0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Спермограма без заключение? Мнение
« -: Януари 12, 2022, 15:37:25 pm »
Здравейте!

Предварително благодаря на всеки взел участие.
Моля, за мнение/тълкуване на спермограмата ми която получих днес от Централна Клинична Лаборатория към УМБАЛ Свети Георги Пловдив. Странното е, че няма заключение както повечето спермограми във форума. До колкото разбирам не се решава с фертилен или стерилен, но как да разбера дали проблема е в мен или не? Моля, погледнете снимката по-долу:
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма без заключение? Мнение
« Отговор #1 -: Януари 12, 2022, 23:07:22 pm »
Здравей, проблемът на тази спермограма не е в липсата на заключение. Проблемът е, че е направена от лечебно заведение, което няма право да прави спермограми. Лечебните заведения, които имат право да правят спермограми, са регистрираните по чл. 131, ал. 1 от Закона за здравето заведения за болнична и извънболнична помощ. Пълен списък с адреси и данни за контакт се намира на страницата на Изпълнителна агенция "Медицински надзор". Всички останали лечебни заведения, които предлагат да правят спермограми, извършват тази дейност в нарушение на закона, въпреки многогодишните ни усилия това да се забрани.

Спермограма, направена в лечебно заведение, което не подлежи на качествен контрол от страна на държавата, може да има редица неблагоприятни последици за вас, част от които са:

  • загуба на пари
  • загуба на време
  • късно откриване на проблем, който е могъл да се реши бързо
  • хронифициране на заболяване, което е останало неоткрито и нелекувано
  • психологически неблагоприятни ефекти, ако спермалният анализ е лош
  • ненужно насочване към асистирана репродукция с донорски сперматозоиди
  • създаване на проблеми в семейството
  • намаляване на яйчниковия резерв при жената в периода на изчакване
  • пропуснати възможности за лечение, в това число и на онкологични заболявания и т.н.

За Пловдив това са:

  • УСБАЛАГ "Селена"
  • МЦ "Бора"
  • "Ню Лайф" СМЦГ
  • МЦ "КИРМ"

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Спермограма без заключение? Мнение
« Отговор #2 -: Януари 12, 2022, 23:22:30 pm »
Благодаря за отговора д-р Даскалова.
Следващата седмица отивам за повторен тест в УСБАЛАГ "Селена". Някои от изброените минуси са вече реализирани...  :? Не зная за причините да стоят нещата както ги описвате, но най-логичната е печалбарство, за отношението по време на теста в тази лаборатория няма да коментирам, то стана симптоматика навсякъде.
Ще мина още един тест, и без това е препоръчително да се направи повече от един. Така че още по-добре :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Спермограма без заключение? Мнение
« Отговор #3 -: Януари 12, 2022, 23:25:06 pm »
Дано истинската спермограма да е добра, с нормални показатели.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу