0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Киста - мнения, съвети, информация
« -: Декември 08, 2006, 20:40:37 pm »
Отново имам нужда от вашата помощ. Сестра ми е на 26 години, има дъщеричка и от около шест месеца опитва да забременее за втори път. Днес, на 8-ми ден от МЦ на преглед на ехограф й откриват киста, 4 см. :cry: Лекарката й изписва Дуфастон, от 16-ти ден, но не смята, че кистата ще се повлияе от това. Предлага й безкръвна операция (аз предполагам лапароскопия), след като й дойде цикалът. Сега пускам търсачката и започвам да чета, но ви моля за мнения, съвети от личен опит и полезна информация, за която се сещате. Също така някой знае ли как Дуфастонът би могъл да повлияе на кистата, тъй като изчетох листовката и не можах да намеря отговор. :dontknow:
Предварително ви благодаря! :)
П. С. След като попрочетох някои неща, редактирам постинга си - вероятно се касае за дермоидна киста. :? Имате ли представа защо трябва да се изследва кистата след като се премахне?
« Последна редакция: Декември 08, 2006, 23:21:34 pm от :Maria: »


"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите." Антоан дьо Сент-Екзюпери
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #1 -: Декември 09, 2006, 08:39:10 am »
Съжалявам за сестра ти.
Дано да се махне кистата и да не се наложи интервенция.
Прогестерона/ Дуфастона/ би подтиснал развитието на кистата.
Ако няма О. - има повече естрогени и няма прогестерон.
Естрогените са причина за разрастването на някои тъкани  (има тъкани, които реагират с растеж на високите нива на естрогените)  -  и се образуват например, кисти на яйчниците, кисти на гърдите и т.н
Някои кисти са естрогенозависими.
Прогестерона има противоположно на естрогена дейстрие /най-общо казано/
Надявам се нещата да се развият по най-благоприятният за сестра ти  начин

ПП. Кистата трябва да се изследва, за да се види точно каква е, и от там да не направят изводи за причината за нейното образуване, както и да се вземат превантивни мерки за да не се образува пак киста.
Само с УЗ - неможа да се разбере, каква точно е кистата, може само да се изказват предположения.
Цитат
Дермоидна киста
доброкачествен зрял кистичен тератом, съставен от ектодермални структури. Кистата има плътна капсула, покрита отвътре с многослоен плосък епител. Празнината й е изпълнена с кашава бледожълта материя, може да има косми, мастни жлези, кости, зъби и др. Среща се по цялото тяло, напр. в яйчниците, шията и др.     
   на латински език: dermoidum.
   на английски език: dermoid cyst, dermoid.

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #2 -: Декември 09, 2006, 10:29:51 am »
Денис, много ти благодаря за изчерпателния отговор! :bighug:


"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите." Антоан дьо Сент-Екзюпери
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #3 -: Декември 09, 2006, 11:33:25 am »
Здравей Мария!
Преди малко се връщам от моя доктор. Аз също съм с кисти. Преди година имах 4см която се повлия от Дуфастона и след около 5 дена се спука.
Аз ще правя лапаротомия за да ми обелят яйчницитен туй като този проблем го имам отдавна. Лапароскопия се прави когато в следващите 2 месеца жената иска да забременее и ефекта е временен. При нея ти надупчват яйчниците и следва 1 месец бурен секс  :D  Препоръчвам ти да изчакате тъй като тази киста може да е временна и като се спука да няма повече проблеми.
Сестра ти преди имала ли е кисти?
*
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #4 -: Декември 09, 2006, 15:11:53 pm »
И аз в момента съм с киста,но фоликулярна.Днес ходих до аптеката на поп Богомил и там ми дадоха билки за кисти на яйчниците(казаха,че повлияват и двата вида кисти).Пият се 1 месец.И на мен ми е втора киста-след първата забременях и сега се надявам пак да е така.Дано и при вас стане така!От сърце ви го желая,момичета!А дуфастон и аз пия.Успех  :bighug:
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #5 -: Декември 09, 2006, 16:00:53 pm »
Момичета, как се определя типа на кистата. За пръв път имам такова чудо - поне досега не са ми казвали. Гинката ми изписа Мерсилон, ама каза 2-3 месеца да го пия, че не била голяма. Могат ли да намаляват кистите или направо се пукат. Моята започна от 40мм. на следващия преглед беше 33/36мм., а последно 33/26мм. Това нормално ли е? Гинка ме предупреди за леко зацапване при прием на противозачатъчни, но мен освен това леко ме наболяваха гърдите.  Може и да си внушавам глупости, ама за пръв път през живота си пия противозачатъчни и не знам какво трябва да очаквам.

П.С.:Maria:  извинявай, че ти разводнявам темата, но така и така говорите за кисти реших да не пускам нова тема.
*

    Nadyn

  • *
  • 2703
  • Всяко зло за добро!
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #6 -: Декември 09, 2006, 16:41:38 pm »
Здравейте и от мен. Аз също имам киста 6 см. в момента и я лекувам с противозачатъчни Диане 35. За вида знам че е фоликулярна. На мен това ми е втората киста след операция през 2003 год. и тъй като ми предстои стимулация, ако не се махне за 1 месец ще я пунктират.

