0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Момичета, да споделим опит - интересува ме по-специално таймирането, правили ли са ви някакви изследвания през месеца, как протича пункцията (има ли очистително/клизма, някаква различна упойка от пълна), и, естествено, резултат - какво беше качеството на яйцеклетката.
Знам, че тази процедура не е много популярна, но все има хора, дето са я правили.
Благодаря ти, Бени!







*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #1 -: Октомври 04, 2006, 11:53:14 am »
Аз не съм чувала, но ми се струва, че ще е нещо като при матурацията и ще се вадят неозрели заради риска да се открои доминантен. И на мен ми стана интересно дали изобщо правят такова инвитро?
*
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #2 -: Октомври 04, 2006, 12:28:20 pm »
Доколкото разбрах днес от Д-р.Владимиров,ин витро матурацията е ин витро на естествен цикъл.При него се прави пункция преди да се открои доминантен и след това узряват в лабораторни условия.Някой да ме поправи ако греша.
*
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #3 -: Октомври 04, 2006, 12:31:38 pm »
Здравейте и от мен,

и аз съм чувала за ин-витро на естествен цикъл. И много живо ме интересува, тъй като при нас причината за безплодие е само мъжки фактор и си мисля, че имам реален шанс да си спестя стимулацията.

Но съм чела, че процеса на образуване на яйцеклетки бил неконтролируем, не както се контролира, ако се прави стимулация. Както и не били достатъчно качествени яйцеклетките. Но последното ми се струва странно, защото точно тези - естествено образуваните, биха били оплодени по естествен път, ако нямаше някакъв проблем.

FreshBreeze, извинявай, ако променям по някакъв начин темата ти. Наистина няма много информация по този въпрос.
*

    Lali

  • *
  • 6277
  • Вярвам в чудесата!
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #4 -: Октомври 04, 2006, 13:02:35 pm »
Единственият риск е, че може да се пропусне овулацията, но пък не губиш нищо и продължаваш към следващия месец.
При наличие на мъжки фактор и спонтанна овулация има шансове този метод.
*
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #5 -: Октомври 04, 2006, 13:38:30 pm »
Ще ти кажа как беше при мен. Следенето започва още по време на цикъл като при класическото инвитро, за да се види дали няма задържан фоликул. Ако няма и всичко е наред, някъде към 9-10 ден пак се прави фоликуметрия и в зависимост от размерите на фоликула се преценя кога да се приложат малко стимуланти. Мри мен овуто е малко късничко по принцип и някъде към 12-13 ден започнахме пурегон 100 и още едно лекарство ама като не го помня сега :( Та цялата стимулация беше 3 дни, като идеята е да се подсили самия доминантен фоликул, затова се прилага късно, когато вече се е оформил. Последните дни се следи всеки ден, изследват се и хормоните и се бие прегнил. При мен естрадиола в дена преди пункцията беше над 500 при един доминантен фоликул.
Самата пункция е нищо работа, така че изобщо не я мисли :D Никакви клизми и очистителни не се правят дори и при класическото инвитро. Упойката е някаква супер лека и готина, приспиват те за 4-5 мин. и излизаш много лесно и бързо от нея. Аз полежах 15 мин. след това, облякох се и отидох на работа.
Така че, Фреши, няма нищо притеснително в цялата процедура, а за мен пункцията пък беше супер приятна, защото анестезиолога беше голям зевзек, та по едно време се тресях от смях и док му се ксара, защото не можел да ми направи промивките :D
Успех, стискам силно палци и не го мисли :D
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #6 -: Октомври 04, 2006, 14:08:25 pm »
Аз имам опит вече, де, но ми беше интересно да чуя и чужд такъв и в други клиники.
Стефи, пункция в МЦРЗ правят без очистително/клизма, когато ще се вадят 1-3 фоликула някъде, а иначе си се прави.
Чела съм също, че на естествен цикъл можело да се прави пункция без упойка (в което има резон, тъй като се предполага, че трябва да направиш такава процедура няколко месеца поред, предвид рисковете, че разчиташ на една яйцеклетка, която може и да се пукне) - но в БГ не съм чула за такава практика - а и си мисля, че може човек да мръдне и да е опасно?
Иначе при мен първото ин-витро беше с кломифен цитрат и резулатите не бяха добри, а сега ми се пукна фоликулът баш преди пункцията - та си тръгнах, но като не си вложил нищо, няма проблем, правиш си таймиран секс :D
Стефи, на мен при една инсеминация ми дадоха малко меногон при вече откроен доминантен, ама не видях разлика и сега викам съвсем на естествен. Естрадиолът винаги си ми е висок, та съм решила да не го меря - беше ми висок даже при кухата яйцеклетка.

Мацки, IVM си е друго, въпреки че пак се минава с по-малко стимулация. Аз имах предвид да се извади една зряла яйцеклетка.

Есента ще има някакъв конгрес в Лондон за ин-витро на естествен цикъл - да му връщат модата. Междудругото, д-р Стаменов разбрах, че искал да ходи :D
Благодаря ти, Бени!







