0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Моите хормони
« -: Януари 24, 2007, 16:25:05 pm »
   На 3-ти ден от цикъла:

   Estradiol - 65,53  (18-147)
   LH - 1,89  (1,5-8)         
   FSH - 6,86 (3,9-12)
   Prolactin - 18,65 (5.0-35)
   Testosteron - 0,31 (0.1-0.9)
   
   Съжалявам, че не успях да пусна този месец и Инхибин В, но ще го направя другия месец.
   Почти сигурна съм, че съм с изчерпан яйчников резерв. Трудно реагирам на стимулация, цикъла ми се скъси драстично. От 27-28 дена - сега ми е на 24-25.
   FSH - то направо ме учуди. Очаквах да е най-малко на горна граница.
   LH  не е ли много малко? Съотношението май не е добро? :(
   Денис, Лали и др.- кажете си мнението, моля ви... :D

   
« Последна редакция: Януари 24, 2007, 16:44:54 pm от solei »
Re: Моите хормони
« Отговор #1 -: Януари 25, 2007, 12:00:38 pm »
Аз не че съм голям спец, но защо мислиш, че имаш изчерпан яйчников резерв?
При мен също има скъсяване на цикъла, но хормоните са ми добре и най-вероятно ще се окаже че овулацията е по-ранна напоследък - на 12-ти ден ще бъде този месец-сега съм в процес на проследяване. При теб откога се наблюдава това скъсяване на цикъла?
Имаш ли спонтанна ову?
Иначе, както сама си видяла LH е доста ниско.
А прогестерон изследвала ли си?
Може би трудно си реагирала точно на определен медикамент?
Не знам какъв е случаят при теб, но мисля че има варианти да смените стимулиращите?
Re: Моите хормони
« Отговор #2 -: Януари 25, 2007, 14:24:09 pm »
И аз не съм спец, но не се стърпях да се разпиша тук :D
Наистина изглежда кофти това съотношение м/у ЛХ и ФСХ, но нали знаеш, че е възможно и да е лабораторна грешка? Дано е така  :lol:!
За твое успокоение мога да кажа, че моето ФСХ преди 6-7 месеца удари стойност над 13 при реф. граница 12 и много се бях притеснила, че ми се е изчерпал яйчниковият резерв. За щастие се оказа инцидентно и през следващите 3 месеца се движеше м/у 6 и 7, въпреки че спрямо ЛХ съотношението беше 1,3:1. Проблемът се оказа другаде.
Затова си пусни и инхибина през следващия МЦ и не бързай да си самонавиваш кофти диагнози! Успех  :D!
*
Re: Моите хормони
« Отговор #3 -: Януари 25, 2007, 15:34:34 pm »
  Ами аз се консултирах с д-р Владимиров днес. Не коментира стойността на LH-то изобщо. По отношение на FSH коментарът му беше, че по принцип е късен маркер за изчерпан яйчников резерв, или казано по друг начин, когато този хормон има трайни стойности над нормата, вече яйчниците са изчерпани. На доплера се видя, че имам малки фоликулчета, както и 1 голям, въпреки че съм едва 6-ти ден - явно ще е рано овулацията.
  Според него яйчника си отговаря на възрастта ми - аз съм на 36г.
  Решението е - смяна на протокола с други лекарства и в по-големи дози.  :(
  Поохладени бяха мераците ми за ИКСИ на ЕЦ. Док. смята, че не е целесъобразно предвид възрастта ми.
  Все пак ще си пусна един Инхибин В в началото на др. месец да видя какво ще покаже.
  Само забравих да го разпитам за LH-то - как да тълкувам тази ниска стойност?
Re: Моите хормони
« Отговор #4 -: Януари 25, 2007, 16:07:07 pm »
Мила, стискам ти палци инхибина да е добре и със смяната на протокола да реагираш по-добре. :crossfingers:  А пък Владимиров май е най-добрият когато става въпрос за яйчниковия резерв!
Много късмет ти желая и успешен финал  :bfp:
*
Re: Моите хормони
« Отговор #5 -: Януари 25, 2007, 16:21:06 pm »
  Мерси за пожеланията! Пожелавам успех и на теб. :D
 
*
Re: Моите хормони
« Отговор #6 -: Януари 25, 2007, 16:23:39 pm »
  Само забравих да го разпитам за LH-то - как да тълкувам тази ниска стойност?

