0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« -: Октомври 26, 2006, 15:43:45 pm »
Тъй като може би сега нови момичета разбират за инициативата с кодово име Акция Буркан, а темата се получи дълга, ето кратко обобщение.

От 10 октомври насам се обсъжда идея за протест срещу НЗОК и нейните действия по програмата за подпомагане на ин-витро.
 Идеите са няколко:
- организиран протест с буркани с цветя, които да се оставят пред НЗОК в уречен ден и час
- организиран протест с празни бебешки колички - шествие. отново в уречен ден и час.
- евентуални съпътстващи активности, за които, обаче, са нужни финаси - стикери по витрини или стъкла на коли с текст "В стъкло се ражда живот - продължете програмата на НЗОК за ин-витро"../да речем/


За да видим кога да се организира протеста, решихме първо да се "преброим", за да не стане смешно - 20 жени с колички или две каси буркани с китки пред НЗОК. Има списък в първия постинг, от мен, с момичетата, които до момента са заявили желание за учестие. Уместно е да вметна тук, че не успявам добре да проследя всички затова, моля, пишете ми на лични, ако сте сигурни, че ще участвате..

ДАТА И ЧАС УРЕЧЕНИ ОЩЕ НЯМА. В момента се обсъжда датата 5 ноември, но ако не успеем да се организираме до тогава КАТО ЧИСЛО, ще трябва да я преместим. Започна обсъждане и за това дали може да се направи паралелен протест и в други градове.

Междувременно, днес в 24 часа излезе много добър материал, в който се говореше за тази наша инициатива. Вижте 2 и 3 страница. Този материал възбуди интереса на медиите и вече има желание от страна на Канал 1 да отразят протеста ни, има включване от Националното Радио, доколкото разбирам - още едно от бТВ, ТВ 7 ...да се надяваме, че ще има и други..

СЕГА ОТ НАС ЗАВИСИ да се подкрепим една друга, дори и да нямаме този тип репродуктивни проблеми, които се решават с инвитро. Да се подкрепим в борбата си за родителство. Да отворим една теми, по която нашето общество мълчи - например, защо програмата на НЗОК говори за безплодие ПРИ ЖЕНАТА САМО.. Защо няма клинична пътека за лечение на мъжки репродуктивни проблеми? И още и още... да започнем да говорим!


И така. Това е обобщението на темата за момента. Приканвам ви да се включите в първоначалната тема "Акция Буркан" със заявка за участие, за да не се получават обърквания. Аз ще следя за имената ви там и ще очаквам да ми пишете и на лични. От общия ни брой зависи и друго - уточняване на датата за протест, за да можем да видим колко сме, къде сме, ако ще правим протест в други градове - кой за кой град ще отговаря.

Какво трябва да уточним:
- какво правим - колички или буркани?
- В кои градове?
- Колко сме?
- Коя дата и в колко часа?

« Последна редакция: Октомври 26, 2006, 16:49:23 pm от coookie »
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #1 -: Октомври 26, 2006, 16:00:44 pm »
Правя темата статична; датата 05 ноември (неделя) е добра.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #2 -: Октомври 26, 2006, 16:14:16 pm »
Трябва да се определят отговорник или отговорници по градове.
Всеки протест има председател
Писала съм до Столичен общински съвет за подробности и чакм отговор най-късно утре
*

    kassi

  • *
  • 5258
  • Мама на трима
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #3 -: Октомври 27, 2006, 02:20:49 am »
Аз чета във в.24 часа, че протеста ще е утре, тоест петък 27.10.??? Въобще какво ви е мнението относно статията, като цяло за акцията и за интервюто на Стаменов, както и 50% успеваемост на инвитрото в Турция. Аз каквото мога ще помогна относно медийното отразяване.


