0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Tarja

  • *
  • 520
  • \m/ metal inside \m/
Лоши Хемокоагулационни показатели
« -: Февруари 12, 2007, 21:14:20 pm »
Ако темата не е за тук се извинявам, но се чудя къде да я сложа.

Досега не бях си правила такива изследвания и честно казано малко се притесних от резултатите:
Фибриноген - 2,8 (1,5 - 3,75);
Време на съсирване - 400 sec (180 - 300);
Време на кървене - 310 sec (до 300) - ама ми тече кръв бая време след като лаборантката реши че ми е спряла  :(;

Протромбиново време:
Time - 17,5 (11,5 - 15)
Активност - 58,1 (70 - 120%) Терапевт.област 30 - 15%;
Отношение (R) - 1,34 (0,9 - 1,15) Терапевт.област 2 - 3 (4);
INR - 1.37 (Терапвт.обл. 2 - 4)

Дори не зная какво показват тези стойности  :oops:
Най лесно е да си помисля, че имам хемофилия заради времето на кървене и на съсирване, но не съм човек който си самопоставя диагнози.
Ще ви бъда благодарна, ако някой е наясно и ме просветли малко.

П.П. Скоро не съм пила аспирин и всички други изследвания изисквани за ин витро по касата са ми в норма

Лека вечер на всички!
         Equally Destructive
Re: Лоши Хемокоагулационни показатели
« Отговор #1 -: Февруари 12, 2007, 22:14:18 pm »
Здравей скъпа! Не се притеснявай, не си поставяй така лесно диагноза, не е хемофилия, времето на кървене и съсирване, (самия метод на изследване не е толкова надежден-предполагам са ти капнали капка на стъкло) са почти в норма, може би защото ти е течало повечко кръв, затова са дадени малко извън границите. По надеждни са фибриногена и протр. време. Явно покрай грипа си пила повечко болкоуспокояващи и затова. Знаеш ли моите тромбоцити са 120 при норма 150-400, (те също са фактор на кръвосъсирването) и когато употребявам такива лекарства, особено аспирин падат. Позволих си да напиша повечко, понеже работя в тая област и методите са ми долу-горе ясни.
*

    Tarja

  • *
  • 520
  • \m/ metal inside \m/
Re: Лоши Хемокоагулационни показатели
« Отговор #2 -: Февруари 12, 2007, 22:38:17 pm »
О, това за хемофилията не беше сериозно наистина  :)
         Equally Destructive
*
Re: Лоши Хемокоагулационни показатели
« Отговор #3 -: Февруари 13, 2007, 09:20:59 am »
Евертон, след като работиш в тази област може би ще знаеш - какво означава серумът да е с лека хемолиза? Записах си консултация с хематолог, но чак за след 19.01.
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



Re: Лоши Хемокоагулационни показатели
« Отговор #4 -: Февруари 13, 2007, 15:32:18 pm »
Grace, серумът може да е с лека хемолиза от хиляди странични причини- а именно                                            1. от неправилно вземане на кръвта(по-силно пристягане с S марха).2. Ако се е наложило да се транспорира кръвта, веднага като е взета, може да хемолизира от самото клатене и от студено време.3. Ако са ти вземали със спринцовка, а не с веноджет(затворена система),при неразчленяване на спринцовката преди да сложат кръвта в шише или епруветка (т.е. ако директно през иглата я сложат в епрувтката) тогава 100% настъпва хемолиза, т.е. спукване на самите еритроцити. Какви изследвания ти правиха от кръвта, да не си с нисък хемоглобин, за да ходиш при хематолог, или заради самата хемолиза? По принцип, ако се касае за заболяване мисля че при хемолитичните анемии има хемолиза, но HB трябва да е нисък. Успех!
*
Re: Лоши Хемокоагулационни показатели
« Отговор #5 -: Февруари 13, 2007, 17:09:57 pm »
Евертон, мерси за инфото  :D
Хемолизата ми беше записана като забележка към кръвните изследвания, които се изискват от ЗК за програмата ин витро. Всички показатели на ПКК са о.к., включително и хемоглобина, просто самата забележка ме смути, та се зачудих какво означава.
Сега като ми обясни, се сещам, че с голям зор ми взеха кръв, голямо стискане и натискане падна, сигурно е от това. Благодаря ти още веднъж  :D
When the things seem most hopeless - this is a prelude to when real opportunities begin



Re: Лоши Хемокоагулационни показатели
« Отговор #6 -: Февруари 13, 2007, 18:41:46 pm »
Да, скъпа Grase, именно от стискането и от това, че трудно са ти взели кръвта е хемолизата,  така, че споко, всичко е ок, можеш и да не ходиш на хематолог, но да знаеш има и някои по-специални изследвания от биохимията, на които хемолизата опорочава резултата.Успех и дано скоро ти се обадят от касата.