0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

6izophreniqta kato nasledstven faktor
« -: Ноември 28, 2006, 12:30:29 pm »
Zdraveite otnovo. Pak se izvinqvam, 4e pi6a na latinica, no tozi vapros e mnogo vajen za men. Interesuva me kakva e veroqtnosta moeto dete da nasledi bolestta, sled kato baba mu e bolna? Priemam vsqkakvi mneniq. Blagodarq vi.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #1 -: Ноември 28, 2006, 12:33:41 pm »
Мои колеги работят по въпроса за наследствеността, конкретно за оценка на рисковете да се предаде в поколението. Ако искаш, ще те свържа с тях, да направиш консултация.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #2 -: Ноември 28, 2006, 12:38:15 pm »
4estno kazano predpo4itam da si komunikiram s tqh po internet.Ako ne te zatrudnqva da mi izdeistva6 e-mail.Iskam da prou4a vaprosa inkogniro, ako me razbira6. Znam, 4e e naivno ot moq strana, no vse pak...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #3 -: Ноември 28, 2006, 12:43:43 pm »
Инкогнито ще е трудно. Свалят се дерматоглифи, не вярвам да успееш сама. Но утре ще ги попитам дали може и ще ти кажа.

Явно имаш да решаваш и емоционални проблеми.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #4 -: Ноември 28, 2006, 12:58:25 pm »
Slu4aqt e sledniq - svekarva mi e 6izophreni4ka. zasega slava bogu na maja mi mu nqma ni6to. Znam oba4e, 4e tazi bolest e nasledstvena. Normalno e da se pritesnqvam. iskam da znam, ako e vazmojno razbira se, kakav % e riska za naeto dete i ima li smisal da pravim opiti za za4evane?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #5 -: Ноември 28, 2006, 13:08:05 pm »
Разбирам те.

Я опитай да пишеш на кирилица с кредора. 


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #6 -: Ноември 28, 2006, 14:12:50 pm »
ИЗПОЛЗВАЙ КРЕДОР! Щом като е важно за теб и искаш да получиш съвети и помощ, хайде направи едно усилие и пиши на кирилица.
Никой не е длъжен да ти чете маймуницата.
Болестта е наследствена и няма никакво значение какъв е процента, и едно на милион да е, ако  твоето дете е този един процент?
Така, че си задай въпросът дали достатъчно обичаш този мъж и дали си склонна на тази жертва.
В този избор никой не може да ти помогне.

Следващите ти теми с латиница ще бъдат заключвани. Ако искаш да те уважават, уважавай и ти.
« Последна редакция: Ноември 28, 2006, 14:17:57 pm от Lali »
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #7 -: Ноември 28, 2006, 15:30:03 pm »
Лали, извинявай, но все още не съм много запозната с правилата на форумите.Не е умишлено да пиша на латиница.Нападките са излишни,но благодаря на всички за търпението.
*
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #8 -: Ноември 28, 2006, 16:07:28 pm »
Зачеването, раждането и отглеждането на дете се прави от ДВАМА души. В тази връзка, искам да попитам какво мисли мъжът в семейството по въпроса? Той не се ли притеснява, не иска ли да е част от взетото решение, да поеме отговорност? Все пак това са сериозни въпроси.

Мели е предложила невероятна помощ. Как може да се дърпаш и да не се възползваш от нея при положение, че питаш за такива серизни неща?
Alexandra
*

    Гост

Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #9 -: Ноември 29, 2006, 18:20:20 pm »
Няма категорични данни, който да доказват че психотичните заболявания имат определенна наследственна предопределенност.Максимума за което може да се говори е за предразположеност към заболяване, но и това може да бъде доста спекулатино твърдение.Освен генетичен фактор има много други и по-силно определящи фактори за психичното здраве и развитието на едно дете- средата в която то расте,моделите в семейството
 включително и доверието между родителите му, емоционалната подкрепа и любов във която то расте и на която се учи и т.н, изобщо дълга тема.
Може би е добре е да се информираш максимално ,така че да достигнеш за себе си  /и разбира се и със съпруга ти/до яснота и спокойствие...Успех и скоро да четем добри новини от тебе.Поздрави.
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #10 -: Ноември 29, 2006, 23:07:28 pm »
Няма категорични данни, който да доказват че психотичните заболявания имат определенна наследственна предопределенност.
Шизофренията е наследствена болест! Аз не бих обрекла детето си на такъв живот, колкото и да искам да съм майка.

lb2f
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #11 -: Ноември 30, 2006, 00:15:04 am »
Няма категорични данни, който да доказват че психотичните заболявания имат определенна наследственна предопределенност.
Шизофренията е наследствена болест! Аз не бих обрекла детето си на такъв живот, колкото и да искам да съм майка.


добре де, а откъде тогава се взема шизофренията у хора, в чийто родове досега не е имало шизофреници? щото има и такива...

преди доста време в клуб Бъдещи майки в дир-а имаше такова питане и тогава Кременски беше писал май някакви теоретични проценти - колко процента е вероятността за ПРЕДАВАНЕ на такава наследственост в зависимост от степента на роднинска връзка.
но това не е вероятност за РАЗБОЛЯВАНЕ.

има много наследствени заболявания, чиито гени се предават, но разболяването не е задължително.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #12 -: Ноември 30, 2006, 08:22:46 am »
има много наследствени заболявания, чиито гени се предават, но разболяването не е задължително.
Не съм казала, че е задължително, само казах, че е наследствено заболяване.
Родителите ми живеят в панелка в столичен квартал, знаеш как се чува всичко и колко близки си стават комшиите  :? Идеята ми е, че имаме комшии там, в чието семейство от поколения се предава болестта... не ми се разказва на какви драми съм ставала свидетел  :? Естеството на болестта е такова, че когато болният не е в криза, се държи съвсем нормално. Близките му се срамуват да признаят за заболяването, с което умишлено или не въвличат още хора в семейната въртележка /извинявам се за израза, но там така стана/.
От една страна се опитвам да ги разбера и да не ги обвинявам, това е много тежка болест и поне аз не съм чувала да се лекува. Но от друга страна, когато си жертва на тази болест, защо обричаш децата си да живеят със същите проблеми? Защо обричаш и непознати хора, изобщо неподозиращи какво ги чака?

В този ред на мисли, не мога да повярвам, че ако имаш такъв проблем и ти предложат помощ, няма да се възползваш. Всеки иска свое детенце и всички тук се бориме за това. Всеки има своите проблеми и страхове, но е намерил сили да се изправи срещу тях.

lb2f
Re: 6izophreniqta kato nasledstven faktor
« Отговор #13 -: Ноември 30, 2006, 17:35:38 pm »
Няма категорични данни, който да доказват че психотичните заболявания имат определенна наследственна предопределенност.
Шизофренията е наследствена болест! Аз не бих обрекла детето си на такъв живот, колкото и да искам да съм майка.


Шизофренията не е наследствена болест точно, а при нея има наследствен фактор, който се наблюдава, без до момента да има обяснение. Не е открит генетичен причинител, т.е. не е открит ген на болестта (дано скоро се открие, все пак!). По-скоро шизофрения в семейството увеличава възможността детето да е предразположено към развитие на такава болест (а дали ще се развие, зависи от много много други фактори, болестта се отключва при силен стрес).
Болестта се развива обикновено в късни тинейджърски години, като може да остане незабелязана още няколко години, защото се развива бавно и околните могат да си мислят, че това са просто странности. Така че мъж ти щом досега е ОК, не се притеснявай.

Ето какви са процентите според науката: 1% от всички хора развиват шизофрения. Ако единият родител е болен, стастистически 10% детето развивало болестта, а ако и двамата родители са болни - 40%. За съжаление, не съм срещала информация какви биха били процентите при други родствени връзки.

В тази връзка съм чела, че сега в Германия пак си имало 1% шизофреници, въпреки че Хитлер провеждайки политиката за чиста арийска раса, физически унищожавал болните от шизофрения - но ето, сега пак в Германия има нормалния процент като в другите страни.

Доста хора развиват шизофрения, без да имат болни в семейството си.

Надявам се съм била полезна.
Благодаря ти, Бени!