0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

  Знам,че темата е обсъждана,но не можах да намеря точно информация за това как точно се открива ЛУФ синдром!Какви изследвания се правят?Само фоликулометрия достатъчно ли е?Луф синдром свързан ли е със хормоните?Всеки месец ли не се пука фоликула, за да се каже ,че е този синдром.Какви са признаците и симптомите?
  Моля,ако въпросите ми са задавани и друг път,да ме насочите къде да намеря отговорите!Ще ви бъда много благодарна!  :)
*
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #1 -: Март 14, 2007, 15:22:32 pm »
Мила Перошинка,
при мен в рамките на 3 цикъла ми правиха фоликулометрия и видяха ,че фоликула не се пука,а става на киста и така ми сложиха диагнозата.Доколкото ми обясниха единствения начин да се спука фоликула е необходимото количество Прегнил да се бие.Правих и изследвания на хормоните.
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #2 -: Март 14, 2007, 15:29:07 pm »
  Angy_baby  кои хормони изследва и как бяха?Аз изследвах Пролактин,Естрадиол,ЛХ,ФСХ и бяха в норма!Не ми е правена фоликулометрия,но се съмняват за ЛУФ.Миналият месец имах киста на десен яйчник,която лекувах,а този месец имам доминантен фоликул на ляв.
*
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #3 -: Март 14, 2007, 15:47:11 pm »
Изаследвахме FSH,LH,Prolactin,Progesterone i testosterone.Първите три -между 3-5 ден,а вторите два-в края на цикъла.
Как така се съмняват за ЛУФ без фоликулуметрия?Трябва да се прави такава 3 поредни месеца+хормони и тогава може да се постави тази диагноза,миличка.
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #4 -: Март 14, 2007, 16:01:44 pm »
  Да,знам за фоликулометрията и лекарката само ми спомена за ЛУФ,като евентуална причина.Не ми е поставена диагноза.Дано и да не ми поставят,де!  :? Търси се причина за задържане на фоликулите.Явно причината не е от тези хормони.Дали да си изследвам и прогестерона?През около 2-3 месеца задържам фоликули.Редовен цикъл.В цикъла в който се е образувала кистата и базалната ми графика беше хубава,все едно всичко е ок.Този месц БТ не ми харесва.
*
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #5 -: Март 14, 2007, 16:14:11 pm »
При кой лекар ходиш,миличка?
Мисля ,че трябва да отидеш при д-р Тодорова или д-р Владимиров в София и те вече да ти назначат необходимите изследвания на хормоните.После да правиш 3 поредни месеца фоликулометрия и хормони,и чак тогава-пак съответния лекар да сложи съответната диагноза.
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #6 -: Март 14, 2007, 16:36:20 pm »
Търси се причина за задържане на фоликулите.Явно причината не е от тези хормони.

При мен задържането на фоликули и съмнение за ЛУФ се получи след неколкократен прием на антибиотици. Около половин година след приема на антибиотиците нещата се нормализираха.

Причините обаче при всеки могат да са различни :?. Както ти е казала Анджи, най-добре е да направите фоликулометрия в няколко последователни месеца и след това лекаря ти ще ти каже какви са вариантите и евентуалните причини :D.
Намерихме нашето синче.
*
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #7 -: Март 14, 2007, 16:51:10 pm »
Мила Пети_Пати,
много ме заинтригува публикацията ти.И аз пих доста антибиотици през 3 месечния  период.Възможно ли е наистина това да е причината за ЛУФ синдрома?
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #8 -: Март 14, 2007, 16:55:12 pm »
   По принцип бях ходила при Александров и понеже мъжътт ми отсъства се разбрахме, като се върне да отидем пак и да започваме с изследванията.Сега отидох при моята гинеголожка за цитонамазка и се видя кистата.Аз тези кисти и ги усещам,защото ме болят.Когато се появят ги лекуваме или с Дуфастон, или Оргаметрил.Аз изследвах моите хормони на 4 ден от цикъла.Рeti_pati и на мен ми се налагаше да пия доста антибиотици заради възпаление на яйчник и сякаш от тогава започнах да задържам фоликули от това възпалениерно и това беше преди около 2 години.
Цитат
Около половин година след приема на антибиотиците нещата се нормализираха.
.Пети,това не го разбирам.Когато си спряла да пиеш антибиотици и фоликулите са започнали да се пукат ли?Извини ме ,ако ти прозвучи тъпо.
  Анджи,значи да разбирам,че при теб хормоните не са в норма,така ли?
 А циклите при ЛУФ,редовни ли са?При мен последните 3 месеца ми се скъси с около 3 дни и преди това имам зацапване,което преди не съм имала.
*
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #9 -: Март 14, 2007, 17:02:26 pm »
Миличка,не са ми добри хормоните.Имам високо ФСХ.Вече и аз не знам какво нямам?!
За циклите-не съм обърнала внимание-май си бяха същите.Много ме болеше преди евентуалните дни на Ову и аз даже си мислех-ето стана бебето-а то фоликулите не се пукали.Понякога това се наблюдава като симптом и при ендометриоза-дано само това нямам!
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #10 -: Март 14, 2007, 17:45:01 pm »
 
