0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

*

    Pesheck

  • *
  • 5861
  • Туй аз няма да го търпя и толкоз!
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #40 -: Ноември 07, 2014, 10:14:40 am »
Едната учителка на Ники от ДГ, отвори и работи и в Монтесори център. Лятото беше поканила няколко дечица от групата там. Та  Николета си донесе една игра - пълни се една купичка с вода.  После с гъба се „премества“ водата в друга празна купичка, като се внимава да не се разлива. Не само, че обичаше да играе тази игра, ами когато все пак се случеше да поразлее, взимаше попивна гъба или кърпа и старателно забърсваше. Там си миеха съдовете, играеха много с вода - явно наистина на един етап от развитието им децата обичат игрите с вода и те им помагат да усъвършенстват фината си моторика.
*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #41 -: Ноември 07, 2014, 11:48:45 am »
За тази цел на децата се предлагат упражнения като преливане на вода, пресипване с лъжичка (боб, леща, ориз), преливане на грис, пясък, връзване на връзки, грижа за цветята, почистване и лъскане на обувки и т.н.

Калоян  сам ги  намери тези игри , без да ги предлагам .Особено безкрайното  преливане от една чаша  в друга и лъскането на обувките и забърсването с мокра кърпа на шкафове...
Месенето на топче тесто и поставяне на ядки върху куркайки влиза ли в тази част :)
« Последна редакция: Ноември 07, 2014, 11:52:20 am от nimika »


*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #42 -: Ноември 07, 2014, 15:22:15 pm »
всякакви игри с пресипване, преливане, захващане с пинсети, пръстчета и преместване....

а като се сетя, че в първа група на ДГ учителките постоянно ми ревяха как моят лъскал по цел ден стъклата на прозорците с мокри кърпички, а аз си мислех, че нещо не е у ред...
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #43 -: Ноември 07, 2014, 15:32:27 pm »
в този аспект : предлагам полу -професионален помощник за почистване -само на 3г и половина -модел Калоян- полза основно мокри кърпи   , понякога и сухи + детска палка и четка за под ; захранва с е основно с банани и ябълки , неизчерпаема енергия ! За оферти на лични .

пп.бонус към офертата - тренира и стайлинг- сресва майки , слага им червило и сенки- работи с материали на  клиента. Ако сте недоволни от резултата -  вземете си кърпичка от горната оферта.
« Последна редакция: Ноември 07, 2014, 15:36:43 pm от nimika »


Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #44 -: Ноември 07, 2014, 16:10:00 pm »
Психолозите препоръчват страшно много игра с вода при по-нервни деца, действа им успокояващо на нервната система.
И у нас има един чистник -първо си изсипва гърнето, в което току що е пишкал, а след това си взима мокра кърпичка и почиства :). Как да му се разсърди човек?!
<br />[link=http:
*

    Eille

  • *
  • 916
  • Понякога мечтите се сбъдват двойно!
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #45 -: Ноември 07, 2014, 16:12:20 pm »
Аз пък взимам от най-големите макарони с дупка посредата, давам им по една връзка за обувка и нижат ли, нижат. Моите също мият чинии, колички и динозаври се къпят, зареждат перални и сушилни, бършат със стирка, ама аз не им давам много да висят на чешмата, че после са мокри от глава до пети.
Едното ми дете го водя при ресурсен педагог и една от първите игри там беше да прехвърлят от една купа в друга кестени първо с лъжица, а после със щипка, да слагат пласмасови монети в касичка по цветове и форма и т.н.


*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #46 -: Ноември 09, 2014, 16:04:52 pm »
За макароните не бях де сетила  ,благодаря.
Иначе майка ми за племенницата имаше  подобни игри-низане на копчета,сортирането им по цвят,форма.


*

    nimika

  • *
  • 3357
  • Да сме усмихнати , добри и слънчеви!
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #47 -: Ноември 10, 2014, 11:28:48 am »
Копчетата ги има и в продажба :)

