0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #700 -: Февруари 04, 2011, 20:40:27 pm »
Фючър,не знам до колко са наясно приятелките ти,НО млечните каши са на базата на сухо мляко и суроватка.Едното е остатъчен продукт при направата на сирене,другото е на основата на кравия белтък!Едното е боклук - другото се дава едваааа след 12м.Колкото до безмлечната каша -  вече са ти казали,идеята е да се смесва с АМ/кърма.Може и с плод,може и без,може и с бисквитка - идеи много...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #701 -: Февруари 05, 2011, 15:50:57 pm »
future74,
Аз също подкрепям  другите мнения - бебето е малко и не е нужно да му се маха млякото. Дори е вредно.
Също така не е задължително да се замества цяло хранене с един вид храна, за да се започне да се дава втори път за деня твърда храна.
Момичетата също имат нужда от каши. Идеалната комбинация, според мен, е домашна каша  плюс плодово пюре или суров плод по-нататък. Домашната каша може да се замени и с готова, но да е "чиста", както е писала jam. Към списъка й бих добавила марките Сънвал и Блевит. Колкото до вкуса - безмлечните каши се приемат също много добре от бебетата. Е, на майките може и да им е безвкусно, особено ако обичат шоколад :balk_600:, но за бебетата вкусът на зърно плюс плод е просто прекрасен, по мои наблюдения.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #702 -: Февруари 05, 2011, 20:01:54 pm »
Fibo, след като поразмислих малко , реших, че оризовата каша с добавено мляко, не би била толкова вредна, защото си мислег, че от какво точно е направено АМ? Пак от същите белтъци, които ги има в кашите за след 4 месец.

Така поне си мисля. А и още повече , че всички бебешки храни са минали през голям контрол и не мисля, че са вредни. Друг е въпросът , ако бебето е изцяло на кърма.
Но, моята бебка е от родена на АМ и се е срещала с тези белтъци.
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #703 -: Февруари 05, 2011, 23:05:04 pm »
Fibo, след като поразмислих малко , реших, че оризовата каша с добавено мляко, не би била толкова вредна, защото си мислег, че от какво точно е направено АМ? Пак от същите белтъци, които ги има в кашите за след 4 месец.

Така поне си мисля. А и още повече , че всички бебешки храни са минали през голям контрол и не мисля, че са вредни. Друг е въпросът , ако бебето е изцяло на кърма.
Но, моята бебка е от родена на АМ и се е срещала с тези белтъци.

Това е крайно погрешно.Иначе всички биха давали сухо мляко вместо да се ръсят куп пари за АМ.Въобще няма да се заемам да обяснявам каква е разликата.Който чете и мисли - знае.
Единствено в случая когато на кутията е упоменато,че кашата е направена на основата на АМ!
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #704 -: Февруари 06, 2011, 05:58:25 am »
future74, не е точно така.
Когато млякото отиде в коремчето на бебето се разделя на 2 неща - пресечените белтъчини( все едно извара) и течно вещество (суроватка). При кравето мляко тази извара е по-трудна за абсорбиране, от колкото в кърмата. Прозиводителите на АМ се опитват да направят млеката си така,че да да по-близки до кърмата и да имат повече течност ( суроватка) и по-малко от пресеченото мляко, което дразни стомахчето на бебето.
Това което се получава, когато даваш прясно мляко е, че бебето може да не абсорбира всичко или да му раздразниш стомашно чревният тракт. Това е особено важно при малки бебета.
Аз лично не съм толкова провърженик на тези твърди заключения кое било добре и кое не, но все пак е малко бебчето още и по-добре човек да се презастрахова.Аз  на моята дъшеря давам кисело мляко всеки ден с кашата, но обикновено мляко не съм давала още.

 С изключение на дразненето на стомахчето,което описах, има няколко основни причини да препоръчват АМ вместо краве мляко.
1  АМ е нагласено от към гледна точка на хранителни вещества и витамини,така че да отговаря на изискванията на бебешкия организъм и докато детето не яде разнообразна храна е по-добре да си кара на АМ.
2- деца сменили АМ с краве мляко преди годинка имат по-висок риск от диабет като възрастни, ако са генетично предразположени
3 - повече алергии и екземи има при деца минали на краве мляко по-рано от годинка.

Последната точка е аргумента против даването на млечна каша въобше. Ти сама си решавай.


