0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #701 -: Ноември 26, 2015, 16:40:16 pm »
Евелин, супер е!
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #702 -: Ноември 26, 2015, 16:57:15 pm »
И на мен това на evelin ми харесва, а и не е скъпо. Само последно да питам - от мета пак ли по 1 хапче е дневната доза? То е ясно, че и 10 да изпиеш, ще изхвърлиш излишното. Мисълта ми е 1 хапче ли е препоръчителната дневна доза за хора с проблеми в усвояването?
Аз ще си го запиша и ще питам в нашата аптека могат ли да го поръчат и колко ще струва.


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #703 -: Ноември 26, 2015, 17:02:25 pm »
Лили, аз разбрах, че който няма проблеми с усвояването, трябва да взима по една таблетка. А който има, трябва Д-р да му предпише по колко.
На НЕОФОЛИКА пишеше да не се взима повече от 2 табл, освен ако не е предписано друго.

Не мога да повярвам просто от колко кладенеца вода ще донесем. И то колективно. Понякога си мисля, че мозъка ми е изпържен вече от тези напъни...
« Последна редакция: Ноември 26, 2015, 17:10:00 pm от evelinapa »
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #704 -: Ноември 26, 2015, 19:06:00 pm »
Лили, аз разбрах, че който няма проблеми с усвояването, трябва да взима по една таблетка. А който има, трябва Д-р да му предпише по колко.
На НЕОФОЛИКА пишеше да не се взима повече от 2 табл, освен ако не е предписано друго.

Извън стандартната дозировка, посочена в листовката на лекарствени продукти, които се продават без рецепта - не следва да се взима "отгоре". Това като правило за всякакви препарати. Конкретно, че мета-тата, ако пиете някоя таблетка отгоре - нищо няма да последва страшно - друг въпрос, но за много други неща - не е така.
При всички планиращи бременност жени - следва да се направи и тест за тромбофилия и този за мутации и да се знае, има ли няма ли проблем с усвояването на ФК. Ако има - лекарят ви ще ви дозира какво и колко да приемате. Естествено НЗОК не ги поема тези изследвания де, но те са много важни момичета и който не ги е правил - бива при първа възможност да ги пусне. Касаят и успешното износване на бъдеща бременност и превенция на проблеми за плода. Да ги пуснете вече бременни и тогава да се взимат някакви мерки - в доста случаи е "след дъжд качулка", за съжаление.  :? Кварталните АГ-та в България - масово не са и чували за тромбофилия де... И в чужбина и у нас - въпросният тест можете да си направите без да сте насочени от лекар в съответната лаборатория, която прави такива. Нямам идея колко струва това навън. През 2010, когато аз го правих в "Геника" - платих към 200лв. за всичко. Пък кръв ми взимаха в Пловдив, че идва специален куриер да я взима и транспортира по определения ред до София и това беше крайната цена. Сега и да не е поевтинял този тест - по-скъп не е станал. Сумата не е непосилна, а това е едно от базовите изследвания все пак. Та както казах - който още не го е правил, при първа възможност е добре да си го пусне.

Моя роднина две износени бебета изгуби, 2-3 седмици преди термин, заради тъпата тромбофилия и местните "светила" й викаха: "Еми стават такива неща понякога, не знаем причината, ха дано другия път...".  :x Вие нали разбирате какво е два пъти това да ти се случи, не в първите седмици, ами вече очакваш раждане всеки момент, стегнал си багажа, купени креватчета, колички... Аз малко след второто й загубено бебе се бях регистрирала тук и бях почнала да чета... Тя с третото, аз с първото забременяхме по едно и също време. Тя - кървене, лежане, лекарски мнения как "то си било нормално..."  8O Решавам да се намеся и я питам тромбофилия-тест правила ли е  - естествено не беше, сефте чува, пита какво е това. Натиснах я аз да го пусне спешно и воала. Цяла бременност на фракси, но на финала - живо и здраво момченце на термин, през март става на 5.  :D Ако пак беше чакала "на късмет" и на местните АГ-та - и това дете щеше да "приключи" като предишните две. Надявам се, че илюстрирах достатъчно, защо е важен тест това.
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #705 -: Ноември 26, 2015, 19:55:51 pm »
тромбофилиите са ясни,но със  същото изследване може ли да се установи има ли проблем с усвояването на фолиевата к-на? Аз за тромбофилиите само чакам да се опарича  :)


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #706 -: Ноември 26, 2015, 20:24:12 pm »
Не мога да си заложа главата, мисля че да. Понеже при мен са на едно данните по тези въпроси, а  и други жени дето са правили за тромбофилия, пишат и резултати за мутация какви са. Което ме кара да си мисля, че вървят в комплект. Обаче пък лекарят ти пише там какво да се изследва като се праща кръв в лаб. и не знам какво е писал моя. Иди питай Мели най-добре - тя знае точно как е.  :D
НЯМА НАЧИН, ДА НЯМА НАЧИН!

