0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #620 -: Януари 22, 2011, 23:33:48 pm »
хех, извинете, в бързината, иначе не съм гладна :lol:
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #621 -: Януари 23, 2011, 00:05:45 am »
Ананасът не е цитрус. :)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #622 -: Януари 23, 2011, 00:42:38 am »
Добре де, и аз първоначално мислех, че цитруси са портокалите, лимоните, грейпфрутите и мандарините.

Но по кръстословиците що го дават за цитрусов плод? :?

Бъдете добри и не губете кураж! :)
*

    Bobbie

  • *
  • 5701
  • Beauty is in the eye of the beholder!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #623 -: Януари 23, 2011, 09:20:11 am »
Не е цитрусов. В различни семейства са, а и цитрусовите плодове се раждат на клонче, а ананаса е всъщност стеблото. Това естествено са подробности, от които се интересуват само биолозите ( както тази,че домата от биологична гледна точка всъщност е плод, а не зеленчук  :) ). Тези класификации не са толквоа важни за нас като майки. Важното е, че като не е цитрусов  това не означава, че не е киселинен. Много родители смятат, че е различен, когато става дума за даване на бебе от цитрусовите. Това оабче не е така - пак е киселинен и може да предизвика раздразнение и обриви, както и цитрусовите плодове. При положение, че си го дала и не е имало проблем, няма какво да му мислиш - все едно си дала цитрус.

Аз лично обаче не смятам да чакам да стане на годинка. Не виждам проблем да опитам и ако има раздразнение тогава да не и давам, а ако няма да продължа.

Боби
« Последна редакция: Януари 23, 2011, 09:22:53 am от Bobbie »


  
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #624 -: Януари 23, 2011, 10:59:30 am »
Така е...тук пък дават цитруси от 4м(който захранва тогава,но тук е мн рядко)Масово се захранва на 6м,тогава дават и портокали,капят лимон в пюретата,мандаринки и т.н. Много познати са давали и не е имало проблем. Аз му дадох на 8м и по тялото проблем нямаше,но след 2-3 дни дупето му се зачерви яката,до кръв - буквално!Пъпки като комарени около ануса,силно зачрвяване и капчици кръв по кожата...Та няма портокалов сок за нас от тогава...Скоро от недоглеждане бях дала пл.пюре в което имаше портокал - веднага реакция,още със изхождането му... :?
Та така,де,ако няма проблем - защо не...
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #625 -: Януари 23, 2011, 12:01:34 pm »
Децата ми са на 10 месеца, та се чудя дали мога да им давам компот, който е правен за нас и по-специално от касис и арония?
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #626 -: Януари 23, 2011, 13:28:26 pm »
Те не спадат ли към горските плодове - евентуални алергени?
И без захар ли са? Май това са нещата които са определящи.
А за ананаса и аз знам че не е цитрус и проблем с него нямах. Както и с мандаринките, които обожава. Но виж портокалите са друга опера. От тях се подсича и просто ... мама ги хапва :wink:.
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #627 -: Януари 23, 2011, 15:32:48 pm »
Здравейте, момичета!
Още се чудя как да започна захранването на Бобо и имам въпрос - чела съм, че при даването на сок от ябълка, често коликите се връщат. Тъй като обмислям да започна по схемата на д-р Бърди с плод ябълка (вероятно печена или варена на пара), се чудех дали някой има наблюдения за завръщане на коликите при въвеждането й?

И, ако реша по-късно да я въвеждам, продължава ли да съществува риска от завръщане на коликите?
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #628 -: Януари 23, 2011, 16:28:54 pm »
Ние започнахме с ябълка,леко заварена.Не съм имала проблеми.
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #629 -: Януари 23, 2011, 16:45:45 pm »
Те не спадат ли към горските плодове - евентуални алергени?
И без захар ли са? Май това са нещата които са определящи.
Аз затова се триумя. Компотите са със захар, но не е ли време да поемат децата вече някакво количество захар?
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #630 -: Януари 23, 2011, 17:12:58 pm »
Ами не,захарта е добре да се избягва възможно най-дълго.Употребата на захар може още в зародиш да увреди зъбките,а и вреди на стомахчето.Е,не казвам да не кусват,но не бих дала като вид хранене или за между храненията.Да куса е друго...Така мисля :D
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #631 -: Януари 23, 2011, 17:35:13 pm »
И аз се чудих за компотите. Казах на майка да не праща, че са със захар вътре и тя ме пита от кога се давали според мен.
Догодина ще може ли да даваме плодовете от компота? Тя затваря сливи, кайсии ягоди и малини. Последните две знам, че след годинка, пюре от кайсии и праскови съм давала и няма реакция. Но се чудя има ли нещо полезно в плода от компот?
[/url][/url]
*