Боби


  
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #705 -: Февруари 06, 2011, 13:12:17 pm »
Започнах днес с оризова каша на обяд по една схема, която май jam беше пускала - започва така:
първа седмица:
  ден 1 - на обедното хранене, приготвя се 20 мл оризова каша с кърма/АМ и се дава с лъжичка. останалото количество мляко се додава след това.
  ден 2 - същото, но се дава 40 мл от кашата
  ден 3-5 - увеличава се с по 20 мл дневно кашата
  ден 6 - на обяд се дава само каша.

след яденето с каша се прави пауза от минимум 4 часа до следващото ядене.
..................................................................................

Въпросите, които възникнаха:
1. Кашата не ми стана течна, като каша си беше, въпреки че я направих с кърма (20 мл и 2 ч. л. каша) - не я изяде цялата, но си хапна. Взех каша на Хип, че само такава имаше безмлечна и без глутен. Проблем ли е, че не беше течна - чета, че на повечето майки им става дори твърде течна...?

2. В схемата пише, че след яденето с каша се прави пауза от минимум 4 часа - това дали е валидно от самото начало или, когато вече се яде само каша? Имам предвид, дори и днес ли трябва да спазя тази пауза от 4 часа?

Много благодаря!
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #706 -: Февруари 06, 2011, 14:53:23 pm »
Виж какво е упътването за приготвянето на кашата - сухо вещество/мляко. Ако ти се стори гъста и бебето не я приема, можеш да сложиш още мляко. Аз само каша не съм давала, но когато смесвах към пюре слагах 1 лъжица(използвах от АМ) към 30млл мляко.
За паузата важи след като заместих едно хранене само с каша или пюре.
Струва ми се, че за 6ти ден е рано да заместиш хранене. Аз успях чак след 2 седмици. Просто децата са свикнали с млякото и пак ще си търси.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #707 -: Февруари 06, 2011, 15:07:16 pm »
cambozolla, не помня точно дозировката на кашата на Хип, но ми се чини, че 20 мл течност е твърде малко за 2-те чаени лъжички сухо вещество. макар да казват, че с кърма кашите ставали по-течни.

тая пауза от 4 часа е за да се проследи евентуална реакция, доколкото си спомням.
а и защото кашата е по-засищащо ядене.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #708 -: Февруари 06, 2011, 17:40:44 pm »
Мерси за мненията - дозировката е на 100 мл вода 2 супени лъжици каша. Стана малко гъсто, но детето си преглъщаше - не беше в див възторг, но и не отказа 3-4 лъжички. Разбира се, не изяде цялото количество, не съм и очаквала. Утре ще му направя кашата малко по-рядка.

Друг въпрос - не държа да замествам ядене толкова рано. В този случай на какво количество каша трябва да спра да увеличавам? Примерно, идеята ми е да стигна 60-70 мл каша на обяд - после кърма, да продължим така 2 седмици и после да започна въвеждане на зеленчуци и плодове (един по един, разбира се). Тогава може да "бутна" кашата в следобедното и да я смесвам с плод. А на обяд да наблягам на зеленчуците. Естествено, ако господинът одобри... Как ви звучи?

Приемам и всякакви идеи как да го накарам да пие вода. До тук пробвах да му дам с шише (плюе), да му дам шишето да си играе с него (схвана, че като суче не излиза мляко и почна само да го дъвче), да му дам преходна чаша (вчера изпи 10 мл от случайни смуквания, днес - доста по-малко... ще пробвам пак).
« Последна редакция: Февруари 06, 2011, 17:51:55 pm от cambozzola »
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #709 -: Февруари 06, 2011, 18:16:12 pm »
На нас днес е 6-ти ден на безмлечна оризова каша. Сложих 8 ч.л. и добавих 120 мл кърма. Стана редичка, водниста каша. Момата изяде всичко! Сега една седмица да давам това количество всеки ден или да увелича още?
Аз също се опитвам да дам вода на малката, но и тя дъвче биберона без да отпие и глътка. Ако случайно попадне вода в устата и, се мръщи и плюе веднага. На каква възраст трябва да започнем с чашата?
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #710 -: Февруари 06, 2011, 18:31:10 pm »
Кремкарамел, аз взех чаша на Авент, 6+ месеца, разликата с другите е, че е с мек накрайник. Харесва ми, защото, колкото и да я върти, вода не се излива. Не случайно е magic cup ;)
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #711 -: Февруари 06, 2011, 20:58:11 pm »
На каква възраст трябва да започнем с чашата?