*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #707 -: Ноември 26, 2015, 21:46:10 pm »
Здравейте момичета!
За фолиевата киселина, на мен ми я изписаха, без да съм правила изследвания за усвояване, което ме води към мисълта, че не може да навреди. Пия както Jbrul неофолик мета 3х1 на ден.
Лили, неофолика е около 10 лв, но опаковката е 90 хапчета, а това което Евелин намери е 30 доколкото виждам.
А относно гаденето, като изключим, всички причини, които коментирахте, възможно ли е да не е от добавките, а от повишена тревожност/ напрежение?! Питам, защото на мен ми се случва да се чудя дали ми се гади от храна или от хаповете или пък, защото съм недоспала... А ММ има паническо разстройство, незнам дали сте чували: болестта на съвременните хора, и покрай него, започнах да се чудя дали пък гаденето ми понякога не е именно поради силно напрежение....нали все се притесняваме за нещо, та така


Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #709 -: Ноември 26, 2015, 22:29:31 pm »
И аз пиех този Неофолик Мета като почнахме пак да правим опити, но като не се случиха нещата и се демотивирах и го спрях  :oops:
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #710 -: Ноември 26, 2015, 22:39:17 pm »
И аз пиех този Неофолик Мета като почнахме пак да правим опити, но като не се случиха нещата и се демотивирах и го спрях  :oops:
osi_6 osi_6 osi_6


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #711 -: Ноември 26, 2015, 22:50:08 pm »
И аз пиех този Неофолик Мета като почнахме пак да правим опити, но като не се случиха нещата и се демотивирах и го спрях  :oops:
osi_6 osi_6 osi_6
:lol: :lol: :lol: :bighug:
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #712 -: Ноември 27, 2015, 00:00:15 am »
Маки, и 6 е високо.

Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #713 -: Ноември 27, 2015, 00:24:07 am »
Лили,

Усвояването на фолиевата се разбира от същото изследване за тромбофилиите - пълен панел.
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #714 -: Ноември 27, 2015, 01:49:28 am »
Блу, мерси много, ще и предам.

Лили, ако и двата гена са увредени = тромбофилия + проблем с усвояването на фолиева.

Ако само единия ген е увреден = само проблем с фолиевата.
Мама на две безценни бебета, отишли в Рая (2014 и 2015). И на едно игриво, космато и мъркащо Мяу-мяу.

Чакаме те, скъпоценно бебе!
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #715 -: Ноември 27, 2015, 09:36:50 am »
Здравейте!
За генетичните изследвания да кажа. Аз ги правих тази година, 180лв в геника.
Ще кача една снимка на резултата. Това май се води "основен панел". Ако някой може да коментира, също ще бъда благодарна, защото моя док каза, че няма проблем, но друг ми загатна, че има нещо. Но, понеже бях на безплатна консултация, не пожела да ми обясни по подробно. Аз пък чета в нета  и нищо не схващам.  :oops:
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #716 -: Ноември 27, 2015, 10:14:11 am »
Мерси момичета, задължително ще го пусна този панел. А имате ли информация абортите по причина тромбофилия кога се получават - в първите дни от имплантацията, в начална бременност или на по-късен етап?


Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #717 -: Ноември 27, 2015, 10:21:41 am »
Тромбофилии (склонност към тромбози)
Често пециентките с повтарящи се спонтанни аборти се изследват за тромбофилия въпреки че не е сигурно, че този скрининг е с основание. Проучвания при пациенти и контроли показват умерена връзка - от 2 до 3 пъти по-висока честота на мутации във фактор V Лайден и протромбин G20210 A при групата с повтарящи се спонтанни аборти. Връзката е по-силна при фетална смърт, като мъртво раждане след 20 седмица, отколкото при наличие на повтарящи се ранни спонтанни аборти. Няколко големи проспективни кохортни изследвания не са показали значима връзка между тромбофилиите и спорадичните (единични) спонтанни аборти. Тярбва да се отбележи, че много от тромбофилиите са чести в общата популация и по-голямата част от жените с тромбофилии имат нормални бременности.
*
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #718 -: Ноември 27, 2015, 11:31:18 am »
Извинете ме за нахълтването момичета, но се включвам в питанките за тромбофилията.
Евелина, от резултатите виждам, че си хетерозиготен носител на 4G/5G - унаследен от единия родител. Това е по-благоприятния вариант на тромбофилия. В много случаи се минава само с аспирин протект, дори навремето като се интересувах по темата съм чела, че на запад дори не го считат за проблем и не предписват терапия. Аз съм хомозиготен носител - мутацията е унаследена от двамата родители, което е по-неблагоприятно. Препоръчва се фраксипарин/клексан до края на бременността често в комбинация с аспирин протект.
По въпроса кога се случват абортите - лично аз имам 4 аборта в 7-9 седмица, но не мога да бъда категорична (нито пък лекарите ми го потвърдиха), че се дължат само на тромбофилията, защото имам и завишени НК клетки, възможно е и друго, което не съм изследвала, но понеже не планирам повече бременности няма и да се задълбочавам.
Тромбофилията не е повод за притеснение - с подходяща терапия се износва бременност!
Успех момичета!
Re: Правим опити за бебе - Тема 7
« Отговор #719 -: Ноември 27, 2015, 11:42:58 am »
A, Додич, благодаря за отговора!
Има ли смисъл да се пие аспирин протект преди зачеване с тази 4G/5G мутация (каквото е там)?