0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Неделно училище
« -: Февруари 25, 2007, 17:29:56 pm »
Здравейте, мили деца!

В днешния първи урок на новото ни неделно училище ще се запознаем с правилния начин за съкращаване на титлата "доктор" (когато имаме предвид лекар).

Сигурно сте срещали (или самите вие пишете така) изписването "Док.Иванов", "др.Иванов", "д.Иванов", док Иванов", "Др Иванов" и други подобни варианти.

Те са неправилни.

Правилният начин за съкратено изписване на титлата на лекаря ви е такъв:

д-р Иванов

Забележете - с малки букви и с тиренце.

Темата за следващото неделно училище ще съобщим допълнително през седмицата.

Пожелавам на всички хубава седмица!

 :D
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Неделно училище
« Отговор #1 -: Февруари 25, 2007, 18:06:28 pm »
Това сигурно е майтап, нали?
Лично аз знам как се пише съкращението на думичката "доктор", но ме мързи да натисна бутона с тирето, та мисля и за вбъдеще да си го изписвам по форума "др" /особено ако пишеш по клавиатурата на десетопръстна система е много удобно"/.

*
Re: Неделно училище
« Отговор #2 -: Февруари 25, 2007, 18:17:38 pm »
ами и мене ме мързи да натискам тирето и си го пиша др.
*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: Неделно училище
« Отговор #3 -: Февруари 25, 2007, 18:38:19 pm »
Морков, я дай да "цъфнем" по скайпа, че тук не ми се обяснява ...
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Неделно училище
« Отговор #4 -: Февруари 25, 2007, 19:04:03 pm »
принципно подкрепям темата. има доста неграмотни цели постинги във форума, на които е почти невъзможно да схванеш смисъла. има и доста неграмотно изписани отделни думи. включително и от мен.
съгласна съм обаче че не всички грешки са от неграмотност. някои са от мързел, някои от бързане. самата аз от мързел почти никога не натискам шифта. по тази причина нямам главни букви в постингите си, изреченията ми винаги завършват с точка (знам че има и други знаци), дори запетаята не винаги ползвам там където трябва да е...знам че не е правилно но пък не се сещам някой някога да се е оплакал че не ме е разбрал.
така че като заключение - тази тема е много полезна. за мен също понеже и аз правя грешки от незнание (скоро ми направиха забележка дори и аз съм благодарна. това е начина да си оправим правописа и правоговора поне до ниво да се разбираме). но нека не издребняваме чак за всичко.
джам, права си обаче. обещавам и аз да се постарая повечко. поне до степен да бъда разбирана правилно.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Неделно училище
« Отговор #5 -: Февруари 25, 2007, 19:48:11 pm »
Темата е както за майтап, така и с образователна цел. Да я пусна ме подтикна прочитането на поредния постинг, в който се споменаваше за "док.Х", при това не еднократно и не от един потребител.
Просто, много хора не знаят как се пише това, наистина. А е малко обидно към лекаря. Защото "др." е партийното съкращение за "другар", "док." е съкращение за "докторант" (не за доктор!).

lady_11, ти си адвокат. Знам, че титлата на адвокатите се изписва така - адв.lady_11, нали? Представи си дали ще ти е приятно, ако упорито те титуловат като "а.lady_11"? :P

Така че, майтапът си е майтап, но покрай него можем и да научим нещо. А, и морков - темата е пусната където й е мястото - там, където си почиваме от цъфтенето и връзването...

P.S. лили, и аз като тебе :) само дето съм фен на многоточията
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    evro

  • *****
  • 5167
  • Мъдростта се побира в две думи Търпение и Надежда!
Re: Неделно училище
« Отговор #6 -: Февруари 25, 2007, 19:48:39 pm »
Съкращения като:
Док /доктор/, мн. /много/, др. /друг/, фол. /фоликул/ и др. подобни дори ги толерирам, но правописа на: стимулациЙ, съжЕление, Уво, както и липсата на точки в постовете, наистина говори за ниска писмена култура.
И аз си мисля, че е  редно да се стараем повече!  :wink:

Те осмислят живота ни!

