0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Метод „Parryscope”
« -: Януари 07, 2019, 01:20:38 am »
Здравейте, има ли пробвали този метод, при който незабавно и без упойка се установява проходимостта на маточните тръби? В статията, която намирам се прави в София и е максимално комфортен и в рамките на 15 минути обсъждайки с лекаря, който го прави се разбира състоянието, като се дава над 98% точност на резултата. Някаква информация за цена?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Метод „Parryscope”
« Отговор #1 -: Януари 07, 2019, 15:30:25 pm »
Здравей, Neronita!

Аз не зная къде се прави и не мога да отговоря на основните ти въпроси за цена и т.н., но по принцип това е офис-хистероскопия и държавата не я признава като диагностичен метод. Ако тръбите ти са непроходими или със стеноза и имаш право да получиш финансиране за лечение от държавата и тогава ще трябва да направиш ХСГ или лапароскопия. И втори проблем би възникнал, ако трябва да преминеш към АРТ и представиш резултатите от изследването на репродуктивен специалист, който ще поиска отново ХСГ или лапароскопия.

Т.е. ако се колебаеш какъв метод за проверка проходимостта на маточните тръби да избереш, по-добре следвай съветите на репродуктивния специалист, който си избрала. Като имаш предвид, че сред причините за инфертилитет при жената тубарният фактор е най-често срещан.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Метод „Parryscope”
« Отговор #2 -: Януари 07, 2019, 18:35:31 pm »
Здравейте, поради късно намиране на подходящ партньор и градене на кариера се оказах на 39г. в опит за забременяване тепърва. Към момента са минали около 4 месеца с неуспешни опити, през които си направих цитонамазка- 1-ва група, вътрешен преглед с ехограф и изследване на основни хормони. Меря си овулацията с тестове и е налична. Всичко е наред, но лекарят ми каза, че ако не се получи скоро, предвид възрастта ми трябва да направя лапароскопия, за да се видят тръбите  и естествено спермограма на мъжа ми. Понеже лапароскопията не е безобидно изследване, а може всичко с тръбите ми да си е нормално, попитах дали този метод не е по-удачен за случая ми, тъй като реално ще е проверка, а при наличие на проблем ще тръгна в друга посока. Вие как мислите?
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Метод „Parryscope”
« Отговор #3 -: Януари 07, 2019, 18:52:14 pm »
Спермограма при мъжа и оценка на яйчников резерв при тебе, това бих препоръчала като първи изследвания. И в зависимост от резултатите да се обсъди поведението. ХСГ е златен стандарт за оценка на маточните тръби.
Всичко останало е по преценка на репродуктивния специалист. Ако е видял нещо друго, заради което му се иска да направи лапароскопия, или обратно, ако ще приеме субоптимални методи за оценка на проходимостта на маточните тръби, това са допустими отклонения от стандартния алгоритъм. Разбира се, приемам, че посещаваш репродуктивен специалист?



"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: Метод „Parryscope”
« Отговор #4 -: Януари 08, 2019, 14:17:32 pm »
Посещавам гинеколога си- д-р Христо Кунчев, Клиника "Торакс" гр.Пловдив.При прегледите ми се казва, че абсолютно всичко ми е наред, особено след 1-вата група от цитонамазка и показанията на хормоните иии цитирам: " ...следващото е спермограма на мъжа и ако и при него всичко е ок, правим лапароскопия, ако тръбите са проходими не се притесняваш, ако има проблем в началото им ги оправяме, а ако са непроходими - само инвитро. И действай бързо, предвид възрастта ти" Притесних се- това си е операция. Само от 4 месеца правим опити. Трябва ли ми специалист? Казвате да си проверя яйчниковия резерв и да избера метод да се види проходимостта. Лекарят ми каза да не се мотам с цветни снимки, тъй като при лапароскопията хем ще се види точно, хем ако е поправимо ще се коригира. Съвет? Съвсем ново ми да опитвам да забременявам, че и да допускам, че може и да бъде сложно, трудно или невъзможно. Смятах го за естествен процес...В тази връзка принципно ,какво точно трябва да си изследвам, за да се отдам на опити за зачеване, без да си вкарвам излишни(ако са такива) притеснения? Благодаря за вниманието :)
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: Метод „Parryscope”
« Отговор #5 -: Януари 08, 2019, 23:25:45 pm »
Разбирам тревогите ти. На възраст над 35 години е нелогично да се губи време, защото то вече е биологично ограничено. Преминаването към репродуктивен специалист не означава непременно, че ще има някакви сериозни проблеми, заради които ще се наложат някакви процедури, различни от естествения процес на зачеване. По-скоро означава, че няма да се губи време и ще се върви по алгоритъм, изработен за не много млади пациентки.

Изборът на репродуктивен специалист не е труден, ето линк, от който можеш да избереш - Репродуктивни клиники в България.

Можеш и сама да направиш оценка на яйчников резерв, като за целта трябва да те види гинеколог на 3-ти ден от МЦ и, ако няма противопоказания (задържани фоликули), да изследваш в някоя лаборатория хормоните ФСХ, АМХ и естрадиол.

Един допълнителен коментар - в Пловдив и региона се правят необосновано много лапароскопии (а това все пак е операция).

Спермограма задължително, това е без никаква уговорка и отново в репродуктивен център, а не в лаборатория.

Поздрави! :)


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
*
Re: Метод „Parryscope”
« Отговор #6 -: Януари 09, 2019, 10:20:45 am »
Извинявам се, че се намесвам в разговора. За да подкрепя думите на д-р Мели. Мисля, че "Торакс" лапороскопията я назначават като профилактичен преглед. Бях при д-р Видева (даже няма да й скрия името)на преглед преди 2 години. Имах възпален яйчник. За възпален яйчник тя ми обясни, че матката ми била изместена (то се виждаше, но беше от възпалението), вероятно съм имала сраствания, запушени тръби, стерилност. Заключение: "Трябва да се направи лапароскопия". Няма да коментирам до какво психично състояние ме доведе това. След 3 месеца реване си намерих друг гинеколог, пих си лекарство, матка си отиде на правилното място. След време си направих ЦВЕТНА СНИМКА (която е неинванзивна, щадяща и значително по-евтина) и се оказа, че тръбите ми са проходими.
Първо се прави цветна снимка и ако има нужда, чак тогава лапароскопия.
Бъди промяната, която искаш да видиш в света
*
Re: Метод „Parryscope”
« Отговор #7 -: Февруари 19, 2019, 10:30:31 am »
Здравейте. Ако си направиш светна снимка, ще се види дали има нужда от по-инфанзивни методи. Мен ме боля съвсем за малко. Нямаше нужда от упойка или каквото и да е било. Успех.