0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ниски стойности на АМХ
« -: Октомври 22, 2015, 17:16:04 pm »
Здравейте аз съм на 34г и имам едно дете на 7г. и вече повече от 1год се опитване за второ но нещо не става лекарката при която ходя ми каза да изследвам АМХ днес излезнаха изследванията и резултатът е 0,10 при реферетни стойности 1-6,80 възможно ли е чак толкова да се е изчерпал яйчниковият резерв и тя ми каза че ако искам второ ще трябва да е инвитро така ли е наистина.Благодаря предварително
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #1 -: Октомври 22, 2015, 18:49:32 pm »
ivona81, първо с уговорката, че не съм лекар.

Изброиха ли ти антралните фоликули в началото на МЦ? Освен АМХ, изследвани ли са LH, FSH, estradiol, Inhibin-B? Не се правят генерални изводи само и единствено на база един единствен хормон.

Теоретично има вариант да имаш проблеми с щитовидната жлеза, които да са довели до липса на овулация. Теоретично има вариант да имаш и повишени мъжки хормони, но това е свързано с окосмяване, акне и т.н.

Теоретично има вариант и пролактинът да е скочил много, тогава пак няма овулация и само едно АМХ изследвано на сляпо може да е ниско.

Или сменяш лекаря, или се впускаш в много изследвания, които да отхвърлят други причини. Вариант е и да посетиш специализирана клиника. Според мен не бързай да се шашкаш.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #2 -: Октомври 22, 2015, 19:20:57 pm »
да правих и тези хормони TSH-1.73 при реф.ст-сти 0,27-4,20,пролактин-124,3 при стойности 127-637,
LH-3.05 при стойности фол.2,4-12,60,овул.14-96,FSH-7,15 ПРИ СТОЙНОСТИ ФОЛ.3,2-12,50,ОВУЛ.4,7-21,50,ЕСТРАДИОЛ-190,20 ПРИ СТОЙНОСТИ ФОЛ 46-607,ОВУЛ.315-1828,ТЕСТОСТЕРОН-0,88 ПРИ СТОЙНОСТИ 0,22-2,90,ПРОГЕСТЕРОН-2,15 ПРИ СТОЙНОСТИ ФОЛ.0,6-4,70 ОВУЛ.2,40-9,4,DHEA-S 7,21 ПРИ СТОЙНОСТИ ЖЕНИ 15-44 Г <9.84,4 АНДРОСТЕНДИОН-9,60 ПРИ СТОЙНОСТИ ЖЕНИ 18-53Г 4,29-13,68 ВСИЧКИ ТЕЗИ ХОРМОНИ СА МИ ПРАВЕНИ НА 4 ДЕН ОТ ЦИКЪЛА .
НЕ СЪМ ПРАВИЛА САМО INHIBIN-B НЕ НЕ СА МИ ИЗБРОЯВАЛИ АНТРАЛНИ ФОЛИКУЛИ ДО СЕГА

« Последна редакция: Октомври 22, 2015, 19:26:07 pm от ivona81 »
*
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #3 -: Октомври 22, 2015, 23:00:51 pm »
ivona81
прогестерона се прави на 7 ден след доказана овулация, и в твоя случай е е реален, освен това Дхеа - с ти е нисък , освен това можеш да изследваш  FT3, FT4, TAT, MAT, пролактина е нисък, има изисквания за него 8 часа съм, на гладно, без кафе и храна, и минимум 10-15 минути покой в лабораторията. Вероятно при теб също не е валиден ако горното не е спазено. Дехидроепиандростеронът е хормон, произвеждан от надбъбречната жлеза, оказващ влияние върху производството на много. полови хормони . Като цяло не е препоръчително без консултация със специалист  да се приемат хормонални препарати, пък било те представени под формата на "хранителни добавки". Така сам по себе си пролактинът показва липса на овулация, и обезсмисля изследваният прогестерон.
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #4 -: Октомври 22, 2015, 23:05:50 pm »
всичко е възможно, ivona81.

необходимо е да се направи оценка на яйчниковия резерв чрез ултразвуков преглед на 1-ви ден от менструалния цикъл и броене на антралните фоликули, което да потвърди диагнозата.
ако тази стойност на  АМХ от 0,1 е вярна, това е на практика напълно изчерпан резерв. и не инвитро, а инвитро с донорска яйцеклетка остава единствения вариант.

