0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Рак на шийката на матката-лечение?
« -: Януари 08, 2007, 13:23:26 pm »
Здравейте,

От доста време се интересувам от начина на леченеи на рака на шийката на матката. Доста теми прочетох, но така и не разбрах има ли шанс след лечение (незнам точно какво) да се запази детеродната функция на жената. В случай, че ракът се хване в начален стадии какви са шансовете за лечение и каво е лечението? А след това - възможна ли е повторна поява на рак? Много ме притеснава този въпрос и ще съм много благодарна, ако можете да ми дадете отговор на тези въпроси (в което не се съмнявам, че можете).
*
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #1 -: Януари 08, 2007, 16:38:00 pm »
Сиана, като говориш за рак на шийката това имаш предвид V група по ПАП предполагам? Защото ако е така логичен би бил въпросът как се е стигнало до това положение?! Задължително е цитонамазка да се прави на половин година именно с цел профилактика на рака...ако това е спазено не виждам как би се стигнало до V група! След като си изчела много теми по този въпрос едва ли ще получиш конкретен отговор тук, но според мен всичко зависи от това, каква зона е засегната и кога е открит ракът.Повторната поява на рак е възможна, ако при изрязването на засегнатите области е било пропуснато нещо, но мисля, че на този въпрос може да ти отговори специалист. Няма гаранция, че няма да се наложи отстраняване на матката и тръбите.Аз лично преживях IIIБ група, беше ми направена електрокоагулация и сега съм I група (чукам на дърво да няма промяна). Въпреки, че ходя редовно на гинеколог стигнах до тази висока група за много кратко време. Доколкото знам, ако операцията е извършена качествено шансовете да се появят ракови клетки са минимални.
*
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #2 -: Януари 08, 2007, 16:57:59 pm »
ani4ka мерси много за отговора. Радвам се, че при теб всичко е минало успешно и вярвам, че в бъдеще всичко ще е наред. Интересувам се, защото аз ходя на всеки 6 месеца на профилактичен преглед. Искам да съм сигурна, че по този начин биха се открили предракови състояния по-рано. При теб за колко време се разви този резултат? Аз съм 3d група по някаква различна класификация - т.нар. Мюнхенска, което означава, че имам възпаление (при мен се дължи на HPV).
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #3 -: Януари 08, 2007, 21:39:25 pm »
Дай повече подробности, какви изследвания, какви резултати, какви интервенции имаш досега?
Знам че след конизация се износва успешно бременност и се ражда със секцио!
Естествено че със животоспасяваща хистеректомия няма да стане това което искаш!
*
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #4 -: Януари 09, 2007, 09:33:05 am »
Всъщност при мен все още няма нищо, но се интересувам, в случй, че нещо се обърка. При профилактичния преглед освен цитонамазка ми правят и колпоскопия и до момента нищо няма, но просто много ме е страх.
Какво означава хистеректомия? - премахване на органите ли?
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #5 -: Януари 09, 2007, 09:38:29 am »
Това е много хубаво, че ти няма нищо и дано и за в бъдеще да е така.
Редовните цитонамазки през 6 месеца хващат всичко новопоявило се в съвсем ранен стадий и нещата са лечими на 100 %.Не се притеснявай и не мисли за лоши неща. Наличиа на HPV не значи че ще се развие рак, всичко е индивидуално, има жени които носят вируса и никога нищо не развиват.
Но е добре нещата да са под контрол, защото този вирус е коварен.

Хистеректомия е премахване на матката, а пълна такава (по Вертхайм май и викат докторите) - махат се и тръбите и яйчниците.