А защо мислиш, че е ниска, нали си е в референтните граници?
А и щом лекарят ти нищо не е казал, предполагам щеще да му направи впечатление, ако нещо не е както трябва.
Теб какво конкретно те притеснява?
*
Re: Моите хормони
« Отговор #7 -: Януари 25, 2007, 16:29:45 pm »
  Решението е - смяна на протокола с други лекарства и в по-големи дози.  :(
  Поохладени бяха мераците ми за ИКСИ на ЕЦ. Док. смята, че не е целесъобразно предвид възрастта ми.
Solei, в добри ръце си! Вярвай в доктора и ще успееш! Мисля, че си в правилната посока. :)
Re: Моите хормони
« Отговор #8 -: Януари 25, 2007, 16:34:54 pm »
Ами Юлче, притеснява я това че съотнош. ЛХ/ФСХ е 0.275, а както Денис ни е учила то трябва да е 0.7-1.0.
Само аз и досега не успях да  разбера, ако цикълът е по-къс не трябва ли да по-рано да се пуснат хормоните. Денис все пита колко е дълъг цикълът, но все не й отговарят.
От друга страна пък естрадиолът мисля, че е добре.
*
Re: Моите хормони
« Отговор #9 -: Януари 25, 2007, 17:08:19 pm »
  Точно това ме притеснява - съотношението. Другия път ще ги пусна на 2-ри ден. Явно има значение дължината на цикъла наистина. Аз на 6-ти ден имам фоликул 15мм.
*
Re: Моите хормони
« Отговор #10 -: Януари 25, 2007, 18:06:01 pm »
Ами Юлче, притеснява я това че съотнош. ЛХ/ФСХ е 0.275, а както Денис ни е учила то трябва да е 0.7-1.0.

Ами и аз за това питам, защото и моето е под 0.7, но не мисля, че е проблем, иначе щеше да споменат нещо лекарите предполагам. После се разрових и из Интернет. Там не намерих да пише нищо за ниски стойности.
« Последна редакция: Януари 25, 2007, 18:12:03 pm от jul4e »
Re: Моите хормони
« Отговор #11 -: Януари 30, 2007, 14:45:28 pm »
Аз също съм с ниско LH  :?. До момента само веднъж съм правила изследване на хормони LH 0.87 /под долна референтна граница/ а FSH 6,83. Докторът ми каза, че ниското LH показва некачественост на фоликула. И че вероятно ще се наложи по-сериозна стимулация.
За сега не съм правила повторно изследване.
При мен проблем са честите кръвотечения и много краткия менструален цикъл /буквално 14 дни/.
solei , ти имаш ли някакви подобни оплаквания, освен скъсяване малко на цикъла?
« Последна редакция: Януари 30, 2007, 14:49:33 pm от *vera »
Re: Моите хормони
« Отговор #12 -: Януари 30, 2007, 16:45:14 pm »
здрасти Вера, въпреки че питаш Солей и аз да се включа. И аз имам скъсяване на цикъла, вече е 25-26 дни(беше часовник-27дни), но през лятото имах 1 извънциклично кръвотечение на 12-ти ден и 2-3 цикъла по 22-24 дни. Сега всичко ми е наред с хормоните и поне го възстанових пак на 25-26, което док не намира за ненормално, но май лф ми се е скъсила с 2 дни. Засичахме ову на 14 ден, а ми идва на 26.
И освен това като обилност М ми намаля- от почти 4 обилни дни, сега имам 2, на 3-ти слабо и на 4-ти почти няма и зацапване. При вас има ли подобно нещо? Иначе лигавицата е добра- 12мм. на 16-ти ден.
*
Re: Моите хормони
« Отговор #13 -: Януари 30, 2007, 17:30:33 pm »
  Вера, кой е доктора ти, ако не е тайна. Защото моите резултати ги гледа Владимиров, на който вярвам на 100% и той нищо не спомена за ниското ЛХ.
  Симтоми нямам други, освен това че 2 пъти не реагирам на сериозна стимулация, а цикълът ми се скъси и е през 23-24 дни, а винаги откакто го имам ми е бил през 28 дни.
  Илиана, и при мен лигавицата винаги си е добра.
  Успех ти желая!
Re: Моите хормони
« Отговор #14 -: Януари 30, 2007, 17:32:50 pm »
Да и при мен го има това с "тежестта" на цикъла, тече буквално един ден, другите са по-леки. Понякога 3, в повечето случаи четири дни.
Малко повече за мен:
Още като момиче /сега съм на 29  :lol:/ много ми варираше цикъла. Беше на около 25-27 дни, никога точно определено. Влияеше се от сезоните и т.н. Лятото по принцип ми се удължаваше и над 30. Но от 1998 г насам почна да се поскъсява на 24 и по-малко дни.
От преди три години ми е първия "ненормален" цикъл от14 дни. Говоря за цикъл, не за кървене. Ходих си веднага на лекар, всичко е ок, само дето не е на време. Мина, и после почнаха да се редуват два, три нормални - един такъв къс от под 20 дни; Пак лекари - нищо конкретно, от стрес било. Естествено нещата ще се оправят като пия няколко месеца /поне 6/ противозачатъчни. Пих осем месеца и нищо - на втория цикъл, след спирането М ми дойде на 17-тия ден.
И за полип са ме гледали, но казаха че нямам.
Почнах да взимам дуфастон, а по-късно и оргаметрил.
През октомври реших, че спирам всички хапчета, докато не се изясни причината и на своя глава си пуснах репродуктивни хормони.
От пети декември до сега ми е идвало точно три пъти.
Re: Моите хормони
« Отговор #15 -: Януари 30, 2007, 17:35:44 pm »
solei , съвсем от скоро ходя при д-р Стаменов. Направили сме само две консултации досега и нищо конкретно като изследвания.
Предвид мъжкия фактор при нас се готвим за икси, но кога и как не сме уточнили.
Бях намерила статии по въпроса, но са на английски. Ще потърся и ще дам линкове.
LH
High FSH:LH ratio and low LH levels
Една приятелка ми преведе втората статия:
Source / Source
2001, vol. 18, no9, pp. 499-505 (24 ref.)