Карамелче,при нас казват 6-7м.Аз и на 6м пробвах и на 7,8...10...И още си пробвам.Господинчо е по-навит да пие направо от чашата отколкото от накрайника.Нямаме проблем с водата - пие с охота.Проблема е че вече всички най-големи дупки на Авент и Нуби му идват малки и не ще да си пие млякото.Запъхтаява се на половината и блъска шишето.Пробвах да разширя един биберон.Пи.Но той се разкъса...та ако някой знае марка със широки дупки???Явно на мене с накрайника няма да ми мине номера... :lol:
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #712 -: Февруари 06, 2011, 21:10:26 pm »
fibo, на Авент има биберон с цепка - мисля, че се водеше 4+, ама може и да те подведа. При нас той подейства - всички други се запушваха от бисквитите и след кратко дърпане Виктор плюеше и отказваше да засмуче. Даже се води уж с различни позиции, които регулират силата на струята.  :wink:

Колкото до чашата: взех мек накарйник на Виктор някъде към осмия месец. Категорично отказваше да засмуче от там - не знаеше милото какво да прави. Пробвах го в продължение на месец-два може би, после се отказах. И наскоро, преди годинката реших да го пробвам отново (преди да го хвърля) и за мое огромно учудване той засмука. Даже се каня на твърд да минавам вече, ама да видим дали той ще е съгласен.  :wink:
Та си е до време, когато успее детето ще го направи.
« Последна редакция: Февруари 06, 2011, 21:12:23 pm от twin »
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #713 -: Февруари 06, 2011, 21:31:02 pm »
С цепката е на Чико - 1,2,3, става и на Авентски шишета. Нук имат чаши с накрайник с голяма дупка, обаче нямат клапа и ако заметне шишето, всичко става мазало.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #714 -: Февруари 06, 2011, 22:24:50 pm »
камбозола, крем карамел, не мъчете деца с тази вода! Предлагайте им, но без да ги карате насила! И моят не е много по водата, хем вече не е толкова малък. Няма да остане жаден, ако му предлагам.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #715 -: Февруари 06, 2011, 22:41:00 pm »
Никога не бих дала насила вода, но не съм спряла да и предлагам. Проблема при нас е, че не признава друго освен гърдата. Веднъж, когато ми се бяха разранили зърната, се изцедих и се опитах да дам от шише. Милото детенце се скъса да реве, предпочете да стои гладна до следващото кърмене. Дори кърмата не я иска от шише. Давала съм оризова вода със шише - плюе, а с лъжичка я пие. Та затова питах каква чаша да взема и от кога.
« Последна редакция: Февруари 06, 2011, 22:45:47 pm от Kremkaramel »
Ако се появят препятствия по пътя Ви - сменете посоката, а не крайната цел...





БЛАГОДАРЯ ВИ, Д-Р СТАМЕНОВ!
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #716 -: Февруари 06, 2011, 22:43:19 pm »
Мерси момичета,имам Авент 1-2-3 и той е с цепка.Та тя вече му иде малка.Тази вечер и нея опитах да разширя - пълна трагедия,хвърлям биберони като невидяла...те вече златни взеха да ми идват :x Имам и с гумен накрайник на Нуби и с по-твърд на Авент.За сега така си стоят.Предлагам периодично - без ефект,само мия шишета... :( Остава както Мими предлага - Чико,може тяхната цепка де е по-голяма....Утре ще търся...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #717 -: Февруари 06, 2011, 22:58:07 pm »
Фибо,и при мен беше проблем  това с шишето.Понеже съм с Нук,може да не ви се стори неправилно но резнах дупката във формата на кръстче леко с една ножичка.Оттогава нямам проблеми.Няма видима разлика,но явно детето като засмуче се разтваря и е по силна струята.Не е мръднал вече 3 месеца.А и той не се дави,явно съм уцелила разреза :wink:.

Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #718 -: Февруари 06, 2011, 23:08:51 pm »
Ама не знам защо излезе, че си мъча детето - обяснила съм какво съм пробвала до момента и
наистина не мисля, че го мъча като го оставям да си играе с шишето или чашата... Той очевидно не е малоумен и
си преценява дали да пие вода. Питах за идеи, не за методи за мъчение ;)

За биберон с по-широка дупка - случайно попаднах на един на Чико с дупка във формата на звездата на Мерцедес - с три лъча. Доста обилно пуска, мисля, че е 4+.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #719 -: Февруари 06, 2011, 23:19:42 pm »
Аха...ще се рови из магазина утре...А Нук всички ли са със каучукови биберони?Че е чешит и не ги ще :lol:

Камбодзи :D,на тебе напоследък все на иначе разбрано ти излиза :lol: Шегувам се...
Да ти кажа освен под формата на игра,ако даваш АМ/кърма може да пробваш да разреждаш с повече вода.Както правят със сокчетата...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!