0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
въпрос не на място
« -: Януари 26, 2007, 23:58:08 pm »
девойки знам че въпроса ми хич не е по темата ама въпреки това мноо се надявам някой да може да помогне. пуснах го в мамата ама там от сряда до сега само 20-тина човека са се прескочили да го видят :?. много се надявам да няма обидени - не това е целта ми. ще си копирам директно въпроса от мамата че ме мързи да го пиша пак. та ето го и него:
става въпрос за пътуване на 2 деца без родителите
децата са на 2 и 4 год. майка българка, баща германец. родени са в германия. имат и немско и българско гражданство. имат си лични немски задгранични паспорти. живеят постоянно в германия. предстои им прибиране към бг на гости за 2-3 седмици. ще пътуват със самолет германия - бг - германия обаче ще ги придружава бабата от българската страна. родителите няма да пътуват нито с тях нито по-късно към бг.
въпроса ми е какви документи освен паспортите са им нужни (напр. пълномощно от родителите) за пътуването и престоя в бг за да нямат проблеми по границите (напр. зла жена отвлича невръстни дечица)
ако знаете и към коя служба да си задам въпроса също ще ми е от помощ. благодаря
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
Re: въпрос не на място
« Отговор #1 -: Януари 27, 2007, 01:13:38 am »
Лили, ето ти малко координати на представителствата ни в Германия:
http://www.mfa.government.bg/index.php?tid=49#art352
Ако от там не ти отговорят, можеш да се обадиш и във външно министерство:
Приемна на МВнР:
1040 София,  ул. “Александър Жендов” 2
телефон за справки и записвания:
(02) 948 20 18; 971 10 54

lb2f
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: въпрос не на място
« Отговор #2 -: Януари 27, 2007, 01:15:38 am »
не е лошо за начало. мерси :D
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: въпрос не на място
« Отговор #3 -: Януари 27, 2007, 18:45:27 pm »
Ще ти кажа как е от Канада-Торонто. Предполагам, че и за Германия е същото. Родителите отиват в Българското посолство и правят пълномощно на придружителя преведено и на двата езика.
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: въпрос не на място
« Отговор #4 -: Януари 27, 2007, 19:33:50 pm »
а някви други бумаги освен пълномощно на придружителя дали ще трябват.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: въпрос не на място
« Отговор #5 -: Януари 27, 2007, 21:51:46 pm »
Лили ето ти няколко линка от темата "полезна и важна информация" в бг-мама:
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=19476&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=29352.0
Ако децата влизат с чужд паспорт, т.е. като чужди граждани е необходимо да се регистрират в полицията. Провери го това, защото срока беше много малък и ако не се регистрират на излизане може да ги глобят.
Не знам до колко са валидни всички тези неща след като сме вече в ЕС и дали няма изменения от тази година.
*
Re: въпрос не на място
« Отговор #6 -: Януари 27, 2007, 22:26:21 pm »
а някви други бумаги освен пълномощно на придружителя дали ще трябват.
Само това се изисква и разбира се задграничния паспорт.
Лили ето ти няколко линка от темата "полезна и важна информация" в бг-мама:
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=19476&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://forum.bg-mamma.com/index.php?topic=29352.0
Ако децата влизат с чужд паспорт, т.е. като чужди граждани е необходимо да се регистрират в полицията. Провери го това, защото срока беше много малък и ако не се регистрират на излизане може да ги глобят.
Не знам до колко са валидни всички тези неща след като сме вече в ЕС и дали няма изменения от тази година.

По принцип България беше визова за много държави, но това не е проблем защото биеха визи на летището, но в момента сме член на ЕС и всичко това отпада за страните членки-каквато е Германия.
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: въпрос не на място
« Отговор #7 -: Януари 27, 2007, 22:30:57 pm »
Лилко, на нас ни искаха специална декларация, че мъжа ми е съгласен детето да напусне страната. По принцип немците не питат и не правят такива проблеми. Проблем може да бъде пътуването от българска страна. На излизане нашите граничари питат за такива документи и правят проблеми. Нека сестра ти се обади тук в Бон в Посолството и да попита пак.
00 49/ 0228 36 30 65/61/60 - Това са телефоните, на които тя може да провери как става излизането. Много са внимателни и учтиви, не вярвам да има проблеми с информацията или с обясненията. Ако имаш проблеми - пусни ми на лс бележка ;)
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*
Re: въпрос не на място
« Отговор #8 -: Януари 28, 2007, 11:18:36 am »
Аз мисля:

1. паспорт
2. пълномощно от родителите за двете граници, т.е. за извеждане от Германия и после за извеждане от България.

