0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ендометриоза
« -: Януари 31, 2018, 08:10:15 am »
здравейте момичета на 14,11,2017 след операция ми изписаха оргометрил .... но го нямаше ... и така 2 месеца по късно започнах  да пия дуфастон от 9 ден на цикъла и ми каза да го приемам 10 дни...... Болките обаче също се върнаха точно като преди операцията или вече аз психясвам ...... Та въпроса ми е възможно ли е това чудовище да се е върнало пак .,... много ме е страх понеже съм с 1 яйчник Cry .
Re: ендометриоза
« Отговор #1 -: Февруари 26, 2018, 12:00:38 pm »
Здравейте момичета! Имам нужда от малко подкрепа и за това ще ви разкажа моята история. Преди 2 години ме оперираха от киста на ляв яйчник която се оказаа ендометриозна. Предложиха ми лечение с хормонални инжекции за спиране на цикъла за 6 месеца, е не се съгласих, понеже съм медицинско лице и съм срещала много случай на жени развили рак на гърдата след такива хормонални лекарства. И така се оставих на съдбата, ако се появи пак значи така е писано. Сега от 6 месеца обаче с моя мъж пражим опити за бебе и резултат няма, цикъла ми е редовен, овулация засичам с тестове. Искам да ви спомена, че още до като имах кистата забременях на 3 ти месец от тогавашните ми опити, но мъжа които беше до мен тогава пойска да го махна и така и сторих. Има ли някоя тук забременяла след такава операция, и не приемала хормонални таблетки за превенция?
*
Re: ендометриоза
« Отговор #2 -: Февруари 26, 2018, 21:17:13 pm »
Успех и на двете, malkata322 и Vesi89  :crossfingers:

Моят случай е различен и не мога да ви послужа за пример, но все пак ви стискам палци да се справите с ендометриозата :)



   La vita è bella
*
Re: ендометриоза
« Отговор #3 -: Февруари 27, 2018, 16:19:54 pm »
Сега от 6 месеца обаче с моя мъж пражим опити за бебе и резултат няма, цикъла ми е редовен, овулация засичам с тестове.
Здравей Веси89, аз също съм с ендометриоза. Месеци наред засичах обулацията с лентички, които всеки месец показваха, че съм в овулация. Успоредно с това мерих и БТ, от която разбрах, че овулация липсва. Реших да отида на проследяване при доки и се оказа, че нито веднъж не съм имала. Лентичките покават дали има повишение на хормона, но дали настъпва овулация, само доктор може да каже.
Съветвам те така да я проследиш, защото аз се залъгвах доста дълго време...
*

    Мели

  • Д-р Мариела Даскалова
  • *
  • 12161
  • Timeo Danaos et dona ferentes
Re: ендометриоза
« Отговор #4 -: Февруари 27, 2018, 17:57:22 pm »
Предложиха ми лечение с хормонални инжекции за спиране на цикъла за 6 месеца, е не се съгласих, понеже съм медицинско лице и съм срещала много случай на жени развили рак на гърдата след такива хормонални лекарства.

Веси, хормоналната терапия по повод ендометриоза е с препарат Золадекс, който се дава за лечение на рака на гърдата.


"Намирал съм смисъл в живота, радост и щастие само тогава, когато съм можал да направя нещо добро, да бъда полезен на народа си, на бедните, на страдащите. Богатството, спечелено с честен труд, трябва да служи човеку, за да върши добри и полезни дела."
Димитър Кудоглу
Re: ендометриоза
« Отговор #5 -: Февруари 28, 2018, 17:47:58 pm »
Напълно съм съгласна с Lady, при мен се получи същата ситуация. Тръгнахме да правим инсеминация и чак тогава установихме, че съм с ЛУФ синдром, заради ендометриозата. Моите тестове преди това също отчитаха овулация.
Re: ендометриоза
« Отговор #6 -: Юни 07, 2018, 20:32:03 pm »
Здравейте момичета! Имам нужда от малко подкрепа и за това ще ви разкажа моята история. Преди 2 години ме оперираха от киста на ляв яйчник която се оказаа ендометриозна. Предложиха ми лечение с хормонални инжекции за спиране на цикъла за 6 месеца, е не се съгласих, понеже съм медицинско лице и съм срещала много случай на жени развили рак на гърдата след такива хормонални лекарства. И така се оставих на съдбата, ако се появи пак значи така е писано. Сега от 6 месеца обаче с моя мъж пражим опити за бебе и резултат няма, цикъла ми е редовен, овулация засичам с тестове. Искам да ви спомена, че още до като имах кистата забременях на 3 ти месец от тогавашните ми опити, но мъжа които беше до мен тогава пойска да го махна и така и сторих. Има ли някоя тук забременяла след такава операция, и не приемала хормонални таблетки за превенция?
Здравейте, момичета.
Аз бях оперирана от ендометриоза - лапароскопия през Април 2018г. Не ми препоръчаха лечение с инжекции или други медикаменти.
Мога ли да започна опити за забременяване, или трябва да изчакам още време?
Благодаря ви момичета!
*
Re: ендометриоза
« Отговор #7 -: Юни 07, 2018, 22:27:58 pm »
Здравей, кактусче, добре дошла. Съжалявам, че трябва да се бориш с ендометриоза. Желая ти успех.

