0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Собствено, това ми е въпросът.
Породен е от чувството ми, че съм неглижирана и в предишната ми клиника /"Щерев"/, и в настоящата , която не бих искала да назова в момента.
В "Щерев" до края не можах да се освободя от чувството, че нещата стават като на конвейр. Липсата на индивидуален подход и , ако щете, на човешка дума, ме разочарова дълбоко. Може би съм по-емоционална, не знам, но ми се струва, че непрекъснато съм "претупвана" на две-на три. Всичко става сякаш набързо, в последния момент...
Конкретният повод да пусна тази тема е от днес. В клиниката, в която от януари насам съм записана за донорска програма, бях на преглед и пуснахме онзи ден /в четвъртък/ изследвания на НК клетки и спермограма по Крюгер. Днес отиваме за коментар при лекаря, при който, забележете, бяхме в четвъртък!!!, и той едва ли не не се сети кои сме и за какво става въпрос. Започна да ми обяснява, че пред вид възрастта ми /44г./ нещата могат да се случат само с донорска яйцеклетка. Ами нали това го говорим от януари насам! Нали и само преди 2 дни говорихме същото! Бях изумена как е възможно толкова да не си спомня коя съм/бях и кои сме! Разбирам напълно, че не са един или двама пациентите им и не може да помнят всички, но все пак бяхме онзи ден при него!
Само мен ли липсата на лично, на човешко отношение ме съсипва? Вие наблюдавали ли сте такова отношение?
Не зная какво да правя. Разколебана съм сериозно. Ако сменя пак клиниката какво ми гарантира, че пак няма да се случи същото?
« Последна редакция: Май 16, 2015, 15:50:36 pm от Ann Marie »
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14923
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #1 -: Май 16, 2015, 19:51:20 pm »
Ann Marie, това може да ти се случи при всеки лекар. За хората с други професии това може да е непонятно, но ако един лекар не съумява да си "промива" паметта - ще полудее. През един средностатистически лекар на ден минават десетки лица и истории. Не е възможно физически да помни всички тях. Не знам колко пъти си се срещала с въпросния лекар, оставам с впечатление, че около 3 пъти - нормално е за такъв кратък срок на общуване да не те е запомнил. Това не бива да те оставя с впечатление, че те неглижират като пациент и че ще те претупат задължително. Повечето лекари прочитат досието и тогава си припомнят пациента. То даже си има и виц за зъболекаря, дето казал сухо и студено на пациента - "Седнете на стола!" - а после като му погледнал в устата и рекъм усмихнато - "Ооо, чичо Гошо, как си?"

Сериозно, за нас, като пациенти, нашият си случай е всичко в нашия собствен емоционален свят. За лекарите ние сме поредният случай. И това е така навсякъде, във всички области на медицината. Дори и при психоаналитиците.... Някои лекари са си изработили ловки похвати да те оставят с впечатлението, че те познават, се отнасят приятелски към теб - и това в повечето случаи е просто трик. А ние там сме преди всичко, за да ни помогнат с медицинските си умения. Аз предпочитам да съм сигурна, че не съм претупана като медицински случай, а слабо ме вълнува дали лекарят искрено ми съчувства за медицинския проблем или не...

"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #2 -: Май 16, 2015, 20:21:45 pm »
Аз смятам, че това лекаря да помни кой си е въпрос на лично качество. Просто има хора, които помнят и такива, които не помнят. Аз например много помня случки и всякакви дребни подробности, но хора не мога да помня и това е. Та така и при лекарите, все пак и те са хора.
В това отношение съм впечатлена от моят лекар, но определено не е това причината да избера него. Все ми е тая дали ме помни, при положение че ми помогне с медицинският проблем, който имам. Готова съм всеки път да му преразказвам историята си.
И все пак Ann Marie, аз съм на мнение че ако не се чувстваш добре при даден лекар, просто той не е твоят. А това да намериш "твоят" доктор е част от успеха.
Лично мнение :-)

26.09.2019
*
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #3 -: Май 17, 2015, 02:50:05 am »
Ако един лекар държи досието ти, но не го чете, не е добре. Ако клиниката (аминистративен и клиничен персонал) не води добре досиетата на пациентите по принцип, също не е добре. Иначе съм съгласна с писаното от jam.

