0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
герминативни клетки-Мели,моля те
« -: Август 16, 2006, 21:50:00 pm »
Здравейте,моля някой ако може да ми обясни какво представлява и съответно какво означава наличието им в еякулата?
Благодаря!
« Последна редакция: Септември 12, 2006, 13:16:46 pm от rita »
Re: герминативни клетки
« Отговор #1 -: Август 16, 2006, 22:28:50 pm »
Цитат
Спермата се образува в извитите семенни каналчета, заемащи почти 95% от обема и площта на тестиса. Вътрешният слой на каналчетата се състои от два типа клетки: герминативни клетки и клетки на Сертоли. Герминативните клетки участват активно в сперматогенезата /образуването на сперматозоиди/. Клетките на Сертоли участват в синтеза на енергия и на хормонално активни вещества.
Съществуват и трети тип клетки /сперматогонии/,от които се образуват зрялите сперматозоиди. Морфологично зрелият сперматозоид представлява структура с главичка, шийка и опашка. По-голямата част от главичката се заема от ядро, съдържащо плътно кондензиран наследствен материал. В предната част на главичката на сперматозоида има специално образувание - акромоза, което съдържа ензими, способствуващи проникването на сперматозоида в яйцеклетката и осъществяването на оплождането. Движенито на сперматозоида се осъществява от камшичес тата опашка, като необходимата за това движение енергия вероятно се генерира от митохондриите в шийката на сперматозоида. Незрелитете сперматозоиди се предвиж ват по семенните каналчета с помощта на клетките на Сертоли и се складират в придатъка на тестиса /епидидим/. Там те придобиват способност за самостоятелно придвижване и при смесването им със секрет от семенните мехурчета и простатата се образува крайният състав на семенната течност /еякулат/.
http://www.zachatie.org/modules.php?name=News&file=print&sid=66
*
Re: герминативни клетки
« Отговор #2 -: Септември 01, 2006, 10:35:18 am »
Здравей,Розичка
благодаря ти за бързия отговор,но искам да те питам тъй като не разбрах съвсем - прав ли е док. като казва ,че на тия клетки мястото им не е в еякулата?
Съжалявам,че чак сега ама бях извън града.
*
Re: герминативни клетки
« Отговор #3 -: Септември 06, 2006, 14:45:48 pm »
Зравейте момичета, не че настоявам за бърз отговор,но може ли някой да ми отговори!Благодаря!
Re: герминативни клетки
« Отговор #4 -: Септември 06, 2006, 15:39:46 pm »
Здравей, Рита.
Съжалявам, но чак сега видях въпроса ти.
Не съм лекар и не съм много запозната с проблема, който имате.
Изрових тази информация и я дадох тук, ако с нещо може да ти помогне.
Според мен лекарят има право като е казал, че мястото им не е в еякулата (четейки това което съм пейстнала като инфо).
Къде сте правили спермограмата?
Какви са показателите?
 Ако имаш възможност напиши ги.
Ако се съмняваш в резултата - повторете я на друго място или се обърни за второ мнение към друг лекар.
Съжалявам, че не мога да помогна много.
Единственото, което мога да направя е да стискам палци нещата да се оправят.
Успех, Рита!
*
Re: герминативни клетки
« Отговор #5 -: Септември 06, 2006, 15:59:46 pm »
Здравей, Розичка
благодаря ти много за отговора.За съжаление от това,което си написала и аз останах с впечатлението че док. е бил прав.Исках да проверя тъй като той не ни обясни какво всъщност означава наличието им.
Що се отнася до въпроситети:
1.Спермограмата е правена в клиника по стерилитет "Олимед" - Варна
2.Показателите са: брой нормокинетични сперм. - 1млн/мл
-с нормокинеза - 20%; хипокинеза 8% ; акинеза - 72%; обем 5 мл
-диагноза - олигоастенозооспермия 2-3 степен
-наличие на въпросните клетки и
- варикоцеле
Благодаря ти още веднаж за бързия отговор и за подкрепата!











