0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Информация за хормоните!
« -: Ноември 15, 2006, 07:24:03 am »
Здравейте момичета!Трябва отново да си изследвам хормоните ,но ми назначиха и такива за които не съм чувала.Та интересува ме ако някой знае на какво оказват влияние и малко повече инфо за тях да ми пише!Благодаря ви предварително! :D
Хормони с които не съм на ясно са следните......DHE_S,Androstendione,SHBG,TTX,Insulin.
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Информация за хормоните!
« Отговор #1 -: Ноември 15, 2006, 08:00:03 am »
Първият е:
DHAE-S  това е  ДехидроЕпиандроСтерон - Сулфат- това е вид мъжки хормон, синтезира се от:
- надбъбречната жлеза
- яйчниците
Андростендиона - мъжки хормон
Андрогените/DHAE-S,Тестостерона, Андростендиона и т.н/имат отношение към Естрогеновата биосинтеза/стероидни прекурсори/.Пример за такъв прекурсор е DHAE-S,които е източник на Тестостерон и Естрогени.
  SHBG е  Секс - Хормон - Свързващ- Глобулин SHBG
Този хормон се свързва с Естрогените - за да активират растежа на клетките Естрогените трябва да циркулират свободно в кръвният серум или да са свързани с албумин в серума. Естрогените, които са свързани с този хормон не са биологично активни. Така че ако е нисък   SHBG - това увеличава количеството на Естрогените.
Така че нивото на Естрогените е свързано с нивото на SHBG .
Тиреотропен хормон -ТТХ или  TSH. Това го знаеш :D - хормон секретиран от хипофизата. Действието му е насочено към ЩЖ/щитовидна жлеза/
Инсулин-  хормон, който се произвежда от панкреаса/задстомашната жлеза/. Понижава нивото на кръвната захар.При недостиг на инсулин - настъпва диабет/захарен, защото има и друг  :D/
Дано да съм ти помогнала.;)

ПП.Скоро четох, че  SHBG  се влияе от храната /което си е логично  :D/
Напр.
Плодовете и зеленчуците - го повишават
Мазнините-  намаляват
И имайки в предвид отношението с Естрогените - когато те са увеличени -нормално е да е така.
Както е например със соята и Естрогените - ако разбираш какво искам да кажа?. :D


Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Информация за хормоните!
« Отговор #2 -: Ноември 15, 2006, 10:20:32 am »
АДИ: на мене също ми назначиха тези хормони плюс още няколко - общо 10 поради съмнение за ПКЯ. И при тебе ли е така.
ДЕНИС: Беше много изчерпателна за което ти благодаря. Аз също се чудех какво точно значат тези хормони и най вече SHBG.
Искам да те питам, ако все пак имаш някаква информация, кой хормони могат да минат през ЗК. Питам за тези:
FSH, LH, TTH, Prolactin, Testosteron, DHEA-S, Androstendion, TAT, MAT, Insulin i SHBG.
Благодаря ти предварително!
*

    adi

  • *****
  • 7710
  • УСМИХНИ СЕ И СВЕТА ЩЕ СТАНЕ ПО-КРАСИВ
Re: Информация за хормоните!
« Отговор #3 -: Ноември 15, 2006, 20:17:32 pm »
Денис миличка много ти благодаря за отговора!Както винаги ...точно и ясно! :D
mileidybg....на мен ми назначиха 12 хормона .Проблема при мен е че не се пукат фоликули.
На мен също ми е интересно кои от тези хормони мога да мина през здравна каса!Ако някой знае,моля да ми пише!Благодаря! :D
« Последна редакция: Ноември 15, 2006, 20:19:24 pm от adi »
*

    denis

  • *****
  • 11303
  • Chaos absolute...
Re: Информация за хормоните!
« Отговор #4 -: Ноември 16, 2006, 07:58:31 am »

Овулацията е от 12 до 48 час след (+) тест за О.
Виж тук...
МЦ - Ендометриум
Re: Информация за хормоните!
« Отговор #5 -: Ноември 16, 2006, 10:59:10 am »
Благодаря ти!