    Lisko

  • *
  • 5448
  • Липсваш ми Бари:)
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #632 -: Януари 23, 2011, 19:42:20 pm »
Аз използвам плодовете от компотите за да им правя кремовете, когато не им вземам кухня.
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #633 -: Януари 23, 2011, 20:15:53 pm »
Относно развалянето на зъбките  :D - ние все още нямаме какво да разваляме)). Имаме едно зъбче за двамата)). Освен това след като им дам сока от компот, ще им давам по малко чиста водичка - както се прави след хранене с мляко. Утре ще пробвам по лъжичка - две и ще следя за реакции от страна на стомаха.
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*

    fibo

  • *****
  • 2168
  • Благодаря,че ни запази Дядо Боже!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #634 -: Януари 23, 2011, 21:07:54 pm »
Въобще не е нужно да имат зъбки за да се развалят :) Изплакването според мен няма ефект тук.Изплаква се след АМ за да се избегне афта.Захарта е друго...
А захарта е един от най-честите причинители на диария при малки бебета...Аз доколкото разбрах нямат годинка,или? :)

Лисе,те твойте патиланковци са вече големи :D Много работки вече сигурно си хапват...И ний скоро вече ще можем да си позволяваме повечко :D
Борко Бърборко
Желанието да имаш дете,е изборът сръцето ти да тупти извън тялото!
*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #635 -: Януари 23, 2011, 21:58:19 pm »
камбозола, не сме имали проблеми ние при въвеждането на ябълката. Но сок не е пил и като цяло не му давам. Май досега баща му веднъж-два пъти му беше давал и то разреден с вода. Бърди смята, че захранването трябва да започне с пюре (или каша), а не със сок.

*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #636 -: Януари 24, 2011, 00:33:42 am »
Въобще не е нужно да имат зъбки за да се развалят :) Изплакването според мен няма ефект тук.Изплаква се след АМ за да се избегне афта.Захарта е друго...
fibo, какъв точно е механизмът на разваляне на непоникналите зъбки? И кога и в какви количества да започна да давам захар на децата? Сега сме на 10 месеца. Аз си мислех да започна с разреден компот. Някъде съм чела, че бебетата имат нужда и от захар, за да не изпаднат в хипогликемия.
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #637 -: Януари 24, 2011, 00:37:08 am »
.... Някъде съм чела, че бебетата имат нужда и от захар, за да не изпаднат в хипогликемия.

 8O

Това ме втрещи  8O


*
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #638 -: Януари 24, 2011, 00:48:42 am »
Джиджи, не претендирам да е вярно, затова питам  :)
« Последна редакция: Януари 24, 2011, 00:50:36 am от eterna »
Съжденията  лош - добър, прав - грешен, умен - тъп, добро - зло не отразяват истината, не са истинни, защото това са частични гледни точки.Това е погледът на егото - то осъжда според това както на него му се иска да бъде и както му е изгодно в момента. Затова може би си забелязал, приятелю мой, че понякога една и съща ситуация я осъждаш като добра а в друг момент като лоша. Онзи който съди е егото.Твоята същност не познава такова нещо като съденето, защото нейният поглед е цялостен. Iamtheway
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Въпроси и отговори по храненето - 4
« Отговор #639 -: Януари 24, 2011, 00:55:35 am »
За къде бързаш с тази захар? Децата ти са само, а не вече на 10 месеца. Освен изредените вреди, да не забравяме и навика. Свикнат ли с нещо подсладено със захар, ще си го търсят. И когато вече имат зъбки за разваляне.
А някакви пресни плодове не консумират ли?