Re: герминативни клетки
« Отговор #6 -: Септември 06, 2006, 16:14:59 pm »
Варикоцеле?? Пише го в спермограмата??? 8O 8O 8O


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*
Re: герминативни клетки
« Отговор #7 -: Септември 06, 2006, 16:29:26 pm »
Здравей,Миники
Не това не го пише в спермограмата,а е заключение на уролог след преглед разбира се.
Според мен едното с другото няма нищо общо (варикоцелето с клетките),но сам го написала ,защото Розичка питаше каква е ситуацията.А и уролога не ми отговори на въпроса тия клетки какво правят в еякулата и до какво води това след като "аджаба" не им е там мястото.За това питам.
Re: герминативни клетки
« Отговор #8 -: Септември 06, 2006, 16:48:04 pm »
Аха! Ритка, щом урологът не е отговорил, значи има опасност и на него да не му е ясно :)
От всички спермограми тук, аз лично никога не съм срещама такава находка другаде. Добре е Мели да даде отговор.
Ритка, всъщност може би трябва да се съсредоточите върху варикоцелето, пък и да повторите спермограмата. Май във Варна имаше и по-добро място за спермален анализ.
Пожелавам ви успех и бързо разрешаване на проблема! 


МОМИЧЕТА, НЕ ПРОПУСКАЙТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНИЯ ПРЕГЛЕД НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА, НАПОМНЯЙТЕ НА БЛИЗКИ И ПРИЯТЕЛКИ!!! http://www.mamolog.info/profilaktika
*
Re: герминативни клетки
« Отговор #9 -: Септември 06, 2006, 16:59:05 pm »
ММда,изобщо няма да се изненадам,ако не му е ясно - "сефте"на някои док.нещо да не му е ясно.
Ама много ме "успокои",че за пръв път чуваш за такова "чудо" в спермограма,но нищо ако излезе поредната гадост наистина е по добре,че поне не е масова.Варикоцелето май ще се оперира през декември-май,защото то голям срах го гони моя мъж.
За спермограмата съм съгласна,че определено това не е най-доброто място,но за Александров не стана, така и така бяхме отишли до Варна...та затова там я правихме.
Наистина ще се радвам ако и Мели се включи.
Благодаря ти за пожеланието и на теб всичко най най - хубаво!




*

    lady_11

  • *****
  • 3217
  • МЕТЛАТА - любимото ми превозно средство!
Re: герминативни клетки
« Отговор #10 -: Септември 06, 2006, 19:19:45 pm »
Може би Мели е в заслужена отпуска. Ще отговори, Рита, сигурна съм.
*
Re: герминативни клетки
« Отговор #11 -: Септември 06, 2006, 19:45:10 pm »
Радвам се,че Мели е в отпуск,а за това,че е заслужен спор няма.
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: герминативни клетки-Мели,моля те
« Отговор #12 -: Септември 12, 2006, 13:21:46 pm »
Герминативни или незрели клетки на сперматогенезата може да има в еякулата нормално до 4 милиона в милилитър.

(Бях в отпуска.  :))


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: герминативни клетки-Мели,моля те
« Отговор #13 -: Септември 12, 2006, 13:45:00 pm »
Здравей Мели,
Благодаря ти за отговора и извинявай за настоятелния постинг.За съжаление на сп-та не пише стойности,но в случай,че са повече от 4млн - какво озн това?
Дано да изкарала добре отпуската :lol:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: герминативни клетки-Мели,моля те
« Отговор #14 -: Септември 12, 2006, 13:49:12 pm »
Означава, че част от сперматозоидите не стигат до съответната зрялост и е време мъжът да отиде на преглед при уролог или друг специалист. Варикоцелето е една от възможните причини.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: герминативни клетки-Мели,моля те
« Отговор #15 -: Септември 12, 2006, 15:04:10 pm »
Той вече ходи на уролог,който откри варикоцелето,но не ми отговори на въпроса и затова попитах тук.
Благодаря за бързия отговор!