: Март 22, 2007, 18:58:21 pm »
Не пречи да се направят, някои дават информация и за общото здраве на човек. Аз например разбрах, че имам наследствена склонност към тромбофилия, произтичаща от увредени гени за синтез на фолиева киселина и е добре да си следя здравето и при необходимост да приемам фолиева и аспирин. Иначе има по-голяма опасност от сърдечно съдови заболявания.

Така че, ако не са проблем парите, направи си ги сега още
Успех! :D
Благодаря ти, Бени!







*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #5 -: Март 23, 2007, 09:02:19 am »
  Peti_pati, имаше ли някакъв отговор в изследванията за неуспеха на инсетата?

За съжаление - да :(. Открихме проблема с генетичните изследвания.
Намерихме нашето синче.
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #6 -: Март 24, 2007, 11:14:23 am »
 Съжалявам, Peti_pati! Но защо ли почти всички лекари смятат, че генетичните са излишни на такъв етап? :dontknow:
*
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #7 -: Март 26, 2007, 10:40:24 am »
Бинки и аз те съветвам да ги направиш сега. В Плевен бяха около 150 лева. Особено, ако не дай си боже има генетична мутация, която налага пиене на по-голями количества фолиева киселина тя трябва да се започне 2 месеца преди евентуално забременяване. Успех!
Песимистът вижда трудността във всяка възможност;
Оптимистът вижда възможността във всяка трудност!
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #8 -: Март 26, 2007, 16:48:26 pm »
 Ами на 4 април, така или иначе ще ходим в Плевен за имунологичните и най-вероятно ще пуснем и генетични. Май е по-добре още 150-200лв. и  някаква яснота, отколкото още два пъти по толкова за инсе, което - ако е неуспешно - ни връща пак на същия въпрос. Мерси за включванията! :thankyousign:
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #9 -: Март 26, 2007, 17:25:17 pm »
Binky-s,

Стискам палци за отлични резултати :crossfingers: :bighug: и ще чакаме новини.
Намерихме нашето синче.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #10 -: Юли 04, 2007, 00:38:09 am »
    :oops: Момичета,от прочетеното разсъждавам върху една дилема... :?Първо да "пробвам" едно инсе или първо да си пуснем с моята половинка генетични и имунологични изследвания? Ще съм благодарна на всички мнения  и съвети!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #11 -: Юли 04, 2007, 01:28:07 am »
    :oops: Момичета,от прочетеното разсъждавам върху една дилема... :?Първо да "пробвам" едно инсе или първо да си пуснем с моята половинка генетични и имунологични изследвания? Ще съм благодарна на всички мнения  и съвети!

разбира се, че първо ще пробваш с едно инсе! най-малкото, защото цената му е почти колкото на въпросните изследвания.

аз съм на мнение, че такива изследвания има резон да се правят при повече от 2 неуспешни бременности или повече от 2 неуспешни инвитро цикъла. повечето от имунологичните и генетичните проблеми са причина за неуспешно износване, а не за невъзможно зачеване. това го пиша сигурно за стотен път, но сега е мода да се залита натам... е, не пречи човек да се изследва, щом е рекъл.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #12 -: Юли 04, 2007, 07:30:00 am »
jam, правят се и при проблеми с автоимунни заболявания. Мен ендокриноложката ме прати в Плевен.
Ако питаш мен, binky-s, пусни на първо време хормоните на щитовидната жлеза + ТАТ и МАТ. Ако има отклонение при тях е добре да ги пуснеш. Никой не може да знае от къде ще изкочи неговото зайче.
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #13 -: Юли 04, 2007, 08:17:35 am »
разбира се, че първо ще пробваш с едно инсе!...

Абсолютно!Ами аз съвсем се притесних с тези изследвания,защото много се коментират тук  и се препоръчват(от момичетата,де).

Ако питаш мен, binky-s, пусни на първо време хормоните на щитовидната жлеза + ТАТ и МАТ.

Ами и при доц.Маркова и при д-р Александров съм "наблягала" върху щитовидната жлеза,но  и двамата ми казват че ОЧЕВАДНО нямам проблем с нея.Та затова не съм я изследвала...
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #14 -: Юли 04, 2007, 09:27:39 am »
jam, правят се и при проблеми с автоимунни заболявания.