София е нашето чудо! Благодаря ти, Наде!
*

    savina_31

  • *
  • 1
  • Д-р Савина Мончева
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #4 -: Октомври 27, 2006, 10:53:13 am »
Напълно подкрепям идеята и ще се включа ако има някакъв протест. Отношението на държавата е наистина безобразно. Не било животозастрашаващо състояние.....Знаете ли колко много неживотозастрашаващи болести има, за които касата плаща.
И друго - цялата система е порочна. Ясно че трябва да има някакво ограничение и парите не са безкрайно много, но то трябва да е на човек, а не на брой процедури. Т.е. човек да има право да похарчи от касата еди колко си пари според застраховката си, а вече той да си прецени сам за какво ще ги похарчи. Така е в повечето нормални държави. А не като тук - аз си плащам осигуровките цяла година, а като ми потрябва нещо...не може щото е октомври или щото е края на месеца....Това е безумие някакво...
Така 4е момичета...дайте наистина да организираме нещо сериозно. Няма кой да ни защити правата, ако сами не го направим.
Аз съм и пациент със стерилитет и лекар, така че ако мога да съдействам с нещо - пишете ми (savina_75@mail.bg).
Д-р Савина Мончева
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #5 -: Октомври 27, 2006, 11:02:41 am »
Това е и-мейла на Министерство на здравеопазването. Мисля , че е удачно там да изпращаме нашите картички .

press@mh.government.bg

press@president.bg  - Президент

infocenter@parliament.bg - Парламент


р.с. Имам предложение. Срещу всеки записан да пишем от кой град е. Така бихме могли да видим активността по градове.
« Последна редакция: Октомври 27, 2006, 12:44:39 pm от Efirche »
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #6 -: Октомври 27, 2006, 18:33:40 pm »
Идеята на ДЖАМ и снимката й ми харесаха.
Попаднах на тези:
(ако ще пращаме, поне да са различни ;) )
Aко кликнете върху някоя снимка, ще се
отвори в по-голям размер. ;)

http://www.bluecloudstudios.com/g_2006.htm
























« Последна редакция: Октомври 28, 2006, 10:20:19 am от BLACK_ROSE »
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #7 -: Октомври 28, 2006, 09:54:56 am »
Стандартен текст към картичките ще сложим ли?
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #8 -: Октомври 28, 2006, 10:17:44 am »
Изпращането на емейли да стане също в един ден. Това отново 5.11. ли да бъде? Предлагам и да е в един точно определен час, но тогава денят трябва да е делничен. Нека определим точно и до кои адреси!
« Последна редакция: Октомври 28, 2006, 11:31:09 am от Миники »


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*

    eleonor

  • ****
  • 1075
  • БEA -ПРЕКРАСНА I CИМЕОНчЕ- БОНБОНчЕ-ОБИЧАМЕ ВИ
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #9 -: Октомври 28, 2006, 22:01:52 pm »
Страхотна идея,моми4ета
И аз се записвам,но само с пра6тането но карти4ките,за съжаление не мога да присъствам.
Рози4ка,много са хубави карти4ките,зна4и  6те пра6таме еднакви или разли4ни.Как се разбираме? Според мен,би било по<добре разли4ни.Само кажете ден и то4но на кой 6те ги пра6таме?
На и<мейлите,който е дала Ефир4е ли?



Beatris - 13.01.2008
Simeon- 19.01.2009

МЕЧТИТЕ СЕ СБЪДВАТ
*

    skrita

  • ***
  • 226
  • Обичам послушни бебета
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #10 -: Октомври 28, 2006, 22:55:46 pm »
Ох, аз в последния момент разбрах за акцията, но пуснах запитване дали ако изпратим мейли ще се търси заканова отговорност от Зачатие, а в понеделник ще говоря с нашите адвокати и ще напиша веднага техния отговор.За съжаление няма да мога да дойда до София, защото си имам много проблеми в момента.Но реших да направя друго нещо.Ще пусна статии в двата местни всекидневника/спестеният ми разход  по пътуването до София ще покрие тази идея /От вас очаквам текста на тази статия, защото на мен писането нещо не ми се удава, а от мен останалото.
Ако сте съгласни нека да уточним и кога да пусна каренцата, защото в-ците не излизат в неделя.Дали в съботно-неделното издание/което се купува повече заради програмата/ или в понеделник?
Нека направим и една стандартна картичка, така ще сложа нея на страниците под текста.
« Последна редакция: Октомври 28, 2006, 22:59:03 pm от skrita »
*