Peshek, и мен ме болят гърдите ухасно много,а за рзмерите немога да ти кажа защото мойте си стоят еднакви.
Успех! :D
 

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #7 -: Декември 09, 2006, 16:54:30 pm »
Успех и на теб Надин, както и на всички момичета които се борят с кисти. Иначе и аз се нуждая от стимулация и гинка каза, че на всяка цена трябва да разкараме гадинката. Аз също съм чувала за пункция, но жената каза, че ще пробваме с лапаро - чудя се защо ли!?
*
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #8 -: Декември 09, 2006, 17:00:54 pm »
Пешек ,щом намалява,значи ще се стопи!И пукането върши работа,само дето боли,много помагат физ. упражнения. :shtangi: :presi:и кекс(за пукането).Късмет и на другите!
« Последна редакция: Декември 09, 2006, 17:02:53 pm от le »
*

    Nadyn

  • *
  • 2703
  • Всяко зло за добро!
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #9 -: Декември 09, 2006, 17:02:44 pm »
Peshek,при мен не може да бъде извършено лапаро и затова трябва пункция.
Аз мисля, че е по-добре лапаро, за да ти видят и другите органи как са и ако нещо не е наред ( недай си боже ) да се отсранява навреме.
Каквото и да стане, мисля че ще се справим  - както винаги! :D
*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #10 -: Декември 09, 2006, 17:10:29 pm »
Ле, права си за физ. упражнения - гинка каза по 40 на ден - малееееей аз както ги умея тия неща..... Ужас ужасен, ма щом трябва...
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #11 -: Декември 09, 2006, 20:36:14 pm »
Kriska, сестра ми никога досега не е имала проблеми от подобно естество. Дано кистата наистина се повлияе от лекарството. На теб желая късмет с операцията, дано тя е последното препятствие по пътя за сбъдване на твоята мечта! :D
Le, кистата ще си отиде, няма как. :lol: За билките не знаех. Съветът ти е много полезен. Стискам ти палци!
Pesheck, не разводняваш темата. Напротив, радвам се за всички мнения, които получих. :) Както е казала Денис по-горе, с ехограф може да се изкаже само предположение за вида на кистата. Щом твоята е малка и се повлиява от хормоните, значи си на прав път. По въпроса за противозачатъчните мога само да кажа, че когато ги взимах преди около седем години гърдите ми бяха напрегнати и също ме боляха. Мисля, че това е нормално. Успех ти желая!
Nadyn, дано и при теб нещата се наредят по най-добрия начин! Успех със стимулацията! :goodluck:


"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите." Антоан дьо Сент-Екзюпери
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #12 -: Декември 09, 2006, 21:29:24 pm »
Много лекари дават решение на проблема с кистите с противозачатачни - при жени които не са имали такъв проблем ги дават за 2,3 месеца а при други със ПКЯ за дълго време. Да, понякога има ефект, но при мен например нямаше. Пих 2 години Логест, после 2 години и нещо Диане и нищо, напротив даже имах разни странични ефекти, болки и т.н. И накрая спрях да се тъпча с противозачатъчни. И с тях и без тях резултата е един и същ.
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #13 -: Декември 11, 2006, 10:27:07 am »
Fanta, :bighug:


"Истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите." Антоан дьо Сент-Екзюпери
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #14 -: Декември 11, 2006, 10:39:34 am »
На мен ми назначиха Дуфастон за кистата,....колко ще помогне  един Бог знае.Ще го пия 3 месеца....,после ще споделя.
-Това е невъзможно - казала Причината.
-Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът.
-Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
-Опитай... - прошепнала Мечтата.
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #15 -: Декември 11, 2006, 17:52:13 pm »
И на мен ми дадоха Примолут защото ми закъснява 14 дена и ми намериха някаква кистичка. Пия го вече 3-ти ден и още нямам менструация?
*
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #16 -: Декември 14, 2006, 11:13:53 am »
И на мен ми дадоха Примолут защото ми закъснява 14 дена и ми намериха някаква кистичка. Пия го вече 3-ти ден и още нямам менструация?
Крис,какво е примолут?Питам щото  на мен ми закъснява трети ден(не е много,ама и аз съм с киста и небременна) и не знам какво ще ми измъдрят.
*
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #17 -: Декември 14, 2006, 13:15:36 pm »
И на мен ми дадоха Примолут защото ми закъснява 14 дена и ми намериха някаква кистичка. Пия го вече 3-ти ден и още нямам менструация?

Имай търпение ,защото не веднага след запо4ване на приема идва мензис. АЗ пих примулут нор -от 10 до 20 ден по 1 таблетка, а от 20_25 по 2 сутрин и ве4ер.Ле мила, ПРИМУЛУТ НОР Е е естрогенно_прогестеронов препарат ,най_4есто се използва при предизвикване на менструация. В нета е пълно с инфо за него... :balk_154: :balk_159: :balk_119:
*

    !!!

  • *****
  • 1495
  • Най стимулиращият дар? Надеждата
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #18 -: Декември 14, 2006, 13:25:24 pm »
le незнам за Примолута и за първи път го пия. Док каза че ще се опита да ми го предизвика с него, а ако с него не ми дойде до понеделник ще се наложи да ми даде нещо по-силничко.
Фантичка аз го пих 3 дена-10 таблетки. Минаха 4 дена от спирането на лекарството. Не ми идва но гърдите ме болят ужасно и ям като разпрана...
*
Re: Киста - мнения, съвети, информация
« Отговор #19 -: Декември 14, 2006, 14:16:32 pm »
Криска я се консултирай за вески случай с твоят лекар.