Titre du document / Document title
Високо съотношение на FSH:LH и ниски нива на LH в 3ия ден на базалния цикъл: Влияние на фоликулярното развитие и резултата от ин-витро опложданеAuteur(s) / Author(s)
BARROSO Gerardo (1) ; OEHNINGER Sergio (1) ; MONZO Ana (1) ; KOLM Paul (2) ; GIBBONS William E. (1) ; MUASHER Suheil J. (1) ;
Affiliation(s) du ou des auteurs / Author(s) Affiliation(s)
(1) Department of Obstetrics and Gynecology. Eastern Virginia Medical School, Norfolk, Virginia, ETATS-UNIS
(2) Bio-statistics, Eastern Virginia Medical School, Norfolk, Virginia, ETATS-UNIS
Résumé / Abstract
Цел: Да се изследва влиянието на ниските серумни нива на LH на 3ия ден от базалния (естествен) цикъл, или високото съотношение на FSH:LH върху резултите от ин-витро оплождане.
Методи: Хомогенна група от пациенти на базата на FSH, LH и естрадиол при естествен (базален) цикъл, беше анализирана. Силно реагиращите (с високо съотношение на LH:FSH) и слабо реагиращите (с високо ниво на FSH или естроген и жени по-възрастни от 42г) бяха изключени от анализа. Само цикли, стимулирани с комбинация от GnRHa (подтискане на лутеинизацията) и чист FSH бяха изучавани.
Резултати: пациенти с ниско базово ниво на LH (<3 mlU/mL) не се различаваха съществено от нормалното по отношение на реагиране на контрилирана овариална хиперстимулация, но имаше ясна тенденция честотата на имплантациите и клиничните бременности да е по-ниска. От друга страна, пациенти с висок коефициент FSH: LH (>3) имаха значително по-малък брой постигнати зрели овоцити, и и по-ниски честоти на имплантация и клинична бременност от пациентите с гонадтропинен коефициент по-малък или равен на 3. Тези отрицателни ефекти бяха очевидни при наличието на нормални базови нива на FSH и след адекватно преценяне броя на трансферираните ембриони спрямо възрастта на жената. Заключения: Тези изследвания подчертават отрицателния ефект на високото съотношение на FSH:LH при естествен цикъл (и вероятно ниски нива на LH) върху фоликулярното развитие и качеството на овоцитите в пациентите, подложени на хипофизно подтискане, последвано от назначаване на чисто FSH. Следователно, високото съотношение на FSH:LH  може да се използва като ранен биоиндикатор на слаб отговор от страна на яйчниците.
Revue / Journal Title
Journal of assisted reproduction and genetics  (J. assist. reprod. genet.)  ISSN 1058-0468   CODEN JARGE4 
Source / Source
2001, vol. 18, no9, pp. 499-505 (24 ref.)
« Последна редакция: Февруари 21, 2007, 21:22:33 pm от *vera »
*
Re: Моите хормони
« Отговор #16 -: Януари 30, 2007, 18:48:56 pm »
  Благодаря ти Вера.