0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ЛУФ синдром
« -: Юни 03, 2015, 09:39:38 am »
Здравейте,
Преди два дни ми дадоха диагноза ЛУФ синдром и тъй като всички теми който намирам са доста стари реших да пусна една.Док каза ,че решението е ин витро , което до преди няколко дни беше само вариант да си имаме близнаци ,а сега излиза че е единствения вариант и съм меко казано депресирана...Моля момичетата които са по-запознати да хвърлят малко светлина.
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #1 -: Юни 03, 2015, 10:32:42 am »
Здравей! Аз също съм с ЛУФ синдром. Трудно или въобще не се пукат доминантните фоликули, т.е. няма спонтанна овулация. При това положение, вариантите не са много. Трябва да се предизвика овулация, а това става или с лекарства /не винаги има ефект/ или с АРТ. При мен стана с ин витро, но аз имах и тубарен фактор, който всъщност е основната причина да се наложи асистирана репродукция.
Какви други изследвания сте правили? Имате ли спермограма от репродуктивна клиника? Цветна снимка? Ако там всичко е наред, мисля, че може да се опита и с инсеминация, като се направи лека стимулация и се индуцира овулация със съответните медикаменти. Гаранции няма, но като за начало може да се опита.
За съжаление, ЛУФ синдрома трудно се преодолява само с лекарства. Обсъдете с лекаря всички възможни варианти, преди да пристъпите към ин витро.
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
*
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #2 -: Юни 03, 2015, 11:01:12 am »
Здравей!
И аз съм с ЛУФ и положението ми много наподобява това на sixsens, с тази разлика, че при мен (засега) не е открит тубарен фактор. Почти всеки месец съм с Прегнил или Хориомон за спукване на доминантните фоликули, но не всеки път се увенчаваме с успех. Правили сме Инсе два пъти - 1. на спукан фоликул (отрицателен резултат), 2. на неспукан фоликул ( моята лекарка отсъстваше и дежурният лекар подходи необмислено; фоликулът така и не се спука). Ние кандидатствахме към Фонд Ин витро с тази диагноза и сега чакаме заповед. Междувременно обмисляме още няколко варианта за действие, но предстои да ги обсъдим с Док. Само не се шашкай - решение ще се намери. Успех! :wink:
« Последна редакция: Юни 03, 2015, 11:05:37 am от Zlateto »
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #3 -: Юни 03, 2015, 12:22:55 pm »
Хормони пускахме миналия месец и бяха ок. Цветна снимка преди две седмици и там всичко е наред. Спермограма още не сме правили,тъй като мъжа ми е в чужбина и август като се върне първо това ще направим.Аз попитах док за инсе ,но той каза че това е загуба на време и пари . Евентуално с прегнил ще пробваме ,но всичко зависи от спермограмата. Попитах го за цена на ин витро за да се подготвим и той ми каза около 1300лв ,което установих че ще е без стимулаций и се чудя има ли смисъл така....
*
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #4 -: Юни 03, 2015, 12:37:41 pm »
Прекалено силно казано, че Инсето е такава загуба на време и пари. Ако така или иначе ще слагате Прегнил за спукване, инсето е малко по-голям шанс да се случат нещата, отколкото естествено. Разбира се, ако всичко е наред при половинката, може и да пропуснете този епизод. При нас, въпреки че спермограмата е прекрасна, нещата не се случват и затова решихме, когато ни е възможно, да опитваме и с инсе. В крайна сметка, методът не е много скъп, а и не искам да бездействаме, докато си чакаме Заповедта от Фонда. Ние също обмисляме вариант за Ин витро на естествен цикъл (без или със съвсем слаба стимулация). Много момичета за забременели точно от такива опити, така че не бъди предубедена за резултата :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #5 -: Юни 03, 2015, 13:00:07 pm »
Ясно
Сега се сетих нещо...при луф-а какво се случва с неспуканите фоликули? Изхвърлят се с МЦ или регрисират или нещо друго?
*
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #6 -: Юни 03, 2015, 14:11:38 pm »
При Луф, неспукан фоликул, търпи обратно развитие тоест намалява постепенно и се превръща в жълто тяло , което доколкото знам се изхвърля с МЦ  :P
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #7 -: Юни 03, 2015, 17:40:21 pm »
Сега си сетих , че като пускахме хормоните не пропуснахме пролактин....не е ли възможно от нисък такъв също да се задържи фоликул ? Всъщност как точно се диагностицира ЛУФ ?
*
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #8 -: Юни 03, 2015, 18:21:07 pm »
Tedichka, в друга тема си писала, че са те проследявали три последователни цикъла и на трите имаш задържани фоликули. Ами, това е начина за диагностициране на ЛУФ - чрез фоликулометрии. Следи се как нарастват доминантните фоликули, дали се пукат и какво става с тях, ако не овулираш. Не смятам, че нисък пролактин има отношение към ЛУФ-синдром.
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #9 -: Юни 03, 2015, 18:50:50 pm »
Там е работата че не са ме проследявали стриктно.На първия ми преглед имаше задържан фолшкул в десния Яйчник.Последва цикъл и хормони на 3-ти и 5-ти ден,всички в норма. На 10-ти ден преглед -в десния нямаше нищо но имаше пак задържан в левия. Пих дуфастон и на 9-ти ден на следващия цикъл всичко беше наред , два фоликула в десен яичншк 13 и 16мм и цветна снимка -проходшми тръби. На 23-ти ден -задържан 30мм... Това е общо взето
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #10 -: Юни 03, 2015, 21:34:53 pm »
Съгласна съм с мненията на адашката / Zlateto/. Тедичка, можеш ли да копираш тук резултатите от хормоните?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #11 -: Юни 03, 2015, 21:43:01 pm »
В моминта съм на работа , но като си прибира ще ги постна
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #12 -: Юни 04, 2015, 00:41:36 am »
Както обещах :

Естрадиол       45.18       реф. 19.5- 144.2

LH                       4.07       mIU/ml     реф. 1,9-12,5

FSH                       5.94       mIU/ml     реф. 2.5-10.2

fT4                       1.15       ng/dl    реф. 0.89-1.76   

TSH                       1.221       uIU/ml     реф. 0.55-4.78
 
Пролактин       20.63       ng/ml     реф. 2.8-29.2

MAT                      <10.0       IU/ml     < 35   
TAT                      <20.0       IU/ml     < 40
*

    sixsens

  • *****
  • 4138
  • Благодаря ти, докторе!
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #13 -: Юни 04, 2015, 10:32:14 am »
Хм, много са добре хормоните. Само Пролактинът е към горна граница, но виждам, че в някакви други мерни единици е измерен тук. Високият пролактин също може да попречи на овулацията. Ти спази ли всички препоръки преди да ти вземат кръв за Пролактин? Без секс, физическа активност и консумация на сладки храни и енергийни напитки предната вечер, сутрин на гладно и жадно, поне 20-тина минути покой преди взимането на кръв?
Благодаря ти, Зачатие!
Благодаря ти, Мели!     
ПО-ЛЕСНО Е ДА СЕ БОРИШ ЗА ПРИНЦИПИТЕ СИ, ОТКОЛКОТО ДА ЖИВЕЕШ СПОРЕД ТЯХ!!!
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #14 -: Юни 04, 2015, 14:02:06 pm »
 Да този път всичко спазих. Есента като пусках беше двойно над нормата.
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #15 -: Юни 04, 2015, 15:03:38 pm »
При мен на 3-ти ден Пролактина беше 53.4 при същите реф.стойности.1и 1/2 таб.Достинекс и за 5 дни падна на 0,5.
Чак се изплаших като видях,но при мен нещата са обвързани с ЩЖ.Обаче както казва Златето,Пролактина няма отношени към ЛУФ,защото ако имаше,както ми падна толкова рязко трябваше да имам задържан примерно,но те си нарастваха както трябва и на 13-ти ден присъпихме към инсе.
И аз не мисля,че инсето е загуба на време и пари,но може би това се преценява за всеки индивидуален случай.
При нас на втората стимулация лекарката го препоръча имайки предвид възрастта ми и АМХ точно защото нямам време за губене.
Тедичка,там където е мъжа ти не може ли да си направи спермограма?
Поне да знаете дали при него е ок положението и да чакате само завръщането му и да действате.



Re: ЛУФ синдром
« Отговор #16 -: Юни 04, 2015, 15:29:06 pm »
От Надежда изрично ми казаха че държат спермограмата да е при тях. А за инсето наистина ще е безсмислено ако не ми се пукат фоликулите....то няма да има какво да се оплоди  :lol:
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #17 -: Юни 04, 2015, 15:51:45 pm »
Да,ясно че ако не се пукат е безмислено.Затова написах че всеки случай си е строго индивидуален.
А за спермограмата имах предвид дали не ви е любопитно да знаете,то като си дойде направете пак в Надежда.Те повечето клиники държат да е при тях.
Ние още преди да се обърнем към специалист ММ искаше да си направи,ей така за собствено спокойствие.
Та в този ред на мисли попитах..



*
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #18 -: Юни 04, 2015, 23:08:51 pm »
А за инсето наистина ще е безсмислено ако не ми се пукат фоликулите....то няма да има какво да се оплоди  :lol:
Tedichka, по-горе ти писах как ние правихме инсе - на спукан фоликул. То това е уморителното на ЛУФ - дебнеш. При нас в началото имаше малки отклонения в спермограмата и затова пробвахме с инсе, когато успяхме да спукаме фоликул, за да си увеличим шанса. Сега при ММ всичко вече е наред и общо взето съм се разбрала с Док да ходя само за Прегнил. Ако се спука, спука, ние си действаме :)
"Не ми казвай, че небето е лимитът, след като има стъпки на Луната."
"И все пак, докато имам дъх, топя ледените цветя по прозорците си, защото имам душа, която не може да не се надява.”
“Sad birds still sing.”
Re: ЛУФ синдром
« Отговор #19 -: Юни 06, 2015, 00:57:31 am »
Сега така или иначе нищо не мога да направя сама :)
Мисля на този цикъл да си пусна прогестерон да видим какво ще ми излезне :)
Имам въпросче към момичетата с ЛУФ - Как ви е цикъла? Обилен,оскъден,болезнен?