0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Полезен сайт!
« -: Март 27, 2005, 00:39:56 am »
Здравейте!Не знам дали мястото е тук на тази тема,но ако не е,може да се премести.Ето  един сайт, в който можете да проверите кои лекарста са безопасни по време на бременност и кои са абсолютно забранени.Медикаментите са разделени в 5 групи според съотношението полза(за майката)-риск(за плада).
  А  - напълно безопасни,при тях няма наблюдения за увреждане на плода при животни и хора .
  В  -- за лекарствата от тази група,проучвания при животни не са доказали съществуването на риск за плода,но няма адекватни и добре контролирани проучвания при бременни жени.Тези лекарства се използват по време на бременност и носят теоретичен риск.Ползата за майката многократно надвишава риска за плода.
  С  -  Лекарства,при които има доказателства за риск и увреждане на плода при опитни животни,но няма адекватно проучване при хора.Очакваната полза може да оправдае прилагането на лекарството при бременни жени,въпреки потенциалните рискове.
  D  -- Лекарства ,за които има доказателства ,че увреждат плода при животни и хора,но потенциалната  полза може да оправдае използването на лекарството от бременни жени,въпреки потенциалните рискове.
  Х  -- тук рисковете при  използването на лекарството от бременни жени явно превишават потенциалната полза.Проучванията върху животни и хора  са доказали риск при животни и хора.
   
   А ето и сайта: http://www.safefetus.com/Search.asp
<br />
Полезен сайт!
« Отговор #1 -: Март 27, 2005, 09:12:26 am »
Браво, з22!!! Много важна информация!!!
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Полезен сайт!
« Отговор #2 -: Март 27, 2005, 11:16:03 am »
Моля те, сложи го ТУК заедно с информацията, за да се запази. Благодаря ти.
*

    z22

  • *
  • 3293
  • мама на слънцa
Полезен сайт!
« Отговор #3 -: Март 27, 2005, 12:01:27 pm »
Цитат на: Lali
Моля те, сложи го ТУК заедно с информацията, за да се запази. Благодаря ти.

 
 направих го! :D
<br />
*

    ultra

  • Анна Зашева
  • *
  • 7291
Полезен сайт!
« Отговор #4 -: Март 28, 2005, 14:43:10 pm »
Зори, разпечатките, които ми даде по същата тема все още не са сканирани - от две седмици съм с повреден скенер, проблемът го борим, а не се знае кога ще се справим :oops:
Ако някой друг има желание да сканира материалите, нека ми каже и ще се видим на по кафе да му ги дам.
Става въпрос за 25 страници текст, свързан с нежелани лекарствени реакции по време на бременност и изчерпателен списък с описание на лекарства и страничните им действия за плода. Всичко е на български.


“Experience is the name every one gives to their mistakes.” Oscar Wilde