*

    naha

  • *****
  • 1474
  • За всяко нещо си има Време, Път и Надежда!
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #7 -: Октомври 04, 2006, 14:18:15 pm »
Ето понаучихме още нещо новичко.  :D Тео мила няма начин Владимиров да ти е казал, че е на хептен естествен  цикъл, аз също го попитах и тои каза, че не е баш на естествен въпреки, че е малка стимулацията, но  все пак е на лице. Аз мисля, че не е лош метод и този на естествен цикъл , но за хора които нямат проблеми с спонтанната овулация. Дано да има успех. Фреш успех, стикаме палци каквато и процедура да изберете. :D
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #8 -: Октомври 04, 2006, 15:07:23 pm »
Успех, Фрешко, стискаме палци. Ти пак ли в МЦРЗ ще го правиш? Аз ще засядам там за стимулацията, само веднъж да дойде проклетият М.
Мненията, които изразявам в този форум, са мои лични мнения, без претенции да бъдат единствената и неоспорима истина. Понякога си позволявам да цитирам и други хора, което специално упоменавам.

Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #9 -: Октомври 04, 2006, 16:07:24 pm »
Благодаря ви :D

Ами в МЦРЗ сме засега. Да видим кой месец как ще се развият нещата :D Камбозола, надявам се да се видим. Аз с естествения имам малко ходения, де :D Но може да се засечем :D
Благодаря ти, Бени!







*
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #10 -: Октомври 05, 2006, 09:59:32 am »
Момичета,
вчера вечерта се видяхме с д-р Александров от АГ-Варна. Отидох специално да го попитам какво мисли, дали да направим икси на естествен.
Той категорично отрече тази възможност. Каза, че в АГ Варна не практикуват този метод, поради ниския процент успеваемост. А той се дължал на това, че процеса без стимулация е неконтролируем, че има една единствена яйцеклетка, която може да не се улови навреме. А и вероятността само с една единствена да се получи оплождане е ниска.
Каза, че ако много искам на естествен, мога да отида в друга клиника, където се практикува, но при тях не.
Разбира се всичко, което каза, беше с много добронамерен тон и аз лично мисля да му се доверя.

Стискам палци на всички, които опитат на естествен и ще се радвам да прочета добри новини!
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #11 -: Октомври 05, 2006, 11:43:06 am »
Така си е, рискът е по-голям, най-вече от канцелиране, но какво губиш, като канцелираш - ходил си на 1-2 УЗ-та и си боцнал един прегнил.
С повече яйцеклетки шансът за бременност е по-голям като цяло, но при някои случаи е подходящ опитът на естествен.

Някои лекари съвсем го отричат /ето, напр. във Варна/, но на други места, напр. в Европа, има цяло движение за реабилитирането на тази процедура.

Успех на всички - независимо от избраната процедура :D
Благодаря ти, Бени!







*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #12 -: Октомври 06, 2006, 16:27:37 pm »
Иначе при мен първото ин-витро беше с кломифен цитрат и резулатите не бяха добри, а сега ми се пукна фоликулът баш преди пункцията - та си тръгнах, но като не си вложил нищо, няма проблем, правиш си таймиран секс :D
Фреши, а какъв беше точно проблема при първото ти нестимулирано, че не се сещам?

Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #13 -: Октомври 10, 2006, 09:42:13 am »
Оги, тръгнаха много фоликули, но пак един се селектира като доминантен и нарастна твърде много и от него не се извади нищо? Креташе един след него, по-малък, от който се извади куха яйцеклетка.
Благодаря ти, Бени!







*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #14 -: Октомври 10, 2006, 09:51:44 am »
Фрешко, при 2 неуспешни, по някаква причина, ин витра на естествен цикъл не е ли време да преминеш към нещо по-различно?! Поне аз от моят доктор знам, че ако дадена схема не е работила добре, при следващ опит се процедира различно, за да се стигне до някакъв положителен резултат. Иначе с едно и също нещо можеш да си тъпчеш на място доста време. Теорията важи както за инсетата, така и за инвитрото. Винаги трябва да има промяна.
Пробвай с лека стимулацийка? :balk_104:

Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #15 -: Октомври 12, 2006, 15:49:48 pm »
Оги, точно обратно, бе Миличка - и двата неуспешни засега опита са със стимулация - първата лека с описания по-горе резултат, а втората класическа, прекратена. Точно обратното - при мен досега практиката показва, че стимулацията не дава добри резултати, затова искам да опитам на естествен.
Благодаря ти, Бени!







*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #16 -: Октомври 12, 2006, 17:21:32 pm »
Оги, точно обратно, бе Миличка - и двата неуспешни засега опита са със стимулация
Ми аз нещо не съм разбрала правилно. Изпуснала съм ти историята :)
А що така? Доктора какво обяснение ти дава? Ти си млада и здрава. Някакси е тъпо да не отговаряш на стимулация с инжекций?!

Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #17 -: Октомври 13, 2006, 11:41:52 am »
Ох, Оги, отговарям, обаче явно не се е получило добро потискане на хипофизата и се открои доминантен фоликул - това явление било доста рядко. Иначе и при двете стимулации тръгнаха доста фоликули.
Благодаря ти, Бени!







Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #18 -: Октомври 14, 2006, 20:02:30 pm »
септември правих икси на естествен цикъл в мцрз.стимулацията протече по следния начин:от 3 до 7 ден серпафар 2*1,от 14 до 17 ден фостимон по 150 единици.преди прегнила естрадиола ми беше 1300 и се бяха откроили 4 фоликула , а при пункцията изкараха 1 яйцеклетка и 1 куха.резултат 1 ембрион средно качество.сега си чакам цикъла и ноември отново, само че този път инжекции от 6-7 ден и серпафар от 3-7 ден/ако намеря, защото има само клостилбегит по аптеките/.
Re: Ин-витро на естествен цикъл - как протича процедурата
« Отговор #19 -: Октомври 14, 2006, 20:07:41 pm »
Извинявам се за идиотския въпрос, но коя клиника се води МЦРЗ?