0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Даряване на ембриони
« -: Октомври 03, 2014, 20:35:32 pm »
Здравейте, момичета
Не знаех дали тук е мястото на темата.
 Понеже ми предстои инвитро и се замислям за разни неща от морална гледна точка. Нали при стимулация обикновено се получават повече яйцеклетки и съответно повече ембриони, които ако искаш се замразяват,  а ако не искаш какво става  с тях? Понеже напоследък върви  кампания за даряване на яйцеклетки, се замислих има ли такава процедура за даряване на ембриони?
<br />
*
Re: Даряване на ембриони
« Отговор #1 -: Октомври 03, 2014, 22:45:34 pm »
irenaa33, у нас е разрешено донорството на яйцеклетки и сперматозоиди, но не и на ембриони.
Останалите след процедурата ембриони, можете да замразите, което става с договор между вас и клиниката. Ако не сте заявили писмено желание за криоконсервиране или унищожаване, то ембрионите остават на разположение на клиниката.
Това е описано в договора за криоконсервация: ако няма изрична договореност, ембрионите стават собственост на клиниката, която има всички права върху тях, включително използването им за научни цели или тяхното унищожаване.
« Последна редакция: Октомври 03, 2014, 22:50:55 pm от marsi »

Re: Даряване на ембриони
« Отговор #2 -: Октомври 03, 2014, 23:12:11 pm »
А аз от тази статия останах с впечатление , че може да се дарят ембриони
http://invitrobg.com/sashtnost-na-invitroto/788-daryavane-na-embrioni
И марси, какво точно означава криоконсервация?
<br />
*
Re: Даряване на ембриони
« Отговор #3 -: Октомври 04, 2014, 00:14:20 am »
Това е преводна статия, има страни, в които е разрешено донорството на ембриони, у нас (чрез Наредба 28 за дейности по асистирана репродукция) е регламентирано само донорството на яйцеклетки и сперматозоиди.

Криоконсервирането е замразяване и съхраняването на сперматозоиди, яйцеклетки, ембриони в течен азот - криоконсервация и витрификация


*
Re: Даряване на ембриони
« Отговор #4 -: Октомври 04, 2014, 00:46:26 am »
Намерих статия, в която има информация за различни европейски държави и тяхното законодателство относно донорството на сперматозоиди, яйцеклетки, ембриони и сурогатното майчинство:
http://novanews.bg/news/view/2014/05/14/75249/%D0%BB%D0%B8%D0%BF%D1%81%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%89%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D1%85%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B4%D0%B0-%D0%B4%D0%B0%D1%80%D1%8F%D1%82-%D0%B3%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD-%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D0%B0%D0%BB/

Re: Даряване на ембриони
« Отговор #5 -: Октомври 04, 2014, 10:20:40 am »
Ех, тъкмо се зарадвах, че намерих решение и съпругът ми каза, че е съгласен да дарим . То не се знае колко ембрион ще са де, но не ми се иска да остават  ей така без да им се даде възможност за живот :(  Ей това ме мъчи откакто подадохме документите.
<br />
*
Re: Даряване на ембриони
« Отговор #6 -: Октомври 04, 2014, 14:12:16 pm »
Ирена, аз имам още шест замразени за още почти три години. След това мога да ги даря за научни цели или да разреша да ги унищожат. Мислила съм си, че е по-добре да отидат за някакви проучвания, които да помогнат за в бъдеще на бездетните двойки. Но и да нямаше тази възможност, не бих се втурнала да ми ги връщат всичките само от етична гледна точка (в Германия се среща сравнително често, особено ако родителите са много набожни). Да, ембриони са. Да, биха могли да станат деца. Но ако можех да забременея по нормален начин, не бих искала да имам толкова много деца. Щастлива съм с това, което имам, а за другите ембриони - просто така ми се е стекъл животът. И с това темата е приключена за мен.

Успех с процедурата!

Re: Даряване на ембриони
« Отговор #7 -: Октомври 04, 2014, 15:32:14 pm »
Благодаря, blue_sky
Ще се радвам и на други мнения.
<br />
*
Re: Даряване на ембриони
« Отговор #8 -: Октомври 05, 2014, 23:59:33 pm »
Иренка, моето мнение е, че е рано да го мислиш отсега.
Ако има остатъчни ембриони, ще трябва след трансфера да подпишете договор за криоконсервация. И дано да има за замразяване, защото дори всички ембрионите да са с добро качество и лигавицата да изглежда добре, никой не може да гарантира положителен резултат, така че наличието на замразени ембриони дава голямо спокойствие .
Разбира се, от сърце ти желая успешен опит още след първия трансфер!  :)

Договорът за криоконсервация се сключва за 1 години (в клиниката, която посещавам, е така) и ако опитът ти е успешен от първия път, има време да помислите как да постъпите.
При изтичане на договора вариантите са три: да заявите, че искате ембрионите да бъдат унищожени, да декларирате, че се отказвате от тях (тогава стават собственост на клиниката) или да си продължите договора за още една година.


Re: Даряване на ембриони
« Отговор #9 -: Октомври 06, 2014, 14:06:52 pm »
Благодаря ти, marsi
Наистина е рано, но искам да съм подготвена какво предстои и съветите , които ми давате са ми от полза. :bighug:
<br />
Re: Даряване на ембриони
« Отговор #10 -: Октомври 07, 2014, 19:05:58 pm »
Интересна тема и мен ме вълнува, мисля че всяко семейство си решава индивидуално, но ние още не можем да открием правилното решение за нас.