http://www.toytownbg.com/?toy=10.4.15059


Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #48 -: Ноември 10, 2014, 17:16:53 pm »
Та исках да споделя, че след 2 месеца адаптация в яслата, от 3-4 дни вече ходи спокоен, влиза спокоен, не плаче, даже заспивал сам там и вкъщи е весел и спокоен. Но продължава да не яде. Яде само крем, затова му дават крем на обяд и крем следобед, че да хапва нещо. И вкъщи отказва другите храни, както вече бях писала и преди. Що за инат е това не знам, но вече 3 месеца продължава -не хапва нищо от зеленчуково-месната гама. И сиропче за повишаване на апетита давам, но ефект никакъв. Изяжда гола филийка хляб, докато в хладилника има 2-3 вида супи плюс още толкова основни ястия. Педиатърката не дава никакъв адекватен съвет. Аз се чудя какви ли не странни комбинации да съртворя, за да вкарам малко зеленчуци -от типа на крем с настърган морков вътре и подобни.  Ако мине, мине. Не открих никъде случай като неговия, а изчетох много.
<br />[link=http:
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #49 -: Ноември 11, 2014, 04:51:56 am »
почти година душа живя Ники на гол хляб, чат-пат кисело мляко и ако в него пасирам плод. Яйце, мляко, хляб/сандвичи, картоф, на два месеца веднъж малко риба и това беше. Горе-долу от вашата възраст до 4 годинки. Тук помнят сигурно момичетата как опищях света и какво ли не правих, накрая вдигнах ръце. Постепенно вече в частната градина, малко преди 4 годинки се захрани с готвено по свое желание, но в нас отказваше. Накрая фактора баба-дядо напуснаха хоризонта и диването прояде като за световно. Та остави го Яворчо, и да го мислиш и да не го мислиш ще проояде, когато той желае. Това не пречи да му слагаш всеки път готвено пред него, но без да го насилваш. Накрая сам ще си прояви детското любопитство и ще прояде, па макар и след 2 години.

Но категорично не смятам, че даването на крем, да не седи гладно детето е добра алтернатива на обяд. По-скоро да остане гладен за известно време, нали казват, че гладът е най-силния ни съюзник в борбата със захранването :lol:
[/url][/url]
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #50 -: Ноември 11, 2014, 08:43:05 am »
на моя приятелка детето живя само на макарони доста години. учудващо добре се развива физически.
както казваше навремето д-р Мели - "Здраво дете умряло от глад няма". и подкрепям Мели, че гладът е съюзник в борбата със захранването. "Гладният не вади мухата от супата" - казва африканска поговорка.
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

*
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #51 -: Ноември 11, 2014, 08:47:42 am »
незнам дали си спомняте силванчето, но и тя имаше проблем с нейното момченце и го хранеше със сухи пасти, защото само това ядал, та да не седи гладен. Е аджеба, дорде му се дават сухи пасти и той ги яде защо пък да опитва нещо друго. Та, като й го казах тя ми се обиди, сега с риск мешко да ми се обиди пак ще го повторя - след като го яде този крем и докато му го давате ще е така, защо да се напъва човека да яде друго, което не му е толкова при сърце :)
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #52 -: Ноември 11, 2014, 08:48:10 am »
на моя приятелка детето живя само на макарони доста години. учудващо добре се развива физически.
Да не би да става въпрос за мен?  :lol:
Като дете не съм ядяла никакви манджи и салати. Почти единствено и само макарони и домашен течен шоколад.
Като тръгнах на училище, отново предпочитах сандвичите пред манджите. Що хамбургери съм изяла.
А сега смея да твърдя, че съм от "здравите" да чукна на дърво.  :lol:
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #53 -: Ноември 11, 2014, 09:15:10 am »
Само една подробност дето  ви е убягнала -моето момченце допреди 3 месеца не беше злоядо, хапваше разнообразна и здравословна храна, никога не е бил супер ящен, но хапваше нормално. А това с глада го пробвахме -ляга си гладен и като стане пак хапва или сухар или хляб, или кус-кус или пие АМ. Не дейстава. И от друга страна поставете се за момент на мястото на хората в яслата, които се грижат за него и от които съм много доволна досега, та как да оставят едно дете, тежащо 9,200 кг. да стои гладно цял ден -всеки ден, 5 дни в седмицата?! Вие имате ли сърце да го направите -аз нямам. А и ще стане кожа и кости. Да е 15 кг., разбирам, но при 9 този метод е напълно неприложим от здравословна гледна точка. Затова съм им благодарна, че сами са се сетили да му предложат крем на обяд.  До миналата седмица и крем не ядеше там. Все още баба му го води в 9 сутрин, за да може поне вкъщи да е закусил, че ако го заведем в 8 и откаже да яде, ще стои гладен до късния следобед.  Знам, че има злояди деца, познавам такива, но Явор не беше -ето това ме изумява в цялата ситуация -как така изведнъж отказа всичко готвено?
« Последна редакция: Ноември 11, 2014, 09:22:57 am от meshko106 »
<br />[link=http:
*

    jam

  • Piu nessuno mi portera nel Sud.
  • *
  • 14924
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #54 -: Ноември 11, 2014, 10:07:57 am »
съвпадна ли отказът от храна с тръгването на ясла?
"Форумите са място за свободна дискусия между потребителите на сайта при спазване на правилата. Сдружение "Зачатие" не носи отговорност за изразените мнения от потребителите. Тези мнения не изразяват официалното становище на сдружение "Зачатие", освен в случаите, когато са публикувани изрично от името на сдружението."

Клостилбегит не се пие без да имате направено изследване за проходимост на тръбите, на репродуктивните хормони и спермограма на мъжа!

Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #55 -: Ноември 11, 2014, 10:50:58 am »
Не съвсем. Той тръгна на ясла през септември, а отказът е от средата на август. Тогава знаеше вече, че ще ходи на ясла, защото му обяснявах и го подготвях психически. Съвпадна с единствените жеги това лято и в началото дори не обърнах внимание. Смятах, че е свързано с горещината и ще отмине. После имаше известно подобрение за много кратко, след което категоричния отказ. Ако случайно успея да му дам лъжица супа или нещо подобно, започва едно плюене, едно пищене, рев, бърка си в устата и т.н. пробвахме различни купички, да сяда заедно със сестра си -слагах им еднакви неща, да се зарази от нейния апетит, но не и не. Тръгва да й дава на нея, но той не желае да опита. И то неща, които до вчера много е харесвал. Всичко е много, много странно. Може би трябва още малко търпение, сега вече като е спокоен в яслата, може пък да започне и да се храни, както трябва след време.
<br />[link=http:
*
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #56 -: Ноември 11, 2014, 11:16:52 am »
Мешко племенника беше така.Ядеше всичко до един момент.Като казвам всичко значи всичко и то в хубави количества.След това отказа всичко освен хляб, пържени картофи и салам.Е не сме го хранили с пържени картофи и салам, но не сме и спирали да предлагаме супа, ядене и други.Да изкара доста време така, при положение че е доста будно и активно дете.
Той на ясла нямаше късмета да се класира та го гледахме родата кой когато имаше отпуска и бабите се бяха пощурили защо детето не яде.Е прояде в един момент.

Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #57 -: Ноември 14, 2014, 00:07:22 am »
Мешко, моето Злато също не ядеШЕ доскоро.
И в яслата спря да реве след около 2-3 месеца.
А в градината да ти кажа, че прояде оня ден - даже имам снимка от госпожата  :lol: Специална - Злато яде боб - цяяяяяяяяла купа! Та - огладня му дупЕто де!
 Досега на ясла и градина ходи почти 2 години пъъъъъъъъъъълни - от най-редовните деца е и за първи път сега яде ядене там. През остналатото време - хляб! И точка. Е, и тестени закуски тук-там и мнооооооооого рядко кремче някакво. Това е за цял ден - взимам го към 17,30ч, сутрин не го храня у нас.
Та как процедирам: Питам Гладен ли си и ако каже не - изчезва от полезрението ми! Ако ли ще яде - яде, но до скоро манджа, готвено не опитваше. Имаше период, около 2 год. може би /сега да не ме наругаете  :lol:/ готвено не беше опитвал ама въобще! Да добавя - никога, ама никога не насилвам!!!!!!!!! Закон! Питам и ако не иска - почвам да си се храня. Ако пожелае - говори, голям е, да си поиска или да си вземе! Ако ли не - хляб има - смотва 2-3 филии и е готов! Ами че какво - едно време с хляб са изгледани - какво им има на нашите?!?!?!?!? По-здрави са от нас!
В градината съм предупредила - никакво насилване, само да му слагат купата пред него и толкова! Ама проклетичко си е де - не яде и не опитва даже!
И въпреки това - никога не съм се притеснявала, ама никога!
Само за сведение - на 4 год. тежи 19кг. - качва от въздуха, добре че не яде яко, че ще стане иначе 119кг  :lol:  :lol:  :lol: Плодове и зеленчуци обаче обича - не всички, но доста си похапва. Сега е на краставичево-мандаринена диета - по цяла седмица кара само на това + някоя филия хляб тук-там!

Извинете за дългите обяснения, но......... за да не си сама!
Ще проядат - къде ще идат!
Моя милост едно време на свинска коледа на село, ядеше кус-кус, макарони и попара  :lol:  :lol:  :lol: Та Злато не прилича на комшията със сигурност!
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #58 -: Ноември 14, 2014, 09:39:29 am »

barbaron0708 благодаря за подкрепата. Точно от това имам нужда. Иначе вчера е хапнал 3 лъжици супа на обяд, което си е някакъв напредък. Важното е, че е жив и здрав и има енергия за петима.Аз да му мисля, че сме петък. :D Като дойде петък и е като отвързан буквално, знае, че е почивка и ела да видиш какво става. Едно постоянно тичане, върви от беля на беля. Миналата събота беше буден от 2 до 5 през нощта в чудесна форма и настроение, на следващата нощ пък се събуди в 4 сутринта.
<br />[link=http:
*
Re: Ноемврийска топла тема :)
« Отговор #59 -: Ноември 14, 2014, 10:04:56 am »
Аз имам един дентален въпрос. Ако някой от по-големите е правил силанизация на зъбките на децата, може ли да ми каже след това колко време не трябва да се яде, че забравих да питам зъболекарката, а ще ги водя във вторник сутринта и да знам дали да закусват преди това.