но нека първо да се види дали диагнозата е вярна. ето ти тук малко да четеш за това как се определя яйчниковия резерв:
http://ivf.bg/kakvo-predlagame/yaichnikov-rezerv
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #5 -: Октомври 23, 2015, 19:32:16 pm »
Здравейте, аз също вчера пусках АМХ и резултатът много ме притесни  :?
0.8 при референтни граници 0.9 - 1.7
Тъй като всички останали хормони са ми в норма, беше доста изненадващ този резултат 8O Искрено се надявам нещата да не са толкова страшни и да достигнем до заветната цел  :bfp:
Успех на всички в нелеката борба  :bighug:
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #6 -: Октомври 23, 2015, 19:47:47 pm »
дано и аз се надявам на това вашата лекарка какво казва за тези стойности
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #7 -: Октомври 24, 2015, 17:57:32 pm »
Все още не съм ходила при док, а и не съм звъняла. Имам ходене след две седмици и тогава ще го занеса да го обсъдим. Реших и да пусна повторно изследването в друга лаборатория, за всеки случай - все пак стават и грешки....
Прочетох тук в предишни теми има коментари, че се понижават стойностите на АМХ от противозачатъчни, а аз ги пия от няколко дни. Та се чудя дали 2-3 хапчета може да окажат такова влияние, че да се стигне до този резултат  :?
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #8 -: Октомври 25, 2015, 00:39:19 am »
аз пък четох че и от дефицит на витамин Д се намалява АМХ една жена буше споделила че и тя е била с 0.20 АМХ но е била с дефицит на витамин Д и почнала да го пие и на следващия месец вече стойностите на АМХ се покачили на 1.44 да незнам вече дали може с нещо да се покачват тези стойности
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #9 -: Октомври 25, 2015, 15:21:42 pm »
ivona81, може би визираш мен, защото в бг-мама (с почти същия никнейм съм) бях споделила моя опит. Но да уточня отново:
- АМХ ми беше 0,5 и после наистина достигна 1,44 (но не на следващия месец) след няколко месеца прием на едни белгийски витамини + витамин Д допълнително; Но аз съм с доказан лабораторно дефицит на вит. Д3. Не приемай витамин Д 3 на сляпо, без предварително да си го изследвала.
- Приемах също цял куп хранителни добавки: инозитол; омега 3/6; вечерна иглика, ацетилцистин;
- Приемам и DHEA, което ми е изписано от лекар.

Но FSH много се форсира при мен след инвитро опитите. И сега като се замисля, не съм на 100% сигурна дали пък по-големия брой антрални фоликули не е в резултат на форсираното ми FSH. Преди беше 6, сега е скочило до 18 и нещо. Много е възможно яйчниците ми просто да реагират на по-високото FSH.

Да, възможно е да се повлияе на АМХ, но не е панацея. И според мен най-добрия вариант е да се премине към инвитро 2-3 месеца след започването на целия този микс или подобен микс от витамини и добавки, за да може да се улучи оптималния момент.

Аз също прилагам друга "хватка", но идея си нямам дали изобщо има смисъл: във втората част на цикъла приемам дуфастон (прогестерон), с идеята, че все пак прогестерона е прекурсор на естрогените и така ще се "избутат" повече антрални фоликули. Едно АГ каза, че имало логика в това, но дали наистина е така - идея си нямам.

Но пак да уточня, всичко това не е панацея. Може да се повлияе, но е временно.
« Последна редакция: Октомври 25, 2015, 15:38:00 pm от Magdalena78 »
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #10 -: Октомври 25, 2015, 16:51:43 pm »
Прочетох тук в предишни теми има коментари, че се понижават стойностите на АМХ от противозачатъчни, а аз ги пия от няколко дни. Та се чудя дали 2-3 хапчета може да окажат такова влияние, че да се стигне до този резултат  :?

Не, според мен само няколко хапчета противозачатъчни не би трябвало да окажат такова влияние. Друг е моментът, че АМХ е пускан в момент, в който са приемани противозачатъчни - тук трябва с лекар да се обсъди.

Аз имах силно редуциран брой антрални фоликули (само по 2 на яйчник) след няколко месеца на противозачатъчни, когато не спазвах 7-дневния срок на почивка (т.е. след 21-вото хапче нямах 7 дни почивка, а само 3 дни). Тогава яйчниците ми бяха преподтиснати. В този случай мисля, че е възможно да даде отражение на АМХ.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #11 -: Ноември 05, 2015, 19:28:55 pm »
Ето и резултатът на АМХ пуснат на следващия ден в друга лаборатория и пробата се изпраща в Германия :
0.934 ng/ml като референтните граници тук са различни - жени 25-29г.: 1.18 - 9.16, а жени 30 -34г. : 0.672 -7.55
и въпреки че резултатът е почти същия , поне попадам в референтните граници. Доста е объркващо, когато всяка лаборатория си слага свои реф. граници.
Вероятно няколко хапчета не са оказали голямо влияние,но все пак док ще каже - следващата седмица имам час.
Ето и резултата от Инхибин В :
30.7 ng/l като според границите трябва да е по-голям от 45
Това потвърждава според мен проблем с ЯР  :?
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #12 -: Ноември 05, 2015, 19:42:51 pm »
А ти правили хормоните LH и FSH и как са ти те казват че и те имат значение
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #13 -: Ноември 06, 2015, 12:16:17 pm »
Те са ми в норма, на сегашното изследване са по средата на реф. граници. Не мога точно да ги напиша,понеже не е в мен изследването, но около 5-6 беше.
Преди година сам ги пускала тях и тогава FSH ми беше по-високо - 9 и нещо, което си е към горна граница и не ми се хареса тогава...
А сегашните почти перфектни стойности на LH и FSH се чудя дали пак няма нещо общо с тези противозачатъчни  8O
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #14 -: Ноември 06, 2015, 12:56:25 pm »
vesi28, аз също бях с LH и FSH около 6, но АМХ 0,5. Така че е възможно.
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #15 -: Ноември 06, 2015, 14:45:07 pm »
Да, и аз разбрах, че е възможно от информацията, която успях да намеря. Обяснението е, че най-напред се променят стойностите на АМХ и след това се появяват и проблемите с FSH - един вид той е като предшественик и трябва бързо да се предприемат мерки към забременяване.
Дано все пак щом другите хормони са наред, положението да не е така зле и да се получат нещата  :oops:
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #16 -: Ноември 06, 2015, 19:49:13 pm »
Не си хабете парите за други хормони, АМХ е единствения най-точен, другите варират.
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #17 -: Ноември 12, 2015, 14:53:51 pm »
Здравей те в понеделник бях при моята лекарка на фоликуметрия и ми каза че нямам доминантен фоликул на 12 ден от цикъла и ми каза да отида на 20.11.2015 преди да ми дойде МЦ да види дали нямам киста за да преминен на стимулация за овулация а сега трябва да почна да пия Дуфастон 10 дена 2 по 1 заради нередовен цикъл.Сега като чета за лекарствата за стимулация че не са много безопасни направо ме побиват тръпки толкова ли са опасни за здравето на жената някой може ли да ми каже дали има някакъв смисъл от стимулация при изчерпан яйчников резерв.Благодаря предварително
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #18 -: Ноември 13, 2015, 23:28:31 pm »
Момичета, изтърсвам ви се с един въпрос:
Шни правих ИНСЕ, неуспешно, после започнах да изследвам по малко и стигнах до следните находки:
хипофункция на ЩЗ - коригирахме с Еутирокс 50мгр., ИР - боря я с диета, защото ендото не иска да забременявам на метформин. И ето и проблемите:
ФСХ варира 8-9, АМХ 1,5, Инхибин Б - 425 (при норма 200). Пролактин около 300. Док каза че имам едностранна поликистоза на ЛЯ, в лека форма, Я си овулира, но не знам какво е качеството на Я.
Та въпроса ми е някоя от тези диагнози, би ли занижила стойността на АМХ и да вдигне до небесата инхибин-а. Следващия месец започвам нова процедура със стимулация и ми се иска да вярвам, че ще имам добър отговор, въпреки стойността на АМХ. На 3ти ден пак ще го пусна, но се озадачавам, при положение че съм на 28г и не славим с много ранна менопауза. Забравих да кажа, че съм на 28г. Благодаря!
Re: ниски стойности на АМХ
« Отговор #19 -: Ноември 14, 2015, 09:37:05 am »
Та въпроса ми е някоя от тези диагнози, би ли занижила стойността на АМХ и да вдигне до небесата инхибин-а.

СПКЯ би направило обратното - би дало нереално по-високи стойности на АМХ.