0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ТОКСОПЛАЗМОЗА
« -: Февруари 24, 2005, 18:18:31 pm »
Токсоплазмоза (Toxoplasmosis)


  Токсоплазмозата е зооантропоноза - заболяване общо за животните и човека. Причинител на заболяването е Toxoplasma gondii - облигатен вътреклетъчен паразит със сложен цикъл на развитие.
  Формите, през които преминава в развитието си са: ендозоит, мерозоит, цистозоит и псевдоциста в междинните гостоприемници и шизонт, гамети и ооциста в крайния гостоприемник.

Крайни гостоприемници са котките и всички останали представители на сем. котки. Междинен гостоприемник са човекът, всички останали бозайници и птиците. Котката може да е и междинен гостоприемник. Крайните и междинните гостоприемници отделят със слюнката, урината, фекалиите и млякото инвазиоспособни токсоплазми.

  Заразяването може да стане орално - за хората при консумация на замърсени със спороцисти (от котките) храни. При консумация на сурово месо от заразени животни (свине, говеда и т.н.), опасно повече за котките.

  Особено опасно е ако бременни жени поемат ооцисти от котка, особено в началото на бременността. Стига се до аборти и уродства на плода.

  Друг начин на заразяване е чрез контакта с животните напр. при галене.

  Възможно е и заразяване чрез кръвосмучещи и артроподи (кърлежи), но е много рядко.

  Условията за широко разпространение на токсоплазмозата са: големият брой животински видове, в които паразитира, начинът на заразяване, продължителното запазване на токсоплазмозите в гостоприемниците и др. фактори.

  При развитието си в организма на животните и човека, токсоплазмите оказват патогенното си действие чрез отделяне на токсини, предизвикващи алергични реакции. Токсоплазмите проявяват тропизъм към клетките на нервната и моноцито-макрофагеалната системи.

  Заболяването протича в следните клинични форми: скрита, безсимптомна, остра, подостра и хронична.

  Признаците при хората са доста общи. Често наподобяват респираторни инфекции, тонзилити с повишаване на температурата и затова най-точно диагнозата се поставя чрез серологично изследване за антитела, или чрез откриване в кръвта на самия причинител. Когато се заразят бременни жени т.нар. вродена форма (най-опасна), ако инвазирането настъпи в началото на бременността, настъпват аборти. Ако обаче това стане в последните месеци - раждат се или мъртви плодове или такива с малформации - хидроцефалия, пневмония, менингоенцефалит и т.н.

  Жени прекарали заболяването преди бременността и с висок титър антитела в кръвта не предават токсоплазмозата на плода си.

  Срещу токсоплазмозата няма специфично лечение. Използват се антибиотици и сулфонамиди с широк спектър на действие.

  Профилактика:

Високият брой на бездомните котки спомага за разпространяването на токсоплазмозата.
Домашните котки редовно трябва да се преглеждат.
Да не се допускат котки до складове с хранителни продукти.
Зеленчуците и плодовете да се измиват добре преди консумация.
Топлинната обработка на храните, нуждаещи се от такава да бъде педантично провеждана.
Миенето на ръцете и приборите за хранене със сапун е задължително.
Бременните жени трябва да спазват висока хигиена и при съмнение за заболяването да се изследват незабавно.
 

Автор: Любомир Маламов
(студент по ветеринарна медицина в Тракийски Университет- Стара Загора)
url=http://www.zachatie.org/drz2010][/url]