Успех и здраве ти желая.
*
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #6 -: Януари 09, 2007, 10:05:37 am »
Siana,
при мен за около година се стигна до IIIБ група по ПАП. За свое успокоени ходя на 3 месеца, може и ти да правиш същото. Много по-добре е да си осигуриш спокойствие, защото напрежението може само да ти навреди. И ако прегледите на всеки 3 месеца ти донесат нужната сигурност, нищо не ти пречи да спазваш този срок за цитонамазки.
Препоръчвам ти да си направиш генотипизиране на ЧПВ, за да разбереш дали този, който ти имаш е с онкогенен характер. Срещу 100-120 лв качествен резултат ще получиш ето тук: Департамент по вирусология; бул. Столетов 44А, тел.9310713, София.
В случай, че все пак групата започне да се покачва-има мого варианти за лечение чрез медикаменти и имуностимулатори. На по-късен етап, ако те не помагат, следва конизация и като алфа бета ти е написала-може да се ражда, но със секцио.Бъди спокойна и се грижи за себе си! Вече си имаш едно на ум, което значи, че няма как да допуснеш да стигнеш до висока група :). Силна имунна система и витамини А,Е,Д са много важни!
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #7 -: Януари 09, 2007, 10:31:16 am »
ani4ka мерси много за отговора. Радвам се, че при теб всичко е минало успешно и вярвам, че в бъдеще всичко ще е наред. Интересувам се, защото аз ходя на всеки 6 месеца на профилактичен преглед. Искам да съм сигурна, че по този начин биха се открили предракови състояния по-рано. При теб за колко време се разви този резултат? Аз съм 3d група по някаква различна класификация - т.нар. Мюнхенска, което означава, че имам възпаление (при мен се дължи на HPV).
Момичетата изчерпателно са ти отговорили, няма да правя повторения.
Писала си, че имаш възпаление,папиломния вирус един път придобиеш ли го, няма да изчезне от организма, ако има раничка се тушира/гори, с този вирус може да имаш и 1/2-ра ПАП група.Паралелно с цитонамазката си прави и МБ и изсл. за хламидии, могат да влошат принципно резултатите на цитонамазките.
*
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #8 -: Януари 09, 2007, 11:21:49 am »
Момичета, много ви благодаря. Генотипизация съм правила на ХПВ - щамповете са 6 и 11. Микробиология също правя на 6 месеца, а напоследък и по-често, заради едни упорити стерптококи, които се редуват заедно с ентерококи, но това е друга тема, която вече ми омръзна, защото няма отърваване от тези гадини.
Някоя от вас случайно да знае накякъв начин за подсилване на имунната система? Защото при мен групата от 2 се промени на 3d (по Мюнхенската класификация), когато си смених работата и преживях доста стрес.
Но съм ви много благодарна, че ви има. :)
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #9 -: Януари 09, 2007, 19:59:05 pm »
Момичета, ще споделя с Вас мнението на моя хирург онколог, който ми прави конизацията, и аз съм склонна да му вярвам.
По принцип можете да пръснете много пари за генотипизиране на вируса HPV, но това няма никакво значение - нищо не следва ако разбереш номерата на щама/щамовете. Няма лечение на вируса, само се наблюдава организма за ефекти от вируса, които Вие знаете.
Можете да дадете и пари за скъпи имуностимулатори, с които ще си натоварите не само бюджета, но и организма, и пак това няма изобщо да повлияе на вируса в организма Ви. Ако нещо ще стане - то няма да зависи от това дали ще пиете изиопринозин или няма да го пиете. Има жени пили изопринозин и реконизирани след само 3 месеца.
Водете здравословен живот, бъдете оптимисти, ходете редовно на прегледи и това ще Ви спаси живота!
*
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #10 -: Януари 10, 2007, 10:52:06 am »
alpha_beta, можеш ли да ми дадеш координати на твоя лекар? По принцип подкрепям мнението ти, но за относно генотипизацията, при резултат като моя в щатите задължително правят генотипизацията. Аз на времето я правих, защото имах кондиломи, а някой от щамповете означава по-сериозно заболяване като сифилис и трябваше да се установи състоянието ми. Като цяло съм на мнение, че стресът "отключва" слабите места при всеки човек и именно там се развиват болести. Моя приятелка на 27 г. се "сдоби" с астма благодарение на стерс и лежа 1 месец в болница, 3 месеца в къщи и до ден днешен не е добре. Така, че: много витамини, много вода, чист въздух и слънце
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #11 -: Януари 10, 2007, 20:44:37 pm »
siana, ще ти ги пратя с лично съобщение.
*
Re: Рак на шийката на матката-лечение?
« Отговор #12 -: Януари 11, 2007, 09:20:45 am »
Мерси alpha_beta.