0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Спермограми ???-различни
« -: Май 19, 2005, 10:42:54 am »
Пиша резултатите по памет, тъй като спермограмата не е у мен в момента
Количество -2 мл.
Брой – 1 млн./мл.
Общ брой – 2 млн.
Подвижни – 30%
С нормални форми – 20%
Няма посочени референтни стойности
С мнение за ИКСИ

Само 5 дни преди това в друг център резултатите са:
Количество – 3.2 мл.  
Брой –21 млн./мл.              (над 20 млн./мл.)
Общ брой – 67 млн.            (над 80 млн.)
Подвижни – 45%                  (над 50%)
С нормални форми – 75 %   (над 60%)
Цифрите в скобите са референтните стойности.
Диагноза – Олигоастенозооспермия
Преди това имаме правени около 3-4 спермограми с подобни на тази резултати в този център. И правихме 3 инсеминации.
А сега друг специалист ни казва че сме за ИКСИ

Как е възможно да има такива разлики в резултатите? И двете са правени при добри специалисти.
А леченията които предлагат тези двамата специалисти са абсолютно противоположни.
Мъжа ми е правил и хормони и всичко си е в нормите.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Спермограми ???-различни
« Отговор #1 -: Май 19, 2005, 12:32:55 pm »
Какво да ти кажа - баналното отиди при трети специалист. И също - не вярвай на нищо, на което пише 75% нормални форми.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Спермограми ???-различни
« Отговор #2 -: Май 19, 2005, 13:57:02 pm »
Здравейте, момичета!

 Въпросът ми е по- конкретно към Мели. Ако вземем 100 сперматозоида колко би трябвало да са с нормална морфология? Много лаишки се изразих, но се надявам да ме разбираш.
Интересува ме, защото на нашите спермограми винаги има нормални форми около 70 и няколко%. Бланката е следната:
Морфология на сперматозоидите
Нормални форми   70%   реф.ст.(60-80%)
Физиологични вариации 8%      (5-10%)
Патологични  форми       22%    ( 5-20%)
Правена е в обикновена лаборатория и не от специалист.
*
Спермограми ???-различни
« Отговор #3 -: Май 19, 2005, 14:07:06 pm »
Meli, благодаря:)
Определено мислим да отидем на трети специалист, та да видим той какви стойности ще изкара.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Спермограми ???-различни
« Отговор #4 -: Май 19, 2005, 14:13:04 pm »
Цитат на: Galia
Ако вземем 100 сперматозоида колко би трябвало да са с нормална морфология? Много лаически се изразих, но се надявам да ме разбираш.


Разбирам те.  :)

Оценката на сперматозоидите става по 2 начина - на нативен препарат (несериозно нещо) и на фиксиран и оцветен препарат. Оценяват се 200 сперматозоида, като при оценката се ползват два вида критерии.

1. По Крюгер - този критерий е по - стриктен, не се дипуска отклонение от идеалната норма, всички гранични форми се оценяват като дефектни и затова при него нормата е над 14%.
2. По СЗО - там се допуска да се оценят като нормални сперматозоиди с леки дефекти и затова нормата е над 30%.

С други думи от 100 трябва да има поне 14 нормални по Крюгер или поне 30 по СЗО.  :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Спермограми ???-различни
« Отговор #5 -: Май 19, 2005, 14:30:26 pm »
Е то явно тези референтни стойности 60-80% са по не толкова стриктния критерии на лекарката, която е правила спермограмата.
Миналия път на спермограмата беше написала:
Брой сперматозоиди-14.000 ml/l! Няма грешка-така пише. Мъжът ми се върнал да я пита колко точно са, а тя му се сопнала:"Ми колкото съм написала-толкова са!" И така и не знаем колко са точно.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Спермограми ???-различни
« Отговор #6 -: Май 19, 2005, 14:36:12 pm »
Цитат на: Galia
Брой сперматозоиди-14.000 ml/l!


Това със сигурност трябва да се уточни.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Спермограми ???-различни
« Отговор #7 -: Май 19, 2005, 14:42:29 pm »
Цитат на: gybka
Meli, благодаря:)
Определено мислим да отидем на трети специалист, та да видим той какви стойности ще изкара.


Иначе двамата специалисти препоръчват различни методи на асистирана репродукция на базата на различните показатели от двете спермограми.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Спермограми ???-различни
« Отговор #8 -: Май 19, 2005, 14:42:39 pm »
Ще се уточни утре при доктор Димитрова. Работи в "Света Марина" в Плевен. Чувала ли си за нея и имаш ли някакво мнение? Знам, че не е коректно, но държа на мнението ти. А финалното уточнение ще е следващия месец в София, за да решим вече какво ще предприемаме.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Спермограми ???-различни
« Отговор #9 -: Май 19, 2005, 14:44:34 pm »
Цитат на: Galia
Ще се уточни утре при доктор Димитрова. Работи в "Света Марина" в Плевен. Чувала ли си за нея и имаш ли някакво мнение?


Не, Галя, не съм чувала.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Спермограми ???-различни
« Отговор #10 -: Май 19, 2005, 17:17:43 pm »
Третата спермограма ще я правим в София в Центъра по репродуктивна медицина и оплождане ин витро "София".
А предните са правени във Варна.
Като се върнем от София ще пиша техните резултатите
*
Спермограми ???-различни
« Отговор #11 -: Юни 15, 2005, 10:53:35 am »
Здравей gybka,
sorry че се намесвам, но направихте ли спермограмата в София?Интересно ми е, защото мъжа ми прави две спермограми във Варна(аз съм от там) и на двете места му казаха различни работи, както и стойностите бяха различни.
Ще съм благодарна да споделиш резултатите!
*

    Anonymous

Спермограми ???-различни
« Отговор #12 -: Юни 15, 2005, 11:37:37 am »
Здравей, aivy
Правихме и в София при д-р Тачева. Там резултатите бяха нещо средно между тукащните две
*
Спермограми ???-различни
« Отговор #13 -: Юни 15, 2005, 11:49:35 am »
gybka,
в крайна сметка към какво ще се ориентирате?Във Варна имам чувство, че всеки те насочва към това с което той се занимава :( пък и не ви ли препоръчаха някакво лечение за подобряване на спермограмата?
*
Спермограми ???-различни
« Отговор #14 -: Юни 15, 2005, 13:49:41 pm »
Ще ти пиша на лични:))