Първоначалният алгоритъм за изследвания на всяка двойка е стандартен и нищо специално не е нужно да се прилага според конкретния пациент. После, когато вече се подхожда според проблемите на всяка двойка, единствено поточната линия прави възможни изследванията и процедурите на многото пациенти в добрите клиники. Аз гледам на това като нужна организация на труда на малък екип, който обгрижва много хора в тесен прозорец от време. Когато организацията куца и екипът не смогва, има проблем, но ти не описваш точно това.

Късмет занапред!
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #4 -: Май 18, 2015, 09:39:25 am »
Ann Marie, и аз съм от по-чувствителните по темата и това беше една от причините да сменя клиниката (същата, която си сменила и ти). По-важната причина беше, че чаках дълги часове на опашки, а тъпчехме буквално на едно място месеци наред. Освен това работата не ми позволяваше да излизам за по 5-6 часа за един преглед. А то при жената е съвсем сложно, защото прегледът трябва да е в определен момент от месеца. Не може да го планираш като хората даже. Бях си взела неплатен отпуск няколко месеца, за да ходя на прегледи, а по време на тези прегледи нищо ново не се случваше.

Точно затова като избирах нова клиника, изискването ми беше да нямат много пациенти, за да не чакам с часове и месеци ... Важно беше, разбира се, да има и добри отзиви за клиниката и лекарите в нея. 
 
Аз не държа лекарят да ме помни, но не искам всеки път аз да му разказвам какво сме правили и докъде сме стигнали. Освен това той да ми каже, че следващият път ще направим еди какво си, а като отида, не си го спомня разбира се, и решава нещо друго на момента (обичайно тъпчене на едно място).
В новата ми клиника имат електронни досиета, а не си записват на хвърчащи листи, събрани в един найлонов джоб. Освен това имат време да изчетат бележките в досието в началото на всеки преглед, защото отвън не чакат още 20 човека.
Иначе получавах усмивки и вежливост, но въпреки това не се чувствах добре.
*
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #5 -: Май 18, 2015, 10:48:19 am »
Иначе получавах усмивки и вежливост, но въпреки това не се чувствах добре.

Аз понеже се канех да пиша, ама не ми стига време и викам добре, че Смайли е писала, че сме обичайно на едно мнение :lol: Ама това последното ти изречение не ми стана ясно за коя клиника се отнася 8O
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #6 -: Май 18, 2015, 11:08:54 am »
Иначе получавах усмивки и вежливост, но въпреки това не се чувствах добре.

Аз понеже се канех да пиша, ама не ми стига време и викам добре, че Смайли е писала, че сме обичайно на едно мнение :lol: Ама това последното ти изречение не ми стана ясно за коя клиника се отнася 8O
За старата ми клиника ....  :oops: Неясно съм го написала наистина...

Ех, Mousyt, чудя се дали и в нашата клиника след време ще стане така, както описват момичетата. Силно се надявам да не е така, че ще искаме да имаме и второ  :lol:
*
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #7 -: Май 18, 2015, 13:34:17 pm »
Неглижирани? Пак, че изобщо говорят  с вас. Във Варна отидох в една клиника, при това с протекции! Пуснаха ми хормонални и трябваше да отида да ги покажа на док. и да решим какво ще правим. Чакам си пред кабинета да ми дойде реда, тя излиза, поглежда ги набързо и отсича: "А, няма да стане!" и ми обърна гръб и влезе обратно.
А , какво ще кажете за отношение и т.н.?...
Така, че в София поне те отсвирват възпитано :)

*
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #8 -: Май 18, 2015, 13:51:36 pm »
Иначе получавах усмивки и вежливост, но въпреки това не се чувствах добре.

