0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Хомеопатия и мъжки стерилитет?
« Отговор #20 -: Август 30, 2006, 21:57:22 pm »
“По-важно е да знаем какъв е човекът, който е болен, отколкото от каква болест е болен.”
                                                               Хипократ

И нещо от мен: това кое е първо и кое второ зависи от гледната точка, но винаги причината е преди следствието.Всички видове изследвания доказват следствието, а причината не винаги е ясна и може да се покаже от изследвания.Хомеопатията се занимава главно с причината и за това не са нужни изследвания в повечето случаи, защото причината е в самия човек, в неговия живот, в неговата психика и в начина му на възприемане на света.

Много хубав цитат от Хипократ. Затова и всеки път, когато става въпрос за диагностика и лечение, си говорим, че трябва да има и психолози редом с останалите специалисти, затова и активно търсим тяхната помощ, затова винаги ги каним на срещите, които Зачатие организира, провеждаме съвместни инициативи, даваме общи интервюта и т.н., и т.н. И пак опираме до това, което казах и по-горе - липсата на специалисти и липсата на нагласа у хората да търсят помощта им.

Вярно, причинно-следствените връзки са много важни. Понякога не е ясно кое е причина и кое следствие. Например сега се опитвам да убедя една приятелка, че бебето й плаче, защото тя паче, а не обратното.

В много случаи обаче в медицината е ясно кое е причина и кое - следствие. Медицината винаги се опитва да изясни причината (да постави диагноза) и после да лекува. Понякога не е възможно и въпреки усилията ни остават примерно 10% неизяснен стерилитет, но толкова ни стигат познанията. Тезата, че медицината не се интересува от причината, а само от следствието, не е вярна, макар активно да се поддържа от хомеопатията. А това пък, че "причината е в самия човек, в неговия живот, в неговата психика и в начина му на възприемане на света" е наистина приятно, но наивистично обяснение и може би минава при по-необразовани хора. Помисли отвново върху примера, който ти дадох - къде в начина на възприемане на света бърка един мъж с генетичен дефект?


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Хомеопатия и мъжки стерилитет?
« Отговор #21 -: Август 30, 2006, 22:08:31 pm »
Ако съпругът на Neige имаше генетичен проблем, никакъв хомеопат няма да може да му помогне.

Никъде не съм чула от добри лекари - хомеопати, нито съм прочела някъде, че хомеопатията лекува всичко 8O. Дори се твърди и то  недвусмислено, че когато има патология, тя не може да помогне.

Ако няма патология, значи човекът е здрав.  :)

Хомеопатичната система няма механизъм, по който да отсее къде може и къде не може да помогне (дори и да приемем, че някъде помага). Когато се говори, че не лекува всичко, обикновено се имат предвид ортопедични, хирургични и подобни проблеми. И ти помисли върху примера - как един хомеопат ще разбере, че даден мъж има генетичен дефект? Отговорът е - няма как. Колкото и да разпитваш един човек как спи, от какво се страхува и поти ли се нощем, не можеш нищичко да разбереш за неговите сперматозоиди.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Хомеопатия и мъжки стерилитет?
« Отговор #22 -: Август 30, 2006, 22:15:55 pm »
Противохуманно е да лъжеш хората когато си наясно че не им помагаш само и само за да им вземеш парите.
Знаеш ли, и аз мислех така и това е причината да не практикувам хомеопатия - не мога толкова много да лъжа хората. Но знаеш ли, че това не е общовалидно - има хора, които сякаш искат да бъдат излъгани. Имам пациенти, които идват при мене, аз им казвам директно какво мисля, те не се съгласяват. Помотаят се известно време насам-натам, по врачки, по хомеопати, пробват всичко, което чуят и като не стане, пак се връщат при мен. Вярно, загубили са година или две, но идват мотивирани, убедени в правотата ми, вярващи и надяващи се на медицината. Знам ли, може би всеки си има път, който трябва да извърви.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Хомеопатия и мъжки стерилитет?
« Отговор #23 -: Август 30, 2006, 22:30:25 pm »
Не съм съгласна с изказванията,че хомеопатията е шарлатанство и лекарите действат на психогенно ниво.
Най-добро определение за хомеопатията е дала vmg7:е система за цялостно лечение на организма като чрез лекарства от естествен произход се стимулира организма и неговите жизнени сили сами да се справят с проблема и да започне правилното функциониране на всички системи и органи, а също така и на всички нива: умствено, емоционално и физически.
Навсякъде има доктори и доктори.Има такива които са решили да печелят от незнанието ти и те размотават с различни лекарства,но има и такива които работят за да ти помогнат.Говоря именно за втората категория.Благодарение на добър доктор и подходящо лекарство си отстраних 2 проблема за 40 дена които изискваха макар и минимална оперативна намеса.
За мен това означава МНОГО!!!!
*