    Dji-djo

Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #11 -: Октомври 29, 2006, 21:28:14 pm »
Моля модераторите да намерят начин тази тема и за Акцията пред НЗОК и за картичките които всички можем да пратим /след като не всички можем да занесем буркани с цветя пред НЗОК/да върви паралелно и във форумите на БГ мама - Искам бебе и Проблемно забременяване и рискова бременност.Аз ще пратя картички и мисля че трябва да е една и съща за да стане като емблема на Акцията и когато се появи като медийна новина тя ще бъде възприемана като послание.Мисля че акцията с бурканите и пращането на картичките трябва да е в един и същи ден.Ако бурканите с цветя се оставят пред НЗОК в неделя,в понеделник сутринта чистачките и портиерите ще ги разчистят.Тъй като в по-малките градове вероятността да има масовост Акция "Буркан" е много по-несигурна и като изпълнение и като медийно отразяване си мисля че ако организацията се съсредоточи в един или максимум 3-4 града резултата ще е по-добър.
*
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #12 -: Октомври 30, 2006, 00:14:24 am »
Вече вдигнах темата в Проблемно забременяване и ще гледам да не пада!

Нека измислим и текст към картичката, че мисля вече е време.
Какво мислите, да пусна ли такава тема в Клюкарника, за да я видят повече момичета ..?

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #13 -: Октомври 30, 2006, 01:18:16 am »
Какво мислите, да пусна ли такава тема в Клюкарника, за да я видят повече момичета ..?
Не е лошо, мечо Пух е казал: "Колкото повече, толкова повече"  :lol:

lb2f
*

    Dji-djo

Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #14 -: Октомври 30, 2006, 12:34:41 pm »
Танче,ама в Проблемното я няма тази тема - "Обобщение на Акция "Буркан" до момента".Ако някои момичетата в Проблемното рядко влизат в Зачатие може и да не разберат за другите идеи около Акция "Буркан".Например тази идея с картичките на е-майл адресите на НЗОК,президентството и т.н. е много добра,защото всички които пишем по форумите можем да се включим независимо къде живеем и тогава ще има много по-голяма масовост.Надявам се.А за Клюкарника е добра идея.Някъде прочетох предложение за текст "Инвитро ражда живот".Струва ми се подходящо.В случая няма нужда от много думи.
*
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #15 -: Октомври 30, 2006, 12:45:54 pm »
Изчакавам да пусна темата за картичките, защото все още няма конкретен текст. Искам когато всичко е готово тогава да гоп пускам - в смисъл текста, адресите и самата картинка (ако е една и съща).

Но линк към тази тема, отивам веднага да сложа :)
В клюкарника ще пусна темата, но според мен ще е добре да го направя, когато всичко е готово.

За сега сигурни ли са поне датата, часът и мястото?

"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #16 -: Октомври 30, 2006, 13:24:23 pm »
Таня, ти ли ще се заемеш с тази част на кампанията, която касае картичките? Аз няма да успея със всичко, а ми се иска някой друг да помогне поне за това.

Таня, ако ти не можеш, кажи и нека някой вдигне ръка и се заеме с това -. не е много работа.

Във връзка с картичките имам следния коментар:
Тъй като целта ни, освен да се опитаме да трогнем НЗОК, е и да покажем на обществото, че сме решили да правим нещо, както и да произведем новина, която да е интересна на медиите и да ни отразят.