Аз понеже се канех да пиша, ама не ми стига време и викам добре, че Смайли е писала, че сме обичайно на едно мнение :lol: Ама това последното ти изречение не ми стана ясно за коя клиника се отнася 8O
За старата ми клиника ....  :oops: Неясно съм го написала наистина...

Ех, Mousyt, чудя се дали и в нашата клиника след време ще стане така, както описват момичетата. Силно се надявам да не е така, че ще искаме да имаме и второ  :lol:

И аз това се чудя и надявам :? :oops:
А дано не!
Хайде, че оспамихме темата на момичето :lol:
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #9 -: Май 18, 2015, 13:57:32 pm »
да, чувствах се в тина киркова  :( :x

после открих д-р тимева и доц.щерев  :P

съжалявам за загубите ти, всичко това ни прави емоционални. понякога си правим прибързани изводи, както jam е казала лекарите не са компютри. въпреки, че е неприятно поне да не запомнят за няколко дни за какво си бил при тях.  :lol: поне името ми помнеха, поглеждаха в досието да си припомнят подробностите и така  :) успех ти желая. но трябва да работиш над емоциите си


*
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #10 -: Май 27, 2015, 16:46:09 pm »
Иначе получавах усмивки и вежливост, но въпреки това не се чувствах добре.

Аз понеже се канех да пиша, ама не ми стига време и викам добре, че Смайли е писала, че сме обичайно на едно мнение :lol: Ама това последното ти изречение не ми стана ясно за коя клиника се отнася 8O
За старата ми клиника ....  :oops: Неясно съм го написала наистина...

Ех, Mousyt, чудя се дали и в нашата клиника след време ще стане така, както описват момичетата. Силно се надявам да не е така, че ще искаме да имаме и второ  :lol:
а коя е вашата клиника или я пазите в тайна  :)
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #11 -: Май 27, 2015, 17:11:07 pm »
Здравей, mimi6e!
Не я пазим в тайна, а просто, за да не звучим като реклама не пишем име.
Иначе е Виена Ин Витро Център в болница Токуда.
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #12 -: Май 28, 2015, 10:44:51 am »
Аз посещавам софийска клиника кято не е в Топ 5 на репродуктивните клиники,но аз съм доволна към момента.
Не се чувствам неглижирана защото смятам,че не е възможно от страна на лекарите да са винаги с актуална информация за всеки отделен случай.Последната седмица съм през ден в клиниката и всеки път припомням моя случай на лекарката,какво сме правили,какво е изписала,какво сме коментирали и т.н
За мен това е нормално щом вниманието и човещината присъстват.
Когато поведението на един лекар,независимо в коя сфера на медицината е бъде неглижирано спрямо пациента и проблема му,естествено,че на никой няма да бъде приятен този факт.
Аз също съм чувствителна в това отношение,но се опитвам да бъда над това чувство за да не се изтормозвам допълнително.
Както Jam казва,предпочитам да ми е обърнато адвекатно внимание и предприето адекватно лечение,ако ще и милион пъти да преразказвам случая ми.
И да,ако все пак не си доволна от даден лекар,независимо какво провокира недоволството,или пробвай да надскочиш  чувството за претупване и пренебрежение или смени лекаря.Наистина е много важно да вярваш и да имаш доверие в него,да чувстваш спокойствието,че това е твоя лекар.



Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #13 -: Юни 01, 2015, 20:35:54 pm »
Аз се чувствах така почти навсякъде, с диагнозата на ММ обиколихме доста кабинети и мога да ви кажа, че е ужасно положението и така ще е докато всеки пациент няма електронно досие, достъпно за всички лекари. За мен е безумие да обяснявам всеки път едно и също, разбирам някак да помнят, ама може да има място където да се информират за абсолютно всички заболявания на даден пациент. Аз как да знам какво е било когато съм била на 5, ММ също не знае, родителите ни не помнят ... а е важно за диагностицирането. Адски се дразня и всеки път като трябва да започна от начало, защо не искаме пункция, защо не направим биопсия и т.н. Не горчив вкус ми оставя, ами и тикове ми се появяват.
Сега съм при д-р Вакрилов в МД и съм много доволна, човека знае дори колко мм е бил фоликула ми на предния преглед. Шегуваме се, и макар пак да чакам доста, времето минава неусетно, а и поне знам, че няма да се чувствам като крава за разплод. Веднъж му казах какъв е случая ни от там нататък не беше нужно да казвам нищо. Направи ми картон, драсна си два реда бележки отгоре и с това приключихме с излишните въпроси. Ако е успешна процедурата ни, съм се зарекла да му занеса торта ;) понеже ще е най-големия подарък за РД който съм получавала, но и да не е успешна продължаваме напред до успешната.
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #14 -: Юли 04, 2015, 14:18:12 pm »
Анн Мари,
Не неглижирана, а в една варненска клиника директно са ме обиждали пред мъжа ми (бившия), че съм "луда", "зомбирана" и едва ли не си измислям болите. Е, оказах се с ендометриоза, диагностицирана уви на 35 години, почти 8 години след първото посещение в специализирана клиника.

Софийските клиники са на много по-високо ниво и като организация и като отношение към пациента. Наистина сме много хора и няма как лекаря да изживява с нас нашите лични драми. Това ще го съсипе за една година практика, а е важно да са със здрава психика.

Аз по-скоро гледам до колко задълбочено гледа досието, какви въпроси ми задава. Ние сме там, за да разчитаме на тяхната професионална оценка, а не на тяхната емоционална подкрепа.

Моите критерии са: да не ме обиждат в лицето, още повече пред половинката ми. (малко в кръга на шегата) :)
Не съм пушила от 10/02/2014 (отказвам ги на сила)
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #15 -: Октомври 19, 2015, 16:17:17 pm »
Здравейте момичета,

Да споделя и аз нещо по тази тема, макар че виждам, че никой не е писал по нея от доста време.
И аз се чувствам дискомфортно от отношението в АРТ клиниките. Независимо, че имаш записан час висиш по 2-3 часа, за да минеш през кабинета. Междувременно, хора, които просто "наминават" и се задържат пред кабинета по 15 мин и са без час, минават преди мен. Другото, което е изнервящо за мен е, че за пореден път ми обясняват общи неща за женската анатомия и как би трябвало да става забременяването, което общо взето няма жена, която да е стигнала до репродуктивна клиника и да не е наясно с това, а като зададеш по-конкретни въпроси във връзка с това защо е необходимо едно изследване е или какви са подготвителните стъпки претупват нещата и не казват важни неща, които после научавам от интернет. Докато съм в кабинета не ме изслушват внимателно и да се занимаят само с мен в момента, а междувременно влизат и излизат хора от екипа, мери се кръвно на бременни пред вратата и се коментира тяхното състояние с гинеколога и се създава напрежение и суетня, свързана с други пациенти на клиниката, което отклонява вниманието на му от моите въпроси и състояние. Накрая, когато запитвам на регистратурата дали ще получа амболаторен лист от проведения преглед ми се казва, че ако искам такъв трябва изрично да поискам да ми се подготви такъв. Странно при положение, че досега и в частни и в държавни болници никога не ми се е налагало изрично да поискам нещо, което така или иначе са длъжни да ми дадат. Не стига, че плащаме такива космически суми за внимането на тези лекари, ами накрая не го и получаваме.
*
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #16 -: Октомври 19, 2015, 16:44:04 pm »
Здравейте.Когато съм била на преглед и съм чакала доста,според мен си има причина,предвид че  клиниката , в която сме,лекуващия ми АГ има и други неща,който зависят от него.Защото като не е на кабинет в момента ,той е в отделението и извършва важна процедура.Когато аз имам такава,в същото време пък други чакат неговото внимание.Така че напълно го оправдавам за закъснението в часовете на прием.Разбира се говоря за това,което аз съм забелязала.Сигурно има и такива ,който за да не изгубят пациентка,гледат да обърнат внимание на повече за по кратко време.И се получава като пренебрегване към някой.
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #17 -: Октомври 19, 2015, 16:52:01 pm »

Земята,

Тук не иде реч за отсъствие на лекаря по спешност. В моя случай просто така си правят програмата. В началото записваш час, а после ти казват няма нужда от час, просто ела и изчакай между часовете и ще те видя. И така във времето предвидено за 15 пациента, примерно, всъщност минават двойно повече пациенти. Никакво уважение към времето на пациентите, при положение, че всяка от нас излиза от работа, за да отиде да чака пред кабинета, понякога си вземаме дори отпуска, за тази цел.
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #18 -: Октомври 20, 2015, 17:33:41 pm »
Когато търсех точния лекар за асистирана репродукция, първо отидох при доц. Ватев. Прие ни в нещо, много далеч от понятието за клиника -един празен апартамент, в който дори хигиента беше на лошо ниво. Да, тогава се премествали и т.н., но първото впечатление беше меко казано подтискащо. През по-голямата част от срещата ни ме разпитва откъде и как съм научила за него и си водеше записки от кой форум и т.н. Като стигнахме все пак до конкретните медицински въпроси ми беше обяснено какви консумативи трябва да си приготвя за прегледите. Директно го изключих като вариант за нас. Щерев изначално не ми беше симпатичен и него го изключих. По онова време познавах д-р Табакова и сина й, които правеха инсеминации в Шейново, преди да си отворят клиника. Табакова за мен беше твърде остра като човек и не бих могла да бъда спокойна с нея. Така стигнах до д-р Владимиров. Веднага разбрах, че това е нашият лекар. Видях и усетих освен неговата компетентност, и неговото желание и обещание да направи каквото може и каквото зависи от него. Не ми обещаваше резултати на 100%, но ме накара да се почувствам спокойна и сигурна, че съм на правилното място. Когато забременях естествено докато правехме изследвания за инвитро на естествен цикъл, той се зарадва искрено, с което напълно потвърди първоначалното ми усещане, че освен прекрасен лекар, е и Човек. За мен това беше изключително важно. така, че момичета ако не се чувствате на правилното място и не усещате, че лекарят е вашият човек, сменето го.
<br />[link=http:
Re: Чувствате ли се неглижирани в АРТ-клиниките?
« Отговор #19 -: Октомври 21, 2015, 09:02:53 am »
Здравейте, ще разкажа и аз за нашият опит с клиниките. Когато изтече обещаният от нас период да пробваме естествено забременяване започнах да чета първо във форума за АРТ клиниките. Бях си избрала Пловдив, и по точно клиника Селена, д-р Ставрев. Не се съмнявам с качествата му като специалист, но аз лично  не можах да му се доверя. Кабинета му беше толкова голям, неговото бюро и дивана за клиентите бе на такова голямо разстояние, че не успях да се почувствам добре. Чувствах се точно неглижирана.  Цените също ми направиха впечатление, че бяха доста по високи от другите места.  Въпреки това, част от изследванията направих в Селена, защото знаех, че е една от най-добрите.  Следваща среща с д-р Табакова. Избрахме я, защото клиниката беше в Бургас и можех да ходя дори и през работно време. За съжаление, това ни бе една от големите грешки - студено отношение, неправилно лечение и дозиране. Сега сме д-р Стефанов. Доволни сме- близо е до Бургас, невероятно спокойно обяснява всичко и отговаря на въпросите ми. Млад, но много амбициозен.
Моят съвет е, че ако се чувстване не добре в дадена клиника, ако се чувствате неглижирани,ако нямате доверие на д-р по-добре изберете друга. Успех момичета :)