Ако опитът ми е от ползва поне за един човек - това е смисъла на присъствието ми (отново и понякога) evro_angelova@yahoo.com
*
Re: Неделно училище
« Отговор #7 -: Февруари 25, 2007, 19:54:20 pm »
Подкрепям мнението на evro. И аз мился, че съкращения са позволени (стига другите да те разбират), но правописниите НЕ са позволени. А тук е пълно с правописни грешки, които адски много дразнят.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Неделно училище
« Отговор #8 -: Февруари 25, 2007, 19:56:41 pm »
Приемете го като майтап, но нали все пак ние тук се стремим всички (или поне огромната част от нас) да сме образовани, да сме грамотни, включително и да пишем граматически правилно и политически коректно.  :lol:

Нека на шега се постараем повече, дори и само като контрапункт на всеобщата, тотална и депресираща профанизация в мрежата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Неделно училище
« Отговор #9 -: Февруари 25, 2007, 20:02:05 pm »
Когато вляза в google пускам да търся с "д-р Едикойси" и си мисля, че е правилно. Ако някой е писал др. Едикой си - google няма да ми извади този резултат. Същото важи и за търсачката на форума. Колкото повече се стараем да пишем правилно  - толкова по-полезни сме на останалите! Разбира се, това невинаги е възможно, получават се и грешчици понякога.
« Последна редакция: Февруари 25, 2007, 20:06:19 pm от cygnus »
Re: Неделно училище
« Отговор #10 -: Февруари 25, 2007, 21:18:18 pm »
Който иска да пише грамотно, ще се старае и без тема. Който е решил да си бъде тъп, както Мари каза в една тема, и забележки да му правиш, той ще се сърди, ще се тръшка и пак ще пише като второкласник.
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Неделно училище
« Отговор #11 -: Февруари 25, 2007, 21:36:49 pm »
Който иска да пише грамотно, ще се старае

Рони,аз съм точно от тези!
Имам много пропуски в правописа,но се старая!
Да не говорим за "запетайте"там съм ужасия-олелия!
Това изобщо е,,,,,,,многооооооо срамотнооо  :balk_91:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: Неделно училище
« Отговор #12 -: Февруари 25, 2007, 21:43:13 pm »
рони, дори само 1 да разбере темата правилно и да опита да попълни пропуските си значи е имало смисъл от нея

мишанта, моля те оставяй интервал след препинателните знаци - по пригледно е
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Неделно училище
« Отговор #13 -: Февруари 25, 2007, 21:54:31 pm »
Който иска да пише грамотно, ще се старае

Рони,аз съм точно от тези!
Имам много пропуски в правописа,но се старая!
Да не говорим за "запетайте"там съм ужасия-олелия!
Това изобщо е,,,,,,,многооооооо срамотнооо  :balk_91:


Мише, извинявай ама се пише така: запетаИте. :bighug: :bonk:
Ей, да не ми се разсърдиш!  :balk_77:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Неделно училище
« Отговор #14 -: Февруари 25, 2007, 21:57:47 pm »
Така добре ли е, или още ....Лили!?

eganeva щом без бой признавам че греша..... как ще се сърдя!? :balk_63:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: Неделно училище
« Отговор #15 -: Февруари 25, 2007, 22:12:35 pm »
Ами затова тук има едно много хубаво бутонче предварителен преглед. Така можеш да си погледнеш мнението и да си провериш грешките.
А освен д-р и още куп други неща има да се оправят. Думички, завършващи на "и" например в множествено число. И изобщо има такива ужасии, че човек почва да се чуди той ли не е грамотен или света тотално се омота. 8O
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Неделно училище
« Отговор #16 -: Февруари 25, 2007, 22:17:05 pm »


eganeva щом без бой признавам че греша..... как ще се сърдя!? :balk_63: [/b]

Сладуранка си ми ти !!!
 :balk_21: :balk_602:
*

    mishanta

  • *
  • 7232
  • Не пропускайте профилактика при мамолог! Важно е!
Re: Неделно училище
« Отговор #17 -: Февруари 25, 2007, 22:29:52 pm »
Жени  :flower:,може ли при теб на курс?:balk_173:
Благодарение на Вас съм Майка :flower: :flower:
Димитър 07.11.07 и Калина 21.10.09
:heartbeat: :heartbeat:

* Чувствителните хора живеят върху върха на пръстите си, за да не притесняват никого.
Прекосяват живота без да вдигат шум, защото целият шум е вътре в самите тях *


:eat: Рецептурник на майсторките в Зачатие :)
*

    eganeva

  • *****
  • 4584
  • И утре е ден, но друг....
Re: Неделно училище
« Отговор #18 -: Февруари 25, 2007, 22:46:40 pm »
Жени  :flower:,може ли при теб на курс?:balk_173:

Я не се подигравай на кака си........
Курсът го остави, но ако дойдеш във Варна - ще пием по една
биричка  :beerdr: :balk_602:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Неделно училище
« Отговор #19 -: Февруари 25, 2007, 23:48:28 pm »
айде, готово - следващата неделя, лекцията ще се води от eganeva.
 :D

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!