TA, за да се знае, че имаш автоимунно заболяване, значи вече са ти направени някакви имунологични изследвания.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #15 -: Юли 04, 2007, 09:42:46 am »
Не е възможно при една двойка да бъдат направени всички известни на медицината изследвания. Нито е необходимо. Широко обсъжданите тук "генетични и имунологични изследвания" (слагам ги в кавички, защото термините са твърде общи, за да има в тях някакъв ясен смисъл) включват десетки, стотици тестове.Трябва да се намери балансът между нужните за конкретната двойка изследвания и процедури. Трябва да се подхожда индивидуално и освен един минимален пакет изследвания да се прецизира точно на кого, кога и какво да се препоръча. И това е работа на лекаря.

Обсъждането на причините от страна на имунната система в нашия форум е защото именно там се открива понякога отговора на неуспешния дългогодишен стерилитет и на многократните АРТ процедури.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    baracuda

  • *****
  • 5348
  • Най-голямото щастие?Да бъдеш полезен!
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #16 -: Юли 04, 2007, 10:01:50 am »
Не е възможно при една двойка да бъдат направени всички известни на медицината изследвания. Нито е необходимо....Трябва да се намери балансът между нужните за конкретната двойка изследвания и процедури...

  Права си,Мели.Имах нужда от точно такъв съвет.Благодаря ти.Определено съм попаднала на добри специалисти,които се стараят да поддържат този баланс.
*
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #17 -: Юли 04, 2007, 10:22:44 am »
повечето от имунологичните и генетичните проблеми са причина за неуспешно износване, а не за невъзможно зачеване. ...сега е мода да се залита натам...

Джам, те и инсеминациите се превърнаха в мода по мои наблюдения. Все пак до тях се прибягва, ако при нормални изследвания при партньорите, не се стига до бременност. А това може да се дължи именно на имунологични или генетични причини. Все пак износването на бебето започва още преди да е констатирана бременността. Ако има проблем, може да се стига до чести спонтанни аборти още в 4-5 седмица.
Съгласна съм с Мели, че лекарите са тези, които трябва да определят необходимите изследвания. Но, колко от общо практикуващите гинеколози знаят поне половината от това, което ние (немедицинските лица) сме научили?


"Нищо на света не е същото щом някъде там, неизвестно къде, една овца, която не сме виждали, е изяла или не е изяла една роза..."
Антоан дьо Сент Екзюпери
*
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #18 -: Юли 04, 2007, 13:29:53 pm »
Според мен две са насоките за размисъл по темата:
Дали да се направят определена група изследвания с цел да се отхвърлят възможно повече причини за евентуално разочарование. Всички  момичета, правили АРТ, знаят за чакането на деня на теста и напрежението и сълзите (от радост или болка) след него. Ама едва ли и сме чували за всички възможни изследввания. Просто напоследък се говори много за тези имунологични ии генетични проблеми.
Втората насока е да се правят изследвания по насока от специалист при определени индикации. Аз лично съм възприела втората позиция, но съм забелязала, че понякога лекарите пропускат някои неща къде от незнание или от немърливост. Тази позиция поне на пръв поглед е по-щадяща финансово и емоционално (поне до деня на теста).
jam, някаквите изследвания бяха за щитовидната жлеза - Хашимотото е автоимунно.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Генетични изследвания - кога се налагат?
« Отговор #19 -: Юли 04, 2007, 13:39:44 pm »
Темата за изследванията е много сериозна тема в медицината, тя е обект на множество обсъждания, указания и коментари в хода на следването, както и след това в практическата работа. Винаги има опасност да се залитне или да се противопоставят  двете крайности - никакви или минимални изследвания и обратно, много и излишни изследвания.

В една от дебелите западни книги, които четях като студентка, имаше следния пример. Попитали един известен банков обирджия: "Г-н Х, защо винаги обирате банки?" И той отговорил: "Ами защото там са парите!" Аналогията беше, че трябва да се търси къде са парите, т.е. да не се правят самоцелни изследвания, а първо да има хипотеза за евентуалните проблеми, които предполагаме и после чрез лабораторни изследвания да се търси потвърждение или отхвърляне на версията.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу