0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Кисти на епидидима: запушени семепроводи
« -: Февруари 12, 2015, 18:27:49 pm »
Здравейте,

Бих искал да споделя за своя проблем и ще съм безкрайно Благодарен за всякакви съвети, защото съм в пълна безизходица, от която просто не виждам изход.

Преди 7 години (след няколко години отлагане) отидох на уролог, заради проблем с трудно уриниране. Оказа се, инфекция на простата (заради бактерии proteus mirabilis открита в еякулат). В крайна сметка, това го излекувах с антибиотици, макар че и до сега ми създава лек дискомфорт при уриниране, заради промяна в структурата на простатата.

Преди 2 години (след няколко месеца с болки в тестисите) си направих спермограма (по Крюгер), която се оказа с нарушени параметри (само 5% бяха с нормална морфология).

При преглед, се оказа, че имам варикоцеле (на левия тестис). След операция (която се оказа успешна), болките почти изчезнаха.

Половин година след операцията, си направих отново спермограма, която се оказа дори с по-лошо параметри от тази преди операцията (само 8 млн. сперматозоиди, при положение че в предишната бяха 54 млн. и отново 5% бяха с нормална морфология).

Пак отидох на преглед и се оказа кисти на епидидима (надсеменник), малки по размер, както и на 2-та тестиса. Доктора ми каза, че операция не е препоръчително да се направи, т.к. има риск да няма никакви сперматозоиди след това.

Въпреки това, не се отчаях и се опитах да продължа напред: започнах по-спокойна работа, започнах да спя по 8 часа, да се храня здравословно, включих и кардио в тренировките си, въобще всичко което ми е по силите – с една цел, спермограмата ми да се подобри достатъчно, че да си имаме дете с приятелката ми.

Преди няколко дни си направих нова спермограма, която се оказа с пълна липса на сперматозоиди (т.нар. азооспермия).

След преглед, като най-вероятна причина доктора посочи запушване на семепроводи, заради кистите на епидидима. За операция, също каза че няма смисъл да се прави. Като единствен вариант за дете, доктора посочи биопсия от тестисите и надежда да се открият сперматозоиди там. Но нищо за излекуване.

Общо взето за кистите на епидидима стигам до следните изводи:
- няма лекарства, с които да се лекуват.
- не е известна причина, поради която се появяват
- дори и да се оперират, няма никаква гаранция че нещата ще се оправят (даже може и по-лошо да стане), както и че няма да се появят отново.

Опровергайте ме, ако греша (дано да греша :))

Е, това е, сега просто не знам какво да правя, как да продължа изобщо от тук нататък, да продължавам ли изобщо. Има ли въобще начин да се посвият кистите, колкото да не притискат семепроводите.

Наистина ще съм Благодарен за съвети, какво бих могъл да направя. В пълно отчаяние съм.

Предварително Благодаря!

Re: Кисти на епидидима: запушени семепроводи
« Отговор #1 -: Февруари 13, 2015, 12:32:05 pm »
Искрено ти съчувствам!

Бих ти препоръчал на първо време да се консултираш с д-р. Милен Кацаров, ако не си го направил вече. Ако и той не е в състояние да помогне по никакъв начин не се отказвай и се насочи към лекари извън България.

 
Re: Кисти на епидидима: запушени семепроводи
« Отговор #2 -: Май 26, 2015, 10:24:57 am »
Здравей forty2,

Благодаря за съвета :) Ходих при д-р Милен Кацаров преди 3 месеца. С много добро впечатление останах от човека: според мен, си разбира от работата, изслушва те, не гледа просто да отбие номера с предгледа.

Назначи ми изследване на хормони, за да се види дали проблема не е в производството на сперматозоиди, резултатите бяха:

Име на теста(изследване)           Резултат        Единици     Референтна стойност     Метод
FSH                         4.1         U/l       1.5 - 12.4       ECLIA
Тестостерон            19.13         nmol/l       8.64 - 29       ECLIA

което се оказа добър резултат и потвърди, че проблема e в кистите, които при мен са много и операция за отстраняването им е риск.

Д-р Кацаров ми изписа и Ортомол Фертил Плюс за 3 месеца, но каза че нищо не обещава.

За съжаление, след 3 месеца лечение (със Ортомол Фертил Плюс) промяна никаква, резултата отново е азооспермия.

Иначе, пробвах какво ли не през тези 3 месеца:
- спрях всякаква вредна храна (то и преди се хранех здравословно, но сега на 100%) - никакви шоколади, бисквити, пържени храни, бургери, т.н. Например, често обядвах накиснат преди това лимец.
- вегетарианство - напълно спрях месото, само риба, но много рядко.
- всякакви био храни (прополис, спирулина, гъба рейши, мака, въобще всичко, за което може да се намери информация в интернет).

иначе, спортувам редовно. Никакъв алкохол, нито пък цигари.

Поне при мен, епидидимните кисти не се повлияват от нищо :)
Re: Кисти на епидидима: запушени семепроводи
« Отговор #3 -: Декември 29, 2017, 17:38:32 pm »
Продължение на моята неособено щастлива борба ... в крайна сметка това с кистите се оказа ГРЕШНА ДИАГНОЗА. В крайна сметка това не било кисти, а епидидимите са били втвърдени от продължителна инфекция от Хламидия, ето и резултатите от лабораторните изследвания:

TSH ( Тиреотропен Хормон )   3.770   mIU/l   0.300 - 4.200
Prolactin ( Пролактин )   440.30   mIU/l   85.00 - 325.00
LH ( Лутеинизиращ Хормон )   5.56   IU/l   1.70 - 8.60
FSH ( Фоликул Стим. Хормон )   5.16   IU/l   1.50 - 12.40
Estradiol (Естрадиол)   69.61   pmol/l   28.00 - 156.00
Testosterone ( Тестостерон )   19.17   nmol/l   9.90 - 27.80


Тест за туберкулоза ( Quantiferon-TB Gold )   Профил   *   *
TB antigen - NIL   0.00   U/ml   < 0.35 отрицателен; > 0.35 положителен
Mitogen-NIL   0.65   U/ml   < 0.5 неопределим; > 0.5 валиден
Резултат   Отрицателен   


anti-Chlamydia trach. - IgG, IgM   Профил   *   *
Хламидия трахоматис (Chlamydia trach.) IgM   1.48   Ratio   < 0.8 отр.; 0.8 - 1.1 граничен; > 1.1 пол.
Хламидия трахоматис (Chlamydia trach.) IgG   0.52   Ratio   < 0.8 отр.; 0.8 - 1.1 граничен; > 1.1 пол.


Еякулат и гонорея (ДНК)   Профил   *   *
Neisseria gonorrhoeae DNA   Отрицателен      
Изсл. за патогенни микроорг.(аеробни)-еякулат   Не се изолират   Лаб No 147   
Изследване за Candida   Не се изолира Candida spp.      
Микроскопски преп.-МПС   липсват левкоцити      
Микоплазма и Уреаплазма еякулат   Профил   *   *
Изследване за Mycoplasma hominis   Отрицателен   Лаб No 147   
Изследване за Ureaplasma urealiticum   Отрицателен   Лаб No 147   
ДНК пр. Trichomonas vag. (DNA) Еякулат   Отрицателен   


Д-р Бъчваров (жив и здрав да е човека, че откри истинския проблем) ми изписа антибиотици (10 дни доксициклин и след това 7 дни таваник).

Е, надявам се да се пооправя вече, че последните години ми бяха ад :)