Звънете в посолството и питайте.

Регистрация верно имаше. Мъжът ми сме го регистрирали няколко пъти, но може би вече е отпаднала. Просто попитайте в РУ до вас има ли или няма.

Лили, драсни после тука с резултата от проучването си, да знаем занапред има ли регистрации и как се извеждат дечурлигата на екскурзия.
Alexandra
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: въпрос не на място
« Отговор #9 -: Януари 28, 2007, 14:31:00 pm »
ми ето знаех си аз че мога да разчитам на мойте си хора. в мамата никой не ми обърна внимание.
регистрация едва ли ще е необходима щото дечурлигата са с двойно гражданство.
какво направих аз междувременно - звънях на летището да искам инфо. препратиха ме на гранична полиция дето една госпожа няколко пъти ме увери че абсолютно нищо освен паспорти на децата не трябват. нито пълномощно нито нищо. след като аз около пет пъти повторих че ще пътуват без родителите и толкова пъти я попитах дали е разбрала въпроса ми. сигурно е решила че акъла ми е като песъчинка :lol:. ама то на финала се оказа точно така - от мноо акъл забравих да я питам как се казва и да я заплаша че ще я държа отговорна ако ни направят проблем все пак.
иначе на едно от последните пътувания сестра ми си беше тука с децата без мъжо. тръгват си вече към де и една идиотка на летището заявява че няма да ги пусне да се качат на самолета щото нямали пълномощно от бащата 8O. сестра ми вика - ма ние при него отиваме. кви пълномощни, кви 5 лв :lol:. абе идиотия
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: въпрос не на място
« Отговор #10 -: Януари 28, 2007, 15:19:57 pm »
Ми Лиле, като патила от БГ граничари, за това ти казвам - трябва да има декларация, че са съгласни да пътуват и че лицето.... /т.е. бабата/ ги придружава, а не ги отвлича. Моя син щото беше с пасаван ме обвиниха, че влизайки в страната се опитвам да го продам, а аз се прибрах да му вадя документи. И ни държаха 1 час на летището заради техни си безумства. Та поради тази причина ти дадох телефона на Посолството в Бон, там една много мила дама, която отговаря за документите ще даде информация точно по този казус. Няма нужда да звъниш на летището, защото и там не са много наясно какво им трябва :x Регистрация в МВР може и да не се сетят да им търсят, заради двойното гражданство, но все пак нека сестра ти да ги пита в Бон.
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: въпрос не на място
« Отговор #11 -: Януари 28, 2007, 15:42:29 pm »
бе и тя ще пита - то ясно. ма я виж кви полезни неща излизат от зачатие. тя милата си няма достъп до него.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    Ganka

  • *****
  • 5926
  • мама и леля на ангелчета
Re: въпрос не на място
« Отговор #12 -: Януари 29, 2007, 00:48:06 am »
Хихи, нали знаеш - не питай старило, питай патило ;)
Обещах на Лили:)
 
"... Защото, ако има някаква утеха в трагедията да изгубиш любим човек, тя е в необходимата вяра, че може би така е по-добре.
""Вещицата от Портобело", Паулу Коелю
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: въпрос не на място
« Отговор #13 -: Март 01, 2007, 22:24:18 pm »
е девойки, чедата кацнаха вчера :D.
нито на немската, нито на българската граница са искали нещо различно от паспортите на бабата и децата. съвсем спокойно са минали. това е на идване насам. като си тръгнат ще пиша пак как е било на обратно.
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*
Re: въпрос не на място
« Отговор #14 -: Март 19, 2007, 12:14:51 pm »
Лили, какво стана, децата прибраха ли се или оЩе са в БГ?
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: въпрос не на място
« Отговор #15 -: Март 19, 2007, 22:59:40 pm »
сега в сряда (на 21-ви) си тръгват :( и ще пиша как е минало
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!
*

    лили

  • *****
  • 2151
  • мързи ме да натискам шифт-а
Re: въпрос не на място
« Отговор #16 -: Март 21, 2007, 21:34:06 pm »
на отиване към германия отново не ни поискаха нищо повече от паспортите на децата (и бабата де).
ОСТАВЕТЕ СТЕФКА НА МИРА!