Препоръчвам ти да се обърнеш към клиника за репродуктивни проблеми, където да проследят  конкретно вашия случай. Там лекарят ще е винаги на линия, за да отговаря на въпросите ти.  Аз така се чувствах най-спокойна. При мен след лапароскопия се доказа ендометриоза лека степен (1-2 степен). Предписаха кратко лечение (3 месеца) и след това имахме варианти или да пробваме по естествен път или да пробваме ин витро с цел допълнителна диагностика. Но всеки случай е индивидуален.



   La vita è bella
Re: ендометриоза
« Отговор #8 -: Юли 10, 2018, 10:14:43 am »
Здравейте, момичета. Ето и моята история. На 8.06.2018г. ми направиха лапароскопия, премахнаха ми киста на левия яйчник, кистата беше почти 6 см. При нея намериха ендометриозни огнища в десния яйчник. Според хистологията съм в 3ти стадии. Казаха ми, че резултатите от хистологията ще излязат на 10тия работен ден след лапарото. На 14тия работен ден все още не ми намираха резултатите (звънях всеки ден и резултати на мое име нямаше). На 14ти работен ден отидох да си взема епикризата и изведнъж резултатите ми се появиха. Дадоха ми протокол за Золадекс, утре ще ходя да си подам документите. Лекаря, който ме оперира ми връчи епикризата, каза ми къде да отида да подам документи, но до тук - не ми обясни абсолютно нищо друго. С моя приятел правим опити за бебе от година и половина (това беше причината да започна да ходя по лекари и така стигнах до операция). Звъннах на моя гинеколог и го попитах има ли шанс да забременея без инжекции, имам две проходими тръби, нямам сраствания и според лекарите цитирам "матката ти е в отлично състояние". Моят лекар ми каза, че трябва да изчакам първия ми цикъл след операцията и да отида при него, за да ме погледне до 5ти ден на цикъл. Преди операцията ходих на прегледи и се оказа, че отделям фоликул, който не се пука (на практика имам половин овулация), но може да се спука с инжекция и да се пробваме да забременея по този начин. Моят гинеколог ми обясни, че най-доброто лечение за ендометриоза е бременност и затова ще се опитаме да забременея без да прибягвам веднага към Золадекс. От друга страна ми казаха, че е най-добре да се започнат инжекциите веднага, за да не се разпространяват огнищата и въобще незнам какво да правя. Дали някоя от вас е запозната възможно ли е наистина да забременея без инжекции или направо да прибягвам към тях без да губя време?  :(
« Последна редакция: Юли 10, 2018, 10:17:29 am от Violetka »
*
Re: ендометриоза
« Отговор #9 -: Юли 23, 2018, 14:56:46 pm »
Здравей, Violetka.
Да, най-доброто лечение е бременността. До колкото знам, след коремна операция или лапароскопия в твоя случай, вариантите са тези, които описваш. Някои момичета решават да забременеят възможно най-бързо и пристъпват директно към инсеминация или инвитро. Други пък избират медикаментозно лечение.
Аз също съм с лапароскопска операция от февруари месец. Поставих 5 инжекции Золадекс. С една добре проходима тръба и една полу-проходима. Сега след като премине действието на лекарствата, ще опитаме със спонтанно забременяване. Моята докторка каза, че може да пробваме и с инсеминация.
Напълно възможно е да забременееш и без инжекции. Всичко зависи от степента на Ендометриозата и от съпътстващи проблеми. Като хормони, спермограма и други.
Предполагам си се поразровила в интернет и си чела за заболяването. Има много материали. Ендометриозата се храни от  цикъла. С хормоналното лечение спира цикъла ти и това възпрепятства нататъшното развитие ба болестта. Най-добре е да се започне непосредствено след операцията.