0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

За 45 дни преди раждане
« -: Август 29, 2006, 09:12:21 am »
Здравейте всички,
Имам един въпрос, който живо ме вълнува, ама нещо така и не успях да намеря отговор. Когато се пусне болничен за последните 45 дни преди раждане подава ли се при работодателя някаква молба или нещо друго за излизане в майчинство или не?
Предварително благодаря на всички, които ми отговорят.
*
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #1 -: Август 29, 2006, 09:46:30 am »
когато аз излязах майчинство не се подаваше никаква молба, освен представянето на болничния. това беше 2004 г. нека се включат и другите, ако са настъпили някакви промени и да кажат.успех Силви и леко и безпроблемно раждане.
17.01.2005                                                                              21.11.2013
*
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #2 -: Август 29, 2006, 09:50:47 am »
Аз лично не съм подавала никаква молба, просто си занесох болничния. Отделно аз съм в болничен от 1 месец преди тези задължителни 45 дни, така че при нас всичко е договорено предварително. Не мисля, че имаш нужда от такава молба, освен ако нямате някакви вътрешни фирмени правила за това.
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #3 -: Август 29, 2006, 12:15:06 pm »
Аз съм в болнични вече към 120 дни преди задължителните 45, така че се предполага че работодателя знае за положението, но реших да попитам да не би да има някоя формалност(поредната), за която да не съм чула.
Благодаря Ви за отговорите.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #4 -: Август 29, 2006, 12:48:26 pm »
не, не се подава никаква молба - това е болничен!
молба се подава едва когато изтече болничният за бременност и раждане - в твоя случай това ще бъдае след 315 дни.
тогава подаваш молба за излизане в платен отпуск за отглеждане на дете до 2 години.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #5 -: Август 29, 2006, 21:37:26 pm »
315 ли, Джамке! Множко бе! :balk_70:
Матей - 1.04.2006 г
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #6 -: Август 30, 2006, 12:49:27 pm »
315 ли, Джамке! Множко бе! :balk_70:

Вени, това е по новия закон. до края на годината е 135 дни. ама всъщност не знам нея дали я хваща.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #7 -: Август 30, 2006, 13:38:55 pm »
Хваща ги и тези, които към 1.1.2007 не им е свършил 135-дневния платен отпуск. Поне това разбрах последно аз.
Вярвам, че всеки един от тук ще сбъдне мечтата си!

Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #8 -: Август 30, 2006, 14:43:08 pm »
Така е, Васи и затова помислих, че Джама се е объркала!
Матей - 1.04.2006 г
*
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #9 -: Август 30, 2006, 15:12:46 pm »
хубу де, а нас не ни ли хваща поне за периода от 1 януари до докато навършат 9 месеца. Аз го чух с ушите си по бТВ. Някой чул ли е нещо ново?
*
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #10 -: Август 30, 2006, 16:10:21 pm »
Момичета излезе в ДВ, че болничните от 01.01.2007 стават 315 дни, но как точно ще се изчислява и кои ще ги хване ,ще бъде публикувано в допълнителна Наредба, която все още не е излязла.
Мила Дони и аз го чух с ушите си по БТВ но само по тази телевизия го споменаха. За пореден път се убеждавам ,че на медиите не трябва да се вярва, винаги се изопачавали истината, а хоарта така безрезервно им вярват на тях.
Който не разбира мълчанието ви, няма да разбере и думите ви.
Ако съдбата е спряла да ви се усмихва, опитайте се да я разсмеете!

*

    oganche

  • ****
  • 957
  • Малката ми мацинка
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #11 -: Август 30, 2006, 17:25:38 pm »
хубу де, а нас не ни ли хваща поне за периода от 1 януари до докато навършат 9 месеца. Аз го чух с ушите си по бТВ. Някой чул ли е нещо ново?
За съжаление е така, както Васи го е написала. Имаше големи коментари по НТВ.

*
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #12 -: Август 30, 2006, 17:30:48 pm »
Ами да, за съжаление изобщо не е ясно дали и тези на които не им е свършил болничния до 01.01.2007 ще ги хване. Минлата седмица по сутришния блок на БТВ госта беше специално поканен за тази тема, не го хванах в началото и не знам кой беше точно, но каза това което Надето е написала. Всичко друго си е свободни съчинения на медиите. В закона пишело само че болничните от 01.01.2007 г. стават 315 дни, а относно завареното положение НИЩО. Според мен и те не знаят още, защото има доста време до тогава, не е ясен и бюджета за 2007 г., така че милички, няма смисъл да гадаем и да си правим свободни съчинения. Само можем да чакаме да излезе правилника за приложението на законаи и дано и ние да намажем :D
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #13 -: Август 30, 2006, 18:52:16 pm »
в бг-мамата коментират доста това.
последно Хасан Адемов се изказа, че тия, които към първи януари 2007 са още в болничен (тоест, 135-те дни, ще са заварено положение и ще се възползват от новия закон.
тия като нас с Донка ще духат супата, бТВ не го били разбрали.
все още обаче не е приет правилникът, който реално урежда прилагането на закона и завареното положение. имало лобиране да се включат и всички майки с деца до 9 месеца, но не вервам да ни огрее.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: За 45 дни преди раждане
« Отговор #14 -: Септември 02, 2006, 10:20:04 am »
Не помня дали в Бг-мама или по телевизията чух, че се обсъждала възможността на такива майки като нас, на които са изтекли 135 дни болнични към 01.01.07 и имат желание да се върнат на работа преди да им изтече отпуска за гледане на дете да им се даде право да наемат детегледачка от бюрата по труда, като държавата ще им заплаща мин. РЗ. Вероятно за някой по-малък град биха стигнали, ама чувам че в София детегледачка за по-малко от 400 лв. месечно не можеш да намериш. Та на тази от бюрото по труда или ще  трябва да и се доплаща или ще е такава, че никой да няма желание тя да гледа детето му.