    Zdravei

Re: Хомеопатия и мъжки стерилитет?
« Отговор #24 -: Април 17, 2007, 18:39:53 pm »
Zdravei,
az sashto imam myashtenia gravis , ot Sofia sam.Bi li mi kazala pri koi homeopat si hodila i te e izlekuval, mnogo mi e interesno , shte mi se i az da opitam, no ne namiram dobar takav. Ti sega bez mestinon li si?
Ste se radvam ako mi pishesh.
Elena
*
Re: Хомеопатия и мъжки стерилитет?
« Отговор #25 -: Април 26, 2007, 03:06:32 am »
 :lol:И аз никак не обичам да съм крайна, но в случая няма как. Цялото ми логично мислене крещи при такива "лечения". Говорим си за разтвори, при които "активното вещество" разредено към водата е едно към над хиляда. Като гледах приготвянето, на "лечебния" разтвор по Discovery се разразреждаше осем поредни пъти, това точно прави: 1.2.3.4.5.6.7.8=40320. Т.е. точната дозировка (ако не му е трепнала ръката на хомеопата, защото с тези мензурки е вероятно) е 1:40320. Това на пракитка означава ЧИСТА вода! Дори в стерилизираната вода (която не видях да е задължителна за разтвора, но не съм чела подробно знам ли!) има по-голям процент примеси от "активната съставка". На практика, слюнката на "лечителя", прахът от стаята, ако щеш и частитците паяжина в този разтвор са съизмерими с "активната" естествена съставка. Това на фона на начина ни на живот, при който за месец изгълтваме около 400гр. сажди (които са интересна смес от половината менделеева таблица плюс почти чист въглерод) или сравнено само с водата, която пием - ако се прочете етикета дори на най-слабо минерализираната изворна вода, се вижда, че "активните съставки" в нея са доста по-голям процент, та това за един смятащ и мислещ човек е ШАРЛАТАНСТВО.
Вярата обаче е голяма работа и никой не е изследвал до край човешките възможности, основани на едната вяра. Само да спомена, че моята мама се самоизлекува от много напреднал стадий на болест, при която прогнозите на лекарите въобще не бяха цветущи! Излекува се НА ИНАТ, каза че ще живее и точка. Т.е. впрегна вярата си, без да пие чиста водица. Все пак, аз лично бих отишла при психолог и лекар и бих се постарала да намеря емоционалния и медицинския проблем, много преди да си дам парите за вода...
Естествено е, че хомеопатията не може да навреди по никакъв начин (ако хомеопатът спазва достатъчно добра хигиена), НИКОЙ не показва противопоказния от вода. Голямата вреда в случая е за болести, при които времето е от решаващо значение и всяко забавяне само ще усложни лечението...
Да добавя, че въпросното предаване по Discovery беше нещо като реклама на хомеопатията, през цялото време се говореше каква голяма полза има от нея. Аз обаче имам навика дълбоко да се съмнявам когато научна дисциплина ми се представя с ненаучни факти, които се прицелват най-вече не в мислещата, а в емоционалната половина от съзнанието на човека.
« Последна редакция: Април 26, 2007, 03:30:35 am от Lan »
Re: Хомеопатия и мъжки стерилитет?
« Отговор #26 -: Април 27, 2007, 10:39:54 am »
Противохуманно е да лъжеш хората когато си наясно че не им помагаш само и само за да им вземеш парите.
Знаеш ли, и аз мислех така и това е причината да не практикувам хомеопатия - не мога толкова много да лъжа хората. Но знаеш ли, че това не е общовалидно - има хора, които сякаш искат да бъдат излъгани. Имам пациенти, които идват при мене, аз им казвам директно какво мисля, те не се съгласяват. Помотаят се известно време насам-натам, по врачки, по хомеопати, пробват всичко, което чуят и като не стане, пак се връщат при мен. Вярно, загубили са година или две, но идват мотивирани, убедени в правотата ми, вярващи и надяващи се на медицината. Знам ли, може би всеки си има път, който трябва да извърви.
В тази връзка за мен лично най-странната титла е лекар-хомеопат. Това е непочтенно. Или поддържаш принципите на традиционната медицина и използваш такива подходи, или - не.
Самата философия на хомеопатията отрича всяко консервативно лечение.
Затова разбирам възмущението на Мели. Не е почтено лекар, който е наясно какво се случва да не предприеме нужната компетентна намеса.
Аз лично съм толерантна, израстнала съм в лекарска фамилия. Братовчедка ми /при брат и баща лекари/ е краен привърженик на хомеопатията, дори съм ходила при неин хомеопат - много симпатична жена, но с по-малко познания от мен в доста области ... включително и психологията, която им е основен инструмент.
След това мой беше изборът /и бърз/ да си пия лекарствата тогава и до ден днешен да си правя контроли при лекар.
Братовчедка ми и до ден днешен е сигурна, че щом хомеопатията я има, винаги има лек.
А точно днес сутринта една колежка ми обясняваше как лекар-хомеопатка й казала, че има тубарен проблем и й предписала сиропче ... преди това ходила на лекар, който при прегледа с ехограф не установил проблем, но й казал че за тръбите трябва цветна снимка. Хомеопатката й казала, че това е много опасно, диагностицирала й е сраствания и предписала лечение - въпросното сиропче.
Ето за такива неща говори Мели и за мен е недопустимо.