.Понякога това се наблюдава като симптом и при ендометриоза-дано само това нямам!
  Анджи!Стига!Няма да имаш и това! :nono:
  Мен също ме боли определен яйчник в дните преди овулацията и то доста  :( ,но пък хормоните са добре!  :dontknow:
  Как се лекуваш сега, с Прегнил?И как протича или още си на фаза изследвания?
*
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #11 -: Март 14, 2007, 17:59:09 pm »
Миличка,
пих Диане 35 за фоликуларните кисти.За съжаление иначе не съм предприела нищо,чакам да си дойда в БГ и тогава.
А ти какво правиш?
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #12 -: Март 14, 2007, 20:44:35 pm »
Единствен начин да се потвърди ЛУФ  е фоликулометрия поне 3 последователни месеца!Задължително е изследване на хормони!
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #13 -: Март 14, 2007, 21:06:01 pm »
 Анджи,преди около 2 години спрях Регулона,който пих година и половина,заради кистите.Както става ясна обаче,без никакъв резултат.
Единствен начин да се потвърди ЛУФ  е фоликулометрия поне 3 последователни месеца!Задължително е изследване на хормони!
Ади,имаш ли информация,дали е възможно,ако има ЛУФ да са в норма хормоните или няма такъв вариант?Двете неща взаимно свързани ли са(като симптом),или не е задължително?  :? Това ме интересува,а не намирам къде да го прочета!
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #14 -: Март 14, 2007, 21:27:04 pm »
peroshinka лично при мен се установи през лято ,че не всеки месец ми се пукат фоликулите (понякога претърпяват обратно развитие),но пак хормоните ми са в норма.

Зависи каква е причината за ЛУФ.Причината може да е хормонална ,тогава благоприятно се повлиява с Прегнил.
Другата причина може да е заради хронично възпаление в яйчниците , които реагират защитно на него като задебеляват обвивката си и така правят невъзможно спукването на фоликулите.
До колкото съм чела и си спомням,понякога ЛУФ го свързват и с ендометриоза.
Само лекар специалист може да прецени нещата.При теб какво казват????
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #15 -: Март 14, 2007, 21:40:15 pm »
  Ами точно това е,че при мен нищо не казват!Нямам поставена диагноза ЛУФ.Просто е едно предположение за задържането на фоликулите.Знам за ЛУФ,че единственият начин за забременяване е инвитро,а това като си го представи чавек си е стресиращо.Честно казано съм притеснена,защото не знам нищо друго за ЛУФ.Всъщност д колкото съм забелязяла,май че само десният ми яйчник задържа фоликули.Преди 3 години уж имах възпаление на яйчниците и по-специално, проблеми с десния яйчник.Както писах и по-долу, от тогава сякаш започнах да задържам фоликули.Не знам!Благодаря ти за изчерпателния отговор.Изясни ми някои неща!  :P И Ади още един въпрос!Значи при теб ,ту се пукат фоликулите,ту не се пукат,така ли?Значи може да се получи естествено забременяване?Не ме разбирай погрешно,но просто наистина не съм запозната! Благодаря ти!  :flower:
« Последна редакция: Март 14, 2007, 21:52:01 pm от peroshinka »
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #16 -: Март 14, 2007, 21:57:22 pm »
Перошинке миличка, всичко е възможно.......в месеца в който се пука фоликула (ако всичко друго е наред)може да се получи естествено забременяване. :D

Моя съвет към теб е........д-р Александров е много добър специалист,обърни се към него ,нека да ти направи необходимите изследвания ,за да може да ти постави правилна диагноза!!!!!
До колкото разбирам ,някои месеци ти се пукат фоликулите ,някои не.Задължително правиш фоликулометрия поне 3 последователни месеца!!!Ако наистина не се пукат ,може да пробвате с Прегнил.(Поне при мен винаги действа.) :DУспех мила! :D
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #17 -: Март 14, 2007, 22:06:37 pm »
   Благодаря ти Ади!  :P
Просто това,което успея да прочета за ЛУФ,все излиза,че само инвитрото е вариант и за това исках да се запозная с различни случаи,за да придобия известна представа!
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #18 -: Март 14, 2007, 22:10:22 pm »
Има много случеи успели без ин-витро! :D
*

    peti_pati

  • ****
  • 746
  • Обещах на Марианче-догодина на днешния празник
Re: Как се поставя диагноза ЛУФ синдром?
« Отговор #19 -: Март 15, 2007, 09:21:55 am »
Peroshinka,
Angy_baby,

Извинете ме, че се включвам една сега, не ще отговоря на въпросите ви към мен:

Пих антибиотци заради възпаление на десния яйчник :(. Цикъла на прием беше: един месец пия, на следващия болката продължава, пак преглед при лекар, пак нов антибиотик и така 2-3 пъти. Т.е. бях изпила 2-3 вида антибиотици в продължание на половин година. След тази половин година започнах да ходя на фоликулометрия и се установи, че задържам фоликули (точно в този яйчник), които с идването на м. се спукваха. Лекарят ми назначи изследване на хормони, но се оказаха в норма.
Не съм преминавала през никакво допълнително лечение, но е факт, че около 5-6 месеца след приема на антибиотиците, овулацията ми се възстанови.
Дори и в месеците със задържан фоликул обаче, м. ми беше редовна.

И едно успокоение към Анжди - не е задължително ЛУФ да е признак на ендометриоза. Аз имам лапароскопия, направена след диагнозата ЛУФ и възстановяването на овулацията, която не установи наличие на ендометриоза.

Надявам се обясненията ми да не звучат объркано :D. Ако не съм била ясна - питайте. :D.
Намерихме нашето синче.