Ето защо предлагам, за да се проследи масовостта на тази част от акцията, да се разкрие един имейл адрес, на който всички момичета да копират картичките си - в смисъл, на един имейл адрес да има копие от всички картички, които ще бъдат изпратени на НЗОК, за да можем да видим колко картички и от къде са били изпратени..

След като този адрес се уточни, нека отговорникът каже
Кой е картинката. От къде да се свали. На кои адреси да се прати - НЗОК и този, специално разкрития за целта имейл.

А аз се заемам с останалата част на акцията, но ми трябват и помощници.

За сега самосиндикално вземам решение да се носят буркани на дена 5 ноември от 1 следобед. Ще предупредя медиите за това и ще се свържа с когото трябва, за да сложим тази новина и в останалите сестрински сайтове - бг мама, проблемно забременяване и в останалите форуми на зачатие.

КОЙ ОТГОВАРЯ ЗА КАРТИЧКИТЕ? Трябва да се координираме заедно, за да може новината за събитието да се съобщина всички заедно с новината за картичките.

Това е за сега.
*
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #17 -: Октомври 30, 2006, 13:44:02 pm »
Трябва дар слово за текста на картичките, а аз за съжаление нямам много :(
Но ще опитам да помогна с каквото мога.

Ей това измислих като съобщение на акцията, за един мъъъъъъничък сайт който подържам (аз го наричма "трмплин към Зачатие") ;)

Цитат
Над 270 000 български семейства са „заловени” в клопките на стерилитета. За над 270 000 семсйства детето е не просто продължаване на рода, детето е мечта и не просто мечта, а блян.

На 1000 от тези 270 000 семсйтсва държавата реши да помогне, но както всичко така и това беше опорочено. НЗОК отново се подигра с мъката на хората, с техните надежди.

Ин-витро означава „бебе в епруветка”. Ин-витрото е надежда за семсйствата със здравословни проблеми. Нека да се обединим и да покажем на НЗОК, че сме силни и ще се борим, за правата и за мечтите си. Децата са красотата на нашият живот, децата са нашето бъдеще. Да изразим нашият глас с протест пред НЗОК.

На 05.11.2006 г. от 13 часа, се организира протест пред касата. Носете буркан с цвете във него, символ на красотата която искаме да създадем и на красотата, за която касата не хае. Ще позволят ли държавата и управляващите да увехне тази красота?


"С моя приятел споделяме всички проблеми. Често не успяваме да ги решим, но това, че сме един до друг, готови да се изслушаме, е единствената помощ която ни е нужна!"Линда Макфарлън
*
Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #18 -: Октомври 30, 2006, 15:54:59 pm »
Имам предложение:

 Съобщението, който Таня е предложила на мен ми харесва.
Тъй като до 5 септември има всичко на всичко 1 седмица, идеята със стикерите няма да може да се организира дотогава, предлагам този текст, да се разпрати по ICQ, със съобщение - присъедини се към нас и изпрати на приятел. За целта трябва да уточним дали текста го харесват "всички", и дата от която всеки от нас да почне да го разпраща на познати, които да го пратят на свои познати и т.н.
Предлагам, ако тази идея ви харесва, да стартираме с разпостранението утре вечер, примерно в 20 часа, а до тогава да се приемат още предложения за съобщението.

ТЕзи, които ще участваме в Акцията, искаме също да изпратим и картички, но няма да може да е по същото време с акцията, най - добре е да изпреварим събитието с няколко часа - за колко часа да се разберем?

Re: Обобщение на Акция "Буркан" до момента
« Отговор #19 -: Октомври 30, 2006, 16:42:10 pm »
Аз също мисля , че картичката трябва да е една и съща и да звучи като ясно послание и който я види да се сеща за какво става въпрос  - като емблема с някакъв текст. Аз съм съгласна с  текста с една добавка: Инвитрото ражда живот-шансът за много хара. :D


Когато искаш, намираш начин, когато не искаш, намираш оправдание